احمد خاتمی: وقتی اوباما “دری وری” می گوید روحانی محکم به دهن او بزند

خطیب نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با بیان اینکه همه شما و خود را به تقوای الهی دعوت می‌کنم، گفت: اگر بنده‌ای به درگاه خدا بیاید خدا او را می‌پذیرد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی با اشاره به اینکه در زندگی با خودی‌ ها برخورد […]

خطیب نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با بیان اینکه همه شما و خود را به تقوای الهی دعوت می‌کنم، گفت: اگر بنده‌ای به درگاه خدا بیاید خدا او را می‌پذیرد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی با اشاره به اینکه در زندگی با خودی‌ ها برخورد دشمن را نداشته‌ باشیم، افزود: برای زن و شوهر بگو مگو پیش می‌آید و برخی به گونه‌ای برخورد می‌کنند که انگار رابطه ایران و آمریکا شده است. این برخورد غلط و نادرست است.

59983_731

حجت الاسلام و المسلمین خاتمی اضافه کرد: در این خطبه چند تذکر مختصر را عرض می‌کنم تذکر اول ارتحال ملکوتی عالم فرزانه حضرت آیت الله ملکوتی امام جمعه سابق و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه سابق تبریز، باید به مردم آن دیار تسلیت گفت.«پیرمردی 90 ساله که ملایی به معنای واقعی کلمه بود یعنی در اجتهاد، اصول و فلسفه مجتهد و در قم و نجف تحصیل کرده بود و دنیای اطلاعات در عرصه تاریخ هم بود.»

خطیب نماز جمعه تهران به مبارزات مرحوم ملکوتی اشاره کرد و یادآور شد: وی در عرصه سیاسی و مبارزاتی در دوره مهنت و غربت کنار انقلاب بود و وقتی جامع مدرسین پیرامون خلع شاه مطلبی داد او اول کسی بود که آن را امضا کرد و تا آخر عمر کنار ولایت فقیه بود و به امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری ارادت داشت.

وی با بیان این مطلب که مقام معظم رهبری پیام گویایی در رابطه با این عالم بزرگوار صادر کردند، گفت: امیدوارم تجلیل شایسته‌ ای از وی صورت گیرد.حجت الاسلام و المسلمین خاتمی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم گلپایگانی گفت: دیشب 20 سالگرد ارتحال مرحوم گلپایگانی بود. وی در عرصه‌های مختلف بخصوص در دوره 15 ساله تبعید امام (ره) و در دوره غربت انقلاب فریاد اعتراض را زد و حقیقتا فقیه و مرجع بود. و در حوزه علمیه حق عظیمی را داشت.

وی تأکید کرد: قطعا نظم و سامان امروز حوزه مدیون این فقیه بزرگوار است. چرا که در عرصه زعامت حوزه نقش والایی را داشت.خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در این هفته دو صحبت اساسی و مهم داشتند اظهار داشت: این دو صحبت و رهنمود یکی در عرصه بانوان و دیگری هم با مداحان و زاکران اهل بیت بود و هر دو صحبت مشحون از مطالب مهم و کلیدی بود و امیدوارم مراکز مربوط به خانم‌ها چه حوزه و چه دانشگاه و حتی مداحان رهنمودهای ایشان را عملی کنند.«حق این بود تحلیلی در این رابطه می‌داشتیم اما فرصت کم است و بنده می‌ترسم وارد شوم و نتوانم تحلیلی از رهنمودهای ایشان ارائه دهم.»

حجت الاسلام و المسلمین خاتمی با بیان اینکه چند تحلیل در رابطه مسائل عمدتا جهان اسلام ارائه خواهم داد خاطرنشان کرد: امروز سالگرد شکست حمله نظام آمریکا به صحرای طبس است کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا گفته بود سه بار گریه کردم اولین بار دانشجویان مسلمان سفارتخانه ما را در تهران گرفتند و برای آبروی بربادرفته آمریکا گریه کردند. بار دوم وقتی امام (ره)( او از تعبیر دیگری استفاده کرد) فرمود: آمریکا هیچ غلطی نمی‌کند، شیطان بزرگ است و بار سوم وقتی که هواپیمای اول سقوط کرد و وقتی هواپیمای دوم را هم فرستادیم گفتند سوخت آن تمام شد.

وی اضافه کرد: خود کارتر و یا تحلیل گر صحبت‌ های او می‌ گوید ریگ‌ های بیابان سربازان خدا شدند.از این رو ملتی وقتی با خدا باشد اینگونه مورد عنایت خدا قرار می‌گیرد.خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به عملکرد مستکبران در تاریخ اشاره کرد و افزود: مستکبران خود را آقا بالاسر همه می‌ دانند نمونه بارز و شاخص آن عملکرد دولت جبار آمریکا است. آنها در اوکراین چه کار می‌کنند؟ چرا در امور مردم دخالت می‌کنند؟ وقتی معاون این کشور آنجا را ترک می‌کند بعد از چند ساعت مردم را به خاک و خون می‌کشند. ابر جنگ برآن مناطق سایه افکنده است.

حجت الاسلام و المسلمین خاتمی تصریح کرد: افغانستان ، عراق و ایران با آمریکا فاصله دارند اما آمریکا در امور افغانستان و عراق دخالت و علیه ایران هم توطئه می‌کند.وی با بیان اینکه به تعبیر آنها نظام جمهوری اسلامی نظامی دموکراتیک و مردمی است، تأکید کرد: بیش از 98 درصد مردم نظام دلخواه خود را انتخاب کرده‌است. اما آنها از روز اول تاکنون توطئه‌های خود را علیه ایران ادامه داده و می‌دهند و دست از این توطئه‌ها برنداشتند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: راز تسخیر لانه جاسوسی هم همین بود دانشجویان می‌گفتند اگر لانه جاسوسی باز باشد انقلاب تثبیت نمی‌ شود به همین جهت لانه را تسخیر کردند و با این اقدام گلوی آمریکا را فشردند آفرین بر آنها اقدام آنان باعث شد که امام خمینی از آن به عنوان انقلاب دوم نام ببرد.حجت الاسلام و المسلمین خاتمی تأکید کرد: اگر کشورهایی که در‌ آنجا انقلاب صورت گرفته بود مثل مصر تجربه ما را عملی می‌ کردند گرفتار این اوضاع نمی‌ شدند.وی با اشاره به اقدامات روسای جمهور آمریکا علیه ایران اظهار داشت: از کارتر گرفته تا اوباما همه به دنبال براندازی نظام اسلامی بودند و اگر هم کاری نکردند دلیلش آن بود که نتوانستند.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: پس از توافقنامه قرار بود آنها مثل بچه آدم حرف بزنند اما دیدیم حداقل سه تحریم و 15 تهدید نظامی پس از توافقنامه از سوی آنها صورت گرفت.حجت الاسلام و المسلمین خاتمی با بیان اینکه دادگاهی در آمریکا ساختمان بنیاد علوی را مصادره کرده است، افزود: این ساختمان ربطی به دولتی ندارد چون تشکیلاتی مردمی است و در آنجا آموزش زبان فارسی انجام می‌شود و انها در جایگاهی قرار ندارند که بخواهند مصادره کنند اما کاخ سفید با این اقدام موافقت کرده است و می‌گویند با فروختن این بنیاد می‌خواهند خرج آن را در اقداماتی که خود مدعی شده‌اند خرج کنند. اقدام آنان کار غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه ما خود قربانی ترور هستیم تأکید کرد: دنیا اگر می‌خواهد دولت حامی تروریست را بشناسد و آن را پیدا کند در خط مقدم رژیم جنایت کار آمریکاست.خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه مسئولان مذاکره کننده ما وقتی وارد مجلس مذاکره می‌شوند با همین نگاه به طرف مقابل نگاه کنند گفت: دشمن دشمنی کینه توز و غیرقابل اعتماد است ما به آنها اعتمادی نداریم. و مسئولان مذاکره کننده گفته‌اند در عرصه مذاکرات هماوردی می‌کنیم.در عرصه اظهارنظر سیاسی هم هماوردی کنیم وقتی رئیس جمهور آمریکا دری وری می‌گوید رئیس جمهور ما هم محکم به دهنش بزند.

حجت الاسلام و المسلمین خاتمی با اشاره به اینکه در عرصه سیاسی و فضای مجازی هم هماوردی کنیم اظهار داشت: می‌گویند جواب بدی را باید با خوبی داد این مسائل مربوط به خودی‌هاست آنها قدرتی نیستند اگر محکم بایستید محبوب ملت می‌شوید چرا که ملت مسئولانی با حماسه، شجاع و با قدرت را دوست می‌دارند.وی تأکید کرد: کسانی می‌گویند اگر مذاکرات شکست بخورد نظام آسیب می‌بیند و نمی‌شود بدون آمریکا زندگی کرد و اگر رابطه با آمریکا برقرار شود ایران گل و بلبل می‌شود. بدانید همه اینها دروغ است، نظام محکم است و ملت ما هم مقتدر است.

خطیب نماز جمعه تهران خطاب به نمازگذاران تهرانی افزود: شما 8 سال تمام قد با دول استکباری که امروز در قالب 1+5 شناخته می‌ شوند ایستادید و مقاومت کردید شما همان ملت هستید و قطعا هم پیروز می‌ شوید. اما به سه شرط. حجت الاسلام و المسلمین خاتمی در تشریح این سه شرط اظهار داشت: اول اینکه با خدا رفیق و مانوس باشید و به استقبال فرصت‌ های معنوی برویم به دنبال ماه رجب شعبان رمضان و اعتکاف باشیم. اگر به فکر خدا باشیم خدا هم کمک می‌کند. خدا نقشه دشمن را برآب می‌کند. دومین عنصر صبر است بی حوصلگی یعنی چه؟ عده ای می‌گویند تا کی مرگ بر آمریکا بگوییم تا دشمن است جهاد هم هست.

وی عنصر سوم را تقوا عنوان کرد و افزود: باید در عرصه‌های مختلف خدامدارانه عمل کنیم.خطیب نماز جمعه تهران در پایان سخنانش در خطبه دوم اظهار داشت: می‌خواستم پیرامون بحرین، عراق و فلسطین بگویم اما متأسفانه وقت تمام شد و پایبند به عهد خود هستم و احساس می‌کنم از وقتم هم گذشته است.

حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد خاتمی در خطبه اول نمازعبادی سیاسی این هفته تهران با بیان اینکه خود و شما را به تقوا دعوت می‌کنم گفت: 162 خدا در قرآن کریم با صفت علیم خوانده شده است از این رو ریز و درشت اعمال انسان را می‌بیند. و حساب فردای ما هم با او است.

وی در خطبه اول به اهمیت، نقش و جایگاه نماز در جامعه اسلامی پرداخت و با بیان اینکه جامعه نبوی جامعه ‌ای است که در‌آن نماز عجین است، افزود: در رابطه با نماز پای منبرها و مطالب زیادی نشسته اید و کتابهای خوبی هم در رابطه با نماز نوشته شده است دو جلد کتاب اخیرا به زبان فارسی و عربی از سوی سرور گرامی جناب آیت الله محمدی ری‌شهری نوشته شده است.

خطیب نماز جمعه تهران ضمن تشکر از عملکرد ستاد اقامه نماز جمعه ادامه داد: ستاد اقامه نماز در این رابطه خدمات شایان  وقابل تقدیری انجام داده که باید در اینجا رئیس ستاد سرور گرامی حاج آقای قرائتی تشکر کنم.حجت الاسلام و المسلمین خاتمی تأکید کرد: اگر پیام‌هایی که مقام معظم رهبری به همایش‌های ستاد اقامه نماز جمعه داد‌ه‌اند جمع آوری شود بهترین منشور برای گسترش فرهنگ نماز در جامعه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اعضای جامعه مدرسین چند سال پیش شرف‌یاب مقام معظم رهبری شده‌بودند خاطرنشان کرد: در این دیدار هر یک از آقایان حرف‌های خود را زدند نوبت به آقا رسید و 20 دقیقه هم به نماز مانده بود. وقتی موذن اذان را گفت آقا فرمودند با اذان ادامه صحبت لجبازی با نماز است، قطع می‌کنیم نماز می‌خوانیم و بعد از نماز صحبت‌ها را ادامه می‌دهیم.

خطیب نماز جمعه تهران بر حضور نماز در عرصه حکومتی هم تأکید کرد و با بیان اینکه دو دهه قبل بنده در یکی از موسسات اقتصادی درس اخلاق می‌گفتم و عنوان آن اخلاق کارگزاران بود، اظهار داشت: آخر ماه رئیس این مرکز بزرگ اقتصادی به بنده گفت در این ماه یک تخلف نداشتیم و اینها به برکت رسول‌الله(ص) است از این رو مسئولان ما اگر می‌خواهند محیط کاری سالم داشته باشند بر نماز تکیه کنند.

حجت الاسلام و المسلمین خاتمی با بیان اینکه نماز باید اول وقت و به صورت جماعت اقامه شود، در عین حال افزود: باید بامختصرترین وقت اقامه شود تا کار مردم زمین نماند. این سوء استفاده است که برخی می‌گویند به دلیل نماز یک ساعت تعطیل می‌کنیم. باید حقوق مردم هم رعایت شود.