خرمشهر شهر رزمندگان دشداشه پوش ولایی/ خرمشهر را خدا آزاد کرد

در خیال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هیچ صدای خمپاره ای نبود. نخلستان هایش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنیده بود، تا شهریور ماه ۵۹ که خرمشهر، خونین شهر شد.و مردم استوارش خانه و کاشانه خود را زیر گلوله های توپ دشمن از دست دادند. پس از گذشت روزهای تاریک […]

در خیال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هیچ صدای خمپاره ای نبود. نخلستان هایش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنیده بود، تا شهریور ماه ۵۹ که خرمشهر، خونین شهر شد.و مردم استوارش خانه و کاشانه خود را زیر گلوله های توپ دشمن از دست دادند. پس از گذشت روزهای تاریک و پر دود اسارت، در سوم خرداد ۱۳۶۱ با مقاومت دلیر مردان غیور خرمشهر و همراهی رزمندگان اسلام شهر از اشغال درآمد. خرمشهر نخل های سوخته،نخل های بی سر…

9303x02x0x2352

فتح خرمشهر (سوم خرداد ۱۳۶۱)در تاریخ جنگ ایران و عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خبر آزادی خرمشهر آن چنان شگفت‌آور بود که در سراسر میهن اسلامی ما مردم را به وجد آورد.با اعلام خبر فتح خرمشهر مردم ایران بسان خانواده‌ای بزرگ که فرزند از دست رفته خود را باز یافته است اشکهای شادی و شعف خود را نثار روح شهدای حماسه‌آفرین صحنه‌های شورانگیز این نبرد کردند.البته تاریخ مقاومت 45 روزه مردم خرمشهر با هدایت فرزندان برومند آن همچون علی شمخانی ،محمد نورانی ،شهید محمد جهان را و ...را از یاد نخواهد برد.حماسه ای بزرگ که در واقع زمینه ساز فتح سوم خرداد شد.مردم عرب خرمشهر با نقش بر آب کردن تبلیغات دروغین متجاوز و تاسی به فرمان های امام خمینی (ره) توانست زیباترین صحنه های مقاومت و رادمردی را در مقابل دیدگان دوست و دشمن ترسیم کنند.مردان خرمشهری با ازار بستن بر دشداشه های سفید و محکم کردن گره چفیه ها و با سلاح غیرت 45 روز ارابه ها و ماشین جنگی دشمن را پشت دروازه های شهر نگه داشتند ،اما خیانت منافقین داخلی وابسته به جبهه استکبار همچون بنی صدرها و رجوی ها و قطع پشتیبانی از مرکز بسان خنجری از پشت که مردم خرمشهر را لرزاند ،اما دیری نپایید که با حضور بسیجیان و پاسداران دلداده روح الله و ارتش حزب الله حلقه مقاومت مردم خرمشهر و رزمندگان دشداشه پوش ولایتمدار تقویت و حماسه سوم خرداد 61 بوقوع پیوست.

برای پی بردن به عظمت این نبرد حماسی کافی است بدانیم که نیروهای متجاوز عراق پیش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما برای آزادی خرمشهر در اطلاعیه‌ای به نیروهای خود دستور داده بودند که دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره، بغداد و تمام شهرهای عراق محسوب دارند.

همچنین تجهیزات و امکانات دفاعی دشمن در این منطقه نشان می‌داد که عراق خرمشهر را به عنوان نماد پیروزی خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قیمت،‌ این شهر را در تصرف نیروهای خویش نگهدارد.

هنگامی که مرحله اول و دوم عملیات بیت‌المقدس به پایان رسید و رزمندگان ما در اطراف خرمشهر مستقرشدند، رادیوی رژیم بعثی، می‌کوشید در تبلیغات کاذب خود، حضور نیروهای عراق را در خرمشهر به رخ بکشد تا توجیهی برای ترمیم روحیه نیروهای شکست خورده و رو به هزیمت عراق باشد.فتح خرمشهر در زمانی کمتر از ۲۴ ساعت، موجب شد که بخش قابل توجهی از نیروهای مهاجم عراقی به اسارت نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآیند.نبرد بزرگ، سرنوشت‌ ساز و غرور آفرین بیت ‌المقدس که برای رها سازی خرمشهر از سلطه‌ نیروهای مهاجم عراقی انجام شد،از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ما ۱۳۶۰ به طول انجامید.این نبرد حماسی علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد ساخت و نیز نشان از وفاداری و ایستادگی مردم عرب ولایتمدار خرمشهر به امام ،انقلاب و میهن اسلامی داشت.

کوتاه سخن اینکه عملیات بیت‌المقدس به عنوان برجسته‌ترین عملیات پدآفندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تاریخ نظامی ۸ سال دفاع مقدس ثبت شده است.اگر امروز در هر شهر و روستا به گلزار شهیدان گذر کنیم و تاریخ نقش بسته بر سنگرها را مرور کنیم، خواهیم دید که مجموعه شهیدان سوم خرداد ۱۳۶۰ الگویی کوچک از ملت مقاوم ایران است که چونان سپهری پر ستاره می درخشد.

jahanara12

شادیهای به یاد ماندنی خودجوش و سراسری پس از آزادسازی خرمشهر نیز برگ دیگری از این حماسه ملی بود و نشان داد که مردم سراسر اقطار و بلاد ایران اعم از آن که هرگز خرمشهر را به چشم دیده باشند یا نه چگونه از شنیدن خبر این پیروزی ساعتها به دست افشانی و پایکوبی پرداختند وهزیمت دشمن اشغالگر را از خاک میهن جشن گرفتند.

سوم خرداد یک حماسه ملی است؛ اگر حضور ملت در صحنه جبهه های دفاع نبود، نه حماسه آن پیروزی تحقق می یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی. لذا به حق می توان گفت پاسداشت فتح خرمشهر در گرو پاسداشت حضور مردمی در همه صحنه هاست.