مشارکت بالاست؛ احتمالا ساعت انتخابات را تمدید می کنیم

از ساعت هشت صبح امروز، راگیری برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور آغاز شد.اخبار لحظه به لحظه از انتخابات در زیر می آید: اطلاعیه هیأت نظارت برای دریافت گزارش‌ مردمی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را […]

از ساعت هشت صبح امروز، راگیری برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور آغاز شد.اخبار لحظه به لحظه از انتخابات در زیر می آید:

اطلاعیه هیأت نظارت برای دریافت گزارش‌ مردمی

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را جهت دریافت گزارش‌های مردمی اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان اطلاعیه شماره (2) هیات مرکزی نظارت بر انتخابات را منتشر کرد که متن کامل آن به شرح زیر اشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به همیت نظارت بر انتخابات و نقش تعیین کننده گزارش‌های مردمی در حفظ سلامت انتخابات و صیانت از آرای ملت، بدین وسیله هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را جهت دریافت گزارش‌های مستند و مستدل عموم مردم از طرق زیر اعلام می‌نماید:

1) شماره تلفن های 64362931 ـ 64362364 ـ 64362224 ـ 64362352

2) تلفن گویا به شماره 66401012 جهت دریافت پیام‌های صوتی و نمابر.

3) آدرس پستی: تهران، خیابان امام خمینی(ره) ، روبروی دانشکده افسری امام علی(ع)،خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان.

عبدالله نوری: آرای مردم تاثیر گذار است، حتی یک رای

عبدالله نوری ضمن تاکید مجدد بر حضور فراگیر مردم در انتخابات اظهار داشت: حضور ملی و شرکت گسترده در انتخابات پیامی روشن خواهد داشت. از مردم بزرگوار و هوشیار ایران می‌خواهم با حضور در پای صندوق‌ها و با رای آگاهانه، کامل و هوشمندانهٔ خویش در جهت گسترش» امید «و بهبود» نسبی «شرایط کشور گام بردارند. آراء مردم تاثیر گذار است حتی یک رای.ان شاءالله دولت محترم هم، با درایت کامل در حراست از آرای مردم کمال دقت را بکند.

علی مطهری رای داد

علی مطهری با حضور در حسینیه ارشاد، رای خود را به صندوق انداخت.

غلامعلی حدادعادل پس از انداختن رای خود به صندوق انتخابات در مسجد لرزاده گفت: به نتیجه این انتخابات خوشبینم و اطمینان دارم ملت ایران با همان عزم، اراده و بصیرت همیشگی خود در راه امام راحل و پشت سر مقام معظم رهبری راه خود را ادامه خواهند داد.وی در خصوص پیام حضور مردم در انتخابات اظهار کرد: انتخابات را یک جشن سیاسی ملی می‌دانم؛ یعنی همه ملت در یک جشن سیاسی شرکت می‌کنند و این پیام بسیار خوبی برای همبستگی و افزایش عزت و اقتدار ملی است.نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: تنها کافی است بدانیم در چند ماه گذشته در یکی از کشورهای منطقه که جمعیت آن نزدیک به جمعیت ایران است انتخابات برگزار شد و در مرحله اول آن تنها 2 درصد ملت شرکت کردند. پس اگر می‌خواهید بفهمید که مردم سالاری دینی در ایران چه کرده حضور مردم ما را با کشورهای مسلمان منطقه که تحت تسلط آمریکا هستند مقایسه کنید. این تفاوت مردم سالاری دینی و دیگر کشورهای دنیاست.

احتمال تمدید زمان رای گیری

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران گفت: خوشبختانه با گذشت نزدیک به ۳ ساعت از زمان اخذ رای با هماهنگی‌هایی که بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی وجود دارد هیچ‌گونه مشکل خاصی بوجود نیامده است و مردم حضور پرشوری در بیشتر شعب دارند.او با اشاره به وظایف شعب سیار گفت: در این دوره از انتخابات ما نزدیک به ۳۰۰ شعبه سیار داریم و برای اولین بار در این انتخابات مسیر و ساعت این شعب را تعریف کرده‌ایم بطوری که مجریان این شعب موظف هستند در سر ساعت تعیین شده و از مسیر از قبل تعریف شده در مکان‌هایی که به آن‌ها اعلام شده حضور داشته باشند و بعدا در شعبی ثابتی که با ازدحام جمعیت روبرو هستند به عنوان شعبه کمکی حضور داشته باشند.معاون سیاسی و امنیتی فرماندار تهران افزود: باتوجه به مشارکت پرشور مردم از ساعت اولیه صبح احتمال می‌دهیم که ساعت انتخابات تمدید شود. البته این تمدید در حوزه وظایف شخص وزیر کشور است و ایشان بنابر گزارش‌های واصله تصمیم‌گیری خواهند کرد.

معاون اول رئیس جمهور آرای خود را به صندوق انداخت

اسحاقی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور صبح امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور آرای خود را به صندوق‌های رأی انداخت.وی به همراه فرزند خود در ستاد انتخابات کشور حاضر شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رای خود را به صندوق انداخت

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان به صندوق انداخت.

حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی مجاز است

براساس ماده 55 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره الحاقی ماده 63 آیین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، حضور نمایندگان محترم نامزدها در شعب اخذ رأی به همراه کارت شناسایی صادره از سوی هیأت نظارت مربوطه مجاز است و این افراد می توانند تا پایان زمان اخذ رأی و شمارش آراء و تنظیم صورت جلسه در محل شعبه حضور داشته باشند.همچنین اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی و نمایندگان فرماندار ترتیبی اتخاذ نمایند تا این نمایندگان درمحل مناسبی استقرار یابند. نمایندگان محترم نامزدهای انتخاباتی نیز می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف، بدون دخالت در امور اجرایی، مراتب را به هیأتهای اجرایی یا نظارت شهرستان یا بخش کتباً گزارش نمایند.

11:20: حضور حدود 300 هزار ناظر در 207 حوزه انتخابیه

معاون مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: حدود 300 هزار ناظر در 430 شهرستان و 207 حوزه انتخابیه حضور دارند.

عکس‌دار بودن شناسنامه برای شرکت در انتخابات الزامی نیست

به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رای می‌رساند ملاک اصلی جهت تشخیص واجد شرایط رای دادن مراجعه‌کنندگان محترم به شعب و صدور تعرفه برای ایشان، پس از برسی اصالت شناسنامه، عدم درج مهر انتخابات جاری در شناسنامه و متولد 7.12.1376 یا قبل از آن بودن می‌باشد.ضمنا یادآوری می‌شود عکسدار بودن شناسنامه الزامی نیست.

ناطق نوری رأی خود را به صندوق انداخت

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام رأی خود را به صندوق انتخابات انداخت.علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در حسینیه ارشاد رأی خود را برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، به صندق انداخت.

محسن رضایی رای خود را به صندوق انداخت

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساعات اولیه انتخابات رای خود را به صندوق انداخت.محسن رضایی با حضور در حسینیه ارشاد در ساعات اولیه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رای خود را به صندوق انداخت.

روحانی با حضور در وزارت کشور رای خود را به صندوق انداخت

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان دقایقی پیش در وزارت کشور حضور یافت.رئیس جمهور در جریان این بازدید در محل اخذ رای که در وزارت کشور مستقر شده حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت.

سیدحسن خمینی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله سید حسن خمینی با حضور در حسینیه جماران در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان شرکت کرد.سید حسن خمینی دقایقی پیش رای خود را در حسینیه جماران برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به صندوق انداخت.

رییس قوه قضاییه رای خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله صادق لاریجانی‌آملی رای خود را به صندوق انداخت.آیت‌الله صادق لاریجانی‌آملی رییس قوه قضاییه دقایقی پیش با حضور در مسجد غریب الغربای آمل رای خود را به صندوق انداخت.

رییس مجلس: حضور مردم در انتخابات مایه مسرت است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور مردم در انتخابات مایه مسرت است؛ زیرا نشان می‌دهد مردم نسبت به سرنوشت خود حساس‌ هستند.دکتر علی لاریجانی روز جمعه در مسجد امام حسن عسگری(ع) قم، قبل از انداختن رای خود به صندوق، افزود: مجلس خوب باعث افزایش کارآمدی و توانمندی کشور در حل مشکلات می‌شود.

عارف: مشارکت به 75درصد می‌رسد/ انتظار صف‌های طولانی در ساعت‌های اولیه را نداشتم

رئیس شورای ائتلاف اصلاح‌طلبان با بیان اینکه امیدواریم مشارکت مردم به ۷۵ درصد برسد گفت: پس از انتخابات باید رفاقت شکل بگیرد.محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را برای انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری به صندوق انداخت.

آیت الله هاشمی رای خود را به داخل صندوق انداخت

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دقایقی پیش با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.بر اساس این گزارش، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان امروز برگزار می‌شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای: مردم به قصد افزایش اعتبار و عزت ملی در انتخابات شرکت و دشمن را مأیوس کنند

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس در سخنانی، انتخابات را هم وظیفه و هم حق ملت خواندند و افزودند: انتخابات، کاری بزرگ و خیر و همیشه حائز اهمیت است و در برخی مقاطع نیز اهمیت بیشتری دارد و در معارف و دستورات اسلامی نیز بر پیشروی و سرعت عمل در کار خیر توصیه شده است.

ممنوعیت آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۶ خودتاکید کرد: کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد.متن اطلاعیه شماره 16 ستاد انتخابات کشور به شرح ذیل است.

اطلاعیه شماره (16)

به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رأی میرساند، کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد.لذا در صورت مشاهده لازم است به سرعت امحاء شود. همچنین اگر در طول زمان رأی گیری َآثار تبلیغاتی از رأی دهندگان در شعبه باقی بماند، آنها را نیز امحاء نمایند.

ستاد انتخابات کشور