خطیب نماز جمعه تهران:کدورت ها پس از انتخابات باید کنار گذاشته شود

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری موفق انتخابات خواست کدورت ها پس از این پیروزی کنار گذاشته و دلها به هم نزدیک شود.حجت الاسلام سید احمد خاتمی که در خطبه های نماز جمعه تهران سخن می گفت افزود: نباید شیرینی جشن پیروزی انتخابات با کدورت ها تلخ شود ،برخی کدورت ها جزیی است […]

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری موفق انتخابات خواست کدورت ها پس از این پیروزی کنار گذاشته و دلها به هم نزدیک شود.حجت الاسلام سید احمد خاتمی که در خطبه های نماز جمعه تهران سخن می گفت افزود: نباید شیرینی جشن پیروزی انتخابات با کدورت ها تلخ شود ،برخی کدورت ها جزیی است و مانند آنکه گفته می شود شتر دیدی ندیدی ، آنها را باید کنار گذاشت. وی افزود: تقوای دینی پس از انتخابات ایجاب می کند علاوه بر کنار گذاشتن اختلافات جزیی،آن دسته از اختلافاتی نیز که به نظر مهم می رسد باید از طریق قانون پیگیری شود. خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت : باید تلاش کنیم دلها را به هم نزدیک و کدورت ها را تبدیل به آشتی و صفا کنیم.

وی خاطر نشان کرد دشمن در همه مراحل انتخابات در حال ایجاد چند دستگی در کشور بود ،کسی نباید شورای نگهبان ، وزارت کشور و نهادهای اجرایی انتخابات را زیر سووال ببرد ،در آتش تفرقه و اختلاف نباید دمید. به گفته سید احمد خاتمی نامزدهایی که برنامه خوبی را معرفی کرده اما انتخاب نشده اند بایدطرح ها را به منتخبان ارایه دهند و این یعنی تقوا؛ دامن زدن به شایعات حرام است. خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به پرهیز از تضعیف نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: کسی که حکومت دینی را تقویت کند، فرهنگ اطاعت از خدا را تقویت کرده است . وی افزود: کسی که رای نیاورده است حق ندارد شورای نگهبان و وزارت کشور را زیر سوال ببرد زیرا آنها نهاد قانونی جامعه هستند و تضعیف نهادهای اجرایی انتخابات، با تقوی در تعارض است. خاتمی همچنین با اشاره به موضوع تعاون و همکاری در جامعه گفت: دشمن هم قبل از انتخابات، هم در حین آن و هم بعد از انتخابات در صدد چند قطبی کردن جامعه بوده ، هست و خواهد بود که باید آن را ناکام گذاشت. خطیب نماز جمعه این هفته تهران، به حرام بودن دامن زدن به شایعات اشاره کرد و گفت: پخش شایعات همیشه گناه بوده است به ویژه بعد از انتخابات که دشمن می خواهد شیرینی این جشن بزرگ را با پراکندن شایعات از کام مردم بگیرد.

** پیروز این انتخابات نظام و مردم هستند

حجت اسلام احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران هم گفت: پیروز انتخابات هفتم اسفند، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شما مردم هستید. وی افزود: این انتخابات سی و ششمین حضور شما در انتخابات است، هر رایی که به صندوق انداختید، آری مجدد به نظام اسلامی بود. خاتمی اظهار داشت: انتخابات هفتم اسفند مورد توجه دنیا و ملت ایران است، همواره پس از انتخابات این سخنان مطرح می شود که چه کسی و کدام جناح پیروز شد و چه کسی و کدام جناح باخت، حقیقت این است که پیروز این انتخابات، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شما مردم هستید. نظام اسلامی که مظلومانه آماج اینگونه حملات رسانه ای ناجوانمردانه دنیای غرب است. آیت الله خاتمی ادامه داد: حضور باشکوه شما مردم معنای خاصی داشت، 34 میلیون نفر پای صندوق آمدند و مشارکت 62 درصدی داشتند، در حالی که در انتخابات پارلمانی کشورهای غربی که ادعای دموکراسی می کنند، مشارکت حدود 30 تا 50 درصد است. امام جمعه موقت تهران گفت: شما مردم همیشه در صحنه با حضور 62 درصدی غربی ها را مات و مبهوت کردید.

وی با بیان اینکه انتخابات پرشکوه هفتم اسفند پیام صریحی به همه مسوولان نظام دارد، توضیح داد: پیام مردم به مسوولان این است ما صادقانه کار خود را انجام دادیم و همواره در صحنه هستیم. امام جمعه موقت تهران گفت: باید از چنین مردمی برای خلق چنین حماسه ای تشکر و قدردانی کرد و نمایندگان نیز باید بدنبال خدمات صادقانه برای مردم بوده و پاکدستی، ایثارگری، ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانگان، منش جهادی، ساده زیستی و داشتن فرهنگ مرگ بر آمریکا را سرلوحه کار خود قرار دهند. امام جمعه موقت تهران ادامه داد: تشکر از این مردم، نفرت از استعمار به ویژه روباه پیر استعمار انگلیس است، این مردم انقلابی و ولایی هستند و نظام ما باید تمام امکانات خود را برای تقویت مقاومت و مقابله با رژیم صهیونیستی به کار گیرد.

آیت الله خاتمی گفت: تفرقه انداختن بین مردم و قوا خیانت به انقلاب اسلامی است، همه مردم ما عزیز هستند و در چارچوب ولایت عمل می کنند، اینکه اگر جایی کسانی رای آوردند که با سلیقه ما همراه بود، بگوییم توسعه سیاسی این مردم 100 درصد است و در جای دیگر که به سلیقه ما عمل نشد نمره 50 دهیم و پایینتر از آن را نمره 30 بدهیم، این همان تفرقه است و همان حرفی است که منافقین اول انقلاب گفتند. آیت الله خاتمی اضافه کرد: «منافقین گفتند ان شاءالله مردم آگاه ما به نامزدهای انقلابی رای می دهند، وقتی مردم به نامزدهای آنها رای ندادند، آنها مردم را ملت ناآگاه ایران خطاب کردند، این منش مشابه همان منش است. شکر این نعمت اهانت به این ملت نیست، ما همه مردم را عزیز می داریم، آنها نظر خود را دادند، برادرم انتخابات همین است.» وی اضافه کرد: برخی از ما فراموش کردیم که میدان سیاست همچون زمین فوتبال است گاهی گل می خوریم و گاهی گل می زنیم، هنگامی که گل زدی نباید مغرور شوی و وقتی گل خوردی هم نباید مایوس شد.

وی ادامه داد: مردم ایران توجه کنند که نظام ما بر اساس چارچوب قانون اساسی که میثاق ملت است، اداره می شود. 4 اصل در قانون اساسی اصل کلیدی است که در اصل آخر تاکید شده هیچکس حتی در بازنگری حق تغییر این 4اصل یعنی اسلام، ولایت فقیه، جمهوریت نظام و مذهب رسمی کشور را ندارد. حجت الاسلام خاتمی گفت: قانون اساسی گفته است هر کسی که در مجلس، دولت و نهادهای دیگر بر سر کار آید باید در این چارچوب عمل کند. بیگانگان و بازی خوردگان داخلی و خارجی آنها بدانند با تغییر افراد استراتژی کلی نظام اسلامی به فضل خدا تغییر نخواهد کرد. وی در ادامه خطبه دوم با بیان اینکه انتخابات میدان امتحان است، افزود: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، انتخابات میدان آزمون بزرگ است، آزمون برای مردم، مجریان، ناظران، رای آورندگان و کسانی که رای نیاورده اند، اگر کسی رای لازم را کسب کرد مغرور شود و بگوید اکنون وقت قلع قمع مخالفان است، این فرد رای آورده اما مردود و رفوزه محسوب می شود، یا کسی که رای لازم را کسب نکرده اگر با نظام و مردم قهر کند و به تضعیف نهادهای نظام بپردازد، نیز مردود مضاعف است.

وی اظهار داشت: به همه رای آوردندگان و کسانی که در انتخابات رای لازم را کسب نکردند و همچنین خودم را دعوت می کنم که خدایی عمل کنیم، مگر ما برای تکلیف نیامده ایم، این مردم صاحب اختیار هستند، یکبار به من رای می دهند یکبار هم رای نمی دهند، این چه الزام، اصرار و توقعی است که ما از مردم داریم، امیدوارم از این امتحانات سربلند بیرون بیاییم. امام جمعه موقت تهران گفت: نکته بعد این است که کشور ما نیازمند کار مضاعف دارد، کسی نیست که این تورم را ببیند و در رنج نباشد، در 8 روز سفر به کرمان و شهرهای مختلف این استان دیدم، گرانی و بیکاری بیداد می کرد، منصفانه باید بگویم مسوولان هم کار و تلاش می کنند، اما وقتی هر بشکه نفت 20، 25 یا 30 دلار فروخته می شود، قلک کم می آورد. وی تاکید کرد: اکنون باید به مشکلات مردم بپردازیم، مجلس با دولت همکاری کنند تا مشکل تورم، بیکاری و اعتیاد حل شود

وی ادامه داد: اینکه بگوییم مجلس وکیل الدوله یا ضد الدوله شد، نادرست است، مجلس وکیل الملت است، وکلای ملت حل مشکلات مردم را وظیفه خود بدانند. امام جمعه موقت تهران گفت: به عنوان عضو هیات رییسه فعلی مجلس خبرگان و کسی که مورد اقبال مردم کرمان قرار گرفت و به عنوان نفر اول برگزیده شد، می گویم مجلس خبرگان پنجم کاملا ولایی است، افرادی که مردم به آنها رای دادند، اگر از چهار دوره گذشته ولایی تر نباشند، کمتر نیستند. وی تصریح کرد: به شما مردم اطمینان می دهم که مجلس خبرگان پنجم هم تقویت رهبری است. آیت الله خاتمی در ادامه خطبه دوم همچنین گفت: در مورد اقدام اخیر شورای همکاری خلیج فارس که گروه مجاهد و مقاوم حزب الله را تروریست اعلام کرده اند، این کشورها به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و اقدام آنها اجرای دستور صهیونیست ها است. وی خطاب به شورای همکاری خلیخ فارس گفت: با طناب پوسیده رژیم صهیونیستی به چاه افتادید و به سرنوشت آنها دچار می شوید.

حزب الله خار در چشم رژیم صهیونیستی است، امنیت لبنان مدیون حزب الله مقاوم، شجاع و مجاهد است. وی ادامه داد: من این اقدام شورای همکاری خلیج فارس را در حد محکوم کردن هم نمی بینم، اینها در حد نوکران بسیار حقیر آمریکا و رژیم صهیونیستی عمل می کنند و چوب این همکاری را از ناحیه ملتها خواهند خورد. امام جمعه موقت تهران در ابتدای خطبه دوم با اشاره به درگذشت آیت الله واعظ طبسی نیز گفت: از سال 54 تا به امروز افتخار آشنایی با ایشان را داشتم، وی فقیهی مبارز، مجاهد، ولایی و زندان کشیده قبل از انقلاب، نخستین و قدیمی ترین نماینده امام (ره) پس از انقلاب بود که رهبر معظم انقلاب وی را در این جایگاه والا ابقا کردند. وی همچنین به درگذشت فرج الله سلحشور نیز اشاره کرد.