ظریف:هنوز بر جزئیات آتش بس در سوریه توافق نشده / کنشگران منطقه ای و جهانی به فکر توقف تخاصمات باشند

وزیر امورخارجه گفت: هنوز جزئیات نحوه اجرای آتش بس درسوریه مورد توافق قرار نگرفته است.محمدجواد ظریف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با ایگور سراداک وزیر خارجه بوسنی افزود:جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که به توقف خونریزی ها بی انجامد و جان مردم سوریه را حفظ کند، حمایت می کند. وی بیان کرد: جمهوری […]

وزیر امورخارجه گفت: هنوز جزئیات نحوه اجرای آتش بس درسوریه مورد توافق قرار نگرفته است.محمدجواد ظریف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با ایگور سراداک وزیر خارجه بوسنی افزود:جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که به توقف خونریزی ها بی انجامد و جان مردم سوریه را حفظ کند، حمایت می کند. وی بیان کرد: جمهوری اسلامی همواره معتقد بوده که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها راه، گفت و گو بین طرف های مختلف سوری و سپردن راه حل به مردم سوریه است.

81974425-70541064

ظریف ادامه داد: وظیفه سایر کشورها تسهیل گفت و گو و نه مشروط کردن آن و تلاش برای تعیین چارچوب این گفت وگوها است. رئیس دستگاه سیاست خارجی خاطرنشان کرد: آتش بس در طرح هایی که جمهوری اسلامی ایران در دو و نیم سال اخیر برای راه حل سیاسی ارایه کرده، قدم اول بوده و در نشست گروه بین المللی حمایت از سوریه در وین نیز جمهوری اسلامی ایران بر آتش بس فوری، همه جانبه و ارسال کمک های انسانی به همه مناطق سوریه تاکید کرده است و هنوز هم همین اعتقاد را دارد. ظریف ادامه داد: آتش بس به معنای اجازه دادن به ادامه فعالیت داعش، النصره و گروه های دیگر مرتبط با القاعده که توسط جامع بین الملل تروریست شناخته شده اند مثل احرارالشام و گروه های مشابه نیست. لذا آتش بس که با اسم توقف مخاصمات به روند آن اشاره می کند، ضرورت دارد چارچوب های مشخص و روشنی داشته باشد.

وی اضافه کرد: در این راستا اولا لازم است از ایجاد زمینه برای ارسال کمک به گروه های تروریستی و سایر گروه های مسلح در دوران آتش بس و همچنین از اعزام نیروی جدید و سربازگیری جدید توسط داعش والنصره جلوگیری کند که به معنای نظارت کامل بر مرزها است. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: علاوه بر آن، ضرورت جلوگیری از پنهان شدن داعش و النصره پشت دیگر گروه های مسلح از دیگر ضرورت های آتش بس در سوریه است. ظریف ادامه داد: هنوز جزئیات مربوط به نحوه اجرای آتش بس مورد توافق قرار نگرفته است، اصل آتش بس در اجلاس مونیخ توسط گروه بین المللی حمایت از سوریه تحت عنوان توفق مخاصمات مورد توافق قرار گرفت و هنوز هم جزئیات مورد بحث قرار دارد. وی همچنین گفت ما به عنوان جمهوری اسلامی از هر اقدامی که به توقف خونریزی بینجامد و جان مردم سوریه را حفظ کند حمایت می کنیم و امیدواریم سایر کنشگران منطقه و جامعه جهانی با سیاست جدی و صادقانه به دنبال متوقف کردن تخاصمات باشند و نه گرفتن فرصت.

وزیرامورخارجه در این نشست همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برجام 2 اظهارداشت: آنچه که رییس جمهوری درباره برجام 2 گفتند همبستگی داخلی برای توسعه و پیشرفت کشور است اما در مورد منطقه ما همواره گفته ایم که باید پارادایم حاکم بر منطقه از پارادایمی که به تقابل هسته ای انجامید و مبتنی بر حاصل جمع صفر بود به پارادایم فهم مشترک تغییر کند. وی گفت: این پارادایمی که جمهوری اسلامی ایران در دهه 60 و اوج جنگ تحمیلی مطرح کرده و همواره بر این سیاست تاکید کرده است و این سیاست جدی و راهبردی ما است. ظریف ادامه داد:امیدوارم کشورهای منطقه مخصوصا رژیم عربستان که دنبال آتش افروزی و جنگ افروزی در منطقه بوده اند قبل از اینکه بیش از این به خود خسارت بزنند کما اینکه با کاهش قیمت نفت بیشترین خسارت را خود رژیم سعودی تحمل کرده است، دست از این کارها بردارند. وزیر امور خارجه افزود: سعودی ها امروز در تقویت گروه های افراطی خسارات زیادی تحمل می کنند. آنها هرچه سریعتر این باور را که ما از مدت ها قبل داشتیم، پیدا کنند که راه در این منطقه تغییر دیدگاهشان ، منطقه امن تر خواهد شد.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود از حضور وزیر خارجه بوسنی و هرزگوین و هیات همراه بعد از یک مدت طولانی در ایران ابراز خشنودی کرد و گفت: بسیار خوشحالیم که بعد از یک دوران تلخ امروز شاهد زندگی مسالمت آمیز اقوام مختلف در بوسنی هستیم و خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران بتواند با توجه به سابقه دوستی بر روابط نزدیک با مردم بوسنی کماکان در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با دولت و مردم بوسنی ارتباط تنگاتنگ داشته باشد. وزیر امور خارجه همچنین درباره مذاکرات امروز خود با ایگور سراداک گفت: امروز در زمینه مشورت های سیاسی و منطقه ای بین دو وزارت خارجه تفاهم کردیم و مقرر شد در سطوح مختلف این مشورت ها به طور مرتب و مستمر انجام شود. ظریف ادامه داد: همچنین توافق کردیم در حوزه های مختلف اقتصادی زمینه همکاری های گسترده تر را فراهم کنیم از جمله از طریق تسهیل صدور روادید بین دو کشور و تسهیل همکاری های بانکی و مقابله با تروریسم. همچنین با توجه به پیشینه روابط ، گفت و گو و همکاری در زمینه های فرهنگی و آموزشی از جمله زمینه های همکاری بین دو کشور به شمار می رود. ظریف با بیان این که منطقه بالکان و منطقه ما از افراط و خشونت رنج می برند اظهارداشت: امروز همچنین درباره موضوع پناهندگان در اروپا و همچنین روند درخواست عضویت بوسنی بر اتحادیه اروپا بحث و گفت و گو کردیم.