آیا مدیران استقلال و پرسپولیس می‌توانند نامزد ریاست فدراسیون فوتبال شوند؟

در فاصله نزدیک به سه ماه تا انتخابات فدراسیون فوتبال، اسامی مختلفی برای پست ریاست این فدراسیون مطرح شده است که در بین آن‌ها، نام مدیران عامل چند باشگاه هم دیده می‌شود. به همین دلیل این سوال پیش می‌آید که آیا این افراد قبل از ثبت نام در انتخابات باید از سمت‌شان استعفا کنند یا […]

در فاصله نزدیک به سه ماه تا انتخابات فدراسیون فوتبال، اسامی مختلفی برای پست ریاست این فدراسیون مطرح شده است که در بین آن‌ها، نام مدیران عامل چند باشگاه هم دیده می‌شود. به همین دلیل این سوال پیش می‌آید که آیا این افراد قبل از ثبت نام در انتخابات باید از سمت‌شان استعفا کنند یا خیر. انتخابات فدراسیون فوتبال برای پست‌های بلاتصدی این فدراسیون هشتم شهریور برگزار خواهد شد. مهم‌ترین سمت بلاتصدی فدراسیون فوتبال، پست رییس فدراسیون است که گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد آن می‌شود.

ثبت‌نام انتخابات فدراسیون فوتبال از تاریخ ۱۴ تیر آغاز شد و اسامی مختلفی برای ریاست فدراسیون فوتبال مطرح شده است. در بین برخی از این اسامی، مدیرعامل باشگاه‌های مختلف دیده می‌شود. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا این نفرات قبل از ثبت نام باید از سمت‌شان استعفا کنند یا خیر؟

در بین شرایطی که فدراسیون فوتبال در انتخابات گذشته اعلام کرده بود شرطی وجود داشت که مربوط به پست‌های دولتی و حکومتی می‌شد. این شرط می‌گوید: "هیچ یک از اشخاص موضوع این ضمیمه، مادام که در مناصب دولتی، حکومتی و لشکری در سطح مدیرکل و معادل آن یا بالاتر مسئولیت دارند، نمی‌توانند در انتخابات هیچ یک از پست‌های هیات رییسه شرکت کنند. این‌گونه اشخاص باید در هنگام ثبت نام برای انتخابات از سمت خود استعفای رسمی کرده باشند."

در همین راستا، رضا شاه‌منصوری، حقوق‌دان ورزشی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا مدیران عامل باشگاه‌ها هم شامل این شرط می‌شود یا نه؟ توضیح داد: درست است که برخی باشگاه‌ها مانند استقلال و پرسپولیس زیر نظر وزارت ورزش هستند و دولتی محسوب می‌شوند اما بر اساس قوانین AFC و فیفا، این باشگاه‌ها جدا از تشکیلات دولتی به حساب می‌آیند. بنابراین مدیران عامل باشگاه‌ها حتی اگر مدیرعامل استقلال و پرسپولیس باشند، بدون این که نیازی به استعفا دادن‌ باشد، می‌توانند برای انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند.