ظریف به اروپایی‌ها: نیامده‌ام کشورم را در معرض حمله شما قرار دهم

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای گفت: آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپاییان ایستاد و گفت شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید تعطیل کنید بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید و من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از […]

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای گفت: آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپاییان ایستاد و گفت شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید تعطیل کنید بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید و من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از روابط عمومی سپاه، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه طی سخنانی اظهار داشت: موضع اصلی انقلاب اسلامی در مذاکرات این بود که نباید زیر حرف زور رفت و از همین منظر ایران غنی‌سازی را تعلیق نکرد و نخواهد کرد و اتفاقاً رمز قدرت جمهوری اسلامی ایران این است که جلوی شش قدرت دنیا نه بگوید.

9303x03x0x26217

وی افزود: در اینجا جنگ اراده ها بود و جمهوری اسلامی با اراده کار خود را در چارچوب قوانین بین المللی دنبال کرد. این جنگ اراده ها ادامه یافت تا جایی که ایران با رسیدن به سطح مطلوبی از فناوری دلیلی نداشت که هزینه بپردازد و مذاکره با این هدف شروع شد که با دست پُر هزینه‌ها را کاهش دهیم.عراقچی تصریح کرد: در مذاکره، رویکرد جمهوری اسلامی برد-برد بود، یعنی در موضوعات و نه در اصول، می‌توان بازی را به شکل تاکتیکی دنبال کرد. در این بازی، جمهوری اسلامی هیچ امتیازی نمی‌دهد. مطلوب جمهوری اسلامی این بود که غنی‌سازی را داشته باشد. برنامه هسته‌ای خود را داشته باشد و هیچ تحریمی را نداشته باشد.

وی گفت: طرف مقابل می‌گفت نگرانی‌ ما این است که شما به سمت سلاح هسته‌ای بروید و ایران اعلام کرد اگر ما نگرانی شما را برطرف کنیم، شما حاضر هستید ایران برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را همراه با غنی‌سازی و بدون تحریم‌ها ادامه دهد؟ طرف مقابل قبول کرد. امتیازی که غرب به ‌دنبال آن بود اینکه ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود و جمهوری اسلامی به لحاظ شرعی و عقلی اساساً هیچ برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای نداشته و به این سمت نمی‌رود، بنابراین ایران با شرط اینکه نیازهای خود را تأمین کند و نظارت‌های بیشتری را به شرط عدم سوءاستفاده بپذیرد، وارد مذکره شد.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای افزود: ایران قبول کرد که بر اساس نیاز خود غنی‌سازی کند، اما این نیاز را غرب به تنهایی مشخص نمی‌کند، بلکه به صورت توافق طرفین معین می‌شود. الآن در حالی که غنی‌سازی ادامه دارد، مذاکره انجام می‌شود، در حالی که قبل می‌گفتند اول تعلیق کنید و بعد مذاکره کنید. بنابراین اگر منافع ایران در غنی‌سازی تأمین نشود، ضرر نمی‌کند، چون غنی‌سازی ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: اما نکته دیگر اینکه حق غنی‌‌سازی در توافق ژنو پذیرفته شده است و اینکه آمریکا این حق را بخواهند به ما بدهد یک مغالطه است، حق غنی‌سازی را قرار نیست آمریکا به ما بدهد چون قوانین بین‌الملل همچون ان‌پی‌تی آن را به ما داده است و نیاز نیست دیگران آن را به رسمیت بشناسند. ما فقط از غرب می‌خواستیم حق خود را اجرا بکنیم و آن‌ها سنگ‌اندازی نکنند و تحریم نکنند و بعد از توافق ژنو اجرای این حق صورت گرفت و غرب قبول کرد که غنی‌سازی ما اجرا شود و ادامه یابد.

عراقچی تاکید کرد: در منطقه، این رژیم صهیونیستی و عربستانند که دنبال جنگ هستند، چون از قدرت گرفتن جمهوری اسلامی ترسیده‌اند و چون زور این را ندارند که با جمهوری اسلامی بجنگند، سعی می‌کنند آمریکا را به جنگ با ایران وادارند، از این رو در کنگره آمریکا لابی صهیونیسم، لابی عربی و لابی منافقین به شدت علیه توافق ژنو کار می‌کنند. منافقین نیروی سیاسی خود را در اروپا حفظ کرده‌اند و هشتاد نماینده کنگره آمریکا با آنها کار می‌کنند.

وی افزود: در توافق ژنو ایران مقاومت کرد که فردو ادامه یابد و غرب نتوانست مخالفت کند و غربی‌ها در توافق ژنو پذیرفته اند که غنی‌سازی ادامه یابد، راکتور اراک با فرمول ترکیبی کار کند و تاسیسات فردو پابرجا بماند.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای خاطرنشان کرد:فردو ۷۰ متر زیر سنگ است و چون غربی‌ ها نمی‌ توانند آن را بزنند بدنبال تعطیل کردن آن بوده‌ اند. اما آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپاییان ایستاد و گفت شما چون نمی‌ توانید فردو را بزنید می‌ خواهید تعطیل کنید بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید و من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.عراقچی در پایان گفت: باید آماده بود و به‌ گونه‌ای رفتار کنیم که اگر مذاکرات شکست خورد کسی نتواند ایران را متهم کند. در این زمینه راه اصلی این است که باید وفاق ملی داشته باشیم.