سید علی خمینی: نباید اجازه داد مسئولی بیت المال را جیب شخصی خود بداند

یادگار حضرت امام گفت: اگر در گوشه‌ای از نظام اسلامی فسادی مشاهده شد باید فریاد زد و نباید اجازه داد مسئولی بیت‌المال را جیب شخصی خود بداند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ در ورامین با […]

یادگار حضرت امام گفت: اگر در گوشه‌ای از نظام اسلامی فسادی مشاهده شد باید فریاد زد و نباید اجازه داد مسئولی بیت‌المال را جیب شخصی خود بداند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ در ورامین با اشاره به ضرورت بررسی علل وقوع یک انقلاب اظهار کرد: بی شک برای بررسی انقلاب‌ها به عنوان یک پدیده، باید به رخدادهای متفاوت و با رنگ‌های گوناگون توجه کرد که باعث شد تا یک ملت قیام و طغیان اجتماعی کرده و علم مبارزه برداشته و نظامی را مبدل به نظام دیگر کند.

9303x17x0x12044

وی افزود: شروع یک انقلاب و آرمان‌های آن باید همواره مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته و به این نکته توجه شود که سیل نارضایتی در مردم، منتظر یک جرقه و یک حرکت ابتدایی است و به همین خاطر حرکت ابتدایی بسیار ارزشمند بوده و چه بسا اگر یک حرکت اولیه با یک هویت پرشور و مستقل رخ ندهد، هیچگاه انقلاب به نتیجه نخواهد رسید؛ لذا مردم ورامین و حرکت مردم این خطه در سال ۱۳۴۲ یک ارزش تاریخی پیدا می کند و امام راحل حتی سال ها پس از این واقعه، از آن به عنوان عزای عمومی یاد کردند زیرا که اگر در آن دوران سخت، انسان های مستقل و معتقد و انقلابی قیام نمی کردند و شعله های ابتدایی نهضت را روشن نمی ساختند، بی شک انقلاب به ثمر نمی رسید و این خون مطهر شهداست که از انقلاب اسلامی پاسداری می‌کند.

وی ادامه داد: انسان زمانی که مینگرد یک انقلاب بر دوش خانواده شهیدانی قرار گرفته که مظهر نور هستند، این امر نشان دهنده عمق انقلاب است و زمانی که ریشه انقلاب اسلامی را هم نگاه می کنید توأم با پاکی و صحت است.یادگار امام اظهار کرد: در طول تاریخ کشور حرکت ها، قیام‌ها و انقلابهای مختلفی رخ داده ولی این افتخار انقلاب اسلامی است که ریشه آن بر دوش انسان های مومن و انقلابی است. انقلابهای رخ داده در جهان همواره متأثر از قدت‌های شرق و غرب بوده و به جایی وابستگی داشتند اما آرمان‌های انقلاب اسلامی است که بنیانش و آرمان‌های آن از اسلام ناب محمدی سرچشمه میگیرد.

وی خاطرنشان کرد: مردم باید در نظام اسلامی به کسانی مسئولیت بدهند که دارای ویژگی های خاصی باشند و باید مردم متوجه باشند که بر اساس اصول اسلامی چه کسانی را نباید به عنوان مدیر در جامعه اسلامی انتخاب کرد.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان متقن و فصل الخطاب خود در حرم مطهر امام راحل فرمودند که اگر امام سخن از مردمسالاری می‌کرد برگرفته از غرب نبود بلکه نشأت گرفته از اسلام ناب محمدی بود. باید توجه داشت که کسانی در کشور قدرت را برای قدرت می‌خواهند که این‌ها طمع‌ورزان هستند و این افراد از قدرت به چیزی غیر از اصلاح جامعه می‌نگرند و مردم باید همواره به دنبال مسئولانی باشند که طمع‌ورز قدرت نیستند.سیدعلی خمینی تأکید کرد: البته ممکن است دولت‌ها موفقیت بیشتری کسب کرده و در برخی از دولت‌ها نیز فساد وجود داشته و حتی خیانت‌هایی نیز از سوی عده‌ای صورت گرفته باشد اما مجموعه دولت‌هایی که مردم انتخاب کردند، صالح بودند.

وی افزود: اسلام به ما آموخت که یاری رساندن آن است که زمانی که عیبی را دیدی، فریادزنی و امام امت گفت که منظور از مردمسالاری این نیست که مردم فقط در انتخابات شرکت کنند بلکه منظور امام این بود که مردم در همه لحظات ناظر بر اعمال مسئولان هستند و باید پشتیبان نظام بوده و به نظام کمک کنند.

وی ادامه داد: اگر در گوشه‌ای از نظام اسلامی فسادی مشاهده شد باید فریاد زد و نباید اجازه داد مسئولی بیت المال را جیب شخصی خود بداند و ملت باید توجه داشته باشد که در انتخابات و لحظه لحظه زندگی، مسئولیت‌ها را به دست فاسدان اقتصادی ندهد اما باید دانست که اسلام مخالف ثروت نیست بلکه در مقابل فساد ایستاده است، یک قران فساد برای جامعه اسلامی مطلوب نیست چه برسد به فسادهایی که با آن روبرو هستیم. ‌وقتی انسان فقر را در کشور مشاهده می‌کند شرمسار و ناراحت می‌شود، به همین خاطر فساد اقتصادی میلیاردی شایسته نظام اسلامی نیست.

یادگار حضرت امام طمع‌ورزان را افراد سودجویی دانست که در وقت خوشی کنار انقلاب هستند و در هنگام سختی از نظام فاصله می‌گیرند و با بیان این‌که «نباید اجازه داد افرادی که صلاحیت مسئولیت اداره کشور را ندارند در بدنه حکومت قرار بگیرند»، توضیح داد: طمع‌ورزان و قدرت طلبان، فاسدان اقتصادی و عیب‌جویان ازافرادی هستند که نه تنها دغدغه انقلاب را ندارند بلکه فقط به دنبال منافع مادی و شخصی خود هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، فاسدان اقتصادی را افرادی عنوان کرد که تنها نگرانی‌شان پر کردن جیب‌های‌شان برای مناقع بیشتر و به دست آوردن سودهای کلان است. وی عیب‌جویان را انسان‌های غرض‌ورز یاد کرد و ادامه داد: این قبیل افراد تنها یاد گرفته‌اند که سیاهی را ببینند، بدی‌ها را ذکر کنند، به دنبال معایب بگردند و انصاف را رعایت نکنند. نباید در قضاوت خوبی را نادیده گرفت. نگاه باید منصفانه باشد. اگر بدی‌ها را می گوییم خوبی‌ها را هم ذکر کنیم. اگر این نگاه حاکم شود آنگاه فرهنگ نقد دلسورانه در کشور جاری می‌شود.

سیدعلی خمینی پس از ذکر این نکات تاکید کرد: از نگاه امام مردمسالاری فقط به رای دادن در انتخابات نیست. از دید ایشان رصد کردن رفتار مسولین و بیان نقاط ضعف آن‌ها نیز شامل مردمسالاری می‌شود. وی یاری رساندن به نظام را تنها به تعریف و تمجید از امور ندانست و ادامه داد: تعریف از انقلاب خوب است اما نباید چشم را به روی نقاط ضعف بست. باید کاستی‌ها را گفت و در این مسیر وظیفه متدینان، خیرخواهان نظام و حزب اللهی‌ها این است که با نقد دلسوزانه به پویندگی انقلاب خود کمک کنند.

وی تأکید کرد: دغدغه بنده این است که اتفاقا باید آن کسانی در کشور منتقد باشند که انقلابی هستند و حزب اللهی های ما باید علم انتقاد را بردارند؛ زیرا این به نفع جمهوری اسلامی ایران است زیرا اگر ما مشکلات را بیان نکنیم، آن زمان دشمن مشکلات را مطرح می‌کند.یادگار حضرت امام گفت: البته باید توجه داشت که بین عیب‌جویی و انتقاد تفاوت عمده‌ای وجود دارد به همین خاطر باید در تحلیل عملکرد دولت نقاط مثبت و ضعف را در کنار هم دید و نقد منصفانه در دستور کار قرار بگیرد.