بازگشت فوتبال اروپا بعد از کرونا

همزمان با تسهیل مقررات قرنطینه مرتبط با پاندمی ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی، لیگ‌های فوتبال در این کشورها نیز بتدریج خود را برای بازگشت مهیا می‌کنند.لیگ های حرفه ای فوتبال اروپا پس از وقفه ایجاد شده ناشی از کرونا، رفته رفته خود را برای بازگشت به مستطیل سبز مهیا می کنند اما در […]

همزمان با تسهیل مقررات قرنطینه مرتبط با پاندمی ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی، لیگ‌های فوتبال در این کشورها نیز بتدریج خود را برای بازگشت مهیا می‌کنند.لیگ های حرفه ای فوتبال اروپا پس از وقفه ایجاد شده ناشی از کرونا، رفته رفته خود را برای بازگشت به مستطیل سبز مهیا می کنند اما در میان آنها تعدادی از مابقی پیشرفته تر هستند.در گزارش زیر به تعدادی از لیگ‌های فوتبالی اروپا و مقررات مرتبط با پاندمی اعمال شده در آنها، زمان از سرگیری و یا لغو شدن برخی از این لیگ‌ها اشاره شده است.

آلمان

ادامه فصل بوندسلیگا از فردا ۱۶ مه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) آغاز می‌شود و بدین ترتیب نخستین لیگ مطرح اروپا است که رد بحبوحه شیوع ویروس کرونا، به فوتبال باز می‌گردد.

فدراسیون فوتبال آلمان با اعلام این خبر، تاکید کرده است که پروتکل‌های بهداشتی همچنان به قوت خود باقی است و هیچ دیداری با تماشاگر برگزار نخواهد شد.

نیمه نهایی جام حذفی آلمان نیز نهم و دهم ژوئن و فینال برای چهارم جولای برنامه‌ریزی شده است.

انگلیس

۲۰ باشگاه لیگ جزیره در خصوص احتمال بازگشت به تمرینات در ماه مه و از سرگیری رقابت‌ها در ژوئن به بحث و تبادل نظر نشستند.

مقامات به اطلاع باشگاه‌ها رسانده‌اند که بازگشت احتمالی به رقابت‌ها در ورزشگاه‌های بیطرف خواهد بود.

«اولیور داودن» وزیر فناوری، فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا در ۱۴ ماه مه اعلام کردکه دولت این کشور در حال پیدا کردن راهی برای بازگشت فوتبال در ماه ژوئن است.

اسپانیا

لالیگا اعلام کرده است که لیگ دسته اول و دوم می‌توانند از چهارم ماه مه تمرینات خود را از سر بگیرند و باز هم ژوئن تاریخ احتمالی بازگشت هیجان به اسپانیا است البته بدون تماشاگر.

ایتالیا

در مورد احتمال بازگشت سری‌آ، هنوز گمانه زنی وجود دارد به طوری که وزرای دولت، فدراسیون فوتبال، سری‌آ و باشگاه‌ها اطلاعات ضد و نقیضی منتشر می‌کنند.

به باشگاه‌ها اجازه داده شده است که از ۱۸ ماه مه تمرینات خود را از سر بگیرند اما برچسب «ناکافی» که از سوی «وینچنزو اسپادافورا» وزیر ورزش این کشور به پروتکل های بهداشتی ارائه شده از سوی فدراسیون فوتبال ایتالیا زده شده است، بزرگ‌ترین مانع ادامه تمرینات و رقابت‌ها محسوب می‌شود.

باشگاه های سری‌آ به ادامه رقابت‌ها از ۱۳ ژوئن رای داده و در انتظار تایید دولت هستند.

فرانسه

لوشامپیونه چندی پیش توسط دولت و سازمان لیگ این کشور مختومه و پاری‌سن‌ژرمن قهرمان اعلام شد. المپیک لیون اعلام کرده است که بابت محروم ماندن از سهمیه اروپایی، ادعای غرامت خواهد کرد. باشگاه های سقوط کرده آمیان و تولوز نیز نسبت به اقدام قانونی تهدید کرده اند.

آلبانی

فدراسیون فوتبال آلبانی در انتظار پاسخ دولت برای ادامه لیگ تحت پروتکل‌های سفت و سخت بهداشتی و بدون حضور تماشاگر از ۲۰ ماه ماه است.

ارمنستان

باشگاه‌های لیگ برتر ارمنستان از ۲۳ آوریل تمرینات خود را از سر گرفتند. فدراسیون فوتبال این کشور اعلام کرده است که می توان رقابت‌ها را از نیمه دوم ماه مه یا اوایل ژوئن از سر گرفت.

بلاروس

بلاروس تنها کشوری بود که در بحبوحه شیوع کرونا همچنان به برگزاری رقابت‌های داخلی خود ادامه داد.

این لیگ ۱۱ ماه مه اعلام کرد که یک دیدار لیگ برتر این کشور در ۱۵ ماه مه و یک دیدار در لیگ دسته دوم در ۱۶ مه به دلیل گزارش موارد مشکوک به کووید-۱۹ به تعویق افتاده است.

بلژیک

بلژیک نخستین کشوری بود که فصل فوتبالی خود را لغو کرد اما تایید رسمی این تصمیم تاکنون چهار بار به تعویق افتاده است.

دولت بلژیک برگزاری هرگونه رویداد ورزشی را تا ۳۱ جولای ممنوع کرده است.

دانمارک

اتحادیه لیگ دانمارک اعلام کرده است که ادامه فصل از ۲۸ ماه مه در ورزشگاه‌های خالی پیگیری خواهد شد و دیدار پلی‌آف لیگ اروپا در ۲۹ جولای تعیین تکلیف خواهد شد.

جزایر فارو

جزایر فارو که از هجوم شدید پاندمی جان سالم به در برده است، از نهم ماه مه پشت درهای بسته فوتبال را از سر گرفته است.

جبل الطارق

اتحادیه فوتبال جبل الطارق فصل فوتبالی خود را ملغی اعلام کرد و سه تیم نخستی تا پیش از تعلیق یعنی یورپ اف‌سی، سن‌جوزف اف‌سی و لینکلن رد ایمپس اف‌سی به رقابت‌های اروپایی فصل بعد راه یافتند.

لوگزامبورگ

فصل بدون اعلام قهرمان و سقوط کرده‌ها، ملغی اعلام شد. چهار تیم نخست پیش از تعلیق فصل، به لیگ قهرمانان و لیگ اروپا صعود کردند.

رقابت‌های فصل آینده نیز در این کشور به جاری ۱۴ تیم با ۱۶ تیم برگزار خواهد شد.

هلند

اتحادیه فوتبال هلند پس از آنکه دولت این کشور برگزاری رویدادهای جمعی را تا سپتامبر ممنوع اعلام کرد، فصل را بدون معرفی قهرمان به اتمام رساند و پنج تیم اول لیگ در زمان تعلیق رقابت‌ها، راهی لیگ قهرمانان و لیگ اروپای فصل آینده شدند.

لهستان

لیگ فوتبال این کشور از ۲۹ ماه مه ادامه خواهد یافت.

پرتغال

لیگ برتر پرتغال از چهارم ژوئن از سر گرفته خواهد شد.

روسیه

لیگ برتر روسیه دو تاریخ ۲۱ و ۲۸ ژوئن را برای از سرگیری رقابت‌ها اعلام کرده است.

سوئد

سوئد از قرنطینه سراسری اجتناب کرد و بسیاری از تیم‌های فوتبال این کشور همنی حالا به تمرینات بازگشته‌اند و از سرگیری رقابت‌ها در ۱۴ ژوئن محتمل است.

ترکیه

آغاز مجدد لیگ برتر ترکیه برای ۱۲ ژوئن برنامه ریزی شده و سازماندهندگان این لیگ در نظر دارند تا رقابت‌ها را تا ۲۶ جولای به اتمام برسانند.

علاوه بر این ترکیه طبق برنامه باید در آگوست از فینال لیگ قهرمانان میزبانی کند.

ولز

اتحادیه فوتبال ولز تعلیق رقابت‌های فوتبال این کشور را تا امروز (۱۵ ماه مه) تمدید کرده اما مشتاق است تا لیگ داخلی خود را به اتمام برساند.