روحانی: با رویکرد برد – برد می توان مذاکرات را به توافق نهایی رساند

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی وتهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین ونگرانی های مشروع طرفهای مذاکره نیز برطرف شود. به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت الاسلام […]

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی وتهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین ونگرانی های مشروع طرفهای مذاکره نیز برطرف شود.

81171458-5708563

به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» که روز چهارشنبه در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی (سیکا) در شانگهای چین سخن می گفت، بر ضرورت همیاری و اقدام مشترک اعضای سیکا برای امحای خطر دهشتناک سلاح های کشتار جمعی موجود برای صلح و امنیت بشری تأکید کرد و اظهار داشت: همانگونه که سال گذشته در اولین اجلاس عالیرتبه مجمع عمومی ملل متحد درباره خلع سلاح هسته ای به نمایندگی از جنبش عدم تعهد تأکید کردم، تنها راه رفع تهدید این سلاح ها، امحای کامل آنها است.

رییس دوره ای جنبش عدم تعهد اظهار داشت: مجمع عمومی ملل متحد نیز متعاقباً با تصویب قطعنامه ای نقشه راه رسیدن به آن را تبیین کرد که ضرورت دارد دولت های عضو این مجمع محترم با همکاری بیشتر برای تحقق اهداف آن قطعنامه، نقش مؤثر آسیا را برای رسیدن به جهانی عاری از سلاح هسته ای تثبیت کنند.روحانی گفت: درهمین جهت جمهوری اسلامی ایران براساس دکترین دفاعی و مبانی اخلاقی و دینی خود، با تسلیحات اتمی مخالف است ولی استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را حق خود و همه کشورها می داند. و بر این باوراست که با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی وتهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین شود ونگرانی های مشروع طرفهای مذاکره نیز برطرف گردد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح «جهان علیه خشونت و افراطی گری» را برای رسیدن به جهانی که در آن سخن جای سلاح، و خرد جای زور، و امنیت و ثبات جای تخریب و فساد بنشیند پیشنهاد نمودم و خرسندم که بسیاری از اعضای سیکا نیز در زمره بانیان این قطعنامه، نشان دادند که آسیا، به عنوان گهواره بزرگترین مذاهب جهانی و مکاتب عقلانی، همچنان می بایست سرزمین خشونت ستیزی و افراط گریزی باشد.روحانی گفت: امیدوارم این قطعنامه که با اجماع به تصویب رسید به عنوان سند اجلاس در کنار سایر اسناد ارزشمند سیکا مبنایی برای اقدامات آتی ما قرار گیرد.وی اضافه کرد: این اجلاس نیز فرصتی دوباره خواهد بود تا در کنار یکدیگر راهکارهای اجرایی آن قطعنامه را نیز در سطح قاره پهناور آسیا با این هدف بررسی کنیم. رییس جمهوری اظهار داشت: تحکیم پیوندهای اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک میان اعضای سیکا از جمله مؤثرترین راهکارها برای ارتقاء همگرایی منطقه ای در اقتصاد جهانی خواهد بود؛ زیرا انجام پروژه های مشترک اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک می تواند به تحکیم بیشتر همگرایی آسیایی منجر شود. وی تصریح کرد: چنین همگرایی در گام اول مستلزم پرداختن به امور و اقداماتی است که به آسانی بتوان بر سر آن به وفاق عام دست یافت؛ اموری مانند گسترش ترانزیت و کریدورهای حمل و نقل، همکاری در حوزه انرژی، همکاری مستقیم بانکی، مدیریت منابع آبی و دیگر اشکال همکاری های اقتصادی.متن کامل سخنان دکتر روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آقای رئیس، عالیجنابان، خانم ها و آقایان،

در آغاز شروع ریاست چین بر کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا را تبریک می گویم. اطمینان دارم که این اجلاس در دوره ریاست جدید خواهد توانست برای ارتقاء گفتگو و همکاری میان دولتهای عضو گام برداشته و نقش شایسته اعضا را برای تحکیم صلح و ثبات منطقه ای و جهانی تعمیق نماید. همچنین از تلاش های ارزنده دولت ترکیه در دوران ریاست بر این کنفرانس نیز تقدیر می نمایم.همچنین می خواهم حادثه اخیر ترکیه را به هیات ترک و ملت ترکیه تسلیت بگویم. این حادثه همه ما را متاثر کرد.

حضار محترم؛

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای پیشگام سیکا، حضور در این جمع محترم را مغتنم شمرده و با تاکید بر ضرورت ارتقاء امنیت، ثبات، صلح، و بردباری معتقد است که گفتمان امنیت در آسیا دستخوش تحولات فراوانی شده و گذشته از ابعاد نگران کننده مفهومی آن، چالش هایی را نیز فراروی امنیت در دوسوی شرق و غرب آسیا، پدید آورده است. تحولی که همه ما که اینجا برای تأمین امنیت و توسعه اعتماد در آسیا گرد هم آمده ایم را با نگرانی و چالش های جدید روبرو نموده است؛ که مباحث این اجلاس، می تواند راهگشایِ نحوه مواجهه با آنها باشد.به همین دلیل، درمسیر پرفراز ونشیب تحول ساختاری تبدیل این کنفرانس به سازمانی مؤثر ، برداشتن گامهای ابتدایی در حوزه تحرکات منطقه ای و فرامنطقه ای اقدامی ضروری است، و نزدیکی بیشتر و تعامل موثرتر میان ما و سازمان همکاری های شانگهای، و یا گسترش ارتباطات میان سیکا و اکو، و حتی سایر سازمان ها و تشکیلات منطقه ای خواهد توانست زمینه ای را برای این تعاملات کارآ فراهم آورد.

آقای رئیس؛

هرگز نباید دستاوردهای کهن انسانی، دینی و اخلاقی آسیا را برای رسیدن به آرمان های مشترک بشری نادیده انگاشت. چرا که هیچ یک از این دستاوردها، ایمن از دستبرد منفعت طلبی، زیاده خواهی و غفلت از آموزه های اخلاقی سودجویانی نیست که گاهی سود خود را در یک جانبه گرایی و خشونت و افراط-گرایی دانسته و معیشت و اقتصاد مردمان را هدف می گیرند و به سیاست محدودیت های اقتصادی و تحریم های یک جانبه روی می آورند؛ سیاست های نامشروعی که هدفی جز حفظ، و تداوم سلطه زورمداران ندارد. اگر چنین رهیافتی مهار نشود نقض حقوق انسان ها، خشونت و افراط گرایی، تروریسم کور و رویارویی مخرب هویت های افراطی مذهبی، قومی و نژادی در میان ابنای بشر پای می گیرد و میدان برای توسل به زور و تهدید به عنوان ابزار پیشبرد سیاست خارجی باز می شود.

این مفهوم و ضرورت صیانت از این دستاوردها، مرا بر آن داشت تا در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح «جهان علیه خشونت و افراطی گری» را برای رسیدن به جهانی که در آن سخن جای سلاح، و خرد جای زور، و امنیت و ثبات جای تخریب و فساد بنشیند پیشنهاد نمودم و خرسندم که بسیاری از اعضای سیکا نیز در زمره بانیان این قطعنامه، نشان دادند که آسیا، به عنوان گهواره بزرگترین مذاهب جهانی و مکاتب عقلانی، همچنان می بایست سرزمین خشونت ستیزی و افراط گریزی باشد. امیدوارم این قطعنامه که با اجماع به تصویب رسید به عنوان سند اجلاس در کنار سایر اسناد ارزشمند سیکا مبنایی برای اقدامات آتی ما قرار گیرد. این اجلاس نیزفرصتی دوباره خواهد بود تا در کنار یکدیگر راهکارهای اجرایی آن قطعنامه را نیز در سطح قاره پهناور آسیا با این هدف بررسی کنیم.در این چارچوب و در راستای تعاملات امنیت و فرهنگ، و برای حصول به اهداف سیکا، تمایل دارم به ارتباط مفهومی این امر با فرهنگ اعتدال و تحکیم پیوندهای میان اعضاء نیز اشاره کرده و بیفزایم که:

* تثبیت صلح و امنیت پایدار جز از راه توسعه فرهنگ اعتدال، مدارا و گفت وگو به دست نمی آید. لذا چنانچه ما به عنوان دولتمردان و نمایندگان ملت هایمان، به الزامات آن پایبند باشیم می توان امید بست که دیگران نیز این شیوه را برگزیده و این راه را بپیمایند. تعمیق چنین فرهنگی نیاز به گسترش آموزش حقوق و کرامت انسان، فارغ از هرگونه رنگ و تعلقی در میان گروه های مرجع جامعه به ویژه نخبگان سیاسی، مذهبی، و اجتماعی دارد. در این راستا سیکا می تواند برگزاری نشست های اعتمادساز گفت وگو در همه ابعاد را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

* علاوه بر این، تحکیم پیوندهای اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک میان اعضای سیکا نیز از جمله مؤثرترین راهکارها برای ارتقاء همگرایی منطقه ای در اقتصاد جهانی خواهد بود؛ زیرا انجام پروژه های مشترک اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک می تواند به تحکیم بیشتر همگرایی آسیایی منجر شود. چنین همگرایی در گام اول مستلزم پرداختن به امور و اقداماتی است که به آسانی بتوان بر سر آن به وفاق عام دست یافت؛ اموری مانند گسترش ترانزیت و کریدورهای حمل و نقل، همکاری در حوزه انرژی، همکاری مستقیم بانکی، مدیریت منابع آبی و دیگر اشکال همکاری های اقتصادی.

* همچنین علاقه مندم بر ضرورت همیاری و اقدام مشترک اعضای این مجمع محترم، برای امحای خطر دهشتناک سلاح های کشتار جمعی موجود برای صلح و امنیت بشری تأکید نمایم. همانگونه که سال گذشته در اولین اجلاس عالیرتبه مجمع عمومی ملل متحد درباره خلع سلاح هسته ای به نمایندگی از جنبش عدم تعهد تأکید کردم، تنها راه رفع تهدید این سلاح ها، امحای کامل آنها است. مجمع عمومی ملل متحد نیز متعاقباً با تصویب قطعنامه ای نقشه راه رسیدن به آن را تبیین کرد. ضرورت دارد دولت های عضو این مجمع محترم نیز ضرورت دارد با همکاری بیشتر برای تحقق اهداف آن قطعنامه، نقش مؤثر آسیا را برای رسیدن به جهانی عاری از سلاح هسته ای تثبیت کنند.

درهمین جهت جمهوری اسلامی ایران براساس دکترین دفاعی و مبانی اخلاقی ودینی خود، با تسلیحات اتمی مخالف است ولی استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را حق خود و همه کشورها می داند وبراین باوراست که با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی وتهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین شود ونگرانی های مشروع طرفهای مذاکره نیز برطرف گردد.

آقای رئیس؛

لازم است باتو جه به اعلامیه اصول و اهداف سیکا، به فاجعة انسانی سوریه نیز اشاره نمایم. بحرانی که آتش آن را برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی با سرازیر کردن منابع تسلیحاتی و اطلاعاتی و تقویت گروه های افراطی دامن زدند. بلاتردید استمرار ناامنی و بی ثباتی در این کشور می تواند بیش از پیش به فراسوی مرزهای آن گسترش یافته و اعضاء سیکا را هم تحت تأثیر افراط گرایی های تروریستی خود قرار دهد. ایجاد صلح و آرامش در سوریه در گرو ایجاد شرایط لازم برای مفاهمه و گفت وگوی ملی میان دولت سوریه و همه گروه های تأثیرگذار در آن کشور است که ملتزم به روش های غیرخشونت آمیز بوده و امنیت و ثبات را طلب می نمایند.

آقای رئیس؛ عالیجنابان؛

فلسطین نیز دیگر معضل امنیت ستیز در نزدیکی ما و در مقوله مذکور است. مجمع عمومی ملل متحد سال گذشته با هدف افزایش آگاهی جامعه جهانی از وضعیت اسفناک مردم فلسطین سال 2014 را سال همبستگی با مردم فلسطین اعلام نمود . بر این اساس شایسته است که این مجمع محترم نیز در این سال به وضعیت مردم فلسطین و درد و رنجی که آنها از اشغال سرزمین مادریشان می کشند بیش از گذشته توجه واهتمام نشان دهد.

با کمال تأسف بی توجهی جامعه بین المللی موجب شده است که سیاست های اشغال گرانه و توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی همچنان ادامه یابد و در نتیجه، رسیدن به راه حلی جامع و عادلانه برای این بحران دور از دسترس شود، و ابعاد فاجعه انسانی که گریبانگیر ملت فلسطین شده است عمیق تر گردد. جامعه بین المللی نیز باید وظیفه خود را برای احقاق حقوق مردم فلسطین انجام دهد تا این خشونت ساختاری هر چه زودتر اصلاح شود.

آقای رئیس؛ حضار محترم؛

در دو سوی شرق و غرب سیکا، بحران ها و نزاع های مختلف دیگری نیز در جریان است؛ که باید در خصوص آن نیزسخن بگوییم. چرا که امید واثق دارم که با همکاری اعضای این کنفرانس در آینده-ای نه چندان دور می توانیم شاهد آسیایی عاری از جنگ، خشونت و افراطی گری باشیم. آسیایی که در آن جان و کرامت آدمیان بیش از هر چیز ارزشمند، و مردمانش بهروز و برخوردار باشند. آسیایی که بیش از نصف جمعیت جهان درکشورهای ما چشم امید به آن دوخته اند که آرمان ˈاعتمادسازیˈ را گامی به تحقق نزدیک تر کنیم تا مردم سراسر جهان بتوانند درکنار هم زندگی ای آرامتر، اخلاقی تر و با نشاط تر درراستای فضیلت های انسانی والهی داشته باشند. وقت آن است که ارزشهای اخلاقی را سرمایه اعتمادسازی جهانی کنیم.

آقای رئیس؛

از حوصله جناب عالی و حضار محترم تشکر می کنم.

به گزارش ایرنا، پیش از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، «شی جین پینگ» رییس جمهوری جدید چین با خوش آمدگویی آغازگر این اجلاس بود و پس از آن «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به عنوان رییس دوره قبلی این اجلاس و رییس جمهوری چین به عنوان رییس دوره جدید اجلاس سیکا سخنرانی کردند.

نور سلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان به عنوان موسس اجلاس سیکا، و سپس روسای جمهوری روسیه، افغانستان و جمهوری آذربایجان دیگر سخنرانانی بودند که در این اجلاس سخنرانی کردند.

رییس جمهوری سه شنبه شب به وقت محلی چین به منظور شرکت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) وارد فرودگاه «پودونگ» شانگهای چین شد و در بدو ورود مورد استقبال معاون وزیر خارجه چین، مقامات شهر شانگهای، نماینده وزارت خارجه چین در اجلاس سیکا، سفیر جدید چین در تهران، مهدی صفری سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین و سرکنسول های ایران در شانگهای، هنگ کنگ و گوانجو قرار گرفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، اکبر ترکان مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری و حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری، دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کنند.