افزایش مشارکت 4 میلیونی نسبت به دوره قبل / 34 میلیون رای دهنده ، انتخاب 221 نماینده ؛69 نفر دیگر در انتظار دور دوم

 رییس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر این که انتخابات هفتم اسفند تجلی همدلی و همزبانی مردم و مسئولان بود،گفت: مشارکت در انتخابات دوره قبل مجلس 30 میلیون نفر بود که در انتخابات هفتم اسفند به 34 میلیون نفر افزایش یافت. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد حسین مقیمی روز چهارشنبه در نشست خبری با […]

 رییس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر این که انتخابات هفتم اسفند تجلی همدلی و همزبانی مردم و مسئولان بود،گفت: مشارکت در انتخابات دوره قبل مجلس 30 میلیون نفر بود که در انتخابات هفتم اسفند به 34 میلیون نفر افزایش یافت. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد حسین مقیمی روز چهارشنبه در نشست خبری با بیان این که مشارکت مردم در این انتخابات خوب بود، اظهارداشت: در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی 30 میلیون نفر مشارکت داشتند که در انتخابات دهمین دوره مجلس مشارکت به 34 میلیون نفر رسید. وی ادامه داد: تاکنون 221 نماینده انتخاب و 69 نماینده دیگر نیز در مرحله دوم از بین 138 نامزد انتخاب می شوند.

رییس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: ترکیب منتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به لحاظ سنی و تحصیلات متفاوت است که امید است حضور آنها در مجلس در حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موثر باشد و رهنمودهای رهبری در اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات اجتماعی را دنبال و به دولت در تصمیم گیری ها کمک کند. مقیمی با تاکید بر این که انتخابات در یک هزار و 32 حوزه انتخابیه فرعی و 127 حوزه اصلی و 223 حوزه فرمانداری برگزار شد، گفت: 250 هزار نفر از نیروی انتظامی و سپاه نظم حوزه ها و امنیت مرزها، مناطق عشایری، روستاها و شهرهای کشور را برقرار کردند. وی همچنین گفت: از سوی ارتش و ناجا 34 فروند بالگرد و چهار فروند هواپیما و چهار فروند شناور در اختیار ما قرار گرفت تا صندوق ها را جابجا کنیم. رییس ستاد انتخابات کشور به نامگذاری سال 1394 تحت عنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت اشاره کرد و اظهارداشت: در هفتم اسفندماه همدلی و همزبانی به صورت کامل تحقق یافت و حضور مردم در پای صندوق های رای نشان داد آنان به انقلاب و ارزش های آن همچنان پایبند هستند؛.

مقیمی افزود: همچنین این حضور نشان داد که مردم پایبندی کامل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دارند. وی با قدردانی از رهنمود های رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و سران قوا همچنین از مردم و گروه های سیاسی که با توجه به شرایط حساس منطقه ای وارد عرصه شدند، تشکر کرد. معاون سیاسی وزیر کشور افزود: مردم و گروه های سیاسی براساس مسوولیت و شرایط کشور بدون کوچک ترین مشکل وارد صحنه مشارکت شدند. مقیمی یادآور شد که به یاری خداوند و هوشیاری مردم انتخابات بدون هیچ تنش و مشکلی برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: همچنین در تنظیم صورتجلسه ها بین شورای نگهبان و هیات های اجرایی هیچ مشکلی وجود نداشت و این انتخابات یک انتخابات باشکوه بود. مقیمی ادامه داد: تاکنون تعدادی شکایت برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و یک شکایت نیز برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری داشته ایم. وی همچنین ضمن تشکر از خبرنگاران گفت: خوشبختانه خبرنگاران حضور فعالی در روند برگزاری انتخابات داشتند به نوعی که هنوز جلسات این ستاد تمام نشده بود مردم از اقدامات ما مطلع بودند.

** اقدامات ستاد انتخابات کشور از فروردین 94

معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه به تشریح اقدامات ستاد انتخابات کشور پرداخت و یادآور شد: ستاد انتخابات کشور از فروردین ماه سال جاری تشکیل و حدود 30 جلسه تا زمان برگزاری انتخابات تشکیل شد که در این جلسات دو هزار و 100 مصوبه تصویب شد. مقیمی گفت: همچنین حدود 900 جلسه استانی ستاد انتخابات کشور را داشتیم که 6 هزار و 700 تصمیم نبه دنبال داشت. وی افزود: جلسات و نشست های کارشناسی و عالی ستاد انتخابات کشور را با شورای نگهبان، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، ثبت احوال، صدا و سیما و همه دستگاه های مرتبط داشتیم.

وی یادآور شد: همچنین دو همایش سراسری با حضور استانداران، معاونین سیاسی، مدیران کل سیاسی و امنیتی، فرمانداران و روسای ستادهای انتخابات با حضور رییس جمهور، رییس مجلس، دبیرشورای نگهبان، معاون اول رییس جمهور، دادستان کشور و وزرای خارجه و کشور برگزار شد که دیدگاه های مختلفی در این همایش ها بیان شد که برای ما راهگشا بود. وی به دیدار مجریان و ناظران انتخابات با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و اظهارداشت: رهنمودهای ایشان برای ما راهگشا بود که از این رهنمودها برای برگزاری انتخاباتی با شکوه استفاده کردیم. وی ادامه داد: همچنین ما برای برگزاری انتخابات قانونمند به فرمانداران توصیه کردیم قانون دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را به خوبی مطالعه کنند و برای اطمینان آزمونی را برگزار کردیم که در مرحله اول 70 درصد پاسخ ها مثبت و در نهایت آزمون بعد همه فرمانداران نسبت به قانون انتخابات آشنایی لازم را پیدا کردند و تمامی اقدامات به استناد قانونی انجام شد. رییس ستاد انتخابات کشور گفت: در این ایام لایحه شفاف سازی منابع مالی نامزدها در انتخابات را نیز به مجلس تقدیم کردیم که یک فوریت آن تصویب شد و آن را پیگیری خواهیم کرد که در انتخابات آینده پیگیری شود. وی ادامه داد: اولین تفاهم ما با شورای نگهبان ادغام هیات های اجرایی دو انتخابات بود که یک گام مهمی برای برگزاری موفق انتخابات به حساب می آید.