روحانی تهران را به مقصد داووس ترک کرد/مشروح گفتگو

رییس‌جمهور در مورد اجلاس ژنو ۲ با موضوع بررسی اوضاع سوریه گفت: در مجموع با توجه به علائم موجود، امید چندانی نداریم که این اجلاس بتواند در مبارزه با تروریسم موفق شود، چراکه برخی از حامیان تروریسم در آن حضور دارند. به گزارش خبرنگار سیاسی عصرما، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز پیش از ترک […]

رییس‌جمهور در مورد اجلاس ژنو ۲ با موضوع بررسی اوضاع سوریه گفت: در مجموع با توجه به علائم موجود، امید چندانی نداریم که این اجلاس بتواند در مبارزه با تروریسم موفق شود، چراکه برخی از حامیان تروریسم در آن حضور دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی عصرما، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز پیش از ترک تهران برای انجام سفری جهت شرکت در اجلاس داووس، در پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران در مورد اجلاس ژنو ۲ و همزمانی آن با مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: این دو اجلاس در سوئیس برگزار می‌شود ولی با یکدیگر متفاوت است؛ اجلاس ژنو ۲ سیاسی است و با اجلاس داووس فرق دارد. وی افزود: درباره اجلاس ژنو ۲ همانطور که قبلاً اعلام کرده‌ایم، خواست جمهوری اسلامی ایران این است که صلح و ثبات در منطقه استقرار پیدا کند، با تروریسم مبارزه شود و به حل مشکل مردم سوریه و پایان جنگ داخلی در آن کشور کمک کند و اگر این اهداف در این اجلاس حاصل شود، می‌تواند مؤثر باشد.

رییس‌جمهور ادامه داد: در مجموع با توجه به علائمی که وجود دارد امید چندانی نداریم که این اجلاس بتواند در مبارزه با تروریسم موفق باشد، چراکه برخی از حامیان تروریسم در آن حضور دارند و این نمی‌تواند در ایجاد ثبات مؤثر باشد، چراکه برخی از کشورهایی که بی‌ثباتی بوجود آورده‌اند، در آن حضو دارند.روحانی در عین حال تاکید کرد: اگر این اجلاس بتواند به مردم سوریه، آزادی، دموکراسی و ثبات در آن کشور کمک کند، خوشحال می‌شویم.

رییس‌جمهور در ادامه به تشریح اهداف سفر سه روزه خود به سوییس جهت شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس پرداخت و گفت: این اجلاس یکی از گردهمایی‌های مؤثر در جهان است که در آن سیاستمداران، صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه، مدیران بنگاه‌های اقتصادی جهان و مسئولان کشورهای جهان شرکت می‌کنند. وی افزود: در دنیای امروز بین سیاست نظری و عملی و همچنین بین بخش تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باید پیوندی وجود داشته باشد و در این‌ اجلاس صاحب‌نظران، ایده‌پردازان و مدیران اجرایی حضور دارند و بهترین مکان برای همفکری در ارتباط با این مسائل است.

روحانی با اشاره به دعوت از ایران برای شرکت در این اجلاس در سطح رییس‌جمهور نیز گفت: شاید برای این از جمهوری اسلامی ایران در سطح رییس‌جمهور دعوت شد تا دنیا چهره جدید ایران بعد از انتخابات مهم ۲۴ خرداد را ببیند، نظرات مسئولان جمهوری اسلامی ایران نسبت به پیوند اقتصاد ایران با جهان و چشم‌انداز اقتصادی ایران را بشنود و مورد توجه قرار دهد.رییس‌جمهور با بیان اینکه “این اجلاس فرصتی است برای اینکه جمهوری اسلامی ایران نظرات سیاسی خود را در مورد مسائل بین‌المللی، منطقه و همچنین مسائل اقتصادی در جلسات مختلف بیان کند”، به برنامه‌های در این اجلاس پرداخت و افزود: در اجلاس عمومی یک سخنرانی خواهم داشت، در جمع صاحبان بنگاه‌های مطرح اقتصادی جهان سخنرانی خواهم کرد، در جمع شرکت‌هایی که در زمینه نفت و گاز فعال هستند نیز سخنرانی دیگری خواهم داشت و با صاحبان رسانه‌ها هم جلساتی برگزار می‌شود. وی همچنین اظهار کرد: در جریان و حاشیه این اجلاس نیز مصاحبه‌ها و دیدارهایی خواهم داشت.

n00303076-b n00303076-r-b-000 n00303076-r-b-001 n00303076-r-b-002 n00303076-r-b-004 n00303076-r-b-011