نقض برجام بازگشت به تجربه شکست خورده یکجانبه گرایی است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، نقض برجام و انتقال سفارت آمریکا به قدس را ترویج نادیده گرفتن قوانین بین المللی و بازگشت به تجربه شکست خورده و مصیبت بار یکجانبه گرایی دانست. غلامعلی خوشرو روز پنج شنبه در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان «ارتقای حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و […]

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، نقض برجام و انتقال سفارت آمریکا به قدس را ترویج نادیده گرفتن قوانین بین المللی و بازگشت به تجربه شکست خورده و مصیبت بار یکجانبه گرایی دانست. غلامعلی خوشرو روز پنج شنبه در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان «ارتقای حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی» افزود: در زمانه ما چند جانبه گرایی و حقوق بین الملل بیش از گذشته با تهدید یک جانبه گرایی، قانون شکنی و عدم احترام به منافع عمومی جامعه بین المللی روبرو شده است.وی با بیان این که برگزاری چنین بحثی در شورای امنیت اقدامی شایسته و به موقع تلقی می شود، ادامه داد: از زمان ایجاد سازمان ملل متحد، حفظ صلح و امنیت بین المللی از طریق ایجاد یک جامعه بین المللی قانون محور یکی از اهداف اساسی این سازمان به شمار می رود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: اما متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی کشورهای عضو این سازمان بر خلاف منشور ملل متحد، از تهدید، زور و یا استفاده از زور برای تحمیل اراده خود به سایر کشورها استفاده می کنند و کشورهای خاصی را هدف تحریم های غیر موجه، غیر قانونی و یک جانبه خود قرار می دهند .خوشرو تاکید کرد: این اقدامات نه تنها نقض حقوق بین الملل و حقوق انسانی اتباع این کشورها بلکه بر هم زننده نظم، ثبات و امنیت بین المللی است. قابل توجه است که در همین ماه که شاهد برگزاری این بحث در شورای امنیت هستیم، حداقل دو مورد قانون شکنی و نقض آشکار حقوق بین الملل در جامعه بین المللی اتفاق افتاد.وی توضیح داد: روز هشتم ماه مه دولت آمریکا به طور رسمی، خروج یک جانبه و غیر قانونی خود را از برجام اعلام و تحریم های هسته ای خود را مجددا علیه ایران اعمال کرد. این تصمیم در واقع نقطه اوج بد عهدی و قانون شکنی آمریکا در قبال تعهدات خود وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود .

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: با توجه به پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی خود که بارها مورد تائید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است؛ اقدام اخیر آمریکا نمونه نقض کامل و نادیده گرفتن حقوق بین الملل و منشور ملل متحد به شمار می رود .خوشرو اظهار کرد: در حالی که منشور ملل متحد بر حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی تاکید دارد؛ اقدام اخیر آمریکا در واقع بازگشت به تجربه شکست خورده و مصیبت بار یک جانبه گرایی و ترویج اقدامات ناقض حقوق بین الملل است.وی با یادآوری این که در چهاردهم همین ماه، نتانیاهو مهمانان خود را به مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس فراخواند، افزود: مراسمی که بیش از هر چیز نقض و به سخره گرفتن حقوق بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل متحد در مورد وضعیت بیت المقدس و حقوق غیر قابل انکار مردم فلسطین بود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: همزمان با همین مراسم، سربازان رژیم صهیونیستی در حال قتل عام و کشتار فلسطینیان غیر مسلح معترض بودند . در نتیجه حمام خون اسرائیلی تنها در طول یک روز بیش از ۶۰ نفر از تظاهر کنندگان فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسیده و بیش از ۲۷۰۰ نفر زخمی شدند.خوشرو اضافه کرد: اقدامات نظامیان رژیم صهیونیستی، نقض شرم آور حقوق بین الملل از جمله حقوق بشر بود اما همه این قانون شکنی ها و سایر جنایات این رژیم با حمایت آمریکا انجام می شود .