قالیباف: بپذیرید که مذاکرات هسته‌ای با نظر رهبری اداره می‌شود

شهردار تهران گفت: مقام معظم رهبری بر پرونده هسته‌ای نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت اداره کننده موضوع هستند.گروه دریافت خبر عصرما،محمد باقر قالیباف در سخنانی در همایش تجلیل از پیشکسوتان روحانی رزمنده شهر تهران که در محل تالار خلیج‌فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، افزود: بدون شک مقام معظم رهبری خط […]

شهردار تهران گفت: مقام معظم رهبری بر پرونده هسته‌ای نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت اداره کننده موضوع هستند.گروه دریافت خبر عصرما،محمد باقر قالیباف در سخنانی در همایش تجلیل از پیشکسوتان روحانی رزمنده شهر تهران که در محل تالار خلیج‌فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، افزود: بدون شک مقام معظم رهبری خط قرمزهایی که باید رعایت شود را از هرکسی و در هرجایگاهی مطالبه خواهند کرد. اعتقاد راسخ ما بر این است که ایشان به هیچ کس اجازه نخواهند داد که عزت ملت ایران و نظام اسلامی را خدشه دار کرده و بر سر این مسائل با هیچ چیز، هیچ کس و هیچ دولتی معامله نمی کنند.

9302x20x0x26523

او با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات با گروه 1+ 5 گفت: امروز در جامعه ما یک موضوع و پرونده مهم وجود دارد که همه ما – چه نخبگان و چه عموم جامعه – را در عرصه‌های مختلف به خود مشغول و درگیر کرده و حتما این موضوع پرونده هسته‌ای برای همه شما که مهم‌ترین رسالت‌تان توجیه کردن و روشن کردن مردم در مکان‌های مختلف است، از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است. از این جهت است که من باور قلبی خودم را پیرامون این مساله مهم عرض می‌کنم. البته شاید در گذشته و به عنوان یک خادم مردم در شهرداری تهران، در محافل و سخنرانی‌ها کم‌تر به موضوعاتی از این جنس پرداخته‌ام، اما امروز احساس کردم که وظیفه دارم درک خودم را صادقانه خدمت شما عرض کنم، هر چند که ممکن است اشکالی هم بر آن وجود داشته باشد.

شهردار تهران تاکید کرد: پرونده هسته‌ای یکی از مهم‌ترین پرونده‌های سیاست خارجی در تاریخ ایران است و حتما آیندگان در سال‌ها و قرن‌های بعد، بر این موضوع قضاوت خواهند کرد. این پرونده نیز دارای پیچیدگی‌های حقوقی بسیار و هم‌چنین بازیگران و دست‌اندرکاران متعددی است که در سطوح مختلف، چه از همسایگان ما، چه در حوزه منطقه‌یی، چه در سطح جهانی و چه قدرت‌های بزرگ همه در این موضوع ایفای نقش می‌کنند. این میدان مبارزه‌ای است که ملت، انقلاب و نظام اسلامی با این پرونده روبه‌رو است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اولین نکته‌ای که به نظر می‌رسد همه باید به آن توجه داشته باشیم، آن است که مقام معظم رهبری بر این پرونده مهم، نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت اداره کننده اصلی موضوع هستند. بدون شک ایشان خط قرمزهایی که باید رعایت شود را از هر کسی و در هر جایگاهی مطالبه خواهند کرد. اعتقاد راسخ ما بر این است که ایشان به هیچ‌کس اجازه نخواهند داد که عزت ملت ایران و نظام اسلامی را خدشه‌دار کرده و بر سر این مسایل با هیچ چیز، هیچ کس و هیچ دولتی معامله نمی‌کنند و در فرهنگ تشیع و نظام ولایی نیز چنین چیزی وجود ندارد. بنابراین مهم است که باور کنیم و کاملا بپذیریم که این پرونده، این گونه اداره می‌شود.

او افزود: از آن طرف و در کنار چنین سیاست و استراتژی مشخص و روشنی، وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم شاهد هستیم که دولت‌ های مختلف با این موضوع واحد، رفتارهای متفاوتی از خودشان نشان داده‌اند و بعضا این رفتارها با یکدیگر متضاد هم بوده است. طبیعتا یکی از این رفتارها در این مقطع از زمان اتفاق می‌افتد و ما می‌بینیم که مقام معظم رهبری با صراحت تمام در بیانات خود از تیم اعزامی حمایت کرده و می‌فرمایند که تیم مذاکره کننده بچه‌ های انقلاب و بچه‌ های خود ما هستند. اگر این موضوع را مستقیم از امام خود می‌شنویم، باید بدانیم که نباید این تیم را تضعیف کنیم. نباید قلمی بر صفحه کاغذی و بیانی بر زبانی جاری شود تا بر اثر این بیان و قلم، آن ها در جایی که امروز صحنه مقابله است، احساس ضعف کنند.

قالیباف یادآور شد: نباید از عناوین و القابی استفاده کنیم که تیم مذاکره کننده را تضعیف کند. البته نقد در هر شرایطی حق جامعه و افراد است و آن ها باید بتوانند نقد کنند، اما باید بدانیم که نقدی اثرگذار و پایدار است و می‌تواند سازنده باشد که این اصل را رعایت کند و آن اصل نیز در صداقت و نیت نقدکننده است. البته این مساله نه در موضوع هسته‌ای بلکه در هر موضوع نقدی وجود دارد و اگر صداقت و نیت خالص در آن نقد نباشد، آن نقد دیگر نقد ارزشمندی نیست.

وی ادامه داد: چرا این نکته را با این صراحت بیان کردم؟ از این جهت که ما نباید در موضوعات مهم و حیاتی که سرنوشت جامعه اسلامی در گرو آن است، به گونه‌ای رفتار کنیم که جامعه اسلامی را در این زمینه دو قطبی کنیم. این امر امنیت ملی، اقتدار ماست و مولفه‌های قدرت را به خطر می‌اندازد که تبعات آن به نظام، ملت و کشور اسلامی ما آسیب خواهد رساند. باید توجه داشت منافع این مساله برای اشخاص، افراد، گروه‌ها و دولت‌ها نیست بلکه این موارد کیان نظام اسلامی است. همه ما باید بدانیم – و تیم مذاکره کننده ما نیز حتما می‌داند – که مذاکره یک فرایند دو طرفه است و نباید انتظار داشت که بتوانند در یک فرآیند دو طرفه، همه خواسته‌های ما را به طرف مقابل بقبولانند. نمی‌شود همه مطالبات تامین شود، مخصوصا این که ما با مستکبران و آمریکای جهان‌خواری طرف هستیم که در تاریخ زندگی خودش از روزی که به قدرت رسیده، نشان داده که همیشه با این ملت و به ویژه با انقلاب اسلامی سرستیز دارد.

شهردار تهران تاکید کرد: باید بدانیم تا ما در ماهیت انقلابی – اسلامی خودمان ایستاده‌ایم و آمریکا در خوی استکباری خودش ایستاده است، رابطه ما رابطه گرگ و میش است. ما با چنین کسانی پای میز مذاکره هستیم و نباید به هیچ قیمتی به آن‌ها اعتماد کنیم. مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها چه در دولت‌های گذشته و چه در این دولت، این موضوع را به همه متذکر شده‌اند. یادتان است روزی تا مرز تعلیق پیش رفتیم اما بعد دیدیم که آن‌ها خیانت کردند؟ پس نباید ساده‌اندیشی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر آن‌ها با ما خوش و بش می‌کنند و حرف می‌زنند، این‌ها به معنی دوستی کردن با ملت ما نیست. از همین جهت است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند «نرمش قهرمانانه»؛ یعنی میز مذاکره هم یک میدان مبارزه و نبرد است که نوع آن عوض شده است. چطور روزی دشمن با تهاجم نظامی به مبارزه انقلاب اسلامی آمد و چطور وقتی از این‌جا ثمر نگرفت، با تهاجم فرهنگی به سراغ انقلاب اسلامی آمد؛ امروز هم در عرصه سیاست خارجی باید بدانیم که این میز گفت‌وگو، یک میز مبارزه است نه یک میز مذاکره؛ از این رو مذاکره برای مبارزه است.

شهردار پایتخت ادامه داد: اما سوال اصلی این است که آیا ما قبل از تحریم در این کشور هیچ مشکلی نداشتیم؟ قبل از این که تحریم اتفاق بیفتد و حتی قبل از این که موضوع هسته‌ای مطرح شود، آیا وضع اقتصادی و فرهنگی ما وضع خوبی بود؟ این سوالی است که باید برای افکار عمومی در جامعه به روشنی باز شود و به این سوال‌ها پاسخ داده شود. به هر حال ما در دهه اول انقلاب نیستیم بلکه بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی گذشته است. دولت‌های متعددی نیز با گرایش، سلایق و جهت‌گیری‌های متفاوت، هر آن چه خواستند را در این کشور به نمایش گذاشتند. همه ما خروجی‌های آن اعم از خروجی‌های اقتصادی و فرهنگی را در زندگی خود دیده‌ایم. باید خوب فهم کنیم که اگر امروز تحریم اتفاق افتاده و دشمن از این‌جا تاخت و تاز به انقلاب اسلامی را شروع کرده است، باید یک درس بزرگ بگیریم. گذشته نشان داده است که به مدد پول راحت الحلقوم نفت، نه با یک مدیریت صحیح و درست؛ جامعه را اداره کردیم.

او افزود: امروز که دشمن بر این نقطه ضعف ما دست گذاشته است، باید مراقب باشیم. زمانی که ما در جبهه بودیم، دشمن نگاه می‌کرد که کجا ضعف داریم و از همان نقطه به ما حمله می‌کرد. عملیات کربلای چهار و کربلای پنج را که فراموش نکرده‌ایم. در کربلای چهار و در منطقه شلمچه، به خین رفتیم اما نشد، در همان عملیات فهمیدیم که دشمن در پیچ کوت سواری دچار اشکال است، از این رو در کوت سواری به دشمن زدیم و موفق شدیم.

شهردار تهران گفت: دشمن، دشمن است. دشمن نگاه کرده و آسیب ما را تشخیص داده است. در دولت‌های گذشته نشان داده شده است که ضعف خودشان را با پول بی‌زبان نفت مدیریت کردند. این دیگر مدیریت نمی‌خواهد بلکه هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. در زیر این فرصت که فرصت بزرگ کشور ما بود، نفت را تبدیل به یک تهدید کردیم. مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها بر این موضوع تاکید کردند که باید پول نفت را در حوزه‌های سرمایه‌گذاری ببریم نه در خرج روزمره. این کار پیش نرفت تا زمانی که سالی یک درصد از بودجه در برنامه جدا شد، اگر امروز چیزی در کشور مانده است از همان جایی است که یک درصد از بودجه جدا شده است.

وی خاطر نشان کرد: من بارها اشاره کرده‌ام که در مقایسه قیمت نفت در ابتدای و انتهای دهه 80 شاهد هستیم که در ابتدای دهه 80 قیمت نفت 10 – 12 دلار بود و در پایان دهه 80 قیمت نفت 100 دلار شده است. این بدان معنی است که قیمت نفت 10 برابر شده است اما در موضوعات مختلف از جمله بیکاری و … اتفاقی نیفتاده است. تحریم به ما نشان داد که دشمن از این نقطه در حال تاختن بر انقلاب اسلامی و عزت ما است. باید بدانیم که تغییر رویکرد دشمن از تهاجم نظامی به جنگ اقتصادی به معنای مذاکره کردن با ما نیست. هنوز اندیشه دشمن، اندیشه فروپاشی نظام اسلامی است اما به روشی دیگر.

محمدباقر قالیباف هم‌چنین تاکید کرد: بدون شک تحریم، ظالمانه است و باید تلاش کنیم که این تحریم‌ها را بشکنیم. باید تلاش کنیم به افکار عمومی جهانی نشان دهیم که به دنبال جنگ افروزی نیستیم. ما ملتی اهل منطق هستیم، امام ما نیز با منطق اهل بیت (ع)، قرآن و عترت به دنبال صدور انقلاب اسلامی بوده است نه با کشور گشایی. آن که جنگ را شروع کرد، شما بودید نه ما؛ این منطق ماست. حقا دولت باید در این مسیر تلاش کند و همه ما نیز باید همراهی کنیم. اما باید باورمان باشد که دشمن به دنبال حل مشکل نیست بلکه به دنبال مبارزه با یک روش دیگر و به دنبال پیروزی است. بنابراین نباید از این موضوع غفلت کنیم.

شهردار تهران در ادامه گفت: سوال دوم این است که راه مقابله با این تحریم چیست؟ دو راه پیش روی ما قرار دارد، یک راه آن راه‌حلی است که مسیر مورد نظر دشمنان ماست. من با صراحت عرض می‌کنم مسیری که دشمنان ما دوست دارند در آن حرکت کنیم، آن مسیری است که معطوف به حوزه سیاست خارجی شویم. بدان معنی که راهکار خروج سریع و بسیار تند از همه نابسامانی‌های ایجاد شده و رخنه‌هایی که دشمن از آن وارد شده است را فقط تمرکز در حوزه سیاست خارجی دانسته و آن را فقط در حوزه مذاکره ببینیم. نباید این توقع را در مردم ایجاد کنیم که اگر این موضوع حل شود، همه مشکلات حل می‌شود. این مسیر، اصلا مسیر درستی نیست و مسیری است که دشمن برای ما طراحی کرده است. دلیل آن هم بسیار روشن است. وقتی تحریم نبودیم مگر مشکلات ما حل شده بود؟ به فرض آن که فردا نیز بگویند تحریم نیست، مگر مشکلات ما که به مردم وعده می‌دهیم قابل حل است؟ اگر قابل حل نبود، در این شرایط مردم احساس نا امیدی می‌کنند اما آیا این ناامیدی خواسته دشمن نیست؟ این نشان دادن ناکارآمدی دین در اداره امور جامعه نیست؟ این همان فروپاشی نظام که دشمن آن را دنبال می‌کند، نیست؟

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اما در راه حل دوم که به نظر می‌رسد راه‌حل منطقی ما است، باید تلاش کنیم تا آسیب‌پذیری‌های خود را به حداقل ممکن برسانیم. ما باید یاد بگیریم کشور را بدون نفت هم اداره کنیم؛ همان طور که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده نیز بر این موضوع تاکید شده است. من یک مدیر خدمتگزار هستم و می‌گویم در کشوری که نفت 10 دلاری و نفت 100 دلاری، تاثیری در اقتصاد آن نگذارد، پس با وجود نفت و بدون نفت نیز می‌شود کشور را اداره کرد. اما بر اساس همان نکته‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند، این امر نیازمند باور داشتن به گفتمانی است که برخاسته از مکتب تشیع و گفتمان مکتبی و جهادی است. باید دل در گرو آن داشته باشیم تا موضوعات را حل کنیم، با نگاه سازشکارانه و فرهنگ لیبرالیست نمی‌شود این مبارزه را انجام داد. باید همان زهدی که در دوران دفاع مقدس مطرح بود، در این عرصه هم آن زهد را داشته باشد تا نصرت الهی شامل حال ما شود.

وی یادآور شد: در حقیقت دشمن از یک ضعف ما وارد شده است اما همیشه می‌دانیم که خود فرصت، هم فرصت است و هم تهدید. خود تهدید که از آن نگران هستیم، بزرگ‌ترین فرصت نیز به شمار می‌آید. این ما هستیم که با نگاه و روش خود و با باورهای اندیشه اسلامی خود این تهدید و ضعف را تبدیل به نقطه قوت و فرصت می‌کنیم. در حقیقت نباید خدای ناکرده با یک اشتباه بزرگ و ایجاد کردن توقع بیجا در مردم به جای کار و تلاش، به این موضوع دامن بزنیم تا انتظار عمومی را بالا ببریم. همه باید توجه داشته باشند که این موضوع ، یک موضوع ملی است. بنابر این رفتار گروهی، سیاسی و جناحی نکنیم. این‌جا از آن نقاطی است که باید در تمام لحظات گوش به فرمان و تدابیر مقام معظم رهبری داشته باشیم.

شهردار پایتخت هم‌چنین اظهار کرد: ما باید بدانیم عزت قدرت و مولفه‌های قدرت – نه تنها صرفا در حوزه سیاست خارجی – در این است که سناریوهای متعدد و موازی برای این کار داشته باشیم. اگر این گونه حرکت کنیم، به نظر می‌رسد می‌توانیم از نقطه دیگری ورود پیدا کرده و در جایی که دشمن می‌خواهد و طراحی کرده است تا از آن جا حمله کنیم، وارد نشویم. معلوم است اگر در زمین دشمن بازی کنیم، می‌بازیم. البته این بدان معنی نیست که نباید مذاکره کنیم، نظر رهبری نیز خیلی روشن و مشخص است. حتما باید مذاکره کنیم و به دنیا بگوییم که این تحریم ظالمانه است، اما تاکید ما باید بر توان داخلی باشد.

او ادامه داد: هر کجا به باورها و ارزش‌های دینی و ارزش‌های سیاسی امام خمینی (ره) تکیه دادیم، موفق بودیم. در این اندیشه سیاست تاکید بر توان داخلی، به معنای تکیه دادن به مردم مورد توجه است چرا که انقلاب را مردم پیروز کردند. 15 خرداد 42 مردم در صحنه نبودند و امام با این عظمت و جوان را تبعید کردند، اما وقتی مردم به صحنه آمدند، امام (ره) خلاف خواست همه استکبار جهانی از نجف، کویت و پاریس وارد کشور شد. از آن جایی که مهم‌ترین مولفه بزرگ قدرت ما مردم هستند، به همین جهت اشاره کردم که نباید مردم را دوقطبی کنیم که یکی بگوید موافق و یکی بگوید مخالف هستم. مگر اینجا یک کار سیاسی و حزبی است که بگویند موافق و مخالفم؟! این امنیت ملی ماست. دشمن نیز همین را می‌خواهد. از این رو تکیه بر توان داخلی، تکیه بر مردم و گوش به فرمان رهبری بودن می‌تواند ما را به پیروزی برساند.وی در پایان گفت: شما نیز باید بر وحدت در جامعه و برمدار اندیشه‌های امام خمینی(ره) تلاش کنید تا از جانب دیگرانی که ممکن است به این موضوع بی‌توجهی کنند، آسیب نبینیم.

قالیباف در ابتدای سخنانش با بیان این که انسان در زندگی با لحظاتی روبه‌رو می‌شود که آن لحظات در واقع لحظات امتحان و آزمایش است، اظهار کرد: چنین لحظاتی برای همه ما پیش می‌آید. دوران دفاع مقدس یکی از آن امتحان‌های بزرگ الهی بود که هم برای یکایک این مردم و هم برای جامعه اسلامی یک آزمایش بزرگ محسوب می‌شد. یک روز در میدان دفاع مقدس باید در مقابل تیرها، گلوله‌ها، خمپاره‌ها، موشک‌ها و حملات تانک‌ها امتحان پس می‌دادیم و امروز هم بیش از دو دهه است که باید در جامعه اسلامی، در مقابل صدا و خواسته‌های به‌حق مردم و برای مقابله با تبعیض و فساد جوابگو باشیم چرا که ما مسوول هستیم و باید امتحان پس بدهیم.