هزینه بیمار کرونایی در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متوسط هزینه پرونده‌های بیماران کرونایی برای وزارت بهداشت در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان و برای بیماران بخش بستری ۲.۵ میلیون تومان است.قاسم جان بابایی روز پنجشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت افزود: البته دو هزینه به ما وارد شده که قسمت […]

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متوسط هزینه پرونده‌های بیماران کرونایی برای وزارت بهداشت در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان و برای بیماران بخش بستری ۲.۵ میلیون تومان است.قاسم جان بابایی روز پنجشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت افزود: البته دو هزینه به ما وارد شده که قسمت اعظم آن جبران نشده است. یکی مربوط به لوازم حفاظتی است که جزو هزینه سرباری بیمارستان محسوب می‌شود. ۹۰ درصد پول را از بیمه‌ها می‌گیریم و عناوین این پول‌ها مربوط به جزء فنی و هتلینگ و دارو است. در ارائه خدمت کرونا به ازای هر تختی که خدمات کرونا معمولی می‌دهد لوازم حفاظتی حدود ۲۰۰ هزار تومان و بیش از ۴۰۰ هزار تومان هزینه آی سی یو داریم. زیرا برای همه کارکنان آی سی یو مکلف هستیم که لوازم حفاظتی کامل تهیه کنیم. هرچند سازمان برنامه و بودجه کمک کرده، اما قسمت اعظم هزینه‌ها باقیمانده است.وی ادامه داد: هزینه دیگری که جزو مشکلات جدی ما هم هست و از اوایل اسفند ۹۸ شروع شده، کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان‌هاست. زیرا در این مدت اعمال جراحی غیراورژانسی تعطیل شده و ۸۸۰ بیمارستان زیر بار کرونا رفته‌اند و خدمات غیراورژانسی جزو خدمات گران‌تر هستند تقریبا به حداقل رسیده و به همین علت درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها کاهش یافته است. برخی بیمارستان‌ها درآمد اختصاصی‌شان به ۳۰ تا ۴۰ درصد قبل از کرونا رسیده است.

کاهش درآمد بیمارستانها در اپیدمی کرونا

جان بابایی گفت: بیمارستان‌ها چرخ اقتصادی دانشگاه‌های علوم پزشکی را می‌چرخانند و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از محل درآمد اختصاصی حقوق می‌گیرند و کاهش این درآمد اختصاصی می‌تواند در روند کارهای بیمارستان تاثیر بگذارد. امیدواریم دولت کمک کند تا این درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها جبران شود تا هزینه‌های خود را پوشش بدهند.معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش درآمد اختصاصی در بیمارستان‌ها داشتیم و این موضوع احتمالا بین ۵ تا ۶ ماه ادامه خواهد داشت، اما شاید شدت آن کمتر شود.

خدمات دندانپزشکی اورژانسی ارائه می‌شود

جان بابایی گفت: ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی ابلاغ شده است. البته دندانپزشکی یکی از مشاغل پر ریسک است. خواهش ما این است که مردم فقط برای خدمات دندانپزشکی اورژانسی مراجعه کنند و هیچ مرکز دندانپزشکی نمی‌تواند خدمات غیر اورژانسی را ارائه بدهد.

ارائه خدمات غیراورژانسی در برخی بیمارستان‌ها

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره ارائه خدمات غیراورژانسی اظهار کرد: اجازه دادیم خدمات غیراورژانسی در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی شروع شود. هفته گذشته اجازه دادیم مطب‌هایی که خدمات ضروری دارند با معیارهایی که گذاشتیم، شروع به کار کنند تا خدمات سرپایی را دریافت کنند. زیرا بسیاری از مردم نیاز به ویزیت دوره‌ای دارند.وی ادامه داد: دستورالعمل اعمال جراحی هم ابلاغ شده تا چند بیمارستان در استان‌ها برای بیماران غیرکرونایی در نظر گرفته شود و خدمات غیراورژانسی را آغاز کنند. البته خدمات اورژانس در زمان شیوع کرونا هم ارائه می‌شد، اما با توجه به کاهش بیماران مبتلا به کرونا اجازه دادیم برخی اعمال جراحی که انجام آنها ضروری هستند شروع شود. قطعا اعمال جراحی زیبایی فعلا مجوز انجام ندارند و اعمال جراحی ضروری برای بیماران مبتلا به سرطان و موارد دیگر انجام می‌شود.

تاثیر تردد بین شهری در انتقال ویروس

جان بابایی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره احتمال افزایش انتقال ویروس با برطرف شدن منع تردد بین شهری گفت: قطعا هر مداخله‌ای که اتفاق می‌افتد و هر گروهی که برای رفع محدودیت آزاد می‌شوند، احتمال افزایش تعداد بیماران وجود دارد. به هر حال سیاست گذاری برای اجازه به کار اصناف داده شده است. الان تخت‌های خالی در استان‌ها وجود دارد، اما این‌که بیمارستان‌ها در صورت پیک جدید پاسخگو هستند قابل پیش بینی نیست. وقتی هر گروهی آزاد می‌شوند باید حداقل دو هفته صبر کنیم تا اثر آن را مشاهده کنیم.وی افزود: دوره کمون بیماری می‌تواند تا ۱۴ روز ادامه داشته باشد و وقتی گروهی از مشاغل آزاد می‌شوند اواخر هفته دوم ممکن است با بار بیماری مواجه شویم. امیدواریم مواردی که منجر به افزایش بار بیماری می‌شود اتفاق نیفتد. دو گروه باید با تاخیر وارد جامعه شوند. یکی گروه‌های حلقه انتقال مثل دانش آموزان و دانشجویان هستند و گروه دوم نیز افراد مسن و کسانی هستند که ضعف سیستم ایمنی بدن دارند و خطر ابتلا و فوت در آنها بیشتر است. این گروه‌ها باید آخرین گروه‌هایی باشند که وارد جامعه می‌شوند.معاون وزیر بهداشت ادامه داد: رفت و آمد بین شهری به طور خاص نمی‌تواند باعث افزایش بیماری شود، اما اگر در فضای کسب و کار یا فضای اجتماعی این حضور بیشتر اتفاق بیفتد قطعا آمار بیماری بالاتر خواهد رفت.

تعدیل نیروی بیمارستان‌های خصوصی

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد تعدیل نیرو در بیمارستان‌های خصوصی بیان کرد: بخش خصوصی ممکن است تعدادی از نیروهای خود را تعدیل کند و این موضوع را به وزارت بهداشت اعلام نمی‌کند. ما مسئول فرآیند ارائه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها هستیم. این‌که بیمارستان خصوصی نیروهای خود را تعدیل کرده باشد به طور رسمی به ما اعلام نشده است. از طرفی ما حق مداخله در بیمارستان‌های خصوصی را نداریم.وی افزود: هرچند این کار را غیر اخلاقی می‌دانم. اینکه بیمارستانی یک یا دو ماه دچار کاهش درآمد شده و بعد کادر درمانی را تعدیل کند از لحاظ اخلاقی و حرفه‌ای صحیح نیست. این حق برای پرسنل وجود دارد که از طریق قانونی و مسائل حقوقی یا از طریق نظام پزشکی این موضوع را پیگیری کنند. اینکه وزارت بهداشت بتواند به این موضوع وارد شود یا روی پروانه بیمارستان دخالتی کند از لحاظ قانونی مقدور نیست. ما فقط روی ارائه خدمت در بخش خصوصی نظارت داریم.

تعداد شهدای سلامت

جان بابایی در پاسخ به سوالی درباره تعداد شهدای سلامت اظهار کرد: بیشترین آمار مبتلایان و شهدای خدمت را در ۴ هفته اول داشتیم و در حال حاضر آمارها کم شده است. علت هم در دسترس بودن لوازم حفاظتی در بیمارستان‌هاست و در حال حاضر بیمارستان‌ها لوازم حفاظتی را در اختیار دارند.

انتقال دانشجویان ایرانی از ایتالیا

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره انتقال دانشجویان ایرانی از ایتالیا گفت: این دانشجویان نزدیک به ۵۰ روز در ایتالیا در قرنطینه بودند و افراد سالمی هستند. وزارت بهداشت باید حتما گواهی سلامت را برای این افراد صادر کند و در نتیجه باید مدتی تحت نظر باشند تا علامت دار بودن آنها مشخص شود. چون این افراد در ایتالیا در قرنطینه بودند شاید سیاست متفاوتی در مورد آنها در نظر گرفته شود.وی ادامه داد: این افراد بیمار نیستند و مدتی تحت نظر خواهند بود تا ببینیم که علامت دار هستند یا خیر. فعلا چون هم در ایتالیا قرنطینه بوده و هم علامت ندارند، نمونه گیری از آنها انجام می‌شود.

مشکلی در زمینه فاکتور انعقادی نداریم

جان بابایی گفت: در زمینه خون و فرآورده‌های خونی و فاکتورهای انعقادی مشکلی نداریم. سال گذشته شرایطی وجود داشته که حتی برای بیماران خاص هم در این زمینه مشکلی وجود نداشت. بیماران با مشکل انعقادی همانند قبل در بیمارستان‌های دولتی درمان می‌شوند. در حال حاضر گزارشی از کمبود فاکتورهای انعقادی نداریم. البته مشکلی در زمینه ایموگلوبین وریدی وجود داشت که در زمان کرونا مصرف آن افزایش یافت.معاون درمان وزارت بهداشت گفت: البته بیمارستان‌ها به گروه‌های تخصصی مربوطه هم نیاز دارند و اگر بیماران به فاکتورهای انعقادی نیاز داشته باشند، این خدمات در همه بیمارستان‌ها ارائه نمی‌شود و این کار به علت حفظ جان بیمار است. علت انتقال بیمار به بیمارستان مشخص این است که تیم ارائه خدمت در بیمارستان مقصد تخصص لازم را دارند و این به نفع بیمار است که در بیمارستان مجهزتری خدمات را دریافت کند. دریافت خدمت توسط بیمار در بیمارستانی که تخصص مربوطه را ندارد یا زیرساخت مناسب ندارد به صلاح نیست. از گذشته هم بسیاری از خدمات در مراکز تخصصی بالاتر انجام می‌شود و اجازه نمی‌دهیم برخی از این خدمات در بیمارستان‌های کوچک‌تر انجام شود و این کار برای حفظ جان بیمار است.

تامین پانسمان بیماران ای بی

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: فردا محموله‌ای پانسمان بیماران ای بی هم وارد کشور می‌شود و حداقل تا ۶ ماه آینده پانسمان این بیماران تامین خواهد شد.

طرح‌های تحقیقاتی در زمینه کرونا

جان بابایی گفت: بیش از هزار طرح تحقیقاتی در بیمارستان‌های ما در زمینه کرونا انجام می‌شود. کار تحقیقاتی اصول مشخصی در جهان دارد. هر دارویی که هنوز اثربخشی آن به اثبات نرسیده ابتدا باید در قالب طرح پژوهشی باشد. قبل از اثربخشی، باید عوارض سمی دارو رد شود. وقتی دارو در بیمارستان استفاده می‌شود ما باید مطمئن باشیم که عوارضی برای بیمار ندارد.وی ادامه داد: کسانی که ارائه خدمت را انجام می‌دهند نیز باید مشخص باشند و ما مکلف هستیم بعد از کارآزمایی بالینی در حجم بالا، نتیجه را به کمیته علمی ببریم تا در صورت اثربخش بودن آن، درمان را در پروتکل بگذاریم. کمیته علمی هر هفته دو جلسه دارد. در هیچ جای دنیا داروی قطعی و درمان قطعی و اختصاصی برای کرونا در نظر گرفته نشده و همه داروها مربوط به سایر بیماری‌ها بوده و اساس همه درمان‌های فعلی، مراقبت از بیمار است.

پرداخت حقوق کادر درمانی

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: حقوق کادر درمانی توسط دولت پرداخت می‌شود. مزایا و کارانه و اضافه کار نیز توسط برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت شده و برخی عقب ماندگی در پرداخت دارند و مربوط به دوران کرونا نیست. گزارشی مبنی بر این‌که حقوق پرداخت نشده نداریم.

دستگاه کرونایاب باید تایید شود

وی بیان کرد: تاکنون اطلاعی از این ندارم که اداره امور آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت دستگاه کرونایاب را تایید کرده یا خیر. این دستگاه حتما باید تایید و بعد ابلاغ شود. حتی تست سرولوژیک هم در مرحله آزمایش است. در حالی‌که هم کیت و هم تست رپید آن در کشور تولید می‌شود، تا زمانی که تایید نشود، نمی‌توانیم به مردم اعلام کنیم.

پروتکل‌های بهداشتی اصناف

جان بابایی گفت: در معاونت بهداشت حدود دو هفته تلاش شبانه روزی انجام شده تا دستورالعمل‌ها برای بازگشت به کار اصناف تهیه شود. این پروتکل‌ها در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است. این پروتکل‌ها با مشاغل و اصناف هم هماهنگ شده و بعد تدوین شده است.

استفاده از حمل و نقل عمومی در پایتخت

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره استفاده از حمل و نقل عمومی پایتخت اظهار کرد: این موضوع هم به معاونت بهداشت بر می‌گردد و برای مترو هم پروتکل وجود دارد.

لوازم حفاظتی برای بیمارستان‌ها

وی در پاسخ به سوالی درباره تامین لوازم حفاظتی برای بیمارستان‌ها گفت: بخشی از این لوازم حفاظتی از طریق اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو و بخشی توسط هیات امنای ارزی تامین می‌شود و قسمتی هم توسط مردم و خیرین تامین شده است. نیمی از این لوازم تجهیزاتی توسط خیرین تامین شده که به صورت رایگان به بیمارستان‌ها اهدا شده است.معاون وزیر بهداشت افزود: اولویت اول ما این است که همکاران ما لوازم حفاظتی خوبی داشته باشند تا بتوانند به مردم خدمات بدهند.کیانوش جهانپور روز چهارشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۶ هزار و ۳۸۹ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز ۴۷۷۷ نفر از بیماران، جان باخته و دیگر در بین ما نیستند.سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۴۹۹۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند و ۳۶۴۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.