ایران بر بام قهرمان کشتی آزاد آسیا نشست

تیم کشتی آزاد بزرگسالان ایران با کسب سه مدال طلا در روز نخست و داشتن سه فینالیست در روز دوم( پنجشنبه )بیست و دومین عنوان قهرمانی رقابت های کشتی آزاد 2014 آسیا را که در آستانه قزاقستان برگزار می شود ،کسب کرد. به گزارش عصر ما به نقل از فدراسیون کشتی، رقابتهای روز دوم از […]

تیم کشتی آزاد بزرگسالان ایران با کسب سه مدال طلا در روز نخست و داشتن سه فینالیست در روز دوم( پنجشنبه )بیست و دومین عنوان قهرمانی رقابت های کشتی آزاد 2014 آسیا را که در آستانه قزاقستان برگزار می شود ،کسب کرد.

9302x04x0x43993

به گزارش عصر ما به نقل از فدراسیون کشتی، رقابتهای روز دوم از بیست و هفتمین دوره رقابت های کشتی آزاد بزرگسالان 2014 آسیا از صبح امروز (پنجشنبه) در سالن ورزشی دولت شهر آستانه قزاقستان آغاز شد که نمایندگان ایران در وزن های 61، 70 و 74 کیلوگرم با شکست همه حریفان به فینال راه یافتند.به این ترتیب تا لحظاتی دیگر مسعود اسماعیل پور در وزن 61 کیلوگرم، مصطفی حسین خانی در وزن 70 کیلوگرم و رضا افضلی در وزن 74 کیلوگرم برای کسب مدال طلا به ترتیب باید به مصاف «باجینش باجرانگ» از هندوستان، «سومیرشو وخیدوف» از تاجیکستان و «پاریو جان آناربات» از مغولستان بروند.

چهار وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی آسیا هم روز گذشته در آستانه قزاقستان به پایان رسید که تیم ملی ایران صاحب سه مدال طلا توسط سید احمد محمدی در 65 کیلوگرم، میثم مصطفی جوکار در 86 کیلوگرم و کمیل قاسمی در 125 کیلوگرم شد و مهران رضازاده در 57 کیلوگرم پنجم شد.البته حامد طالبی زرین کمر آزادکار شایسته وزن 97 کیلوگرم کشورمان در رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا مغلوب نادآوری شد.

حامد طالبی زرین کمر در نخستین مبارزه خود با نتیجه 10 بر صفر از سد «ژی ژانگ» از چین گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.وی در این مرحله مقابل «علی خان ژومایف» از قزاقستان با نتیجه 4 بر 7 مغلوب شد. طالبی با توجه به شکست کشتی گیر قزاق مقابل موسی یف قرقیز از دور رقابت ها کنار رفت.او در مسابقه با ژومایف قزاقستانی مغلوب نادآوری شد. وی که فنون مختلف مانند لنگ و کنده کشی را روی حریف پیاده کرد به جای دریافت امتیاز از سوی داوران این امتیازها به حریف قزاقستانی داده شد تا با شایستگی نتیجه را واگذار کند و از دور رقابت ها کنار برود.

در دیدار مسعود اسماعیل پور با نیازبیکوف قزاق نیز داوران بسیار تلاش کردند تا کشتی گیر قزاق برنده مبارزه شود اما کشتی گیر قدرتمند ایرانی با شجاعت نگذاشت نیازبیکوف فینالیست شود.ایران پس از اولین دوره در سال 1979 ( جو تانداروی هند) از سال 1981 تا 1997 یازده سال پیاپی قهرمان آسیا شده و پس از آن در سال 2001 ( اولان باتور مغولستان) برای سیزدهمین بار به قهرمانی رسید و این قهرمانی را در سال های 2003 ( دهلی هند)، 2004 ( تهران) ، 2005 ( ووهان چین) ، 2006 ( آلماتی قزاقستان)، 2007 ( بیشکک قرقیزستان ) ، 2009 ( پاتایای تایلند) 2010 ( دهلی هند) و 2012 ( گومی کره جنوبی) جام قهرمانی آسیا را بالای سر برد.

تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران تاکنون از 26 دوره برگزار شده رقابت های قهرمانی آسیا، 21 مرتبه قهرمان شده است که با قهرمانی در قزاقستان تعداد قهرمانی های ایران به 22 می رسد.تیم کشتی آزاد ازبکستان سه دوره و ژاپن و هند نیز هر کدام یک دوره در این رقابتها به قهرمانی دست یافتند.