هفته مرگبار خوزستان ؛جان انسان در شهر من چه بهایی دارد؟

خوزستان در هفته ای که گذشت شاهد حوادث تلخ و مرگباری بود که به مجروح و کشته شدن چندین نفر ختم شد. بخشی از این اتفاقات تلخ مربوط به حوادث جاده ای ست و بخشی نیز مربوط به غرق شدگی و نزاع و درگیری . خوزستان در آمار غرق شدگی رتبه سوم کشوری دارد و […]

خوزستان در هفته ای که گذشت شاهد حوادث تلخ و مرگباری بود که به مجروح و کشته شدن چندین نفر ختم شد. بخشی از این اتفاقات تلخ مربوط به حوادث جاده ای ست و بخشی نیز مربوط به غرق شدگی و نزاع و درگیری . خوزستان در آمار غرق شدگی رتبه سوم کشوری دارد و مرگ و میرها در تصادفات جاده ای نیز به دلایل مختلف زیاد است.طبق آمار رسمی اعلام شده از روز سه شنبه تا امروز پنج شنبه ۲۹ تیر مجموعا ۱۲ نفر در حوادث غرق شدگی جان باختند:

?غرق شدن ۲ نفر (پدر و پسر) در منطقه چنیبه اهواز - روز سه شنبه

?غرق شدن ۱ نفر در روستای ام اتمیر کوت عبدالله -روز چهارشنبه ۲۸ تیر

?غرق شدن ۲ نفر در روستای عشاره از توابع شهر الحایی بخش مرکزی اهواز- روز چهارشنبه ۲۸ تیر

?غرق شدن جوان ۱۷ ساله در حفار شرقی آبادان- پنج شنبه ۲۹ تیر

?غرق شدن ۶ نفر دختر و پسر در رودخانه دز شهرستان دزفول.

? مجموعا ۱۲ نفر در کمتر ۷۲ ساعت طعمه مرگ شدند . متوسط سن جان باختگان ۲۰ سال است ?چرا با وجود گرمای شدید و نیاز مردم بویژه جوانان به شنا و روی آوردن آنها به رودخانه ها، تمهیدات لازم همچون کاهش بهای بلیط سانس استخرها و ایجاد پلاژهای حفاظت شده در محدوده شهرها و روستاها و نیز آماده سازی اکیپ های نجات غریق و امداد و نجات ، پیش بینی نمی شود؟

اما حوادث تلخ هفته گذشته را می توان در یک نما برشمرد. حوادثی که قلب هر انسانی را می خراشد و او را به تامل و تفکر وا می دارد. حوادثی که بیش از عوامل دیگر خبر از ناکارآمدی برخی مدیران و بی توجهی آنان به جان و کرامت انسانی می دهد.

? در شنبه هفته ای که گذشت تصادف در محور رامهرمز - رامشیر یک کشته و ۲ مصدوم بر جای گذاشت . این تصادف به دلیل برخورد دو دستگاه کامیون در این محور بود
?همچین در شنبه ، برخورد زانتیا با پژو پارس در جاده ماهشهر - سربندر دو کشته بر جا گذاشت. این حادثه نزدیک پل فرودگاهباختند ماهشهر و بر اثر خارج شدن سواری زانتیا از لاین مخالف و برخورد آن با یک سواری پژو رخ داد که در این حادثه ۲ نفر در دم جان
?دزفول نیز در هفته ای که گذشت شاهد مرگ و میر در حوادث جاده ای بود. دو برادر در حادثه رانندگی در دزفول در برخورد با کامیون کمپرسی در جاده روستای ماهور برنجی دزفول جان خود را از دست دادند.
?حوادث غرق شدگی در خوزستان در هفته ای که گذشت خانواده های متعددی را در ماتم فرو برد. در یک حادثه ، دو جوان از روستای عشاره بزرگ از توابع بخش مرکزی اهواز در رودخانه کرخه غرق شدند.
?همچنین در حادثه ای دیگر ، نوجوان ۱۷ ساله آبادانی که برای شنا کردن همراه پدرش به حفار شرقی رفته بود غرق شد. تلاش های پدر این نوجوان ۱۷ ساله برای نجاتش بی ثمر بود
?در هفته ای که گذشت پدر و پسر ۱۰ ساله اش غرق شدند. این دو نفر در رودخانه کارون در اهواز در منطقه شهرک اکباتان غرق شدند و جسد آنان پس از یک روز از آب بیرون کشیده شد.
?در حادثه غرق شدگی دیگر ، یک پسر ۱۰ ساله نیز در منطقه ام الطمیر اهواز غرق شد که تلاش ها برای پیدا کردن جسد این پسر ناکام ماند
?در هفته ای که گذشت در شهرستان آغاجاری یک دختر چهار ساله به همراه عموی خود و از اهالی روستای دره نی اولیا در رودخانه مارون غرق شدند.
?شوخی با اسلحه ، یک نوجوان ایذه ای را به کام مرگ رساند و آمار مرگ و میر در استان بر اثر حوادث ، بیشتر شد.
?در هفته ای که گذشت بر اثر یک حادثه دلخراش ، یک زن روستایی در شادگان به کام مرگ کشیده شد. در این حادثه یک زن روستایی در دهستان آبشار نهر حسین شهرستان شادگان بعلت برق گرفتگی ناشی از تماس با پمپ آب جان داد.
?غرق شدن مرد ۳۰ ساله در رودخانه دز ، از دیگر اتفاقات تلخ خوزستان در هفته گذشته بود. این مرد هنگام شنا در رودخانه دز در دزفول غرق شد.
?در هفته ای که گذشت ، یک جوان ۲۱ساله در گیت ورودی کانال آبیاری ماهی کارون این شهر غرق شد.
?اختلاف قبیله ای نیز سبب کشته و مجروح شدن چند نفر در خوزستان شد. در هفته ای که گذشت پیرمرد ۷۰ ساله قربانی نزاع طایفه ای می شود.
?در هفته ای که گذشت درگیری خانوادگی در اروندکنار آبادان پنج مجروح بر جای گذاشت. در این درگیری چهار نفر با اسلحه گرم و یک نفر نیز با ضربات چاقو مجروح و به بیمارستان آبادان منتقل شدند.
?سه شنبه هفته ای که گذشت حادثه رانندگی در آزاد راه خلیج فارس خوزستان سه کشته برجای گذاشت.
?مرگ پیشکسوت پرورش اندام اهوازی به ضرب چاقو نیز از جمله حوادث تلخ خوزستان در هفته گذشته بود.
?در نهایت نیز امروز جمعه دو حادثه تلخ ، خوزستان را در شوک فرو برد. در اولین حادثه ، یک گروه ۱۹ نفره گردشگری در منطقه گردشگری چال کندی دزفول هنگام شنا غرق می شوند که تاکنون به مرگ دو نفر و مفقود شدن ۶ نفر منجر شده است
?در حادثه ای دیگر و در انفجار و آتش سوزی یک جایگاه سوخت در منطقه سه راه خرمشهر اهواز یک نفر کشته و ۸ نفر زخمی شدند و طبق اعلام مسئولین مربوطه حال بعضی از مصدومین وخیم اعلام شده است ...

 

 

اکنون این پرسش باقی است آیا سازمان هایی که مرگ و زندگی مردم را پایش می کنند، قادر به دسته بندی مرگ در استان های مختلف و ارائه گزارشی از مرگ های خود ساخته و دگر ساخته! از مرگ های خاص استان هایی چون خوزستان هستند؟

در خوزستان جان و کرامت یک انسان و شهروند چه بهایی دارد؟ مدیران دستگاههای مربوطه در همه بخش ها چه تکالیفی در برابر حفظ و پاسداشت جان شهروندان دارند؟ چرا هیچ مسئولی در برابر این همه حادثه و رخداد تلخ و مرگبار حاضر به استعفا نیست؟ آیا حفظ کرسی ریاست از پاسداشت جان شهروندان بالاتر است ؟