روحانیدر جمع طلاب خراسان رضوی : انتظار دولت از روحانیت، حمایت و همراهی است

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت همدلی و همراهی همگان برای عبور از مشکلات کشور، گفت: در این راستا نخستین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشر مورد اعتماد مردم، برای کمک به دولت وارد صحنه شوند.به گزارش عصرما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین […]

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت همدلی و همراهی همگان برای عبور از مشکلات کشور، گفت: در این راستا نخستین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشر مورد اعتماد مردم، برای کمک به دولت وارد صحنه شوند.به گزارش عصرما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ادامه برنامه های سفر استانی خود به خراسان رضوی، شنبه شب در جمع علما، فضلا و طلاب این استان به اقدامات دولت در بخش های گوناگون اشاره کرد.وی گفت: پارسال زمانی که برنامه ریزی برای مهار تورم را شروع کردیم عده ای با نامه نگاری های مختلف اظهارنگرانی کرده و معتقد بودند که دولت باید اولین گام خود را از رکود شروع کند.

81302381-5934412

رییس جمهوری گفت: سرانجام این دولت ضمن مشورت با صاحبنظران به این نتیجه رسید که باید ابتدا تورم را مهار کند و امروز به حمدالله توانسته ایم آن را مهار کرده و سرعت تورم را پایین آوریم. روحانی با بیان اینکه دولت امروز با اقدامات خود توانسته تورم را مهار کند، افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده، نرخ تورم تا پایان سال به زیر 20 درصد خواهد رسید. رییس جمهوری با بیان اینکه در زمینه رکود هم که نگرانی های زیادی وجود داشت؛ ادامه داد: برنامه مفصلی را تنظیم و تدوین کردیم؛ بخشی از آن که نیاز به قانون داشت در قالب لایحه ای به مجلس تقدیم شده اما در عین حال در زمینه رکود نیز شرایط مناسبی داشته و از رکود خارج شده ایم. وی خاطرنشان کرد: این کاری بسیار بزرگ برای کشوری است که دو سال پیاپی در سال های 91 و 92 با رشد منفی و رکود مواجه بود.

وی یادآورشد: آمار و ارقام سه ماهه نخست امسال نشان می دهد که اقتصاد کشور نه تنها از رکود خارج شده بلکه اکنون کشور با رشد 1.8 درصدی بدون احتساب نفت و با رشد ۲.۵ درصدی با احتساب نفت، همراه است.روحانی در ادامه به اقدامات دولت در زمینه سیاست خارجی نیز اشاره کرد و گفت: دولت در بخش سیاست خارجی توانسته است در یکسال گذشته گام مطمئن و مهمی بردارد. وی افزود: امروز نظر و دیدگاه جهانیان نسبت به ایران با دیروز متفاوت شده است؛ دولت با اقدامات خود توانسته ذهنیت دنیا را در خصوص جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد. رییس جمهوری اضافه کرد: البته این موضوع بدان معنا نیست که همه جهانیان طرفدار ایران شده اند اما در عین حال امروز دیگر هیچکس در دنیا موضوعاتی همچون تروریسم را به ایران نسبت نمی دهد. روحانی خاطرنشان کرد: امروز دنیا، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور منطقی، ضد خشونت و ضد تروریسم می شناسد و در کشورهای منطقه که تروریسم جان، آزادی و امنیت مردم را به خطر انداخته، جمهوری اسلامی ایران با همه توان خود علیه تروریسم وارد عمل شده و به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در منطقه است.

رییس جمهوری تصریح کرد: برای اینکه در زمینه اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی و مسایل فرهنگی و امنیتی موفق باشیم نیازمند کمک و هماهنگی هستیم. وی ادامه داد: در این راستا نخستین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشر مورد اعتماد مردم، برای کمک به دولت وارد صحنه شوند. رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند حمایت از دولت وظیفه است، در راس این وظیفه صاحبان نفوذ، علما و حوزه های علمیه هستند که باید دولت را یاری کنند. روحانی با بیان اینکه تلاش، رفاقت و همدلی، لازمه پیشبرد امور کشور است، ادامه داد: البته وجود جناح ها و سلایق مختلف اشکال و ایرادی ندارد اما اینکه همدیگر را تکفیر کنند واقعا نادرست است. رییس جمهوری تصریح کرد: اختلاف سلیقه تا حدودی می تواند مفید باشد اما اگر از چارچوب و قاعده خارج شود چه بسا زیان آور باشد. روحانی با تاکید بر تقویت وحدت، اتحاد و همدلی در جامعه اظهار داشت: به هر میزان که وحدت بیشتر باشد مردم و دوستان ما به همان میزان در دنیا خوشحال تر می شوند و در این راستا دست ما برای اتحاد و وحدت به سوی علما و فرهیختگان دراز است. روحانی افزود: همه باید دست به دست هم دهیم و با اتحاد، همدلی و اخوت و بهره مندی از هدایت های مقام معظم رهبری کشورمان را به پیش ببریم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: گرچه امروز کشورمان مشکلات زیادی دارد و باید حل و فصل شود اما همزمان دارای منابع انسانی بسیار ارزشمند و نعمت های فراوانی است که اگر وحدت، همدلی، جهاد و کار و کوشش در کنار آن قرار گیرد، حتما می توانیم از مشکلات عبور کنیم. روحانی با اشاره به اعتماد مردم به قشر روحانیت گفت: مردم ما به رغم همه تبلیغات مخالفان انقلاب علیه روحانیت، به این قشر اعتماد دارند و در انتخابات سال 92 این اعتماد خود را به روحانیت به رغم حضور رقبای شایسته، باسابقه و برجسته، نشان دادند. رییس جمهوری اضافه کرد: همه افتخارم شاگردی در حوزه علمیه قم است و آن را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنم و هیچ چیز نمی تواند جای حوزه های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم را بگیرد. روحانی گفت: امیدوارم خداوند توفیق دهد و امانتدار خوبی در این زمینه باشم.

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت راستگویی و امانتداری گفت: باید در هر سمت و جایگاهی که هستیم، امین خوبی برای مذهب، دین، کشور و ملت خود باشیم. دکتر روحانی خاطرنشان کرد: از سال گذشته تا به امروز به رغم همه مشکلات، موفقیت هایی را که به دست آورده ایم تنها در سایه حضور و حمایت مردم بویژه علما، حوزه های علمیه، مراجع عظام، مقام معظم رهبری و هماهنگی و همدلی بین قوا بوده است و اگر اینها نبود نمی توانستیم موفقیتی کسب کنیم. رییس جمهوری با بیان اینکه برخی مشکلات ریشه دار و تاریخی است و به راحتی قابل حل و فصل نیست، افزود: از جمله می توان به تک محصولی بودن اقتصاد کشور اشاره کرد؛ برای خروج از این شرایط نیازمند تلاش بلندمدت هستیم. روحانی، بروکراسی را از دیگر مشکلات ریشه دار و تاریخی کشور عنوان کرد و گفت: بروکراسی ناکارآمد و دیوان سالاری پیچیده ای که در کشور وجود دارد به رغم اصلاحاتی که بعد از انقلاب اسلامی بوجود آمده، به سادگی قابل حل و فصل نیست و نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است. رییس جمهوری با بیان اینکه فساد از دیگر مشکلات ریشه دار کشور، مبارزه با فساد را وظیفه بزرگ همه دانست و گفت: مبارزه در این راه به اقدامی طولانی مدت نیاز دارد که همه دست به دست هم دهیم و آن را برطرف سازیم.

آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی نیز در ابتدای این نشست با تبریک میلاد امام رضا(ع) و خیر مقدم به رییس جمهوری و هیات دولت اظهارداشت: روحانی به عنوان چهره برجسته از دانشمندان و متفکران صاحبنظر در حوزه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است. وی افزود: رابطه فکری، اعتقادی و عاطفی ایشان با حوزه های علمیه بسیار قوی و مستحکم است و به هیچ چیز جز تعالی و پیشرفت اسلام و اجرای احکام الهی و اسلامی نمی اندیشد. تولیت آستان قدس رضوی اظهارداشت: وزرا و کابینه روحانی در زمینه تخصص و رعایت مباحث اسلامی خوشنام و خوش سابقه هستند؛ البته سلایق گوناگونی در کشور وجود دارد که چه بسا به دولت فشار بیاورند اما از مدیریت عالی دستگاه اجرایی انتظار داریم با سعه صدری که دارند آن را تحمل کنند و با هماهنگی کامل میان همه نهادها به ویژه سایر قوا و نهادها و سازمان هایی که احساس مسوولیت دارند، با هدایت های رهبر معظم انقلاب در مسیر حل و فصل مسایل گام بردارند. آیت الله واعظ طبسی تصریح کرد: حوزه و روحانیت وظیفه خود می داند که به سیاستمداران کشور کمک کند و با افتخار اعلام می کنم که حوزه علمیه خراسان رضوی در همین مسیر حرکت می کند.