عراقچی: برای نزدیک شدن دیدگاهها باید تلاش بسیاری شود

«سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه هنوز فاصله ها میان ایران و 1+5 در موضوعات مختلف وجود دارد، گفت: برای نزدیک شدن دیدگاهها باید تلاش بسیاری شود و طرف های ما باید تصمیمات سختی بگیرند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور […]

«سید عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه هنوز فاصله ها میان ایران و 1+5 در موضوعات مختلف وجود دارد، گفت: برای نزدیک شدن دیدگاهها باید تلاش بسیاری شود و طرف های ما باید تصمیمات سختی بگیرند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران در ژنو تاکید کرد: طرف های ما باید تصمیمات سختی بگیرند تا بتوانند دیدگاه های ما را تامین و با پذیرش حقوق ملت ایران آن را تثبیت کنند.

9303x19x0x48449

وی افزود: آغاز دیدارهای دوجانبه معاونان وزرای امور خارجه ایران و اعضای 1+5 از امروز خواهد بود و امروز و فردا با هیات آمریکایی دیدار خواهیم کرد.عراقچی گفت: در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته ای(26 خرداد ماه در وین)، دیدارهایی دوجانبه با اعضای مختلف 1+5 تنظیم کرده ایم که بر این اساس، امروز و فردا با هیات آمریکایی با حضور خانم اشمید نماینده خانم اشتون دیدار سه جانبه برگزار خواهیم کرد.معاون وزیر امور خارجه افزود: پس از دیدار سه جانبه، با آمریکایی ها نیز دیدار دوجانبه انجام خواهیم داد و چهارشنبه و پنجشنبه هم به رم می رویم و آنجا با هیات روسیه نشست دوجانبه برگزار می شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: در حال تنظیم دیدارهای دوجانبه با هیات های دیگر نیز هستیم و احتمالاً با هیات های فرانسوی و آلمانی هم تا قبل از دور بعدی مذاکرات دیدار دوجانبه انجام خواهیم داد.عراقچی هدف از برگزاری این دیدارها را رایزنی های جزئی تر و مفصل تر برای بررسی بیشتر گزینه ها و حالات مختلف دانست تا دو طرف بتوانند دیدگاه هایشان را به هم نزدیک تر کنند.

وی به برگزاری دور بعدی مذاکرات هسته ای از 26 تا 30 خرداد در وین اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که در این دور بتوانیم از کلیات وارد جزئیات شویم و نگارش متن توافق جامع را آغاز کنیم؛ انتظاری که از مذاکرات وین 4 داشتیم.

عراقچی ابراز امیدواری کرد در نشست بعدی (وین 5) این هدف تحقق یابد تا بتوان اختلافات را در مسائل کلی به هم نزدیک تر کرد و به جزییات پرداخت که البته این هنوز خوشبینانه است.وی گفت: در این مذاکرات هدفی جز تثبیت حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای برای مقاصد صلح آمیز داریم که امیدواریم به این هدف در فرصت باقیمانده تا پایان شش ماه اول توافق ژنو برسیم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: امیدواری ها بر این بوده است که توافق نهایی در این مدت حاصل شود اما اگر چنین نشود ناچاریم توافق ژنو را برای شش ماه دیگر تمدید کنیم تا مذاکرات بتواند ادامه یابد.عراقچی در عین حال گفت: هنوز زود است قضاوت کنیم که آیا نیاز به تمدید توافق ژنو هست یا نه و این امیدواری هنوز وجود دارد که قبل از پایان شش ماه توافق ژنو (30 تیر) بتوانیم به توافق نهایی برسیم.

«سیدعباس عراقچی» و «مجید تخت روانچی» معاونان وزیر امور خارجه ایران و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، برای گفت وگوهایی «صریح» با برخی همتایان خود از جمله ایالات متحده آمریکا در گروه ١+ ٥ بامداد دوشنبه عازم ژنو سوئیس شدند تا مذاکرات سه جانبه ای با مقامات آمریکایی و نیز معاون اشتون داشته باشند.«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه بامداد دوشنبه پیش از عزیمت به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در ژنو گفت وگوهایی صریحی در آستانه مذاکرات هفته آینده در وین خواهیم داشت.وی تاکید کرد: نظراتمان را با صراحت کامل و درچارچوب خطوط قرمز نظام مطرح می کنیم.

این دیپلمات کهنه کار کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره میزان موفقیت مذاکرات ژنو گفت: رمز موفقیت در گفت وگوهای ژنو تکیه بر واقعیت ها و نه بر اساس توهمات و فشارهای خارجی است.ریاست هیات ایرانی در ژنو را روانچی و عراقچی و ریاست طرف مقابل را «هلگا اشمید» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «بیل برنز» قائم مقام وزیر خارجه امریکا بر عهده دارند.

هیات ایرانی را در این مذاکرات «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه، «داوود محمدنیا» مشاور وزیر خارجه و رحیمیان از سازمان انرژی اتمی که همگی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هستند، همراهی می کنند.در طرف مقابل نیز علاوه بر ویلیام جوزف برنز معروف به بیل برنز و اشمید، وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه ١+٥ حضور دارد.

به گزارش ایرنا، تیم مذاکره کننده هسته ای با سایر مقام های اروپایی نیز در ژنو دیدار می کند پس از آن عازم ایتالیا می شود تا علاوه بر شرکت در کنفرانس خلع سلاح در رم، با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در ١+٥ مذاکره کند. معاونان وزیر خارجه ایران همچنین با همتای ایتالیایی خود گفت وگو می کنند.

مذاکرات ژنو و رم، سومین دور از مذاکرات در سطوح سیاسی و کارشناسی پس از مذاکرات وین٤ است که بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت. پیش از این نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول ترکیه دیدار و گفت وگو کردند.هفته پیش نیز همزمان با نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، کارشناسان ایران و 1+5 در وین اتریش با یکدیگر گفت وگو کردند.

** لغو تحریم ها از موضوعات مورد بحث میان تهران و واشنگتن

پیش از این نیز،«عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان صبح دیروز (یکشنبه) با اشاره به حضور «برنز» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در مذاکرات روز دوشنبه میان تهران و واشنگتن در ژنو سوئیس، گفته بود که در این مذاکرات که پیش از مذاکرات رسمی با گروه 1+5 انجام می شود فقط به موضوعات هسته ای می پردازیم.وی همچنین درباره مذاکرات معاونان وزیران امور خارجه ایران و آمریکا گفت که لغو تحریم ها یکی از موضوعات مورد بحث میان تهران و واشنگتن است.

عراقچی درباره درباره ضرورت مذاکرات جداگانه ایران با کشورهای روسیه و آمریکا پیش از دور جدید مذاکرات رسمی با گروه 1+5 در وین نیز گفت: مذاکره با 6 کشور سخت و پیچیده است و باید مواضع این کشورها با یکدیگر هماهنگ باشد چون ایده های مختلف وجود دارد.معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد: مذاکرات دوجانبه در قبل و بعد از گفت و گوها امری رایج و همواره وجود داشته است. البته ما با روسیه و چین به طور مرتب مشورت کرده ایم که بر این اساس یا ما به مسکو و پکن رفته ایم یا آنها آمده اند.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران یادآور شد: مذاکره دو جانبه با آمریکا فقط در حاشیه گفت و گوها با 1+5 بوده است اما از آنجا که این بار مذاکرات به مراحل جدی رسیده است، می خواهیم مشورت جداگانه داشته باشیم.وی افزود: بیشتر تحریم ها توسط آمریکا اعمال شده و سایر کشورهای عضو 1+5 در آن دخالتی نداشته اند.