معاون وزیر بهداشت:۶ تا ۷درصد ایرانی‌ ها به افسردگی و در مجموع حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به انواع بیماری‌های روانی دچارند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شش تا هفت درصد ایرانی‌ها به افسردگی و در مجموع حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به انواع بیماری‌های روانی دچارند.به گزارش گروه دریافت خبر عصرما،دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در حاشیه همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور که […]

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شش تا هفت درصد ایرانی‌ها به افسردگی و در مجموع حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به انواع بیماری‌های روانی دچارند.به گزارش گروه دریافت خبر عصرما،دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در حاشیه همایش سراسری معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور که در محل ستاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان این که بودجه تحقیقات کشور نیم درصد GDP است،اظهار داشت: درحالی که بر اساس برنامه توسعه‌یی کشور، بودجه تحقیقات کل کشور باید ۲٫۵ تا ۳ درصد GDP باشد.   ‌

وی از تدوین برنامه‌ی مشخص جهت حمایت از نخبگان برجسته در حوزه علوم پزشکی خبر داد و گفت: یکی از مسائل مهم در موضوع نخبگان ضرورت داشتن برنامه مشخص جهت ماندن آنها در کشور است. در این میان با وجود حمایت‌هایی که از نخبگان صورت می‌گیرد، هنوز یک برنامه مشخص و تعریف شده‌ای که بتواند آنها را از ابتدا تا پایان تعقیب و حمایت کند و در نهایت موجب ماندن آنها در کشور شود، وجود ندارد.

ملک‌زاده افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه‌ای را با موافقت بنیاد ملی نخبگان تدوین کرده است تا هر ساله نخبگان برجسته را شناسایی و از دوران دانشجویی آنها را مورد حمایت قرار دهند که در نهایت به این گروه از افراد، پزشکان دانشمند گفته می‌شود.

به گفته وی « پزشکان دانشمند » تنها طبابت نمی ‌کنند بلکه به روش ‌ها و فعالیت های علمی نیز علاقمند هستند و می ‌توانند رهبری پژوهش را به شکلی بهتر و کامل‌ تر در کشور عهده ‌دار باشند. ملک‌زاده با بیان این که ساز و کارهای شناسایی نخبگان برجسته تدوین و بودجه آن نیز تا حدود زیادی تامین شده است، اظهار امیدواری کرد از سال آینده روند شناسایی این نخبگان و حمایت‌های لازم آغاز شود.

وی یادآور شد: ما هنوز نتوانسته‌ایم بهترین نخبگان را در کشور نگه داریم و یکی از دلایل اصلی آن این است که ما هنوز زیر ساخت‌ های کافی نداریم . به عنوان نمونه ما هنوز یک آزمایشگاه پیشرفته کامل که بتوانیم تمام تحقیقات خود را در داخل به انجام رسانیم را دارا نیستیم و نتوانسته ‌ایم حمایت نهادینه از نخبگان داشته باشیم.  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت تشکیل شرکت های دانش ‌بنیان و با بیان این که این گونه شرکت‌ها برای دانشگاه‌ های ما مفاهیم جدیدی است، تصریح کرد: روند تشکیل این شرکتها پروسه‌ای است که باید مورد پیگیری قرار گیرد در این راستا شاید تاکنون ما انتظار داشتیم که ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور داشته باشیم اما در حال حاضر تعداد کل شرکتهای ثبت شده تنها ۵۰ شرکت است که نشان می‌دهد در ابتدای راه هستیم.

ملک‌زاده در ادامه به قابل توجه بودن مشکلات روحی و روانی در کشور اشاره کرد و با بیان این که به طور کلی مجموعه بیماری‌های روانی در ایران حدود ۲۰ درصد است، گفت: همچنین حدود شش تا هفت درصد ایرانی‌ها دچار افسردگی هستند. وی ادامه داد: با توجه به این که مشکلات روحی و روانی تأثیر سوئی بر روی عملکرد و اقتصاد جامعه دارند؛ در این راستا برنامه ویژه‌ای مبنی بر شکل‌گیری شبکه سلامت روان تدارک دیده‌ایم تا تحقیقاتی را در این حوزه به انجام رسانیم و علل یابی کنیم که چگونه می‌توان این موارد را به حداقل رساند.

ملک‌زاده افزود: در حال حاضر شبکه سلامت روان تشکیل شده است و پروژه‌های خوبی در این موضوع تعریف شده و امیدواریم بتوانیم در این مسیر حرکت خوبی داشته باشیم. معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که ۸۰ درصد تحقیقاتی که در دنیا انجام می‌شود به نتیجه نمی‌رسد، تصریح کرد: از هر ۱۰ هزار ایده نهایتا یک ایده وارد صنعت می‌شود و گاه دانشمندان ۵۰ سال از عمر خود را صرف یک تحقیق می‌کنند تا به نتیجه دست یابند.

ملک‌زاده با اعلام عدم پذیرفته شدن ۳۰ درصد از مقالات ارائه شده به مجامع علمی به دلیل کپی برداری تصریح کرد:انگیزه ‌هایی همچون مباحث مالی، شهرت و غیره باعث می‌شود که اتفاقاتی اینچنین در دنیا رخ دهد؛ البته این آمارها تنها مربوط به ایران نیست بلکه بیشترین میزان کپی مربوط به چین می‌ باشد و در بهترین مجلات آمریکا نیز محققانی این اقدام را انجام داده‌اند.

وی افزود: مشکلاتی همچون کپی کردن در پژوهش مربوط به کل دنیاست و ما نیز در ایران برای جلوگیری از این موضوع ضمن تاکید بر ضرورت تقوا در نگارش تحقیق از همه نرم‌ افزارها برای جلوگیری از کپی کردن استفاده می‌کنیم.