روحانی: سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را برای سرمایه‌گذاری تشویق کنیم

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان با حضور در پای صندوق‌های رای نشان دادند که به آینده امیدوار هستند، گفت: هر کسی می‌خواهد به مردم سیستان و بلوچستان خدمت کند باید سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را برای سرمایه‌گذاری تشویق کند.حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (شنبه) در جریان سفر استانی خود به […]

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان با حضور در پای صندوق‌های رای نشان دادند که به آینده امیدوار هستند، گفت: هر کسی می‌خواهد به مردم سیستان و بلوچستان خدمت کند باید سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را برای سرمایه‌گذاری تشویق کند.حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (شنبه) در جریان سفر استانی خود به استان سیستان و بلوچستان و در دیدار با برگزیدگان این استان، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان کارآفرینی زیادی دارد که باید آنها را برای سرمایه‌گذاری تشویق کنیم. اگر سرمایه‌دار اول بیاید و همه او را یاری کنیم سرمایه‌دار دوم هم تشویق می‌شود. ما باید زمینه را برای سرمایه‌گذاری فراهم کنیم.

وی در ادامه افزود: این استان امنیت بسیار خوبی دارد، روابط مردم با هم مهربانانه و برادرانه است و مردم و دولت به هم اعتماد کامل داشته و مردم به آینده امیدوارند. ما باید زمینه سرمایه‌گذاری را در این استان فراهم کنیم. اگر گردشگری این استان رونق گرفته و معادن این استان فعال شوند تحول بزرگی در این استان ایجاد می‌شود.روحانی خاطرنشان کرد: چابهار در آینده به یک مرکز بزرگ تجاری نه فقط برای ایران بلکه برای کل منطقه تبدیل می‌شود. ما این پروژه را آغاز کردیم و سال به سال پیش می‌رویم تا به هدف خود یعنی تبدیل چابهار به یک مرکز تجاری بزرگ دست پیدا کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه مشارکت مردم کلید اصلی حل مشکلات ماست، تصریح کرد: راه‌حل اقتصاد ما، درون‌زایی و برون‌نگری است. درون‌زایی یعنی دولت و ملت با هم وارد کار شده و از توان خود استفاده کنند. ما باید از تسهیلات بانک‌های داخلی، سرمایه ایرانیان خارج از کشور و همچنین سرمایه‌گذاران خارجی بهره ببریم. سرمایه‌گذار ما باید پول ارزان‌تری به دست بیاورد یعنی با بهره کمتری پول در اختیار داشته باشد. کاهش سود تسهیلات بانکی یکی از برنامه‌های دولت یازدهم بوده که در دستور کار دولت دوازدهم هم قرار دارد. سود بانکی قبلا ۲۸ یا ۲۹ درصد بوده که اکنون به ۱۸ و ۱۹ درصد رسیده است. تلاش ما این است که باز هم این سود را پایین بیاوریم.

وی تاکید کرد:‌ باید تسهیلات ارزان‌تر و سهل‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد. از طرفی باید سرمایه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه سرمایه‌گذاران و بانک‌های خارجی را هم جذب کنیم. در ۱۰۰ روز دولت دوازدهم ۲۳٫۱ میلیارد دلار توانستیم با بانک‌های مختلف برای فاینانس قرارداد امضا کنیم.رییس دولت دوازدهم در ادامه گفت:‌ در بخش برون‌نگر اقتصاد وظیفه دولت بیشتر از مردم است. ما باید تلاش کنیم تا روابط خود را با سایر دولت‌ها برای جذب سرمایه درست کنیم. استان سیستان و بلوچستان یک استان مرزی است و استان‌های مرزی معمولا مشکلاتی از قبیل ناامنی، مهاجرت و موادمخدر دارند. از طرفی همین استان مرزی بودن می‌تواند جهشی برای تجارت با کشورهای همسایه باشد. ما اکنون روابط بسیار خوبی با کشورهای همسایه استان سیستان و بلوچستان داریم.

روحانی با اشاره به اینکه توسعه سواحل مکران نیز در دستور کار دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: ‌این سواحل برای ایجاد نیروگاه اتمی مناسب است. ما دنبال خرید چند نیروگاه کوچک اتمی برای تولید برق و شیرین کردن آب در سواحل مکران هستیم زیرا این سواحل برای سرمایه‌گذاری مناسب بوده و سابقه زلزله با ریشتر بالا هم ندارد، توسعه این سواحل به نفع مردم منطقه خواهد بود. در عین حال هر جا که به فکر توسعه هستیم باید به فکر مسائل زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی آن منطقه هم باشیم و به فکر مسائل مردم بومی آنجا باشیم و در واقع برنامه ما برای توسعه باید یک برنامه جامع باشد.وی در پایان با بیان اینکه برنامه دولت نگه داشتن تورم تک رقمی و دستیابی به رشد اقتصادی بالای پنج درصد است، گفت: امیدواریم تا پایان سال ۹۶ میزان اشتغال ایجاد شده از متوسط سال‌های گذشته بیشتر شود. ما در کنار تورم تک رقمی و رشد بالای پنج درصد دنبال ایجاد اشتغال بیشتر هستیم و با همه وزرا تلاش می‌کنیم تا به این هدف دست پیدا کنیم.