عید مبعث؛ بزرگترین و عزیزترین روز تاریخ

مبعث رسول اکرم (ص) بزرگترین تجلی الهی در عالم است و در این راستا بزرگترین شریعت، بزرگترین کتاب و بزرگترین ولی الهی در زمین است. روز مبعث، بی‌شک بزرگترین روز تاریخ بشر است، زیرا هم آن کسی که طرف خطاب خداوند قرار گرفت و مأموریت بر دوش او گذاشته شد، یعنی وجود مکرم نبی بزرگوار […]

مبعث رسول اکرم (ص) بزرگترین تجلی الهی در عالم است و در این راستا بزرگترین شریعت، بزرگترین کتاب و بزرگترین ولی الهی در زمین است. روز مبعث، بی‌شک بزرگترین روز تاریخ بشر است، زیرا هم آن کسی که طرف خطاب خداوند قرار گرفت و مأموریت بر دوش او گذاشته شد، یعنی وجود مکرم نبی بزرگوار اسلام(ص) بزرگترین انسان تاریخ و عظیم‌ترین پدیده عالم وجود و مظهر اسم اعظم ذات اقدس الهی است یا به تعبیری، خود اسم اعظم الهی، وجود مبارک او است و هم از این جهت که آن ماموریتی که بر دوش این انسان بزرگ گذاشته شد، یعنی هدایت مردم به سوی نور، برداشتن بارهای سنگین از روی دوش بشر و تمهید یک دنیای مناسب وجود انسان و بقیه وظایف لایتناهی بعثت انبیا، وظیفه بسیار بزرگی بود، یعنی هم مخاطب بزرگترین است، هم وظیفه بزرگترین است. پس این روز بزرگترین و عزیزترین روز تاریخ است. ‌

در بعثت رسول خدا بزرگترین پیام الهی به بشر منتقل شده است. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:«إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ ولی خداوند در هر دورانی یک شریعتی را برای مردم فرستاده است.»همچنین خداوند در آیه ۴۸ سوره مائده قرآن کریم می‌فرماید:«لکل جَعَلْنَا مِنکُمْ شِرْعَهً وَمِنْهَاجًا که جامع‌ترین همه آنها شریعت پیامبر اکرم(ص) است.» این جامعیت یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر شریعت خاتم‌ است. در سایر شرایع نواقص و محدودیت‌های وجود داشته است مانند اینکه شرایع گذشته برای همه حالات انسان دستورالعمل ندارد ولی شریعت رسول خدا از پیش از تولد تا پس از مرگ، از بیداری اول صبح تا هنگام‌ خواب شب سفارش دارد. از این‌ رو ویژگی مهم شریعت پیامبر(ص) جامعیت برای همه حالات بشر است.

این وظیفه سنگینی که خداوند بر دوش حضرت محمد(ص) می‌گذارد نشان می‌دهد که پیامبر خاتم دارای چه مقام و عظمتی است. کسی که دین خدا را پس از تمام انبیاء کامل می‌کند.به همین مناسبت بخشی از سخنان مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالله فاطمی‌نیا را در این باره مرور می‌کنیم.

مقام سید انبیاء از عقول ما خارج است، مقام پیامبر اکرم(ص) بالاترین مقام‌ها می‌باشد و خداوند بالاتر از ایشان شخصیتی نیافریده است. مولایمان امام صادق (ع) می‌فرماید: «کانت جبرئیل إذا نزل علی رسول الله استاذن منه و قعد بین یدیه کالعبد»، وقتی که جبرئیل بر پیامبر(ص) نازل می‌شد اجازه می‌گرفت و مثل بندگان در برابرش می‌نشست.

حضرت امام سجاد (علیه السلام) در دعای دوم صحیفه می‌فرماید «والحمدلله الذی مَنَّ علینا بمحمد نبیه دون الأمم الماضیه و القرون السالفه». حمد مخصوص خدائی است که به وسیله پیامبر اکرم(ص) بر امت ما منت نهاده است. بسیار باید افتخار کنیم که امت این پیامبریم، همهء انبیاء باعظمت و عزیزند، اما پیامبر اسلام(ص)، آقای پیامبران و سید انبیاست.