ولایتی: بان‌کی ‌مون ناتوان ‌ترین دبیرکل است

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آقای بان کی مون در میان سایر دبیرکل‌ های سازمان ملل یکی از بدترین عملکردها را نسبت به معضلات جهان اسلام داشته است. به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ، علی‌اکبر ولایتی که صبح امروز در حاشیه همایش بین ‌المللی نقش جهان اسلام در هندسه قدرت‌ جهانی […]

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آقای بان کی مون در میان سایر دبیرکل‌ های سازمان ملل یکی از بدترین عملکردها را نسبت به معضلات جهان اسلام داشته است.

Amir Pourmand (10 of 16)-3

به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ، علی‌اکبر ولایتی که صبح امروز در حاشیه همایش بین ‌المللی نقش جهان اسلام در هندسه قدرت‌ جهانی در جمع خبرنگاران حضور داشت در پاسخ به سوالی در رابطه با درخواست اخیر بان‌کی مون برای آزادی کروبی و موسوی گفت: تا آنجایی که من اطلاع دارم آقای بان ‌کی مون نسبت به سایر دبیرکل ‌های سازمان ملل متحد تا امروز شخصیت مستقلی را از خود نشان نداده است.وی افزود: ولی بان کی مون فردی است که کاملا در اختیار آمریکایی ‌هاست و هر آنچه که آمریکایی ‌ها بخواهند از طریق تریبون سازمان ملل بیان کنند را به آقای بان کی مون گفته و او در رابطه با آن اظهار نظر می‌کند.

ولایتی با اشاره به گزارش اخیر بان کی مون تاکید کرد: او به صورت گزینشی با قصد و غرض سیاسی اظهار نظرهای ظاهر الصلاحی می‌ کند و به دلیل همین نداشتن استقلال مواضع دبیرکل فعلی سازمان ملل می‌توان گفت تقریبا ناتوان ‌ترین دبیرکل در تاریخ سازمان ملل از سال ۱۹۴۵ تاکنون بوده است و هیچ کار موثری در جهت رفع بحران‌های دنیای اسلام نتوانسته است انجام بدهد.

وی ادامه داد: وقتی به تاریخ سازمان ملل نگاه کنیم فردی مانند داگ هامر شولد که جان خود را بر سر ایجاد آرامش در کنگو گذاشت و هواپیمای او را یا ساقط کردند یا ساقط شد و یا افراد دیگری مانند دکوئیار که در جریان مذاکرات ایران و عراق بارها شاهد بودیم که مواضع بسیار مستقلی در مقایسه با قدرت‌های صاحب نفوذ سازمان ملل داشت می بینیم که خصوصیات آنها را در بان کی مون نمی بینیم.

ولایتی ادامه داد: بان کی مون همواره در رابطه با بحران‌ های جهانی و مشکلات جهان ساکت بوده و یا اقدام عملی در راستای بهبود وضعیت آنها نمی ‌کند ولی هر جایی که قرار است آمریکایی‌ ها از تریبون سازمان ملل استفاده کنند از بان‌ کی مون استفاده می‌کنند. در واقع او هیچ ویژگی جز اینکه عامل و ابزار دست آمریکایی ‌ها باشد ندارد.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پاسخ به سوالی در رابطه با آن‌چه عنوان شد که یک روزنامه دولت گذشته را نامشروع تلقی کرده است، گفت: دولت‌ها مشروعیت ‌شان را براساس قانون اساسی کسب می‌کنند و اینکه رییس جمهور رای مردم را داشته باشد و همچنین مجلس به وزرا رای اعتماد بدهد. هر ساز و کاری که از اول انقلاب برقرار شده است در رابطه با همه دولت‌ها بوده و دولت های گذشته نیز در همین زمره قرار می‌گیرند بنابراین از اول انقلاب تا امروز هیچ تفاوتی بین دولت ها نبوده است و همه آنها در چارچوب قانون اساسی بوده است.وی ادامه داد: هیچ تبعیضی بین دولت های گذشته نبوده است و مقام معظم رهبری به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران نهایت مراقبت را دارند تا هر آنچه که انجام می‌شود در چارچوب قانون باشد به ویژه مسائل اساسی مانند انتخابات ریاست جمهوری و ‌انتخابات مجلس بنابراین هیچ امر خلاف قانونی در گذشته اتفاق نیفتاده است.