درخواست مداخله جویانه بان‌کی‌ مون برای آزادی کروبی و موسوی

دبیرکل سازمان ملل در گزارش جدید خود در اظهاراتی مداخله جویانه گفت که وضعیت آزادی بیان در ایران از زمان انتخاب حسن روحانی تا کنون تغییری نکرده و وی نتوانسته‌ است به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند.بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده است، با […]

دبیرکل سازمان ملل در گزارش جدید خود در اظهاراتی مداخله جویانه گفت که وضعیت آزادی بیان در ایران از زمان انتخاب حسن روحانی تا کنون تغییری نکرده و وی نتوانسته‌ است به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند.بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه داده است، با بیان این ادعا که پس از انتخاب روحانی شمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته است، آزادی فعالان سیاسی، حقوقدانان و خبرنگاران که وی آنها را زندانی سیاسی می‌خواند را خواستار شد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین مدعی شد که دولت جدید ایران هیچ پیشرفتی در زمینه اجرا و حمایت از حق آزادی بیان علی ‌رغم وعده‌ هایی که رئیس‌ جمهور ایران در تبلیغات انتخاباتی ‌اش داده بود، حاصل نکرده است.وی ادعا کرد که تمام رسانه ‌ها اعم از مکتوب و آنلاین هنوز با محدودیت ‌های زیادی روبرو هستند و حتی در طول این مدت تعطیل شده‌اند.بان ‌کی‌ مون در ادامه اظهارات مغرضانه خود مدعی شد که انتشار دیدگاه ‌ها و عقاید مخالفت ‌آمیز در ایران هنوز با بازداشت و محاکمه روبرو می‌شود.

وی در گزارش خود با استقبال از آزادی ۸۰ زندانی سیاسی شامل نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و جمعی از فعالان دانشجویی گفت که هنوز در ایران جمع زیادی از زندانیان سیاسی شامل حقوقدانان، ‌فعالان زن و خبرنگاران در زندان‌ ها به سر می‌برند.دبیرکل سازمان ملل در این گزارش مداخله‌جویانه به ادامه حبس خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی نامزدهای انتخاباتی سال ۸۸ اشاره کرد و گفت که آنها از سال ۲۰۱۱ تا کنون حبس شده و حتی علیه آنها طرح اتهام نشده است.

وی در این خصوص از رئیس جمهور ایران خواست تا هرچه فوری به مساله آزادی آنها رسیدگی و شرایط لازم برای دسترسی آنها به کمک‌های پزشکی را فراهم کند.بان کی مون در این گزارش در مورد شمار اعدام‌ها در ایران که طبق آمارهای دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل بیش از ۵۰۰ تن در سال گذشته اعلام شده است، ابراز تاسف کرد و یادآور شد که اغلب این محکومان به دلیل جرائم موادمخدر به مجازات می‌رسند.

وی علاوه بر این گفت: دولت جدید ایران تا کنون هیچ تغییری در این زمینه و رویکردش در خصوص مجازات اعدام ایجاد نکرده و به نظر می‌آید که روش‌های دولت‌های پیشین را ادامه می‌دهد.

همچنین گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص ایران قرار است طی روزهای آینده همزمان با نشست شورای حقوق بشر گزارش خود را ارائه دهد. نشست کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل تا ۲۸ مارس ادامه دارد.