علت نیمه‌تمام ماندن سفر لاریجانی به آفریقای جنوبی

 عدم ارائه سوخت به هواپیمای حامل «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی موجب شد تا سفر وی به آفریقای جنوبی نیمه‌تمام بماند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از رویترز روز سه‌شنبه از عدم سوخت ‌رسانی به هواپیمای حامل «علی لاریجانی» رئیس مجلس در فرودگاه «کیپ‌تاون» خبر داده و نوشته است که این اقدام […]

 عدم ارائه سوخت به هواپیمای حامل «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی موجب شد تا سفر وی به آفریقای جنوبی نیمه‌تمام بماند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما به نقل از رویترز روز سه‌شنبه از عدم سوخت ‌رسانی به هواپیمای حامل «علی لاریجانی» رئیس مجلس در فرودگاه «کیپ‌تاون» خبر داده و نوشته است که این اقدام شرکت «داچ شل» موجب شد تا بخشی از دیدارهای لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی میسر نشود.

E8CCBF4F-116B-481B-8870-2A79BCDEC367_w640_r1_s

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از این اقدام شرکت «داچ شل» با «جاکوب زوما» رئیس ‌جمهور و رئیس پارلمان این کشور دیدار کرده بود. انجمن صنایع نفتی آفریقای جنوبی متشکل از چندین شرکت تأمین‌کننده سوخت از جمله «شل» اعلام کرده است که این شرکت از سیاست‌های خود تبعیت کرده و به دلیل تحریم‌ها از ارائه سوخت به هواپیمای رئیس‌ مجلس ایران خودداری کرده است.

در همین حال، دولت آفریقای جنوبی هم بیانیه‌ای صادر کرده و از این اقدام شرکت نفتی «داچ شل» انتقاد کرده است. این بیانیه عدم ارائه سوخت به هواپیمای حامل رئیس مجلس ایران را «مایه شرمساری» خوانده است. این بیانیه می ‌گوید اتحادیه اروپا و کشورهای خارجی به این شرکت اطمینان داده‌اند که مجاز به ارائه سوخت است، اما این شرکت از این کار سر باز زده است.شرکت «داچ شل» تاکنون به این اتفاق واکنشی نشان نداده است.