رییس جمهور:اقتدار نیروهای مسلح، پشتوانه مذاکره‌کنندگان است/ارتش هیچگاه از دولت سهم‌خواهی نکرده است

رئیس‌ جمهور گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم‌ خواهی نکرده و همواره به دنبال از دفاع از میهن، کشور و نظام مردمی بوده است.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت‌ الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم روز ارتش که در جوار مرقد امام راحل برگزار […]

رئیس‌ جمهور گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم‌ خواهی نکرده و همواره به دنبال از دفاع از میهن، کشور و نظام مردمی بوده است.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت‌ الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم روز ارتش که در جوار مرقد امام راحل برگزار شد، در ابتدا با گرامیداشت روز ارتش، اظهار کرد: روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را که مقارن است با میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) به همه ملت بزرگ ایران، رهبری معظم انقلاب و به همه نیروهای مسلح بویژه آحاد پرسنل فداکار ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک و تهنیت عرض می‌ کنم.

9301x29x0x94893

وی با بیان اینکه “روز ارتش، یادگار امام راحل است”، یادآور شد: در روزهای اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌ های که بصورت شبه انقلابی در جامعه ظهور و بروز داشته‌اند نعره انحلال ارتش را مطرح کردند و این امام بزرگوار بود که ارتش را امید ملت لقب بود و روز 29 فروردین سال 1358 را به عنوان روز ارتش نامگذاری کرد.روحانی با بیان اینکه “ارتش جمهوری اسلامی ایران که فرزندان این آب و خاک در آن حضور دارند، به‌حق نماد حرفه‌ای دفاع از میهن اسلامی است“، گفت: ارتش بدون نگاه به خط‌ کشی‌ های سیاسی، حزبی و فرقه‌ ای همواره دفاع از آب و خاک کشور و نظام و مردم را به عنوان هدف والای خود مد نظر قرار داده است. این ارتش همان نیروی‌ های هستند که پس از 50 سال تبلیغ دیگران در پادگان‌ های‌ شان، آن روز که پای اسلام‌، مردم و انقلاب به میان آمد در کنار مردم و در کنار انقلاب اسلامی خود را قرار دادند و افتخاراتی چون 19 و 21 بهمن را آفریدند و انقلاب اسلامی پیروز شد.

رئیس‌ جمهور ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سخت‌ ترین روزهای این نظام،‌ میهن و مردم کشور و نظام را تنها نگذاشتند و در ماه‌ های اولیه سال 58 نیروهای زمینی‌،‌ هوایی و هوانیرو ارتش در مناطقی که آشوب‌ طلبان که تحریک قدرت‌های بیگانه می‌ خواستند برای کشور ایجاد مشکل کنند با حضور و فداکاری خود لیاقت شان را به جامعه نشان دادند.وی با بیان اینکه “ارتش به‌ حق نماد اسلام‌ خواهی،‌ میهن‌ دوستی و مردم‌ سالاری است”، خاطر نشان کرد: نیروهای ارتش در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تمام صحنه‌ ها و فراز و نشیب‌ ها همواره در خط دفاع از کشور،‌ نظام و رهبری قرار گرفته‌ اند، در دوران دفاع هشت ساله سینه سپر کرده و به وظیفه شرف، مردانگی و عزت خود عمل کردند و در صدها عملیات کوچک و بزرگ حضور پیدا کردند. آنجا که سپاه طراح عملیات بود، در کنار سپاه ایستادند و از کشور در برابر متجاوزین دفاع کردند و در این راه فرماندهان عزیزی از نامجو، فلاحی، فکوری گرفته تا کشوری، شیرودی، بابایی،‌ ستاری،‌ صیاد شیرازی و ده‌ ها فرمانده بزرگ دیگر را تقدیم کردند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه “امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتشی خود کفاست و از فناوری‌ های خوبی برخوردار است “، افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار دانش، فناوری و دانش‌ محوری، همواره اخلاق‌ مدار و ولایت‌ مدار است. عشق آحاد پرسنل آن به قرآن مجید، فرهنگ اسلام و پیامبر بزرگوار، اهل بیت و ولایت فقیه نشانگر ولایت‌ مداری این نهاد نظامی، مردمی و انقلابی است.

رئیس‌ جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم روز ارتش گفت: اگر امروز نیروهای دیپلماسی شما و افسران میدان صلح در مبارزه سیاسی و مذاکرات منطقی با قدرت در صحنه حضور دارند و در مذاکره با قدرت‌ های بزرگ شجاعانه از منافع کشور دفاع می‌ کنند، پشتوانه آنها رای و نظر مردم، هدایت‌ های رهبری و اقتدار نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران است.روحانی ادامه داد: ما در مذاکرات به دنیا اعلام کرده و می‌ کنیم که ما اهل تجاوز و جنگ نیستیم، ما اهل منطق و گفت‌ و گو هستیم، ما به کشوری تجاوز نمی‌ کنیم اما در برابر هر تجاوزی قاطعانه می‌ ایستیم.وی همچنین تاکید کرد: حمایت نیروهای مسلح، اقتدار آنها و همچنین حمایت مردم است که مسئولان مذاکره‌ کننده ما و خط مقدم دیپلماسی کشور را توانمند ساخته است تا از منافع ملی کشور به خوبی دفاع کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه “ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده که به وصیت امام راحل عمل کرده است”، یادآور شد: امام(ره) فرمودند نیروهای مسلح در کار سیاسی مداخله نکنند. ضمن اینکه نیروهای ارتش کاملا به مسائل سیاسی آگاهی دارند و باید داشته باشند، هرگز در دسته‌بندی و بازی‌های سیاسی مداخله نمی‌کنند. ارتش هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم‌ خواهی نکرده و همواره به عنوان دفاع از میهن،‌ کشور و نظام بوده است.روحانی ادامه داد: ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح، لنگر ثبات منطقه هستند و پایگاه‌ هایی برای ثبات کل منطقه آشوب‌ زده خاورمیانه به حساب می‌آیند.رئیس‌ جمهور خطاب به همسایگان جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز همسایگان ما بدانند که ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح حامی ثبات و امنیت در کل منطقه هستند و تمام کشورهای منطقه که می‌ خواهند مستقل زیست کنند و در صلح باشند، می‌ توانند به نیروهای مسلح این سرزمین اتکا داشته باشند.

وی با بیان اینکه ” نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم و در مسیر خواست مردم هستند “، افزود: آنها به عنوان نیروهای مسلح مردمی از امنیت کشور دفاع می‌کنند و مانند ارتش برخی از کشورهای دیگر نیستند که اگر انقلاب و قیامی رخ داد وارد صحنه شوند و مردم را کنار بگذارند و به فکر تصاحب انقلاب باشند. در این سال‌ها برخلاف برخی از کشورهای منطقه، ما هرگز شاهد دولت نظامی در کشورمان نبوده‌ایم و گردش قدرت در کشور بی‌خشم و خشونت و در چارچوب قانون صورت گرفته است.روحانی در بخش دیگری از صحبت‌ های خود با بیان اینکه “نیروهای مسلح ما وظیفه‌ شناس هستند “، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران با اقتدار و انضباط در تمام امور از جمله امور مالی عمل می‌کند، به نحوی که ما در ارتش برای صرف هر ریال شناسنامه‌ ای را شاهد هستیم.وی با بیان اینکه ” نیروهای مسلح و ارتش ما قدرت اصلی‌ شان اتکا به معنویت و ایمان به خداست”، تصریح کرد: این نیروها در سایه اتکا به ایمان‌، اخلاق و فناوری‌ های روز به عنوان ارتشی مجهز و بازدارنده هستند.

رئیس‌ جمهور اضافه کرد: ما همواره در طی نیروهای مسلح، باز دارنده بوده‌ ایم. در طول 200 سال گذشته به کشوری تجاوز نکردیم و در برابر تجاوز دیگران مقاومت کردیم. نیروهای مسلح ما با اتحاد، هماهنگی و برادری و فرماندهی واحد توام با معنویت همواره توانسته‌ اند قدرت بازدارنده در برابر چشم طمع دیگران باشند.روحانی همچنین گفت: تردیدی وجود ندارد که ایران اسلامی با وجود چنین فرزندان دلیر و شجاعی هرگز اجازه نخواهد داد که تجاوزی در این کشور شاهد باشیم، چراکه کاری که نیروهای مسلح ما در هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن انجام داده‌اند دشمن را آگاه کرد که این سرزمین، سرزمین شیران است و فرزندان آن اجازه نمی‌ دهند که نسبت به این سرزمین قصد شومی و توطئه‌ ای اجرا شود.

رئیس‌ جمهور با اشاره به وحدتی که در حال حاضر بین مردم و نیروهای مسلح وجود دارد، تاکید کرد: به خاطر این ارتباط و رابطه طلایی است که ما شاهد این جشن و سرور هستیم، چراکه روز ارتش روز قدرت ملت و اتکا ملت به نیروهای مسلح مردمی،‌ فداکار، اسلامی و ایثارگر است. روز ارتش به معنی روز نشاط و شادابی و همه نیروهای مسلح و روز وحدت و اتحاد بیشتر در میان صفوف محکم بین نیروهای مسلح است.روحانی با بیان اینکه “ارتش جمهوری اسلامی ایران کلمه و شجره طیبه است که ریشه‌ های آن مستحکم است و در صحنه فداکارانه حضور دارد”، گفت تمام مرزهای کشور و قلب کشور در امنیت هستند و این به خاطر وجود نیروهای مسلح در کنار فرماندهی عالم و فقیهی است که می‌ تواند معنویت نیروهای مسلح را پیش از پیش حافظ باشد.

وی در پایان گفت: به امید پیروزی تمام ملت ایران و نیروهای مسلح در تمام عرصه‌ های انقلاب از جمله صحنه اقتصاد و فرهنگ؛ چراکه امسال سال اقتصاد و فرهنگ است و از همه مردم و نیروهای مسلح می‌خواهیم تا فرصت لازم را برای بازسازی اقتصاد ملی و توسعه فرهنگی و اجتماعی به دولت منتخب خود بدهند و با حضور در تمام صحنه‌ها شاهد اجرای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی و فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و فرهنگ باشیم.