روحانی در آخرین نشست دولت در سال ۹۲:آرامش ایجاد شده پایه اصلی حرکت جامعه در سال جدید خواهد بود

 رییس‌ جمهور در آخرین جلسه هیأت دولت در سال ۱۳۹۲ گفت: مهمترین کاری که دولت در سایه حمایت مردم و مقام معظم رهبری و عنایات باری تعالی توفیق یافته انجام بدهد ایجاد آرامش و طمأنینه در جامعه بوده است و این آرامش توأم با امید و نشاط می‌تواند پایه ‌های اصلی برای حرکت امروز و […]

 رییس‌ جمهور در آخرین جلسه هیأت دولت در سال ۱۳۹۲ گفت: مهمترین کاری که دولت در سایه حمایت مردم و مقام معظم رهبری و عنایات باری تعالی توفیق یافته انجام بدهد ایجاد آرامش و طمأنینه در جامعه بوده است و این آرامش توأم با امید و نشاط می‌تواند پایه ‌های اصلی برای حرکت امروز و فردای جامعه ما باشد.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آخرین جلسه هیأت دولت سال ۹۲ به شرح زیر است:

hemmat khahi-48

«بسم ‌الله الرحمن الرحیم

امروز در واقع آخرین جلسه‌ای است که ما به عنوان جلسه هیأت وزیران در سال ۹۲ داریم و ان‌شاءالله جلسه بعدی ما صبح روز چهارشنبه ششم فروردین ماه خواهد بود.لازم می‌دانم هم از مردم عزیز و بزرگوارمان سپاسگزاری و تشکر کنم. در طول این مدت حدود ۷ ماهی که دولت کار خودش را آغاز کرده و در جریان امور بوده، علی‌رغم همه پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که پیش پای مردم و جامعه و کشور وجود داشته و برای ما به ارث باقی مانده بود، به حمدالله با کمک، ایثار، صبر، استقامت و حمایت مردم و همچنین حمایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و کمک و هدایت همه فرهیختگان، نخبگان جامعه و انتقادات سازنده آنها و همچنین حمایت حوزه‌های علمیه و مراجع تقلید؛ بحمدالله دولت توانسته برخی از وظایفی که بر دوش داشته را به انجام برساند.

شاید مهمترین کاری که دولت توفیق یافته در سایه حمایت مردم و عنایات باری تعالی که هر چه داریم از لطف و فیض او داریم، انجام بدهد، ایجاد یک نوع آرامش در جامعه بوده است. امروز در جامعه ما هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ اعتماد عمومی و هم از لحاظ مسائل سیاست داخلی، سیاست خارجی و روابط خارجی در کل، مردم یک احساس طمأنینه و آرامشی می‌کنند و این آرامش، توأم با امید و نشاط می‌تواند پایه‌های اصلی برای حرکت امروز و فردای جامعه ما باشد.

در آغاز بهار بودجه، مصوبات بودجه، آیین‌نامه‌های مصوب، اراده کافی برای اجرا و هم نشاط کافی داریم. بحمدالله در طول این ۷ ماه علی‌رغم همه سختی‌ها توانستیم از لحاظ اداره کشور و از لحاظ پرداخت‌ها علی‌رغم اینکه منابع مالی ما به اندازه کافی نبود، چه پرداخت از لحاظ حقوق و مزایا و بخشی از پرداخت‌های مربوط به بودجه‌های عمرانی و برخی از بدهی‌هایی که از گذشته برای ما مانده بود و پرداخت یارانه‌ها را به خوبی و به موقع انجام دهیم. هم برای اصلاح بودجه سال ۹۲ و هم برای تقدیم بودجه سال ۹۳ به موقع اقدام کردیم و مجلس شورای اسلامی هم حمایت کرد و به موقع بودجه به دست ما رسید و ما امروز داریم آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تثبیت می‌کنیم و در جلسات گذشته هم برخی از آیین‌نامه‌ها را تصویب کردیم. گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست. اینکه در آغاز بهار هم بودجه را داریم هم مصوبات بودجه را داریم و هم آیین‌نامه‌های مصوب را داریم و هم اراده کافی برای اجرا و عمل را داریم و هم نشاط کافی داریم، ان‌شاء‌الله تا پایان سال این چنین خواهد بود. مردم ما هم احساس کردند که در این ماه‌های آخر سال هم در بازار کالا و هم در سایر بازارها در بازار ارز و بورس؛ همه جا یک نوع آرامشی وجود داشت و ما شاهد پرشی در زمینه قیمت‌ها نبودیم آن چنان که در سال پیش شاهد این مسایل بودیم و این خود باعث دلگرمی و آرامش زندگی برای مردم بود بحمدالله.

همه وزارتخانه‌ها خود را برای تحول آماده کرده‌اند

یکی از اهداف مهم دولت این بود که تورم را بتواند مهار کند و رشد تورم کاهنده شود که این اقدام بحمدالله انجام گرفت؛ فقط شما می‌بینید که در ماه دی و بهمن که معمولاً همیشه در همه سال‌ها تورم در زمستان رشدی فزاینده داشت، هم در دی رشد تورم حدود نیم درصد بود و هم در بهمن کمتر از نیم درصد و حدود چهار دهم درصد بود که تقریباً در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

در بازار کالا هم می‌بینید که برخی کالاها افزایش پیدا کرده و برخی از کالاها به همان قیمت باقی مانده و حتی برخی از کالاها کاهش قیمت پیدا کرده است.در ماه دی تقریباً مواد غذایی هیچ افزایشی نداشته است که این هم نشانه تلاش و کوشش همه خدمتگزاران این نظام است؛ البته همه مردم یاری و کمک کردند و وزرای مربوطه تلاش و پیگیری داشتند. بحمدالله برای سال آینده برنامه ‌ریزی شده است. با همه وزارتخانه ‌ها و وزرا به منظور ارائه برنامه‌ های سه ساله و بلند مدتشان مذاکره داریم و بحث می ‌کنیم و همه خودشان را برای تحول آماده کرده‌اند.

ان‌ شاء‌الله در زمینه کشاورزی در سال آینده شاهد تحول مثبتی خواهیم بود و ان ‌شاءالله نزولات آسمانی هم در فصل بهار به ما کمک کند که ما به این اهداف برسیم. در زمینه خدمات اجتماعی هم بیمه و هم درمان نیز ما شاهد یک حرکت نو خواهیم بود و ان ‌شاءالله سال آینده کاملاً شرایط متحول خواهد بود.در زمینه مسأله ارتباطات، تلاش بر این است که مردم شاهد راحتی بیشتری برای ارتباطاتشان باشند.در زمینه مسائل فرهنگی امیدواریم که فضای فرهنگی ما ان ‌شاءالله برای استفاده از همه آنهایی که باید در بخش ‌های مختلف تلاش فرهنگی در جامعه ما داشته باشند فضایی آرامتر و بازتری باشد.

در زمینه ایثارگران قدم ‌های جدی برداشته شد؛ برخی از بدهی‌ هایی که به ایثارگران داشتیم بحمدالله علی ‌رغم مشکلاتی که دولت داشت پرداخت کردیم و در سال آینده قدم به قدم بقیه بدهی ‌ها را هم پرداخت خواهیم کرد.در زمینه مسائل آموزش و پرورش و آموزش عالی شاهد یک آرامش و حرکت علمی خوبی بودیم؛ ما در فضای دانشگاه ‌ها هم دنبال آرامش بودیم هم دنبال نشاط سیاسی بودیم و هم به دنبال حرکت به سمت تعالی بودیم که شاهد این مسایل هستیم.در زمینه نفت و گاز و نیرو و انرژی بحمدلله حرکت‌های خوبی آغاز شده است. در آغاز دولت بحث بر این بود که سال آینده ما خاموشی خواهیم داشت و آمار و ارقام این را نشان می‌داد. ان‌شاء‌الله با تلاش وزارت نیرو ما شاهد خاموشی نخواهیم بود. می‌توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم. البته در زمینه آب مشکلات بیشتر است و باید مسایل را در قسمت انرژی و در قسمت گاز و نفت جبران کنیم. ما شاهد تولیدات بیشتر هم در نفت و هم در گاز خواهیم بود. ان‌شاءلله در زمستان سال آینده شرایط ما با زمستان امسال متفاوت خواهد بود. ما برای محیط زیست هم می‌توانیم یک قدم مثبت برداریم.بقیه بخش‌ها هم بخش راه و مسکن، نیروهای مسلح، بخش امنیتی ما شرایط وزارت کشور، وزارت اطلاعات ما؛ در مجموع همه دستگاه‌ها تلاش فراوانی کردند و من می‌خواهم از همه وزرا، معاونین، معاون اول محترم، از مجلس شورای اسلامی برای همکاریشان تشکر کنم.

در سیاست خارجی قدم بسیار مهمی برداشته شد

وزرای ما علی‌رغم اینکه به مجلس زیاد رفت و آمد می‌کنند، اما بحمدالله با روحیه بسیار خوبی به کار خودشان ادامه می‌دهند و ما باید ارتباطمان با مجلس و دستگاه قضایی ارتباط خوبی باشد و بتوانیم ان ‌شاءالله با همکاری همدیگر موفقیت ‌های بیشتری داشته باشیم.در زمینه روابط خارجی و سیاست خارجی قدم بسیار مهمی در این سال برداشته شد؛ ما در یک شرایط فشار و تحریم بودیم و دشمن فکر می‌کرد ما در شرایط انزوا هستیم؛ تلاش بسیار خوبی با حمایت مردم و مقام معظم رهبری انجام گرفت.

اولین قدم در حل و فصل مسأله هسته‌ای را خوب برداشتیم

در مسأله هسته‌ای به هر حال اولین قدم حل و فصل این مسأله را به خوبی برداشتیم که این قدم بسیار مهم بود و برخی از تحریم‌ها برداشته شد؛ در واقع در جهان اعتراف شد که ایران جزو کشورهایی است که فناوری هسته‌ای و از جمله غنی‌سازی را دارد و خواهد داشت.من فکر می‌کنم هیچ‌کس در این مسأله تردید ندارد، حالا برخی از کشورها و آمریکایی‌ها هر طور که دلشان می‌خواهد مصاحبه کرده و شعار بدهند برای حل مشکلات داخلی خودشان؛ ولی من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در داخل و خارج امروز تردید داشته باشد که ایران جزو کشورهایی است که دارای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و از جمله غنی‌سازی هست و خواهد بود و این جای تردید برای هیچ کس نیست.

در شرایط توافق همه منتفع خواهیم شد

حالا اینکه روند غنی‌سازی ما چگونه است وابسته به نیازها و مذاکرات ماست. ما می‌خواهیم همه فناوری‌ها را داشته باشیم و در عین حال نمی‌خواهیم نگرانی برای کسی بوجود بیاوریم و این قابل جمع است و در این توافق موقت شش ماهه دیدیم این کار شدنی است و امروز بحمدالله در حال مذاکره برای توافق مرحله نهایی هستیم. البته این مرحله سخت و دشواری است اما اگر اراده کافی در طرف مقابل وجود داشته باشد ما می‌توانیم به راحتی از این مرحله که مرحله نهایی است عبور کنیم و ان‌شاءالله به توافق نهایی برسیم.اگر به توافق نهایی برسیم به سود همه است؛ به سود منطقه، غرب، شرق و ایران است. هیچ کس از شرایط فعلی منتفع نیست و منتفع نخواهد بود و در شرایط توافق همه ما به هر حال منتفع خواهیم شد.ما برای سال آینده کمربندها را باید محکمتر ببندیم ما باید برای اجرای چارچوب اقتصاد مقاومتی که سیاست‌ های کلی‌ آن به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و ابلاغ شده تلاش و کوشش کنیم.ما باید برای اینکه بتوانیم در زمینه مسأله هسته‌ای ان‌ شاء‌ الله به توافق نهایی برسیم با منطق و استدلال و حقوق حقه مردم و همه خطوط قرمز در چارچوب عزت و حکمت و مصلحت ان ‌شاء ‌الله کار را ادامه دهیم.

در زمینه اقتصاد البته کارهای بسیار مهمی پیش رو داریم؛ مسأله رکود را داریم که رکود را باید مثل تحریم که شکسته شد و باید بیشتر شکسته شود و از بین رود رکود هم شبیه همان تحریم است و باید شکسته شود که اولین شکست این رکود را ما در آخر امسال شاهدش هستیم؛ باید قدم‌های جدی‌تری برداریم؛ مسأله اشتغال بسیار برای ما اهمیت دارد.

نیازمندان و اقشار دهک‌ های پایین جامعه مشکلی نخواهند داشت

مردم ما می‌دانند که در زمینه یارانه قدم دوم را در سال آینده بر خواهیم داشت؛ از ماه فروردین این کار شروع می‌شود و ثبت نام ‌ها برای آنهایی که نیازمند به یارانه هستند آغاز می‌شود و ان‌ شاء ‌الله در مرحله بعد در اردیبهشت عملیاتی و اجرایی می‌شود. به مردم اطمینان می‌دهم در زمینه قیمت‌ها شیب به گونه ‌ای نیست که به مردم فشار چندانی وارد شود. نیازمندان جامعه و اقشار دهک ‌های پایین نیز باید بدانند که نه تنها آنها مشکلی نخواهند داشت، بلکه دولت تسهیلات و کمک‌ های بیشتری برای آنها مد نظر قرار داده است.

در زمینه بهداشت و درمان ان ‌شاء ‌الله سال آینده شاهد یک قدم و تحول مثبت و همچنین در زمینه بیمه درمانی و خدمات شاهد یک قدم بسیار مهمی در سال آینده خواهیم بود.در پایان باید اشاره کنم که ورزشکاران عزیز ما در همه صحنه‌ها در ماه‌های گذشته پیروزی‌های خوب و درخشانی به دست آوردند و امیدواریم در سال آینده که هم در بخش آسیایی و هم در بخش جهانی باید وارد رقابت بشویم ان‌ شاء الله بتوانیم پیروزی های بزرگی را به دست بیاوریم و مردم را خوشحال کنیم؛ مردم ما مشوق ورزشکاران خواهند بود و ورزشکاران غیور ما هم از همه توان خودشان استفاده خواهند کرد.در زمینه مسأله توریسم و رفت و آمد همه کشورهایی که علاقمند رفت و آمد به ایران هستند و مردمی که علاقمند به این سرزمین هستند حالا چه توریسم داخلی و چه خارجی فرقی نمی‌کند. قدم‌های خوبی برداشته شده است. ما شاهد یک رشد قابل قبولی هستیم که باید این رشد را در سال آینده زمینه‌اش را برای همه فراهم کنیم.

امیدواریم سال آینده سالی بسیار خوب برای همه مردم ایران باشد

امیدواریم سال آینده ان‌شاء‌الله سالی بسیار خوب برای همه مردم ایران باشد و سالی باشد که خداوند فرصت و توفیق خدمت به همه دولتمردان اعم از قوه اجرایی، مقننه، قضاییه، نیروهای مسلح و همه آنهایی که خادم این مردم هستند برایشان فراهم شود و ما بتوانیم قدم‌های خوبی را برداریم برای سال آتی.تلاش ما بر این است که دولت در چارچوب انضباط مالی و بانکی حرکت کند؛ بانک مرکزی تلاش بسیار زیادی برای ماه‌های اخیر کرد تا یک نوع انضباط مالی و پولی در کشور برقرار شود و این آثار کاهش تورم در واقع ثمره همان تلاش‌هاست.دولت همانطور که اعلام کرده برای مسأله فساد و رانت اهمیت بسیار زیادی قائل است تا ویژه‌خواری‌ها از بین برود و در این مسیر قدم‌های موثری برداشته شده است و این قدم‌ها را دولت با کمک قوه قضائیه و سایر قوا و مردم ان‌شاءالله ادامه خواهد داد.ان‌شاءالله، سالی بسیار خوب و پربرکت برای ملت بزرگوار و عزیز ایران و ایرانیان خارج کشور و همه آنهایی که در کشورهای همسایه به فرهنگ نوروز احترام می‌گذارد باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.»