دروغگویی و تحریف با کدامین هدف؟

وقتی دیروز از جلوی دکه روزنامه فروشی رد شدم، تیتر درشت روزنامه کیهان توجه ام را جلب کرد “اوباما: ۹۵ درصد تحریم ها هرگز حذف نمی شود!”. برای هر کسی که موضوع مذاکرات هسته ای را دنبال کرده باشد، چنین تیتری بسیار تعجب آور خواهد بود. چرا که اگر قرار به حذف تحریم ها نباشد، […]

وقتی دیروز از جلوی دکه روزنامه فروشی رد شدم، تیتر درشت روزنامه کیهان توجه ام را جلب کرد “اوباما: ۹۵ درصد تحریم ها هرگز حذف نمی شود!”. برای هر کسی که موضوع مذاکرات هسته ای را دنبال کرده باشد، چنین تیتری بسیار تعجب آور خواهد بود. چرا که اگر قرار به حذف تحریم ها نباشد، هدف از مذاکرات کشورمان با ۵+۱ که رهبری هم با آن مخالفتی نداشته چیست؟ از اینرو تصمیم گرفتم وقتی به خانه آمدم پشت کامپیوتر رفته و منبع اصلی خبر را جستجو کنم. به لطف اینترنت واقعیت کمتر از یک دقیقه مشخص گردید.

520x380xunnamed,282,29.jpg.jetiweb.ic.UeMtCEf_AI

نقل قول کیهان، قسمتی از مصاحبه چند روز قبل اوباما با جفری گلدربرگ می باشد. در جایی گلدربرگ از اوباما می پرسد که آیا بازگرداندن تحریم ها به آسانی امکان پذیر است و اوباما اینگونه جواب می دهد که “خب، تا قسمتی بخاطر اینکه ۹۵ درصد تحریم ها هرگز برداشته نشده… (partly because ۹۵ percent of it never got turned off)” همانگونه که مشاهده می کنید منظور اوباما این است که ۹۵ درصد تحریم های گذشته هرگز حذف نشده و این گفته هیچ مناسبتی با تیتر بزرگ کیهان ندارد که “اوباما: ۹۵ درصد تحریم ها هرگز حذف نمی شود”.

سخنان اوباما در این مصاحبه حاوی نکات مثبت و منفی زیادی است که جای نقد بسیار دارد، اما اینکه روزنامه ای بخواهد با تحریف واقعیات، آنچه را که دوست دارد به خورد مخاطبانش دهد، امروزه به لطف وجود اینترنت و جریان آزاد اطلاعات امکان پذیر نمی باشد. در چنین شرایطی بهتر است روزنامه ها و بخصوص کسانی مسئول انتخاب تیتر اصلی روزنامه می باشند، در کنار در نظر گرفتن سیاست ها و اهداف خود، اعتبار روزنامه و احترام به مخاطبانشان را نیز در نظر بگیرند.

منبع : الف