ناطق نوری: وزارت خارجه سیر تا پیاز مذاکرات را با مقام معظم رهبری در جریان می‌گذارد

حجت ‌الاسلام ناطق نوری در سالگرد دانشجوی شهید باغانی گفت: وزارت خارجه سیر تا پیاز مذاکرات را با مقام معظم رهبری در جریان می‌گذارد، البته هشدارهایی هم ایشان می‌دهند که مراقب و مواظب و هوشیار باشند. دشمن هوشیار است اما به مصداق «المومن کیس» شما باید هوشیارتر باشید. حجت ‌الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری […]

حجت ‌الاسلام ناطق نوری در سالگرد دانشجوی شهید باغانی گفت: وزارت خارجه سیر تا پیاز مذاکرات را با مقام معظم رهبری در جریان می‌گذارد، البته هشدارهایی هم ایشان می‌دهند که مراقب و مواظب و هوشیار باشند. دشمن هوشیار است اما به مصداق «المومن کیس» شما باید هوشیارتر باشید.

25_8603090559_l600

حجت ‌الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری در این مراسم گفت: شهید باغانی یک شهید جوان، عارف و آگاه بوده که به تعبیر مقام معظم رهبری در اولین سالگرد شهید باغانی فرموده بود ره صد ساله را یک شبه طی کرده و حجاب‌ها و پرده‌ها کنار رفته بود و یک حالت وصل برای این شهدای عزیز ایجاد شده بود.وی افزود: من قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سال ‌های متمادی منبر می‌رفتم و به برخی روایات برخورد می‌کردم و حوادثی در صدر اسلام بود که قبول کردن آن برای مردم و حتی خودم کمی سنگین بود.

حجت ‌الاسلام ناطق نوری افزود: مثلا در جنگ‌های و غزوه‌ های صدر اسلام مسائلی بود که قبل از انقلاب قابل درک نبود. روایتی از پیامبر (ص) آمده است که خطاب به اصحاب فرمود «انتم اصحابی و قومی فی‌ آخرالزمان» یعنی شما یاران من هستید اما برادران من در آخرالزمان هستند. اما آنها می‌گفتند «نحن معک ببدر و حنین» مائیم که با شما در بدر و حنین هستیم. همچنین آیه «لقد نصرکم ببدر» در مورد ما آمده است. چگونه ما برادر شما نیستیم.وی افزود: در حدیث دیگری از پیامبر نقل شده  «یأتی قوم فی آخرالزمان، الواحد منکم له اجر خمسین منکم» یعنی جمعیتی در آخرالزمان می‌آیند که یکی از آنها به اندازه ۵۰ نفر شما اجر دارد. بعد فرمودند: «انهم آمنوا بی‌ ولم یرونی» یعنی آنها ندیده به من ایمان آوردند، در حالی که شما اصحاب مرا دیدید و یکی از آنها به اندازه ۵۰ نفر شما ارزش دارند.رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در جریان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی با شهیدانی برخورد کردیم که این مبهمات را حل کردند و ایمان در آخرالزمان بسیار سخت است مانند بالا رفتن از درختی است که پر از تیغ و خار است.

وی گفت: در دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی جو غالب جامعه مذهبی نبود، گرچه عده‌ای هیأتی بودند، مثلا سال ۴۲ که امام در شب ۱۰ محرم در فیضیه قم سخنرانی کردند، بعدازظهر روز بعد امام را دستگیر کردند اما پس از آن مردم قم، تهران و ورامین راهپیمایی کردند و مردم عادی از کشاورز و روستایی از امامزاده جعفر پیشوا ورامین حرکت کرده و در پل باقرآباد توسط نیروهای گارد شاهی به شهادت رسیدند. اینها امام را ندیده بودند، اما از اسلام و مرجعیت دفاع کردند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری افزود: حتی عده‌ای از مردم عادی و به اصطلاح مشتی ‌ها و داش‌ مشتی ها نیز در ۱۵ خرداد از مرجعیت دفاع کردند. مثلا مرحوم طیب حاج ‌رضایی از آن جمله مشتی ‌ها بود که در میدان تره‌بار تهران فعالیت داشت، از مردم پول جمع می کرد، هیأت‌های عزاداری برگزار می‌کرد و وقتی در سال ۴۲ دستگیر شد، بعد از شکنجه‌های فراوان، رژیم فقط یک از او کلمه می‌خواست که او بگوید این پول‌ها را امام خمینی به آنها داده تا به خیابان‌ها بریزند و علیه شاه شعار دهند، اما طیب در جواب گفته بود من در زندگی همه کار کرده‌ام، اما به مرجع تقلید و علما تهمت نزده و نمی‌زنم. اگر مرحوم طیب آن حرف را گفته بود، رژیم از آن حرف سوءاستفاده می‌کرد و امام خمینی را محاکمه می‌کرد و شاید هم از بین می‌برد و وضع مالی طیب هم بهتر از آنچه بود، می‌شد اما پای حق ایستاد و به شهادت رسید و امروز مرحوم طیب حقی که بر گردن ما دارد، کمتر کسی آن حق را دارد. من خدوم سال ۴۶ در زندان قصر با این مشتی ها بوده‌ام، آنها هم از امام دفاع کردند.

وی افزود: شهید ناصرالدین باغانی در جبهه و جنگ برای دفاع از اسلام به شهادت رسید. خود پدر شهید باغانی نیز در مجلس اول در خدمت‌شان بودیم و در حادثه هفت تیر در محضر شهید بهشتی حضور داشتند. در آن جلسه حدود ۲۷ شهید از مجلس تقدیم انقلاب اسلامی شد و عده‌ زیادی از نمایندگان از جمله حجت‌الاسلام باغانی به شدت مجروح شدند و پس از دفن این شهدا برای اینکه به دشمن نشان دهیم، -با وجود ترور و شهادت ۷۲ تن که در راس انها شهید بهشتی بود- نتوانسته مجلس را تعطیل کند، در اولین جلسه هفته بعد مجلس به ریاست حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی تشکیل شد و برای به حد نصاب رسیدن تعداد نمایندگان، حتی نمایندگان مجروح نیز با تخت بیمارستانی و سرم به دست در مجلس حاضر شدند. به گونه‌ای که خود حاج‌آقا باغانی با وضعیت مجروحیت شدید، اما بسیار خوشحال از اینکه مجلس شورای اسلامی دوباره تشکیل شده، در مجلس حاضر شدند.

حجت ‌الاسلام ناطق نوری افزود: وقتی وصیت‌نامه شهید باغانی را می‌خوانیم انگار با یک عارف عاشق و کامل روبرو هستیم و اسلام و تربیت امام کسانی را تربیت کرد که وقتی جنگ تحمیلی شروع شد انسان معنای روایت رسول خدا (ص) را می‌فهمد.وی با ذکر خاطره‌ای از حضور در جبهه‌های جنگ در زمان وزارت کشورش گفت: یک بار با اخوی بزرگترم در جبهه حضور داشتم آنها به اعتبار اینکه نماینده‌ای از طرف امام آمده است، بسیار خوشحال می‌شدند، در این میان یک رزمنده جوانی بود که گوشه‌ای گریه می‌کرد و می‌گفت من هرگز امام را ندیده‌ام اما دلم برای امام لک می‌زند. من به برادرم گفتم وقتی به تهران رسیدی در اولین جلسه رزمندگان با امام این رزمنده را هم دعوت کن، اما او پاسخ داد با خود عهد بسته‌ام تا زمانی که جنگ و دفاع از اسلام وجود دارد از جبهه بیرون نیایم.

وی افزود: یا در روستایی از توابع شاهرود سرداری شهید شده بود که برای سخنرانی به آنجا رفتیم و گفتند خانواده ‌ای سه شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده که یکی از آنها طلبه بوده و ما سرزده به آنجا رفتیم و ما به آن خانه رفتیم. یک خانه محقر بود که در طاقچه خانه سه عکس شهید بود. پدر خانواده چوپانی می‌کرد و دنبال گوسفندان رفته بود، گفتم به این ها چه بگویم، اما مادر خانه قبل از اینکه چیزی بگوییم گفت: من ۵ پسر دارم. ۳ نفر شهید، ۲ نفر در نوبت و شوهرم نیز آماده است اگر آنها هم بروند به امام بگویید ما زن‌ها چادر به کمر بسته و از انقلاب و اسلام دفاع می‌کنیم. مبادا امام احساس غربت کند. وقتی این را شنیدم منقلب شدم همین جریان برای امام تعریف کردم ایشان هم منقلب شدند.

وی افزود: اگر انقلاب این امت را نداشت باقی نمی‌ماند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری افزود: من می‌توانم روز قیامت شهادت دهم که روزی امام در ۱۲ بهمن ۵۷ وارد ایران شد، با چه استقبالی روبرو شد و روزی هم که از دنیا رفت با چه بدرقه و تشییع جنازه‌ای بی‌سابقه از دنیا رفت. امام ۱۰ سال در مقام رهبری امت خدمت کرد که ۸ سال جنگ تحمیلی و ۲ سال هم درگیری گروهک‌های ضد انقلاب بود. اما در یک جا ندیدم که مردم نق بزنند و یا بگویند بچه‌های ما را به کشتن دادند و این راز روایت پیامبر است که در آخر الزمان افرادی که  می‌آیند یک نفر از آنها به قدر ۵۰ نفر از اصحاب هستند.وی گفت:‌در صدر اسلام حنظله غسیل الملائک بود، که در شب عروسی بعد از ازدواج به جنگ رفت و شهید شد و عمربن جموح که پیرمردی بود که وقتی شنید پیامبر به جنگ رفته گفت عصای من را بیاورید و به جبهه رفت در آنجا شهید شد. وقتی جنازه او را می‌خواستند به مدینه برگردانند هر کار کردند شتر به سمت مدینه حرکت نکرد. وقتی جریان را پرسیدند زنش گفت وقتی شوهرم رفت دست به دعا بلند کرد که خدایا مرا به خانه برنگردان و پیامبر فرمود در همانجا که شتر خوابیده این شهید را دفن کنید.

*مردم با وجود مشکلات، بازهم از انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند

حجت‌الاسلام ناطق نوری افزود: امروز با همه گرانی‌ها و تورمی که وجود دارد مردم در ۲۲ بهمن با شور وصف ناشدنی از ترکیب‌ها و رنگ‌های مختلف حاضر می‌شوند. روز قدس با دهان روزه و روزهای دیگر در گرما و سرما حاضر می‌شوند و مسئولان باید قدر مردم را بدانند. اگر این اعتقاد نبود انقلاب اسلامی به این نقطه نمی‌رسید.

رئیس دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری افزود: ما مشکلات زیادی داریم. اشکال و انتقاد هم داریم به خود ما هم انتقاد وارد است، ولی در دنیا هیچ کشوری مانند ایران مستقل نیست.مثلا آمریکا که ابرقدرت است و مقتدر جنایتکار اما رئیس‌ جمهور آمریکا وقتی به اسرائیل می‌رود یا فراکسیون صهیونیست‌ ها جلسه می‌گذارند، می بینید که رئیس ‌جمهور آمریکا چقدر ذلیل و خوار می ‌شود و ناگزیر است تملق صهیونیست ‌ها را بگوید.

رئیس اسبق مجلس افزود: آمریکایی ‌ها کشورهای دیگر را استعمار می‌کنند، اما رئیس‌جمهور آن کشور برای اینکه ۴ تا رای کم نیاورد ذلت را به جان می‌خرد و نوکر صهیونیست ‌ها است اما تنها کشوری که سرنوشت خود را خودش رقم می‌زند جمهوری اسلامی است البته آقایی کردن خرج دارد، اما عزت همراه آن است.

وزیر اسبق کشور افزود: امروز کسی برای جمهوری اسلامی آقایی نمی‌کند کسی برای ایران دیکته نمی‌کند و مردم پیرو امام زمان (عج) و نماینده ایشان که همان ولایت فقیه و رهبری است و هر چه ایشان بگوید همان ملاک و میزان است.حجت‌الاسلام ناطق نوری افزود: در منطقه ما ماجرای عراق، سوریه، مصر، لیبی، بحرین و کشورهای اطراف ما حتی ترکیه بسیار آسیب‌پذیر شدند. کشورها با هم درگیر هستند اما جمهوری اسلامی کالجبل الراسخ مثل کوه ایستاده‌اند و این به برکت امام و رهبری هوشمندانه و حضور مردم است.

*مذاکره با اذن رهبری

حجت ‌الاسلام ناطق نوری افزود: ما مذاکره با ۱+۵ را انجام می ‌دهیم که البته مقام معظم رهبری اذن دادند و بدون اذن ایشان کسی سراغ مذاکره نمی‌رود اما هوشمندانه است و یک نرمش قهرمانانه در مذاکره دنبال می ‌شود اما در دام توطئه دشمن نمی‌افتیم.

رئیس بازرسی ویژه دفتر مقام مظعم رهبری افزود: وزارت خارجه هم سیر تا پیاز مذاکرات را با مقام معظم رهبری در جریان می‌گذارد، البته هشدارهایی هم ایشان می‌دهند که مراقب و مواظب و هوشیار باشند. دشمن هوشیار است اما به مصداق «المومن کیس» شما باید هوشیارتر باشید.وی تاکید کرد: اینجا مجلس شهید است که در ایام فاطمیه برگزار می‌شود و انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا و اهل بیت تا کنون مقتدر مانده است.

شب گذشته بیست و هفتمین سالگرد شهادت دانشجوی شهید ناصرالدین باغانی (۱۳۴۶-۱۳۶۵) که از دانشگاه امام صادق (ع) به جبهه‌ها اعزام شده و در کربلای ۵ در منطقه شلمچه به فیض رفیع شهادت نائل شده بود، با حضور تعدادی از شخصیت‌های سیاسی، خانواده و دوستانش در منزل پدر شهید برگزار شد.شهید باغانی دانشجوی نمونه دانشگاه امام صادق (ع) و فرزند حجت‌الاسلام علی‌اصغر باغانی است که پدر در دوره اول مجلس شورای اسلامی نماینده مردم سبزوار در مجلس بود و پس از آن در حادثه ۷ تیر سال ۶۰ در حادثه شهدای ۷۲ تن حضور داشته، اما مشیت الهی بر این قرار گرفت که حجت‌الاسلام باغانی با وجود مجروحیت شدید، زنده بماند، اما افتخار پدر شهید بودن را به وی اعطا کرد و هر سال در سالگرد شهادت ناصرالدین که مقارن آخر سال است، مراسمی از سوی خانواده برگزار می‌شود.

در این مراسم مداحان اهل بیت هم با توجه به ایام فاطمیه و بیست و هفتمین سالگرد شهید ناصرالدین باغانی به مداحی و سینه زنی پرداختند.