ابوترابی: منابع ارزی را در اوج تحریم ها آتش زدیم/ جزئیاتش را بگویم گریه می کنید

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی ،منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از پایگاه خبری سازمان تبلیغات اسلامی،حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد […]

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی ،منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از پایگاه خبری سازمان تبلیغات اسلامی،حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی فرد در نشست سراسری مسئولان و کار شناسان قرآنی ادارات کل این سازمان در قم، افزود :در برنامه 5 ساله دیده بودیم که 30 درصد از منابع لازم برای رسیدن به اقتصاد پویا و رشد 8 درصد از محل بهره وری تأمین شود، این در حالی است که در بعضی از کشور ها 70 درصد منابع را از بهره وری تأمین می کنند.

9302x08x0x26470

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم برگزار شد، با بیان اینکه 30 درصد بهره وری فقط با یک اراده در ایران تحقق می یابد ولی اراده آن نیست، اظهار کرد: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.ابوترابی ادامه داد:قرآن اسراف و تبذیر را ریشه معضلات می داند. اسراف کنندگان مساوی با برادران شیطان هستند.به این فکر کنید و هر قدر می توانید بهره وری را در سازمان ( تبلیغات اسلامی ) ارتقا ببخشید و گزارش بدهید.

**رشد منابع یکی از عوامل ناکارآمدی کشور

وی تصریح کرد: بیش از آنکه نگاهمان معطوف به ارتقای بهره وری باشد، معطوف به افزایش سطح منابع است. این یکی از مهمترین عوامل ناکارآمدی کشور و کلیدی ترین مصایب ماست که گره توفیق را در رشد منابع می بینیم. در صورتی که شما با رشد منابع به افزایش تولید قابل قبول دست پیدا نمی کنید بلکه با مدیریت منابع و استفاده صحیح از منابع است که می توان به تولید خدمات و کالای بهتر دست یافت.حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه راه حرکت در ارتقای بهره وری است نه در رشد منابع، به ذکر مثالی در این مورد پرداخت و اظهار کرد: آنجا که برای یک گیاه یا درخت متناسب با نیازش منابع آبی را تامین کنید رشد آن به مراتب بیشتر از جایی است که بیش از حد نیاز، آب در اختیارش قرار می گیرد. مدیریت درست منابع آب علاوه بر اینکه به افزایش تولید کمک می کند کیفیت را ارتقا می بخشد.وی ادامه داد: یکی از دلایل ناکار آمدی دستگاه های اجرایی در کشور همین منابع و نیروهای انسانی متراکم است که متناسب با وظیفه سازمانی نیست.

**نظام بودجه ریزی منفعل است

وی با بیان اینکه در نظام بودجه ریزی، تخصیص منابع بر اساس عملکرد نیست، افزود: اگر به حوزه فرهنگ این گونه نگاه شود و همه منابع مورد نیاز واقعی در هر حدی که باید، تامین شود، با تحول جدی روبرو می شویم.حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه حرکت ما در برابر بودجه دستگاه ها حرکت انفعالی است و بر اساس ارزیابی دقیق کارشناسی نیست، اظهار کرد: امیدوارم در نظام بودجه ریزی شاهد تحول باشیم؛ هر چند حرفش را می زنیم ولی اتفاق نمی افتد.