خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر مشوق بگیرند

رئیس سازمان بهزیستی کشور همزمان با فرارسیدن ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت با ابراز نگرانی از روند نرخ کمتر موالید نسبت به سال گذشته پیشنهاد داد تا برای خانواده‌هایی که دارای سه فرزند یا بیشتر هستند، مانند بسیاری از کشورها، مشوق هایی ایجاد شود.وحید قبادی دانا روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در شرایطی […]

رئیس سازمان بهزیستی کشور همزمان با فرارسیدن ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت با ابراز نگرانی از روند نرخ کمتر موالید نسبت به سال گذشته پیشنهاد داد تا برای خانواده‌هایی که دارای سه فرزند یا بیشتر هستند، مانند بسیاری از کشورها، مشوق هایی ایجاد شود.وحید قبادی دانا روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در شرایطی به سر می بریم که طبق آمار اعلام شده سال ۹۸ نرخ جمعیت به زیر یک درصد کاهش یافته درصورتیکه می دانیم در جوامع امروز نیروی انسانی و جمعیت هر کشور یکی از مولفه های قدرت آن کشور است و می تواند پتانسیلی برای ایجاد قدرت اقتصادی و اجتماعی در سطح هر جامعه ای باشد.

وی ادامه داد: اینکه در آینده نزدیک میزان جمعیت کشور به آن میزانی که باید نرسد و همچنین میانگین سنی جمعیت در اثر کاهش فرذزندآوری افزایش پیدا کند، باعث می شود که در آینده نزدیک یکی از پیرترین کشورهای جهان باشیم و این مساله مشکلاتی را در آینده برای کشور ما ایجاد خواهد کرد.رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند اسپانیا، آلمان، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی مشوقات بسیار مناسبی را برای خانواده ها برای فرزندآوری ایجاد می کنند مثلا در بسیاری از این کشورها اگر تعداد فرزند هر خانواده بیش از هر سه فرزند شود، دولت ماهانه مبالغی را به عنوان کمک هزینه معیشتی برای آنها در نظر می گیرد.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: اینکه در سال ۹۸ تعداد موالید زنده ما ۱۷۰ هزار نفر نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته جای نگرانی دارد. همانطور که در موضوع کرونا نگران شدیم که حدود هفت هزار نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند، این عدد ۱۷۰ هزار نفر حدود ۲۵ برابر این رقم است یعنی جای سئوال دارد. آیا همانقدر که از دست دادن هفت هزار نفر از هموطنان در ارتباط با ابتلا به ویروس کرونا نگران شدیم آیا از کاهش موالید زنده در سال ۹۸ به تعداد ۱۷۰ هزار نفر کمتر از سال گذشته نگران هستیم یا نه.وی افزود: به نظر می رسد که بیش از هر مساله ای، علت کاهش فرزندآوری در کشور تغییر نگاه نسل جوان به زندگی و طی کردن امورات زندگی است، البته تغییر شرایط اجتماعی و ایجاد مشوق های اقتصادی و تسهیل شرایط زندگی برای جوانان، تسهیل امر ازدواج و ایجاد شرایط مناسب برای تشکیل زندگی و فرزندآوری و افزایش تعداد فرزندان قطعا می تواند موثر باشد.

واریز ماهانه مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای خانوارهای دارای فرزند سه قلو یا بیشتر

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: این سازمان با هدف ایجاد شرایط بهتر برای زندگی بهتر برای مردم ایران در تلاش است که بتواند در حوزه های مختلف اثربخشی خود را داشته باشد. در این زمینه از سال گذشته برای تمام خانوارهایی که فرزند سه قلو یا بیشتر دارند که فرزند آنان تا سن ۶ سالگی هست ماهانه مبلغ ۴۰۰ هزار تومان از محل اعتبارات سازمان بهزیستی در نظر گرفته شد. قبادی دانا افزود: همچنین برای خانوارهای نیازمندی که فرزند دو قلو دارند، یعنی خانوارهایی که دهک درآمدی آنان، دهک یک، دو یا سه هست و فرزندان دو قلو دارند برای آنها هم همین کمک هزینه درنظر گرفته شده البته این مبلغ بسیار جزئی است و همانطور که قبلا گفته شده، می تواند شروع باشد.

وی ادامه داد: تقاضای ما این است که سیاستگذاران کشور شرایطی ایجاد کنند که سازمان بهزیستی بتواند مبالغ بیشتری را برای این خانواده ها در نظر بگیرد. همچنین پیشنهاد می دهیم که برای خانواده هایی که دارای سه فرزند یا بیشتر نیز هستند مشوق هایی مانند بسیاری از کشورها یا برخی کشورهای پیشرفته ایجاد شود.رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:‌ در سازمان بهزیستی سعی کردیم همه تسهیلات و برنامه های خود را بر اساس بُعد خانوار در نظر بگیریم. به طور مثال مبلغ مستمری که برای خانواده هایی که فرد دارای معلولیت دارند براساس بُعد خانوار به طور کامل در سال ۹۸ در نظر گرفته شد. ۱۷۸ هزار خانوار داشتیم که فرد معلول سرپرست خانوار بود اما مستمری او براساس بُعد خانوار نبود و به عنوان یک نفر مستمری دریافت می کرد که از سال گذشته این اقدام با حمایت سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت که بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی در سال داشت اما خوشبختانه انجام شد.

مشاوره ژنتیک رایگان برای ۳۳ هزار خانوار دارای دو معلول و بیشتر

قبادی دانا افزود: همچنین اقدامات دیگری در سایر فعالیت ها در نظر داریم به عنوان مثال مشاوره ژنتیک می تواند کمک کند به اینکه خانواده هایی که از ترس اینکه نکند فرزندشان دارای معلولیت باشد از فرزندآوری پرهیز می کنند، به دلیل اینکه در خانواده یا فامیل دور، سابقه فرزند دارای معلولیت داشته باشند، مشاوره های ژنتیک انجام می شود.وی ادامه داد: امسال مشاوره ژنتیک برای خانواده هایی که دارای معلولیت هستند، خانواده های دارای دو معلول و بیشتر به طور کامل انجام می شود. ۳۳ هزار خانوار دارای دو معلول و بیشتر هستند که مشاوره ژنتیک رایگان و آزمایش های لازم برای خانوارهای آنان به طور کامل انجام می شود تا اگر خانواده ای به طور مثال فرزندی دارد که در اثر فلج مغزی دچار معلولیت است و علت آن به دلیل حوادث حین زایمان است و زمینه ژنتیکی ندارد، خطری متوجه آنها نخواهد بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بنابراین می توان این خانواده ها را آگاه سازی کرد که بتوانند به فرزندآوری ادامه دهند. بنابراین از همه دستگاه ها، ارکان ها، سیاستگذاران، فعالان اجتماعی می خواهیم و خواهش می کنیم برای اینکه با خطر کاهش جمعیت در آینده نزدیک و پیرشدن بیش از پیش جمعیت مواجه نباشیم، تلاش کنیم با تغییر نگرش نسل جوان به موضوع فرزندآوری و تشویق آنها به تشکیل خانواده و ازدواج و فرزندآوری، مانع مواجهه کشور با خطر کاهش جمعیت شویم.