توکلی :روحیه «نحن ابناءالله» در رفتار پایداری ها دیده می‌شود/ظهار نظر توکلی درباره ورود هاشمی به انتخابات، رای روحانی، اشتباه جلیلی و جبهه پایداری و مساله حصر

احمد توکلی مشروعیت نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی که خون آدم‌ های پاکی پای آن ریخته شده، دستاوردی نیست که آدم بتواند به‌ راحتی صدمه دیدن آن را تحمل کند. هر فعلی که حکومت درباره آن تصمیم می ‌گیرد و مردم درخصوص آن توجیه نیستند، از مشروعیت حکومت کم می ‌کند. چون سیاست تاریخی شورای […]

احمد توکلی مشروعیت نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی که خون آدم‌ های پاکی پای آن ریخته شده، دستاوردی نیست که آدم بتواند به‌ راحتی صدمه دیدن آن را تحمل کند. هر فعلی که حکومت درباره آن تصمیم می ‌گیرد و مردم درخصوص آن توجیه نیستند، از مشروعیت حکومت کم می ‌کند. چون سیاست تاریخی شورای نگهبان این است که برای تصمیماتش توضیح نمی ‌دهد یا توضیح کمی می ‌دهد، معلوم بود که اگر تصمیم این باشد که آقای هاشمی رد شود و آقای جلیلی، آقای غرضی و حتی آقای حداد تایید شوند، حتما قسمتی از سیستم اشکال دارد. حتی اگر به خاطر بیماری آقای هاشمی چنین تصمیمی ‌گرفته شده باشد، باید با صراحت تمام بیان می ‌شد..

9806_785

احمد توکلی نماینده مردم تهران در گفت وگو با ویژه نامه نوروزی مثلت در پاسخ به اینکه فکر می ‌کنید چرا آقای هاشمی وارد عرصه انتخابات ۹۲ شد، گفت:من تلاش کردم که ایشان نامزد نشود و حوادث تلخی را هم پیش ‌بینی می ‌کردم.علاوه بر این، سن ایشان برای کارهای سخت اقتضا نمی ‌کند؛ یعنی اگر من خودم را برای کارهای سخت نامزد نمی‌کنم، این مساله چند برابر بیشتر در خصوص ایشان صدق می‌کند. حرمت آقای هاشمی شکسته می ‌شد و بیشتر از این لطمه می ‌خوردند که من این را برای کشور مناسب نمی ‌دانستم؛ چرا که ایشان از سرمایه‌ های ماست و البته مثل تمام سیاستمداران دیگرمان، اشکالاتی هم دارد. اما در عین حال خدماتی دارد که حیف است ضایع بشود.

سیاست تاریخی شورای نگهبان این است که برای تصمیماتش توضیح نمی ‌دهد

عدم تایید هاشمی و برخی دیگر، سوال ‌برانگیز بود وی با بیان اینکه بعد از اینکه آقای هاشمی نامزد شدند، من تلاش کردم که تایید صلاحیت شوند؛ چراکه عدم تایید ایشان و برخی دیگر، سوال ‌برانگیز بود و متاسفانه این سوال برانگیخته شد،اظهار داشت: مشروعیت نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی که خون آدم‌ های پاکی پای آن ریخته شده، دستاوردی نیست که آدم بتواند به‌ راحتی صدمه دیدن آن را تحمل کند. هر فعلی که حکومت درباره آن تصمیم می ‌گیرد و مردم درخصوص آن توجیه نیستند، از مشروعیت حکومت کم می ‌کند. چون سیاست تاریخی شورای نگهبان این است که برای تصمیماتش توضیح نمی ‌دهد یا توضیح کمی می ‌دهد، معلوم بود که اگر تصمیم این باشد که آقای هاشمی رد شود و آقای جلیلی، آقای غرضی و حتی آقای حداد تایید شوند، حتما قسمتی از سیستم اشکال دارد. حتی اگر به خاطر بیماری آقای هاشمی چنین تصمیمی ‌گرفته شده باشد، باید با صراحت تمام بیان می ‌شد.

نماینده تهران با بیان اینکه این برای من مهم بود که چنین اتفاقی رخ ندهد که منجر به زیرسوال رفتن شورای ‌نگهبان شود و اینگونه تلقی شود که تصمیم سیاسی ‌کارانه گرفته شده و نه واقعی، خاطر نشان کرد: زمانی که صلاحیت آقای هاشمی تایید نشد، باز هم تلاش کردم که ایشان موضع زیبنده ‌ای بگیرند که الحمدلله موضع بسیار خوبی گرفتند و من از ایشان تشکر کردم که شأن خودشان را حفظ کردند.

شناسنامه آقای هاشمی و شناسنامه انقلاب با هم مهر خورده است

وی تاکید کرد:به هر حال شناسنامه آقای هاشمی و شناسنامه انقلاب با هم مهر خورده است. در‌خصوص اینکه چرا ایشان وارد میدان شدند، تفاسیر متفاوتی وجود دارد اما من فکر نمی ‌کنم که ایشان به میدان آمد تا تایید نشود. برخی می ‌گویند ایشان به میدان آمد تا زمینه برای آقای روحانی فراهم شود اما من اعتقاد ندارم که نیازی بود ایشان چنین هزینه ‌ای کند و به جایی برسد که صلاحیتش تایید نشود و آقای روحانی بهره ‌اش را ببرند. من فکر می ‌کنم ایشان به ‌طور طبیعی و با نظر مشاورانی که در اطراف خود دارند، تصمیم گرفتند به میدان بیایند و نامزد شوند.

احساس عمومی این بود که آقای هاشمی مظلوم واقع شده است

شورای نگهبان و اصولگرایان با هم ارتباط ارگانیک ندارند توکلی در پاسخ به اینکه نامزدی آقای هاشمی چقدر در شکست اصولگرایان موثر بود، افزود: در تقسیم ‌بندی ‌های سیاسی، شورای نگهبان در صف اصولگرایان تلقی می ‌شود؛ در حالی‌ که چه خوشحال شویم و چه ناراحت، این دو با یکدیگر ارتباط ارگانیک ندارند. احساس عمومی این بود که آقای هاشمی مظلوم واقع شده و این همان مساله ‌ای است که من هم می‌خواستم اتفاق نیفتد؛ چرا که ظلم از طرف نظام تلقی می ‌شد و مردم ایران به ‌طور تاریخی طرفدار مظلوم هستند؛ اگر بدانند کسی مظلوم واقع شده نسبت به او تعلق خاطر پیدا می‌ کنند. این مساله از فرهنگ غنی شیعی نشات می ‌گیرد و به نظرم در نتیجه انتخابات تاثیر گذاشت.

75205_205

وی با بیان اینکه حساسیت نسبت به ایشان (هاشمی رفسنجانی) شدید است، تاکید کرد: چه علاقه ‌مندی و چه مخالفت. آقای هاشمی سابقه طولانی ‌مدت اجرایی داشت و قابل ارزیابی بود اما آقای روحانی اینطور نبود. در نتیجه مخالفت ‌های شدیدی که نسبت به ایشان وجود دارد، سبب می‌شد که کارنامه ‌اش را حلاجی کنند و راحت ‌تر می‌ توانستند احساسات را برانگیخته کنند که آرا جا به‌ جا شود. با توجه به تمام این مسائلی که پیش آمد و آقای روحانی سر مرزی برنده شد، احتمال عدم‌ پیروزی آقای هاشمی وجود داشت.

حضور جلیلی در انتخابات اشتباه تاریخی بود توکلی درباره حضور جلیلی در انتخابات هم با بیان اینکه آقای جلیلی فرد محترم و با‌ شخصیتی است اما این کار ایشان را اشتباه تاریخی می ‌دانم، گفت: فکر می‌ کنم مشاوران آقای جلیلی ایشان را قانع کردند که بدون اهلیت کامل وارد صحنه شوند.

وی ادامه داد: این حرف که تکلیف بر نتیجه مقدم است، در امور اجتماعی قابل خدشه است. در امر به معروف و نهی از منکر بنا به حدس نتیجه، تکلیف بر شما بار می‌شود؛ یعنی اگر به لحاظ عقلی احتمال اثر بدهید، تکلیف پیدا می ‌شود. اما اگر بدانید که نتیجه منفی است، وظیفه دارید سکوت کنید. بنابراین اگر من فکر می‌ کنم تکلیف دارم کسی را برای ریاست‌ جمهوری انتخاب کنم که خیال می‌کنم نمره او بیست است، و لو اینکه می ‌داند نتیجه را به هم می ‌زند و به اندازه دوازده هم رای نمی ‌آورد، تکلیفی برای آمدن ندارد. کسانی که اینطور فکر می‌کردند، مثلا به آقای ولایتی نمره هشت نمی ‌دادند یا به آقای حداد نمره تجدیدی نمی ‌دادند؛ مثلا به آقای حداد نمره چهارده می ‌دادند و آقای جلیلی را بیست می ‌دانستند. اگر فرد بداند با به میدان آمدن او، کسی که نمره ‌اش هشت است پیروز می ‌شود، اصلا تکلیف پیدا نمی‌کند. آنها دچار اشتباهات مبنایی هستند و جمع آنها از تجربه کافی سیاسی برخوردار نیست. آنها صحنه را به ضرر اصولگرایان رقم زدند.

انتقاد از رفتار جبهه پایداری توکلی در پاسخ به اینکه مردم به خاطر پیروز نشدن جلیلی، به روحانی رای دادند، اظهار داشت: رفتار جبهه پایداری به‌ گونه ‌ای است که نفی در آن از اثبات شدیدتر است؛ یعنی روحیه « نحن ابناء الله » در رفتارشان دیده می ‌شود. این رفتار غیر از اینکه اسلامی نیست، باعث راندن شدید می ‌شود. چون نفی در آن شدید است و می ‌گوید ما نور چشمی ‌های خدا هستیم. البته هیچ‌ کدام از این آقایان تفوه به این کلام نمی ‌کنند اما اینکه بر تخطئه دیگران و اثبات خود اصرار دارند و گویی اسلام در شکل ناب نزد آنهاست و نزد دیگران وجود ندارد.ممکن است برخی از آنها در دل خود چنین احساسی نداشته باشند اما خودشان را بسیار مسلمان ‌تر از دیگران می ‌دانند. این مساله باعث می ‌شود که دیگران از اینکه مسلمان شناخته نشوند، رنج ببرند.وی تاکید کرد: مردم از اینکه کسانی خودشان را ویژه بدانند، خوششان نمی ‌آید و این براساس فطرت است.

139212121207124242253054

توکلی در تحلیل رای روحانی در انتخابات ۹۲، با اشاره به عملکرد دولت دهم، گفت:آقای احمدی ‌نژاد در سال آخر صدارتش نسبت به گذشته خود به سرعت افول کرد. آقای احمدی ‌نژاد منتسب به اصولگرایان بود؛ هر چند نه او خودش را اصولگرا می ‌دانست و نه من او را اصولگرا می ‌دانستم. مردم هم حق داشتند که او را در این اردوگاه ببینند.

در نتیجه رقبای اصولگرایان وضع بهتری پیدا کردند؛ یعنی عملی که به احمدی‌ نژاد نسبت داده می ‌شد، به همه اصولگرایان تسری داده می‌شد. آقای روحانی هم راهبرد خود را نقد احمدی ‌نژاد قرار داده بود. نقدهایی که خیلی هم واضح بود؛ مثل عهد شکنی، راست نگفتن، آدم‌ های بی ‌ربط دور خود جمع کردن، قانون ‌شکنی. روی نقاطی دست گذاشت که همه مردم نسبت به آن حس داشتند. اصلاح‌ طلبان هم یک رفتار عقلایی نشان دادند و آن این بود که ائتلاف کردند. در حالی‌که اصولگرایان نشان داد که یکدیگر را قبول ندارند و در انتخاباتی که می‌دانند ممکن است شکست بخورند با یکدیگر رقابت می‌کنند. ببینید اگر رئیس ‌جمهور می ‌شدند با هم چه ‌کار می ‌کردند. کسانی که در کسب قدرت عقلانیت به خرج نمی ‌دهند، در حفظ قدرت به طریق اولی عقلانیت نخواهند داشت.

اصولگرایان دیگر مثل دهه ۷۰ انسجام داخلی خوبی ندارند

توکلی در پاسخ به اینکه الان نسبت غالب اصول گرایان با دولت چگونه است، گفت: اصولگرایان دیگر مثل دهه ۷۰ انسجام داخلی خوبی ندارند که بشود آنها را جریان واحدی تلقی کرد. همین وضعیت را اصلاح‌ طلبان هم دارند. در واقع اسباب انسجام گروه ‌ها و جریان ‌های سیاسی مانند آن دوران فراهم نیست و به همین دلیل، اقتضایی رفتار می ‌کنند.

احمدی نژاد عیوبی را ایجاد کرد که ساختار نهادهای اجتماعی، سیاسی آسیب دید

وی در ادامه در خصوص حمایت کلی خود از دولت یازدهم، خاطر نشان کرد:من منطقی داشتم که تعدادی از اصولگرایان آن را قبول دارند و معتقد بودم که باید به دو دلیل به این دولت کمک شود. یکی به دلیل اینکه آقای احمدی‌نژاد در دوره هشت ساله ریاست‌جمهوری خود خصوصا چهار سال آخر مسائلی را جا انداخت و عیوبی را ایجاد کرد که ساختار نهادهای اجتماعی، ساختار سیاسی و مناسبات میان قوا آسیب دید. بر فرض صحت اجمالی خالی بودن خزانه، نباید این مساله در آن شرایط بیان می ‌شد؛ چون این مساله قابل تدارک است. ساختارهایی که شکست، خیلی مهم‌تر بود. من به دلیل اینکه رشته‌ام اقتضا می‌کند، شیرازه‌ هایی را که متزلزل شد، بیشتر از متوسط می‌ بینم و معتقد بودم و هستم که در این شرایط منافع مردم به خطر می‌افتد و وضعیت ‌شان بدتر از این می ‌شود. جمع کردن این کار وظیفه همه است و دولت هم نمی ‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. در بازگشت به مسیری که منافع مردم را به ‌طور نسبی تامین کند، حتما باید به دولت کمک کرد؛ چون دولت وارث وضعیت خوبی نیست.

موظفیم در تامین منافع مردم به دولت کمک کنیم

توکلی تاکید کرد:معنی این حرف این نیست که در زمان آقای احمدی ‌نژاد کاری نشده و همه چیز منفی بود اما برآیند این چیزی است که با آن مواجه هستیم. من از مجلس پنجم به بعد معتقدم که یک جناح نمی ‌تواند کشور را اداره کند؛ باید بپذیرند که جا به ‌جا شوند اما در حد قانون و مراعات مصالح ملی باید هوای یکدیگر را داشته باشند. امروز این مساله خیلی شدیدتر است چون در مصاف مستقیم خارجی هستیم. به تعبیر درست آقا، تحریم ما را نشکاند ولی خیلی لطمه زد. امروز که دولت در مصاف خارجی درگیر است، باید از داخل خاطرش جمع ‌تر باشد. حاصل این فکر این است که ما موظفیم در تامین منافع مردم به دولت کمک کنیم. این کار با نقد تعارض ندارد اما با تضعیف و تخریب تعارض دارد. نمی‌توان دولتی را که تازه بر سر کار آمده و هنوز گرم نشده، یقه ‌اش را گرفت. انتقادات در روزهای اول، روزهای وسط و روزهای آخر متفاوت است. من با آقای هاشمی، آقای خاتمی و آقای احمدی ‌نژاد همین‌ طور رفتار کردم و با این دولت هم همین ‌طور رفتار می‌کنم.

به دولت کمک می‌کنم و نقدهایم را به‌ طور خصوصی به رئیس جمهور می ‌گویم

نماینده مردم تهران در مجلس نهم که می گوید. رفتار امروز او با آقای روحانی را باید با رفتار روزهای اول دولت آقای هاشمی، آقای خاتمی و آقای احمدی ‌نژاد مقایسه کرد، اظهار داشت: من در دوره اول آقای هاشمی مقالات سنگینی در روزنامه رسالت در دفاع از آقای هاشمی می ‌نوشتم که در حال دور شدن از سیاست ‌های اقتصاد دولتی بود اما وقتی دیدم در حال افتادن از آن طرف بام هستند، با آنها مخالفت کردم. درخصوص آقای احمدی ‌نژاد هم در ابتدا موضع تاییدی داشتیم، بعد از آن موضع تنقیدی ‌مان خصوصی بود و در نهایت وقتی دیدیم اصلاح نمی ‌شود، افکار عمومی را آماده کردیم که فشار عمومی باعث شود ایشان رفتارش را اصلاح کند؛ تا اندازه کمی هم موفق شدیم. در خصوص آقای روحانی هم همین کار را می ‌کنم؛ یعنی تایید و کمک می ‌کنم و نقدهایم را به‌ طور خصوصی به ایشان می‌گویم. اگر نتیجه ‌بخش نباشد به‌ طور علنی می‌گویم؛ همان‌طور که در خصوص ارز و رانت‌ خواری، نامه ‌های صریحی نوشتم و اگر موارد این‌چنینی باشد، نظراتم را بیان می ‌کنم. برخورد دولت در خصوص نقد هم اجمالا خوب است.

حصر مساله سیاسی -امنیتی است

توکلی در پاسخ به اینکه با حصرموسوی و کروبی چه باید کرد؟گفت:این پدیده، پدیده حقوقی نیست؛ بلکه سیاسی -امنیتی است. پدیده سیاسی – امنیتی راه ‌حل حقوقی ندارد. محاکمه برای این افراد مقرون به صرفه نیست و برای کشور هم مفید نیست.وی با بیان اینکه نباید آرامش و امید ایجاد شده برهم بخورد و بهتر است برای معیشت مردم کار شود، افزود:اگر این دو نفر محاکمه شوند، مجازات‌های سنگینی برای‌شان در نظر گرفته می‌شود که برای آنها مقرون به صرفه نیست و من از این اتفاق خوشحال نمی‌شوم. اما اگر همان‌طور که سیاسی – امنیتی تصمیم گرفته شده، حوصله به خرج داده شود، ممکن است شرایط کشور اقتضائاتی داشته باشد که وضعیت تغییر کند. من چنین اتفاقی را دور نمی‌بینم.نه از نظر زمانی، بلکه از نظر منطقی. به نظرم چنین مساله‌ای برای این آقایانی که به خودشان و کشور خیانت کردند، مفیدتر است.