سیدحسن خمینی: حاکم شدن ارزش ها جز از مسیر ادب و اخلاق میسر نیست

حجت‌ الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در جلسه شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی دولت و دستگاه‌ های اجرایی که در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برگزار شده بود با بیان اینکه یکی از درس‌هایی که باید از امام یاد بگیریم ادب است اظهار کرد: باید انقلابی باشیم نسبت به […]

حجت‌ الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در جلسه شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی دولت و دستگاه‌ های اجرایی که در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برگزار شده بود با بیان اینکه یکی از درس‌هایی که باید از امام یاد بگیریم ادب است اظهار کرد: باید انقلابی باشیم نسبت به هنجارها و ارزش‌ ها حساس باشیم ولی این حساسیت به ارزش‌ ها به این معنا نیست که دهن‌ مان را باز کنیم و هرچه می‌ خواهیم بگوییم و هر کاری می‌ خواهیم بکنیم.

62123_474

به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،یادگار امام در این مراسم با بیان اینکه عنصر هنجارمندی یکی از مسائل مهم در عرصه فرهنگ است، به اهمیت مقوله ادب اشاره کرد و گفت: مراقب باشید که فضایی ایجاد نشود که ادب در جامعه فراموش شود.سید حسن خمینی با بیان این که مقام معظم رهبری فرمودند مگر می‌شود با دستمال کثیف شیشه کثیف را پاک کرد، گفت: با رفتار غیر مودبانه نباید به جنگ ناهنجاری دینی رفت. در طول این سال‌ ها هر کجا توانسته‌ ایم ارزش‌ ها را حاکم کنیم، جز از مسیر ادب و اخلاق میسر نشده است.

وی با بیان این که در زندگی امام یکی از قلل رفیع زندگی ایشان ادب بود، گفت: یک واژه غیر مودبانه در طول زندگی امام از ایشان نشنیده‌ایم و نشنیده‌ایم که کسان دیگر نیز چنین چیزی را شنیده باشند. وقتی می‌خواهند اسم ببرند می‌گویند آقای ریگان. یکی از درس‌هایی که باید از امام یاد بگیریم ادب است. باید انقلابی باشیم نسبت به هنجارها و ارزش‌ها حساس باشیم ولی این حساسیت به ارزش‌ها به این معنا نیست که دهن‌مان را باز کنیم و هرچه می‌خواهیم بگوییم و هر کاری می‌خواهیم بکنیم.

یادگار امام خطاب به روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دولت و دستگاه‌های اجرایی گفت: موضوع ادب و توجه به آن را به عنوان یکی از درس‌های امام در جامعه ترویج دهید. جامعه ایرانی جامعه مودبی است. هر قدر در مقابل بی‌ادبی مودب باشید، در چشم مخاطب پیروز هستید ولی اگر خدای نکرده عصبانی شوید و از کوره در رفتید، بدانید از چشم و گوش و دل مردم افتاده‌اید. هر کسی می‌خواهد پیروز شود باید در این مسیر یعنی رعایت اخلاق و ادب گام بردارد. ان‌شاءالله خداوند نعمت ادب را که در طول قرون و اعصار به ملت ایران داده، مضاعف کند و ما را هرچه بیشتر به این نعمت الهی مفتخر کند.

تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) در بخش دیگری از صحبت‌ های خود با تاکید بر این که ما جامعه‌ای هستیم که از نظر تاریخی به شدت مودب هستیم، گفت: در واقع یکی از مهم‌ ترین علائم در فرهنگ ایرانی ادب است و در سرتاسر شعر فارسی ما تک بیت‌ هایی را می‌ بینیم که خارج از حوزه ادب باشد. همه جوامع فاسق دارند البته فاسق به معنای کسی است که از راه اعتدال اجتماعی خارج شده باشد و آنچه این مسئله را خطرناک می‌کند، این است که فسق تبدیل به هنجار شود. وقتی در جامعه یک عنصر بزه از هنجارمندی برخوردار شود، مبارزه با آن کار سختی می‌شود.

در این مراسم نوبخت، سخنگوی دولت و همچنین حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و همچنین تعدادی از روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دولت و دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند.