امام خامنه ای :اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت نیست و موجب رفاه و گشایش خواهد شد

جمعی از مسئولان و فعالان اقتصادی ساعتی پیش با رهبر انقلاب دیدار کردند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار مسئولان و فعالان اقتصادی تاکید کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است و اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه اقتصادی برآورده می‌کند. رهبر […]

جمعی از مسئولان و فعالان اقتصادی ساعتی پیش با رهبر انقلاب دیدار کردند.به گزارش گروه دریافت خبر عصر ما ،حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار مسئولان و فعالان اقتصادی تاکید کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است و اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه اقتصادی برآورده می‌کند.

leader.ir (15 of 28)

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است و اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه اقتصادی برآورده میکند.

جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی، تقنینی، قضایی، و همچنین مسئولین مراکز و نهادهای دینی، نظارتی، اقتصادی، علمی و رسانه‌ای کشور ساعتی پیش با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در این تاکید کردند: سیاستهای اقتصاد مقاومتی یک تدبیر پویا و بلندمدت برای اقتصاد کشور است و اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه اقتصادی برآورده میکند.

* سیاستهای اقتصادی مقاومتی، الگوی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی و تدبیری بلند مدت و پویاست/ حسن این الگو اینست که مورد وفاق مسئولان و صاحبنظران اقتصادی قرار گرفته‬

* تکانه ‌های شدید اقتصادی ناشی از اقتصاد سرمایه‌ داری تمام کشورها را بسمت مقاوم سازی اقتصاد جهت داده/ کشور ما علاوه بر این تکانه ‌ها، بخاطر استقلال و عزتمداری مورد تهاجم و سوء نیست و احتیاج بیشتری به اقتصاد مقاوم دارد‬

* مولفه ‌ها و ویژگی های اقتصاد مقاومتی؛ اول: تحرک و پویایی در اقتصاد و بهبود شاخصهای کلان. کلیدی‌ترین شاخص، عدالت اجتماعی است. رونق اقتصادی بدون عدالت منطبق با خواست اسلام نیست‬

* مولفه دوم: توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا . مولفه سوم: تأکید بر ظرفیتهای فراوان داخلی .تکیه بر این ظرفیتها بمعنای چشم بستن بر امکانات بیرونی نیست اما نگاه، اعتماد و تکیه و تمرکز باید بر روی داشته‌های درونی باشد‬

* مولفه چهارم: رویکرد، همت و مدیریت جهادی . با حرکت عادی و خواب‌آلوده نمیشود پیش رفت . خوشبختانه رئیس‌جمهور تاکید کرد مسئولین دولتی در این کار بر حرکت جدی و مجاهدانه تأکید دارند‬

* مولفه پنجم: مردم محوری است. هرجا مردم به میدان بیایند عنایت و کمک خداوند هم خواهد آمد. در زمینه اقتصادی کمتر به این نکته بها داده شده. هدف از سیاستهای اصل ۴۴ همین بود اما حق آن ادا نشد. دولت باید زمینه‌سازی، هدایت و حمایت کند‬

* مولفه ششم: امنیت اقلام راهبردی و اساسی بویژه دارو و غذا. مولفه هفتم نیز کاهش وابستگی به نفت است. این نعمت بزرگ برای کشور مایه فروریختگی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شده. باید خام فروشی نفت به حداقل برسد

* مولفه هشتم: اصلاح الگوی مصرف بصورت عاقلانه، مدبرانه و اسلامی. مسئولین از ریخت و پاش در حوزه مدیریتشان پرهیز جدی کنند. اقتصاد مقاومتی به معنای ریاضت نیست بلکه بعکس موجب رفاه و گشایش خواهد شد.

* مولفه نهم: فسادستیزی است. لازمه حضور مردم در صحنه اقتصادی امنیت است. دست سوء استفاده کنندگان و قانون‌شکنان بسته شود. شفاف‌سازی شرط اصلی فسادستیزی و ایجاد کننده فضای رقابتی است‬

* مولفه دهم: دانش‌محوری .خوشبختانه وضع علمی امروز کشور اجازه حرکت بسمت اقتصاد دانش بنیان را میدهد. افراد دانشمند و مبتکر و شرکتهای دانش‌بنیان زیادی در کشور وجود دارد. این، مهمترین زیرساخت اقتصادی است‬

* ضرورتهای اجرای اقتصاد مقاومتی؛ اول: ظرفیتهای فراوان مادی و معنوی کشور. کشور از جهت نیروی جوان در بهترین وضعیت است. اگر به توصیه مکرر در مورد مسئله نسل توجه نشود این امتیاز از دست میرود‬.

* ضرورت دوم: مشکلات مزمن و دیرپای اقتصاد کشور. مانند وابستگی به نفت، واردات بدون اولویت، تورم مزمن، بیکاری، اشکال در برخی ساختارهای اقتصادی و در تولید و بهره‌وری و الگوی مصرف و در نظامات پولی، مالی و گمرکی.

* ضرورت سوم: تهدیدهای اقتصادی خارجی. از زمستان سال ۹۰ جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشور آغاز شد. علت تحریمها مسئله هسته‌ای و حقوق بشر نیست. علت، استقلال‌خواهی ملت و داشتن حرف نو و الگوساز بر پایه مبانی اسلام است.

* ضرورت چهارم: بحرانهای اقتصادی جهانی. نه مطلوب است و نه ممکن که ارتباطات خود را با دنیا قطع کنیم و دور خود حصار بکشیم. برای اینکه تحت تأثیر بحرانهای جهانی قرار نگیریم باید اقتصادمان را مقاوم کنیم.

* الزامات تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی؛ اول: عزم جدی مسئولان اقتصادی و فعالان مردمی. دوم: ورود در میدان عمل. این کار مصداق عمل صالح است. این نقشه راه بزرگ باید به برنامه تبدیل شود تا حماسه اقتصادی محقق گردد‬.

* الزام سوم: تبدیل کردن سیاستهای ابلاغی به سیاستهای اجرایی. باید برای برنامه‌سازی و سپس اجرا شاخص زمانی بگذارید. بر اساس شاخص زمانبندی بر پیشرفت کار و درستی مسیر نظارت کنید‬.

* الزام چهارم: هماهنگی میان بخشهای گوناگون. سازوکار هماهنگی را روسای قوا تهیه کنند.

* الزام پنجم: نظارت در همه سطوح. روسای قوا بر دستگاه‌ها نظارت کنند. مجمع تشخیص به وظیفه نظارتی خود بطور کامل عمل کند. رهبری نیز ان‌شاء الله نظارت خواهد کرد.

* الزام ششم: رفع موانع قانونی، حقوقی و قضایی. مجلس قوانین مزاحم را حذف کند . فعالان اقتصادی و مبتکران باید احساس کنند با موانع غیر معقول مواجه نیستند.

* الزام هفتم: گفتمان‌سازی. صداوسیما و رسانه‌ها نیز موظفند تصویر درستی از اقتصاد مقاومتی ارائه کنند. دستگاههای تبلیغاتی مخالف انقلاب به اشکال ‌تراشی، هو کردن و بی‌اهمیت جلوه‌دادن این کار اقدام کرده و باز هم اقدام می‌کنند.

* الزام هشتم: پایش و اطلاع‌رسانی. باید یک مرکز رصد قوی و بینا پیشرفت کار را پایش، اطلاعات را گردآوری و پردازش و حرکت لازم و شاخص سنجش را مشخص کند. در نهایت باید به مردم اطلاع‌رسانی شود‬.

* برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بلند مدت است اما نتایج آن زود ایجاد میشود. امیدواریم در همین دولت و با کار و پیشرفتی که میشود احساس عمومی مردم، شیرینی ثمرات این کار بزرگ را بچشد.