توضیحات مصباحی‌مقدم درباره طرح مجازات وازکتومی/ نباید سرو صدا می کردید!

وی درباره انتقاد برخی حقوقدانان نسبت به جرم‌ انگاری در مورد اعمال جراحی پیشگیری از باروری، اظهار کرد: یکی از نکاتی که در طرح پیش‌ بینی شده، جرم‌ انگاری عمل وازکتومی است که نباید در این باره اینقدر سر و صدا در رسانه‌ ها به وجود می‌ آمد زیرا مجلس در این باره ورود نکرده […]

وی درباره انتقاد برخی حقوقدانان نسبت به جرم‌ انگاری در مورد اعمال جراحی پیشگیری از باروری، اظهار کرد: یکی از نکاتی که در طرح پیش‌ بینی شده، جرم‌ انگاری عمل وازکتومی است که نباید در این باره اینقدر سر و صدا در رسانه‌ ها به وجود می‌ آمد زیرا مجلس در این باره ورود نکرده و این یک فضاسازی نادرست برای تصمیم‌ گیری نمایندگان است.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فضاسازی ایجاد شده در رسانه‌ها در مورد طرح اخیر مجلس در مورد وازکتومی گفت، آنچه مجلس مصوب کرده صرفا کلیات این طرح است و جزئیات آن از جمله جرم‌ انگاری عمل وازکتومی هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

68882_545

به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حجت‌ الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌ مقدم درباره تصویب کلیات طرح « افزایش نرخ باروری و کاهش رشد جمعیت کشور »، گفت: آنچه در مجلس تصویب شده صرفا کلیات این طرح است. معنایش این است که نمایندگان موافقت کردند این طرح را مورد بررسی قرار دهند و بیش از این چیزی نیست.وی افزود: ما با پدیده کاهش نرخ رشد باروری در کشور مواجه هستیم. در گذشته مجلس برای کاهش نرخ رشد باروری قانونگذاری کرده بود و اکنون می‌ خواهد قانون قبلی خود را اصلاح کند. پیش از این مشوق‌هایی برای کاهش نرخ جمعیت در نظر گرفته شده بود اما اکنون نرخ رشد به زیر نرخ جانشینی رسیده که 2.1 است.

این نماینده اصولگرای مجلس یادآور شد: در صورتی که نرخ رشد جمعیت سالانه 2.1 باشد جانشینی محقق می‌شود و جمعیت اندکی افزون خواهد شد. معنایش این است که جمعیت 20 تا 30 سال آینده 80 تا 85 میلیون نفر خواهد بود اما با نرخ رشد 1.3 درصد جمعیت کشور ما رو به نزول می‌رود و اولا به جای اینکه جمعیت جوانی داشته باشیم شاهد پیری جمعیت خواهیم بود و ثانیا جمعیت ما از آنچه که هست کمتر می‌شود و باید برای این موضوع فکری کرد.

مصباحی‌ مقدم خاطرنشان کرد: ما باید از طرفی سیاست‌ های کاهش جمعیت را اصلاح کنیم و تغییر دهیم و از طرف دیگر سیاست‌ های رشد قابل قبول جمعیت را دنبال کنیم. آنچه مجلس تصویب کرده ورود به این بحث است و نه تصمیم‌ گیری نسبت به اجزاء و پیشنهادات. طبعا طراحان طرحی را تهیه کرده‌اند که حاوی نکات متعددی است؛ هم از نظر جراحی‌هایی که برای جلوگیری از تولید مثل انجام می‌ شود و هم اقدامات گسترده دیگری که پیش از این انجام می‌ شد مثل اینکه دفترچه بیمه، یارانه یا سایر تسهیلات به فرزند چهارم تعلق نمی‌گرفت که اینها باید اصلاح شود.

وی درباره انتقاد برخی حقوقدانان نسبت به جرم‌ انگاری در مورد اعمال جراحی پیشگیری از باروری، اظهار کرد: یکی از نکاتی که در طرح پیش‌ بینی شده، جرم‌ انگاری عمل وازکتومی است که نباید در این باره اینقدر سر و صدا در رسانه‌ها به وجود می‌آمد زیرا مجلس در این باره ورود نکرده و این یک فضاسازی نادرست برای تصمیم‌ گیری نمایندگان است.نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مجلس نباید در هیاهو برای تصویب قانون تصمیم‌ گیری کند، افزود: نمایندگان باید در فضایی آرام با استفاده از نظرات کارشناسی کارشناسان تصمیم‌گیری کنند. حتما در این باره هم نظرات کارشناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بعد در این باره تصمیم‌ گیری می‌شود.

مصباحی‌ مقدم تاکید کرد: باید اجازه دهیم طرحی که فعلا کلیات آن تصویب شده در کمیسیون تخصصی و صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد، مخالفان و موافقان در این باره صحبت کنند، اظهاراتشان از رادیو پخش می‌ شود و مردم مطلع می‌ شوند. نهایتا نمایندگان در فضایی آرام در این زمینه اتخاذ تصمیم خواهند کرد.وی اضافه کرد:من هم بدون شنیدن نظرات مخالف و موافق و کارشناسان هیچ تصمیمی نمی‌ گیرم زیرا تا بحث پخته نشود نمی‌ توان نظر قاطعی داد بلکه باید نکات را بشنویم و بعد تصمیم بگیریم.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه طرح افزایش نرخ باروری نیاز به چکش‌ کاری و پخته شدن دارد، ادامه داد: آنچه در این طرح در زمینه جرم‌انگاری برخی عمل‌های جراحی آمده مخاطبش پزشکان هستند و نه مردم و می‌ خواهد بگوید که پزشکان نباید از روش‌ های جراحی برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند اما اینکه همین موضوع درست است یا نه و به مصلحت است یا خیر، نیازمند بحث و گفت‌ و گو است.وی با بیان اینکه مجلس نباید در فضای فشار تصمیم بگیرد، گفت: آنچه رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند فضای فشار است و آنچه مجلس باید به آن برسد یک فضای آرام است تا در آن فضای آرام اظهار نظر کارشناسی صورت گیرد و نمایندگان تصمیم‌ گیری کنند.مصباحی‌ مقدم در پایان گفت: ما امیدواریم تصمیمات ما در مجلس به نفع عامه ملت باشد و ان‌ شاء الله هیچگونه تضییقی از این بابت متوجه مردم و زوجین نخواهد شد.