کی روش مربی گران فوتبال ایران رفت، فدراسیون به فکر انتخاب جانشین باشد

کمتر از پنج ماه دیگر جام ملت های آسیا آغاز می شود وخروج کارلوس کی روش ازایران، گره انتخاب سرمربی آینده تیم ملی فوتبال کشورمان را کورتر کرد،در حالیکه مسئولین فدراسیون همچنان به گزینه دیگری جز این سرمربی پرتغالی فکر نمی کنند.کی روش از زمانی که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده گرفت […]

کمتر از پنج ماه دیگر جام ملت های آسیا آغاز می شود وخروج کارلوس کی روش ازایران، گره انتخاب سرمربی آینده تیم ملی فوتبال کشورمان را کورتر کرد،در حالیکه مسئولین فدراسیون همچنان به گزینه دیگری جز این سرمربی پرتغالی فکر نمی کنند.کی روش از زمانی که هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده گرفت با موجی از انتقادات مواجه شد. بسیاری از کارشناسان و رسانه ها، با توجه به کارنامه گذشته این مربی، او را گزینه شایسته ای برای هدایت تیم ملی کشورمان نمی دانستند و اعتقاد داشتند کی روش فقط کمک مربی خوب و استعدادیاب بزرگ است.

81292248-5917663

باوجود این سابقه، کی روش درفوتبال ایران موفقیت خاصی درزمینه استعدادیابی نداشت و تیمی پیر را روانه جام جهانی کرد. در این مسابقات نیز با نمایشی محتاطانه در هر سه بازی، به یک تساوی و دو شکست دست یافت. بااین وجود، کی روش یک شبه به قهرمان ملی تبدیل شد و موجی از افکار عمومی خواهان حفظ او به عنوان سرمربی تیم ملی شدند.مسئولین فدراسیون فوتبال هم به دنبال این موج، مذاکره با کی روش را برای تمدید چهارساله قراردادش آغاز کردند اما این مربی همان رویه گذشته را در مواجهه با فوتبال ایران و فدراسیون پی گرفت و با نگاهی از بالا، خواهان اجرای تمام خواسته هایش در قرارداد جدید شد.به توافق نرسیدن بر سر برخی بندهای قرارداد که مهمترین آن موضوع فسخ قرارداد بود، باعث شد کی روش صبح جمعه ایران را ترک کند.

علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال پس از خروج کی روش از کشور به ایرنا گفت: قرار است در باره این اختلافات با کی روش مذاکره کنیم و در صورت به تفاهم رسیدن آن، قرارداد وی تمدید می شود. فدراسیون فوتبال ایران علاقمند به تمدید قرارداد و ماندن کی روش در ایران است وعلاوه برتنظیم قرارداد، بودجه آن نیز تامین شده که درصورت پذیرفتن کی روش، برای امضای آن به تهران سفر می کند.کفاشیان خبری عجیب هم داد و آن اینکه تاکنون با هیچ مربی داخلی و خارجی دیگری به غیر از کی روش مذاکره نکرده است. در حالی که در فوتبال حرفه ای دنیا این مسئله مرسوم است که وقتی احتمال جدایی یک مربی از تیمی وجود دارد، مسئولین آن تیم، چه باشگاهی و چه ملی، به گزینه های دیگر هم فکر کنند.

در شرایطی که فرصت کمی تا آغاز جام ملت های آسیا باقی مانده است، از دست رفتن زمان شانس تیم ملی کشورمان برای نتیجه گیری در این مسابقات را کم می کند. اگرچه رئیس فدراسیون فوتبال معتقد است تمام برنامه های تیم ملی تا جام جهانی پیش بینی شده و حتی اگر سرمربی جدید هم مشخص شود، فعلا کار خاصی برای انجام دادن ندارد!در حالی که طبیعتا رسانه ها باید افکار عمومی را شکل دهند، در ماجرای تمدید قرارداد کی روش، بسیاری از رسانه ها به دنبال موج افکار عمومی راه افتادند و با وجودتمام زیاده خواهی ها و رفتارهای تحقیر آمیز وی از باقی ماندن کی روش درتیم ملی حمایت می کنند.این مسئله را کناراین موضوع بگذاریدکه منابع موثق خبر می دهند، کی روش مبلغی را توزیع کرده است تادرمیان مسئولین و کارکنان فدراسیون و رسانه ها طرفدارانی برای خود پیدا کند.

درخواست های غیر منطقی و زیاده خواهانه کی روش در مذاکرات با فدراسیون فوتبال، مانند درخواست سود هفت درصدی در صورت تاخیر در پرداخت حقوق، حذف مربیان ایرانی از نیمکت تیم ملی و تغییر تمام بندهای قرارداد بر اساس منافع شخصی نیز نشان می دهد کار کی روش با تیم ملی به بن بست کشیده شده است ومسئولین فدراسیون ازهمین امروزباید به دنبال پیدا کردن جانشینی برای وی که در مدت حضور در ایران به خوبی بر موج افکار عمومی و رسانه ها سوار می شد، باشند.حداقل فایده این اقدام این است که دست فدراسیون پر خواهد بود و از سوی دیگر کی روش نیز احساس خطر می کند.