دکتر روحانی :در قانون اساسی این نظام هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابری برخوردارند. ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم

رییس‌ جمهور در جمع مردم زاهدان تصریح کرد: ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جمع مردم زاهدان با بیان این‌که برخی فکر می‌کنند استان سیستان و بلوچستان یعنی محرومیت،طوفان‌ های شن و نا امنی، اظهار کرد: ‌این چهره، چهره […]

رییس‌ جمهور در جمع مردم زاهدان تصریح کرد: ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جمع مردم زاهدان با بیان این‌که برخی فکر می‌کنند استان سیستان و بلوچستان یعنی محرومیت،طوفان‌ های شن و نا امنی، اظهار کرد: ‌این چهره، چهره واقعی این استان بزرگ نیست و باید این استان از نو شناخته شود.سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است.

9301x26x0x41006

وی با اشاره به این‌که سیستان و بلوچستان سرزمین ظرفیت‌ های بزرگ معدنی، تجاری، ترانزیتی، کشاورزی، آبزیان و سرزمین بسیار مهم برای توسعه خواهد بود، خاطر نشان کرد: این استان گرچه به ظاهر ترکیبی از دو قوم و دو آیین است اما سرزمین برادری، وحدت، همزیستی، دوستی و محبت بوده است.وی در ادامه اظهار کرد: مردم این استان اعم از بلوچ یا سیستانی و اعم از پیروان اهل بیت یا اهل سنت همه زیر پرچم ایران عزیز و اسلام عزیز گرد آمده‌اند و ما افتخار می‌ کنیم پیرو قرآن مجید و سنت پیامبر اسلام هستیم و همه دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت (ع) هستیم.رییس‌ جمهور خطاب به مردم استان سیستان و بلوچستان گفت: تامین امنیت این استان بر دوش شما مردم است و نیروهای مسلح کمک شما در ایجاد امنیت پایدار در این سرزمین هستند. تمام اقوام، طوایف و مذاهب همه باید برای تامین امنیت این سرزمین دست به دست هم دهند زیرا ما همه تابع قانون اساسی بوده و زیر پرچم انقلاب و رهبری هستیم و در قانون اساسی این نظام هیچ تفاوتی بین اقوام وجود ندارد و همه از حقوق شهروندی برابری برخوردارند. ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم و در این کشور شایسته‌ سالاری حاکم است.روحانی همچنین گفت: من خوشحالم که در این استان هم معاون استاندار شیعه و هم از اهل سنت داریم. من خوشحالم که هم فرماندار شیعه و هم فرماندار اهل سنت و هم فرماندار مرد و هم فرماندار زن داریم. ما تفاوتی میان مذاهب، اقوام و جنسیت قائل نیستیم.

رییس‌ جمهور با اشاره به حادثه گروگان‌ گیری مرزبانان کشورمان اظهار کرد: مردم غیور این استان در این قضیه یکصدا بودند و ندای استقامت و ندای نپذیرفتن حرف زور را سر دادند. من سپاس مردم ایران را به مردم شیعه و سنی، علمای شیعه و سنی و تمام ریش سفیدان این استان تقدیم می‌کنم.وی در ادامه با بیان این‌ که به غیر از امنیت باید توسعه در این استان شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: در این سفر تلاش برای کشف و شناسایی معادن ذی‌ قیمت مس، روی، قلع، طلا و آهن استان شروع می‌ شود و هشت گروه شناسایی که بعدها این گروه‌ ها نیز افزایش پیدا می‌ کنند برای استخراج معادن این استان آغاز به کار می‌ کنند.

روحانی همچنین با بیان این‌ که مساله گازرسانی برای مردم این استان اهمیت ویژه‌ای دارد، خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و ان‌ شاء الله در سال 94 گاز رسانی از منطقه ایرانشهر به سمت زاهدان و خاش انجام می‌ شود و امیدواریم در سال 94 گاز به زاهدان و خاش برسد. ما بنا داریم در مرحله بعد این گاز را از زاهدان به زابل و از ایرانشهر به سمت چابهار انتقال دهیم.
رییس‌ جمهور در ادامه افزود: آماده سازی مجتمع‌ های پتروشیمی در ایرانشهر آغاز شده است و ایجاد منطقه ویژه برای پتروشیمی در ایرانشهر با کمک بخش خصوصی و حمایت دولت انجام می‌ شود. همچنین پروژه آب‌ های تحت فشار برای کشاورزی در حدود 100 هزار هکتار اجرا می‌ شود. طرحی هم برای کشاورزی استان مدنظر است که فردا در زابل بیان می‌کنم.وی در ادامه با اشاره به این‌که در آینده از محل ترانزیت شاهد تحولی در این استان خواهیم بود، افزود: برای این‌که منطقه دریای عمان و اقیانوس هند را به شمال کشور و همچنین کشورهای همجوار متصل کنیم، توسعه بندر چابهار را مدنظر داریم. مرحله اول و دوم توسعه این بندر در دولت یازدهم اجرا می‌شود. همچنین راه‌آهنی از چابهار به سمت زاهدان کشیده می‌شود تا در نهایت به راه‌آهن سراسری و راه‌آهن افغانستان و آسیای مرکزی متصل شود.روحانی در ادامه با بیان این که کشور در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه و همچنین برخی بی‌تدبیری‌ها شاهد مشکلات فراوانی بوده است، افزود: ما با کمک مردم و هدایتی که از سوی قانون اساسی و رهبری خواهیم داشت به سمت شکستن تحریم‌ها پیش می‌رویم. البته اولین قدم‌ها برای شکستن تحریم‌ها برداشته شده و علاوه بر آن اکنون دنیا به حقوق هسته‌ای ملت ایران اعتراف می‌کند.

وی افزود: ما قدم به قدم مذاکرات را به پیش می‌ بریم و در این مذاکرات به دنیا اثبات می‌ کنیم، آنچه راجع به ایران گفته شده دروغ بوده و ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ ای نبوده و نخواهد بود، اما توسعه علمی و فناوری را ادامه می‌ دهیم و تحریم‌ های ظالمانه ضدحقوق بشری را خواهیم شکست.رییس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: استان سیستان و بلوچستان سرزمینی است که فرهنگ اسلام را به شبه جزیره هندوستان و بنگال منتقل کرده است. شما مردم استان نه تنها مرزبان خوب جغرافیایی هستید، بلکه بزرگ‌ترین صادرکننده اسلام مدارا و اعتدال و فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه بوده‌اید. امروز هم من از شما مردم استان می‌خواهم که شما واسطه فرهنگی و اتصال قوی‌ تری بین ملت ایران و ملت‌ های شرقی، جنوبی و شمالی این کشور باشید.

روحانی در ادامه با بیان این‌ که در دولت یازدهم شاهد تحول بزرگ در زمینه گازرسانی، آبرسانی، توسعه معادن و بنادر و راه‌آهن و ترانزیت در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود، خاطرنشان کرد: وظیفه دولت است که به استان‌ هایی که از محرومیت بیشتری برخوردارند خدمات بیشتری ارائه دهد. تلاش ما نه به خاطر این است که شما بیشترین رای خود را در انتخابات ریاست‌ جمهوری به خط اعتدال دادید که البته آرای شما برای من افتخار است اما اگر مردم این استان حتی یک رای هم به من نمی‌ دادند ما باز هم توسعه استان را وظیفه خود می‌ دانستیم.وی تصریح کرد: یکی از اهداف ما در سفر به کشورهای عمان و افغانستان و به ویژه افغانستان توسعه این استان بوده است. ما حق‌آبه مردم استان سیستان و بلوچستان را از رودخانه هیرمند در سفر خود به افغانستان تاکید کردیم. ان‌ شاء الله شاهد رونق هامون، جازموریان و سایر تالاب‌ های استان خواهیم بود.

رییس‌ جمهور سخنان خود را با شعار زنده باد ایران، زنده باد اسلام، زنده باد ایمان، زنده باد اتحاد و زنده باد اعتدال به پایان رساند.