قوه قضاییه جزییاتی از اعطای مرخصی و آزادی زندانیان منتشر کرد

قوه قضاییه جزییاتی از اعطای مرخصی و آزادی زندانیان منتشر کرد.مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:در پی دستور رئیس دستگاه و با اقدامات صورت گرفته، تعداد زیادی از زندانیان، بوِیژه مددجویان زن توانستند از تسهیلات و ارفاقات قانونی طبق رعایت مقررات و قوانین، بهره‌مند شوند. آزادی، مرخصی، استفاده از پابند الکترونیک، تعلیق مجازات، اهدای سبدهای […]

قوه قضاییه جزییاتی از اعطای مرخصی و آزادی زندانیان منتشر کرد.مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:در پی دستور رئیس دستگاه و با اقدامات صورت گرفته، تعداد زیادی از زندانیان، بوِیژه مددجویان زن توانستند از تسهیلات و ارفاقات قانونی طبق رعایت مقررات و قوانین، بهره‌مند شوند.

آزادی، مرخصی، استفاده از پابند الکترونیک، تعلیق مجازات، اهدای سبدهای حمایتی، تخفیف در قرار تامین، تعلیق اجرای مجازات و بازدید گسترده مسئولان قضایی استان‌ها از بندهای زنان زندان‌ها در سراسر کشور و گفت و گو و رسیدگی به درخواست‌های آن‌ها، از جمله اقداماتی است که در پی دستور رئیس قوه قضاییه و به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) صورت گرفت.

برهمین اساس، با اقدامات صورت گرفته، بیش از ۷۰ درصد از مددجویان زن از تسهیلات و ارفاقات قانونی که به مناسبت روز مادر با دستور رئیس قوه قضاییه ارائه شد، بهره‌مند شدند.

طبق اعلام رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی امروز دوشنبه ۲۶ دی ماه در ۲ هفته گذشته نیز به مناسبت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، شامل حال قریب به ۳ هزار نفر زندانی واجد شرایط در سراسر کشور شد. طی یک ماه اخیر به مناسبت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم و میلاد باسعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) جمعاً حدود ۴ هزار زندانی واجد شرایط با آزادی مشروط یا سایر ارفاقات قانونی، از زندان آزاد شده‌اند.

همچنین در ۹ ماهه سال جاری، با تلاش‌های مستمر مسئولان قضایی در دادگستری‌ها و شوراهای حل اختلاف و کمک خیّرین و همچنین گذشت اولیای دم داشتند، بالغ بر ۳۱۰ محکوم به قصاص، بخشیده شده و به زندگی بازگشتند.

آزادی ۹۷۵ زندانی واجد شرایط به مناسبت روز زن

در این رابطه، براساس گزارش‌های دریافتی از سراسر کشور، در استان‌های فارس ۲۷۰ مددجو، کهگیلویه و بویر احمد ۱۱ مددجو، زنجان ۲۳ مددجو، ایلام به ۲۰ مددجو، تهران ۵۰ مددجو، البرز ۶ مددجو به صورت مشروط، قزوین ۱۹ مددجو، بوشهر ۳ مددجو، ۶۴ مددجوی استان کرمانشاه و در استان گلستان ۳ ، استان هرمزگان ۴۳ مددجو، استان یزد ۱۱ مددجو، استان قم ۴۰ مددجو، استان گیلان ۸ مددجو، استان لرستان ۴۱ مددجو، استان کردستان ۵ مددجو، استان مازندران ۳۷ مددجو، استان آذربایجان غربی ۷۵ مددجو، استان خوزستان ۴۱ مددجو ، استان اذربایجان شرقی ۵۴ مددجو و ۱۰۸ مددجوی استان سیستان و بلوچستان از زندان آزاد شدند. همچنین در تعداد دیگری از استان‌ها برخی از زندانی‌ها با استفاده از تخفیف قرار تامین، پابند الکترونیک و دیگر تسهیلات از زندان آزاد شدند که تعداد آزادشدگان در ۲۸ استان کشور پس از دستور رئیس قوه قضاییه را به ۹۷۵ نفر می‌رساند.

دریافت مرخصی زندانیان در روز مادر

همچنین به تمامی مددجویان بند نسوان استان‌های اردبیل و گلستان و ۲۱ مددجوی چهارمحال و بختیاری، ۵۵۲ مددجوی بند نسوان استان سمنان، ۱۸ زندانی بند نسوان استان ایلام، ۱۲۰ مددجوی بند نسوان استان سیستان و بلوچستان، ۴۳۱ مددجوی بند نسوان استان تهران، ۱۹۱ مددجوی بند نسوان استان کرمان، ۱۱۹ زندانی استان کرمانشاه، ۱۴ مددجو، استان کردستان ۸ مددجو، استان یزد ۴۲ مددجو، استان گیلان ۲ مددجو، استان لرستان ۱۹۶ مددجو، استان بوشهر ۲۱ مددجو ، استان خوزستان ۱۷۹ مددجو، به ۱۳۰۰ مددجوی زن و مرد استان خراسان رضوی،استان اذربایجان شرقی ۴۹۰ مددجو ، ۱۳۹۲ زندانی استان سیستان و بلوچستان و در استان آذربایجان غربی ۱۵۹۷ نفر که ۳۵ نفر انها زن هستند مرخصی اعطا شد.

براساس اقدامات انجام شده بیش از ۶ هزار نفر از مددجویان به مرخصی اعزام شدند.

در استان اذربایجان شرقی در درخواست ۱۸ نفر برای دریافت ارفاقات قانونی موافقت شد.

در استان کهگیلویه و بویر احمد برای ۱۷ مددجو پابند الکترونیک و برای ۲۸ مددجو تعلیق مجازات لحاظ شد.

در استان کرمانشاه نیز با در اختیار داشتن پابند الکترونیک برای ۲۰ مددجو، پذیرش توبه ۴ مددجو و رای باز و اشتغال به کار ۷۱ مددجو موافقت شد.

در استان خوزستان ۱۱ نفر مشمول پابند الکترونیک شدند و ۴۵ نفر حکم رای باز صادر شد.

براساس این گزارش در استان سمنان به ۳۲۸ خانواده زندانیان نیازمند محبوس در ندامتگاه‌های سراسر استان سمنان اعم از آقایان و بانوان، سبد کالا مشتمل بر مواد غذایی و کالاهای ضروری و بن کارت نقدی جهت خرید نیازهای ضروری معیشتی آنان اعطاء شد.

در استان‌ تهران ۲۵۰ سبد کالا، توسط خیرین صلح یاران شورای حل اختلاف ویژه زندانیان استان تهران و مرکز مراقبت بعد از خروج اداره کل زندان‌های استان تهران بین خانم‌های سرپرست خانوار و نیازمند زندانی توزیع شد.

در استان لرستان ۲ مددجو مشمول تعلیق مجازات و ۵ مددجو با استفاده از پابند الکترونیک ازاد شدند.

در استان خراسان رضوی ۲۳ مددجوی زن به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) امکان ملاقات با فرزندانشان را پیدا کردند و به خانواده ۱۲۰۰ مددجوی نیازمند بسته حمایتی اعطا شد.

همچنین مسئولان قضایی استان آذربایجان غربی به مدت دو ساعت در زندان زنان ارومیه حضور یافتند و ضمن رسیدگی به درخواست ۶۴ زندانی زن، مقدمات بهره مندی ۲۴ نفر مددجو از ارفاقات قانونی، و ارجاع ۳۲ درخواست به مسئولین قضایی ،مددکاران اجتماعی و کارشناسان اجرای احکام زندان با ارائه راهنمایی جهت بهره مندی از ارفاقات قانونی و تاسیسات حقوقی برای آزادی سریع و همزمان با هفته بزرگداشت زن را صادر کردند و درخواست۱۲ زندانی برای بهره مندی از تجمیع ، تبدیل و فک قرار به مبادی ذیربط قانونی ارجاع شد.

در استان البرز در خصوص ۲۰ مددجوی بند نسوان دستور تسریع در رسیدگی، ۲۰ نفر تخفیف در قرار تامین، ۴ نفر دستور پابند الکترونیکی، ۶ نفر تعلیق اجرای مجازات، ۲۳ نفر مرخصی، ۲ نفر زندان باز، ۹ نفر اعسار، دستورات مقتضی صادر و برای بقیه نیز ضمن بررسی درخواست‌هایشان، ارشادات و راهنمایی‌های قضایی ارائه شد.

این اقدامات در راستای اجرای دستور رئیس قوه قضاییه در کشور همچنان در حال اجرا است.

روز دوشنبه (۱۹ دی) بود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه به مسئولان و مراجع ذیربط قضایی دستور داد، با توجه به در پیش بودن ولادت با سعادت حضرت زهرا(س) تمهیدات لازم را برای آزادی و بهره‌مندی از ارافاقات قانونی در قبال آن دسته از زندانیان واجد شرایط فراهم آورند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: این آزادی و بهره‌مندی از ارفاقات قانونی صرفاً شامل محکومان زندانی واجد شرایط نشود، بلکه چنانچه برای یک متهم قرار بازداشت موقت صادر شده و وجوه منتهی به بازداشت موقت او منتفی شده، نسبت به تجدیدنظر در قبال قرار صادره برای او اقدام شود تا او ولو یک روز یا نصف روز زودتر به آغوش خانواده خود بازگردد.

رئیس قوه قضاییه گفت: همچنین مسئولان و مراجع ذیربط قضایی به برکت میلاد پربرکت پیش‌رو، در صورت لزوم و امکان، تسهیلاتی را در قبال آن دسته از افراد که قادر به تأمین قرار صادره برای خود نیستند، فراهم آورند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: در مواردی ممکن است مقام ذیربط قضایی حسب محتوای یک گزارش دریافتی از مرجعی رسمی، قرار سنگینی را برای یک فرد صادر کند که بدیهی است این فرد از تأمین آن قرار و آزادی عاجز است؛ در اینگونه موارد نیز مقام ذیربط قضایی در صورت امکان و لزوم و انجام بررسی‌های کامل ، در آن قرار صادره تجدیدنظر کند.