رییس جمهور :وحدت را باید در مقام عمل تقویت کنیم

رییس جمهور گفت: وحدت را باید در مقام عمل تقویت کنیم و وحدت با زبان و شعار ایجاد نمی‌ شود.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی بعد از ظهر امروز در جمع نخبگان و ایثارگران زاهدان اظهار کرد: این خادم ملت، افتخار می‌ کند که در آغاز سال جدید […]

رییس جمهور گفت: وحدت را باید در مقام عمل تقویت کنیم و وحدت با زبان و شعار ایجاد نمی‌ شود.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما،حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی بعد از ظهر امروز در جمع نخبگان و ایثارگران زاهدان اظهار کرد: این خادم ملت، افتخار می‌ کند که در آغاز سال جدید این توفیق را داشته که در سرزمین غیور مردان، مرزداران با کفایت و مردم عزیز سیستان و بلوچستان باشد.

9301x27x0x17209

وی با مورد توجه قرار دادن نقش ایثارگران در کشورمان اظهار کرد: به راستی اگر ایثار، مقاومت، ایستادگی برای جانبازی و شهادت نبود، آیا ما می‌توانستیم انقلاب‌مان را در برابر آن همه دشمن شرق و غرب از نظر ابزار مادی و البته با روحی متکی به خدای آسمان و زمین به پیروزی برسانیم؟روحانی گفت: اگر ما در همان فروردین سال 42 و کشتار مدرسه فیضیه عقب‌نشینی می‌کردیم و اگر آن روزی که طلبه‌های جوان را از طبقه دوم فیضیه پرتاب کرده و عده‌ای را کشته و مجروح کردند، عقب می نشستیم ایثار و ایستادگی، شهادت و شهامت، ادامه نمی‌یافت و آیا انقلاب به پیروزی می‌رسید؟وی با بیان این‌که آنکه ما را پیروز کرد، روح مقاومت و ایستادگی بود، افزود: در سر لوحه غیورمردان این سرزمین ایثارگران هستند. آنها که در فیضیه کشته دادند و در 15 خرداد به خون غلتیدند و در 17 شهریور و 21 و 22 بهمن و همه حوادث سال‌های 58 و 59 و به ویژه 8 سال دفاع مقدس در برابر توطئه همه جهان ایستادند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: با این وجود که جنگ ما در برابر همه آنهایی بود که پشت به پشت هم دادند، اما این ملت روز به روز مقاوم‌تر شد و ایستادگی کرد و در همه صحنه‌ها به پیروزی رسید و افتخار از آن خاندان جدید و بزرگ ایثارگران به ویژه شهیدان، آزادگان، جانبازان و همه آنهایی است که امروز دلاورانه ایستادند و کسانی که امروز مرزداران این سرزمین و به تعبیر اسلامی مرابطون هستند.روحانی افزود: سلام و درود ما به همه مرزداران این سرزمین بلند و ایران و به ویژه مردم استان سیستان و بلوچستان تقدیم می‌شود. شما سالیان دراز صبر و استقامت را پیشه کردید و عجر شما بی‌حساب نخواهد بود و فقط او و لطف و نگاه او می‌تواند جبران ایثار ایثارگران را کند.

وی گفت: اگر ما امروز ایستاده‌ ایم و دنیا از مقابله با این سرزمین و در برابر این ملت یا پشیمان است و یا پشیمان خواهد شد، به خاطر ایثار، ایثارگران و شما خانواده عزیز است.رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: گفته می‌ شود استان سیستان و بلوچستان استانی محروم، پر از رنج و محنت و ناامن است که من هیچ‌ کدام از اینها را نمی‌ پذیرم. این سرزمین، سرزمینی است که اقوام دلاوری چون بلوچ و سیستانی دارد. همچنین این سرزمین دارای جوانان غیور و با استعداد است.روحانی در ادامه با مخاطب قرار دادن استاندار سیستان و بلوچستان در راستای توجه بیشتر به ورزش این استان گفت: من از آقای استاندار می‌ خواهم که توجه ویژه‌ ای به ورزش استان به ویژه والیبال که مردم در آن مهارت بیشتری دارند شود و البته دولت کمک می‌ کند تا نشاط بیشتری به ورزش این سرزمین داده شود.

روحانی در ادامه سخنان خود با مدنظر قرار دادن بحث وحدت و اتحاد اظهار کرد: ما همه می‌گوییم وحدت و شما در این استان سیستان و بلوچستان قرن‌ ها و قرن‌ ها با وحدت و اتحاد کنار هم زندگی کرده‌اید. همچنین اقوام و مذاهب مختلف اینگونه زندگی کردند و ما به وحدت و اتحاد شما افتخار می‌ کنیم و امیدواریم این وحدت و اتحاد سرمشق و درسی برای همه کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی باشد.وی افزود: چرا همه آنهایی که در برابر خداوند تسلیم هستند و اسلام را انتخاب کردند و کسانی که افتخارشان آن است که در دنیا و آخرت جزو امت محمد هستند و آنهایی که به خاندان پیامبر رسالت و اهل بیت و عباداتشان افتخار می‌کنند و زیر یک پرچم هستند، با هم نباشیم.

رییس جمهور با تاکید بر این‌که اقوام مختلف، شیعه و سنی در مقام عمل باید در کنار هم باشند، اظهار کرد: در عرصه ورزش اقوام و پیروان مذاهب مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند و کسی برای پاس دادن توپ، مذهب و قومیت دیگری را نمی‌پرسد. میدان ورزش، میدان وحدت و اتحاد است و در همه انجمن‌ ها و سازمان‌ های مردم نهاد همه می‌ توانیم در کنار هم باشیم.رییس جمهور با تاکید بر اینکه وحدت را در مقام عمل باید تقویت کنیم و وحدت تنها در زبان و با شعار درست نمی‌ شود، افزود: در انجمن‌ ها و جمع‌ های مختلف در کنار هم قرار بگیریم. وقتی دو خانواده شهید که یکی از میان شیعه و یکی از میان اهل سنت یکی از قومی و دیگری از قوم دیگر است، در کنار هم قرار می‌گیرند، در اینجا وحدت عمل بیشتر می‌شود و چنین وحدت عملی در نهادهای مختلف و دانشگاه‌ ها و مراکز تحقیقات باید به چشم خورد.

روحانی در ادامه سخنان خود با مورد توجه قرار دادن نقش شرکت‌ های دانش‌بنیان اظهار کرد: من تاکید ویژه به آقای دکتر ستاری دارم که برای شرکت‌ های دانش‌ بنیان در استان سیستان و بلوچستان طرح، برنامه و کمک ویژه انجام دهند و ما در دولت دنبال تقویت شرکت‌ها در جهت توسعه انسانی خواهیم بود.وی در بخش دیگری از سخنان خود، نقش نخبگان را مدنظر قرار داد و گفت: نخبگان رسالت سنگینی را بر دوش دارند و نخبه کسی است که واقعیت‌ ها را بیشتر لمس می‌کند و بیشتر دنبال راه‌حل می‌رود و راه‌حل را بهتر و زودتر دریافت می‌کند. نخبه کسی است که بهتر می‌تواند صدای مسوولان را به گوش مردم برساند.

وی تاکید کرد: هرچه نخبگان بیشتر دور هم جمع شوند و همفکری کنند و انجمن تشکیل دهند بهتر می‌توانند به استان‌شان و کشورمان ایران عزیز خدمت کنند. رییس جمهور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌ های استان سیستان و بلوچستان گفت: بنای من این است که اگر در استانی قولی به مردم می‌ دهم این قول‌ ها براساس جلسات کارشناسی باشد و در مورد آن به تصمیم رسیده باشیم. در مورد استان سیستان و بلوچستان نیز به یکسری تصمیمات در جمع‌ های کارشناسی رسیدیم که برخی از آن را امروز اعلام کردیم و برخی دیگر را فردا اعلام خواهیم کرد.

وی توجه به بخش کشاورزی را از جمله تصمیمات دولت عنوان و اظهار کرد: قدم اصلی در بخش کشاوری مساله آب است و ما باید از آب موجود حداکثر استفاده را داشته باشیم. در مورد این استان در تعامل با کشور دوست و برادرمان افغانستان در مورد حقابه‌ها و قراردادهای مدنظر اقداماتی انجام شده است. ضمن اینکه من درسفری که به افغانستان داشتم در بحث‌ های دوجانبه با آقای کرزای در مورد آب هیرمند و حقابه‌ های دریاچه هامون و هریررود بحث‌ هایی را داشته‌ ایم و قرار شده در همین هفته‌ ها هیاتی از افغانستان به ایران بیایند که ما ضمن این دیدارها می‌توانیم بر تمامی این قراردادها تاکید کنیم اما این روند به معنای این نیست که دست ما به سوی آسمان بلند نباشد، اما در عین حال حقابه حق ماست و باید به قراردادها در زمینه آب عمل شود.رییس جمهور با مورد توجه قراردادن بحث برق و گاز در استان سیستان و بلوچستان گفت: قول اولیه وزارت نفت به ما این بوده که بحث گاز رسانی سال 95 به انجام برسد. البته ما گفتیم که این کار تا پایان سال 94 انجام شود و گاز به زاهدان برسد که البته برای خاش هم این موضوع در نظر گرفته شده است. ضمن این که اگرچه درباره زابل بحث گازرسانی جزو برنامه نبود اما ما در جلسه‌ ای که در تهران داشتیم زابل را به برنامه اضافه کردیم و گازرسانی برای این منطقه با تاخیر انجام خواهد شد. همچنین ان‌ شاءالله گازرسانی به چابهار هم انجام می‌ شود و تلاش ما این است که در همین دولت یازدهم این اقدامات انجام شود و بودجه‌ های آن هم پیش‌ بینی شده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه به محیط زیست استان گفت: در این بخش کار بزرگی انجام می‌شود و برای مهار شن‌ ها بودجه‌ ای در سال جاری در نظر گرفته‌ ایم. تلاش براین است که حدود هزار هکتار در مرحله اول مهار شود چراکه ما می‌دانیم مردم این استان در این بخش در رنج و مشکلات فراوانی هستند.وی با بیان این‌که چابهار در آینده به یکی از بنادر مهم کشور تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که یکی از راه‌های پیشرفت استان تحول در ترانزیت است، بحث ریل‌رسانی به استان زاهدان نیز مدنظر ما قرار دارد. ضمن این‌که مساله فعال‌تر کردن بازارچه‌های مرزی هم مدنظر ماست.رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث امنیت در استان، خطاب به حاضرین در مراسم گفت: بحث امنیت بحث شماست و من این موضوع را به عنوان کسی که در مساله امنیت سالیان دراز کار کرده است می‌گویم. اگر کسی فکر می‌کند امنیت با دولت تنها درست می‌شود، باید گفت که اینطور نمی‌شود. طوایف، قبایل و مردم خودشان باید پیش قدم باشند البته این به معنای آن نیست که دولت از این موضوع شانه خالی می‌ کند دولت وظایف خود را انجام می‌دهد. ضمن اینکه نیروهای مسلح، سپاه، ارتش و بسیج نیز هرکدام وظایف خود را انجام می‌دهند اما امنیت مال شماست و لازم است طوایف و قبایل و همه مردم به صحنه بیایند؛ چراکه به هر ترتیب توسعه استان به امنیت وصل است و امنیت هم به توسعه ارتباط دارد و این دو در کنار هم هستند.
وی با بیان این‌که تمام دستگاه‌ های دولتی هم باید با تمام طوایف و قبایل صمیمی‌ تر شود، گفت: همه طوایف و قبایل باید به صحنه بیایند و امنیت را بهتر از گذشته برقرار کنند؛ اگرچه می‌ دانم پاکستان و افغانستان همسایه‌ های شما هستند . در بهترین کشورها مشکل بسیار امنیتی وجود دارد و ما امیدواریم که این کشورها در ایجاد امنیت‌ شان موفق باشند.روحانی با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: فرهنگ و امنیت و مسائل اجتماعی و اقتصادی به دست مردم انجام می‌گیرد و دولت می‌تواند زمینه را فراهم کند و به هر ترتیب ان‌شاءالله با حضور مردم شاهد شادابی بزرگ در استان در آینده نزدیک باشیم.

رییس جمهور همچنین به وجود منابع غنی در استان اشاره کرد و گفت: من بسیار به آینده و توسعه این استان امیدوارم.وی در ادامه با تاکید بر این‌که ان‌ شاءالله با آشتی همه چیز درست می‌ شود، گفت: ما باید با خودمان آشتی کنیم. اقوام، مذاهب و گروه‌ ها، تفرقه‌ ها و دلگیری‌ ها را کنار بگذارند و این‌که این قوم و مذهب بالا باشد، مدنظر قرار نگیرد. همه مسلمان و ایرانی هستیم و باید به اسلام و ایرانمان افتخار کنیم.روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از این مرحله باید با منطقه و جهان آشتی کنیم و برنامه این دولت این است که هر دولت و کشوری که به حقوق، کرامت و منافع ملی این مردم اعتماد دارد، متعاقبا ما هم دست دوستی به سمتش دراز می‌ کنیم اما هر دولت و کشوری که علیه منافع و حقوق ملت و مصالح ما قدمی بردارد، قاطع و محکم در برابر او همچون گذشته تاریخ ایستاده‌ ایم.رییس جمهور گفت: ایران همواره در برابر متجاوزان ایستاده است و بویژه بعد از انقلاب اسلامی بیشتر ایستاده و خواهد ایستاد.روحانی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: ان‌شاءالله شاهد سرزندگی، توسعه و طراوت بیشتر ایران با وحدت بیشتر و کمک همدیگر و با راهنمایی‌ های مقام معظم رهبری خواهیم بود.

رییس جمهور در ادامه پیگیری برنامه‌های خود در اولین روز سفر به استان سیستان و بلوچستان دقایقی دیگر با جمعی از طلاب و علمای این استان دیدار خواهد کرد.