آیه الله مهدوی‌کنی:مردم به دولت کمک کنند/آزادی این نیست که هرکس هرچه می‌خواهد بگوید

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: مجلس خبرگان در جایگاه حراست و صیانت از حوزه رهبری تاکید می‌کند که شعارها و برنامه ‌های اصولی که هر ساله از سوی مقام معظم رهبری در لحظه تحویل سال بیان می‌شود، تنها به برگزاری برنامه ‌های معمولی، همایش ‌ها و سمینارها محدود نشود. به گزارش عصرما ،آیت ‌الله مهدوی کنی […]

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: مجلس خبرگان در جایگاه حراست و صیانت از حوزه رهبری تاکید می‌کند که شعارها و برنامه ‌های اصولی که هر ساله از سوی مقام معظم رهبری در لحظه تحویل سال بیان می‌شود، تنها به برگزاری برنامه ‌های معمولی، همایش ‌ها و سمینارها محدود نشود.

13

به گزارش عصرما ،آیت ‌الله مهدوی کنی در افتتاحیه پانزدهمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری دوره چهارم که صبح امروز (سه‌شنبه) در محل ساختمان قدیم مجلس برگزار آغاز شد، با اشاره به اینکه “مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۹۲ بر دو نکته یعنی تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی تاکید کردند”، اظهار کرد: پس از انتخابات ریاست جمهوری و تشدید تحریم ‌ها از سوی غرب حماسه سیاسی و اقتصادی، به اقتصاد مقاومتی تبدیل و برنامه ‌ریزی شد و به دولت ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه “گاهی برای احترام به شعارها تنها به برگزاری مجالس، سخنرانی و همایش ‌ها بسنده می‌شود“، افزود: گاهی هزینه ‌های زیادی برای شعارها صرف می‌شود اما نتیجه‌ای عاید نمی‌ شود، پس امیدواریم با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و پیگیری سران سه قوه، برنامه ‌هایی که برای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است، عملی و اجرایی شود.رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با مروری بر توصیه ‌های مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، از این توصیه ‌ها، مفهوم “عدم وابستگی به سرمایه خارجی” را برداشت کرد و این مسأله را زمینه ‌ساز این دانست که دشمن نسبت به پیشبرد سیاست ‌های خود در کشورمان ناامید شود.مهدوی ‌کنی با یادآوری امکانات مادی و معنوی که ایران از آن بهره ‌مند است، اعم از جوانان فداکار، علما، دانشگاهیان و تمامی سرمایه ‌های موجود در کشور، خواست تاریخی ملت ایران طی ۳۵ اخیر مبنی بر استقلال و آزادی را یادآور شد و بر لزوم توجه به آن تاکید کرد.

وی در ادامه سخنرانی خود ضمن تاکید مجدد بر لزوم توجه به سرمایه ‌های عظیم داخلی و بهره ‌گیری از آن در جهت کم کردن وابستگی به خارج، توصیه‌های مذهبی را نیز یادآور شد و گفت: مطابق توصیه ‌های مذهبی، هرگاه به خداوند توسل کنیم خداوند نیز ما را یاری می‌کند.رئیس مجلس خبرگان رهبری به خواست خبرگان رهبری اشاره کرد و در زمینه توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت بسنده نکردن به طرح چند شعار و برگزاری چند همایش تاکید کرد و گفت: تجربه نشان داده است که اگر تنها به شعار بسنده کنیم، مردم نیز از پشتیبانی ما ناامید می‌شوند.

مهدوی کنی در ادامه خطاب به رئیس ‌جمهور که در جلسه حاضر بود، اظهار کرد: تذکرم این است که مسئولان محترم مسائل مورد نظر رهبری را پیگیری کنند. ما هم دعاگوی آن‌ ها هستیم و بدانید دعای علما پشتیبان شماست.وی با بیان اینکه ” رجزخوانی در جنگ خیلی مرسوم است تا از طریق آن روحیه سربازان تقویت شود “، تصریح کرد: اما در کارهای زیربنایی، رجزخوانی کافی نیست. این کارها با رجزخوانی انجام نمی ‌شود. امیدوارم مسئولان و رئیس دولت که در مجلس حضور دارند، همچنین رؤسای سایر قوا با همکاری و کمک یکدیگر کاری کنند که دشمنان و کسانی که امید بسته‌اند مردم از انقلاب ببُرند، ناامید شوند.

رئیس مجلس خبرگان در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری صبری که ملت ایران در مواجهه با مسائل و مشکلات از خود نشان داده است، اظهار کرد: از مردم می‌خواهم که واقعاً به دولت کمک کنند، صبر و همکاری داشته باشند و مددجویی کنند.مهدوی کنی در ادامه با اشاره به انتشار مطلبی در یکی از روزنامه‌ها درباره مصرف بالای انرژی در ایران، از این پدیده ابراز تأسف کرد و با توصیه به همگان نسبت به پرهیز از اسراف که در اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته است، تاکید کرد: باید برای مبارزه با اسراف از خودمان شروع کنیم. مثلا در همین مجلس چراغ‌ های زیادی روشن است. از خودمان شروع کنیم؛ از دفتر خودمان شروع کنیم.

وی بار دیگر بر ضرورت صرفه‌ جویی در مصرف انرژی از جمله آب و برق و بویژه در مراکز دولتی و اداری تاکید کرد و با تکیه بر توصیه ‌های مذهبی در خصوص پرهیز از اسراف، عمل به چنین توصیه ‌هایی را زمینه‌ساز این دانست که خداوند نیز ملت ایران را در پیشبرد اهدافش یاری کند.مهدوی کنی در ادامه به رعایت قناعت در سبک زندگی پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد و گفت: باید در زندگیمان قناعت داشته باشیم و حتی اگر پیشرفت بسیار در زندگی‌ مان داشته باشیم، باز هم باید قناعت کنیم و من در همین راستا به دوستان توصیه کردم که در پذیرایی از علما، قناعت را رعایت کنند چون همین ‌جا هم باید نشان بدهیم که قناعت یعنی چه.

رئیس مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: به طور مثال آقای هاشمی در خاطرات خود آورده ‌اند که برخی شب ‌ها نان و پنیر می‌خورند و شاید مردم تصور نکنند که آقای هاشمی نان و پنیر بخورند.وی تصریح کرد: امیدوارم همه مردم در انجام اقتصاد مقاومتی به مسئولان کمک کنند و فقط توقع و درخواست نداشته باشند و مسئولان هم تلاش خود را در این راستا انجام دهند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز و آغاز فعالیت نهادهای امدادی از جمله کمیته امداد امام(ره)، خاطرنشان کرد: رسم ایرانیان ست که در ایام نوروز به همراهانشان که مشکل دارند، کمک کرده و خانواده‌های دیگر را خوشحال کنند؛ البته اعتقاد ندارم که مردم باید همیشه فقیر باشند. همانطور که خداوند در قرآن می‌فرماید، تفاوت‌ها امری طبیعی است اما نباید آنطور باشد که یک عده هیچ‌چیز نداشته باشند پس با وجود تفاوت‌ها، همه باید در خدمت یکدیگر باشند.وی ادامه داد: این طور نیست که فقر خواسته اولیه خدا باشد. فقر یا معلول ظلم یا جهل یا تنبلی است. امیدوارم نظام اسلامی ما بتواند الگویی باشد تا فقر را ریشه‌کن کند؛ با وجود اینکه وجود تفاوت ‌ها نیز امری طبیعی است.

مهدوی کنی همچنین به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مسئولان و مذاکره‌کنندگان بارها گفته‌ اند در مقام حفظ اصول و حقوق ملت ایران عمل خواهند کرد و از خطوط قرمز عبور نمی‌کنند و ما هم معتقدیم که دولتمان مردمی و اسلامی است و امیدواریم به پشتیبانی رهبری و مردم به راه خود ادامه دهد و عقب ‌نشینی نکند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه به موضوعات فرهنگی اشاره کرد و افزود: گاهی تصور می‌شود به خاطر پیشرفت مسائل فرهنگی باید اعلام آزادی کنیم و حریم ‌ها را بشکنیم تا عده‌ای راضی باشند.وی به شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: برای پیشرفت کشور و حیات اجتماعی نیاز به آزادی است، چون آزادی نعمت بزرگی است و ما به حریت تکیه می‌کنیم؛ همانطور که امام حسین(ع) در روز عاشورا به حریت تکیه کردند اما معنای آزادی این نیست که اعلام کنیم هرکس هرچه می‌خواهد بگوید.مهدوی کنی اضافه کرد: شاید گاهی نتوانیم جلوی برخی چیزها را بگیریم اما درست نیست که مسئولان اعلام آزادی کنند چون بهانه به دست بهانه ‌گیران خواهد داد و این روش پیامبر (ص) امام و رهبری و علما نبوده است. بنابراین باید حریم ‌ها را حفظ کنیم که مبادا در این روزها روزنامه ‌ای چیزی بنویسد که حریم ‌ها را بشکند.وی با تاکید بر اینکه “مسئولان همه در این مورد اتفاق نظر دارند که نباید به دست خودمان حریم‌ ها را بشکنیم”، تصریح کرد: به خاطر می ‌آورم روزی مسئولی گفت بهتر است گشت ارشاد را کنار بگذاریم و من در جواب به او گفتم اگر گشت ارشاد را مصلحت نمی‌دانید، چرا اعلام می‌کنید؟ چون با این حرف شما عده‌ای بهانه خواهند گرفت و می‌گویند یک مسئول کشور این حرف را زده است؛ البته این موضوع مربوط به زمان آقای روحانی نیست.

مهدوی کنی با تاکید بر اینکه “باید در حفظ حریم‌ها تعصب داشته باشیم“، به ضرورت اجرایی شدن اسلام به صورت تدریجی اشاره کرد و افزود: در اسلام همه‌چیز یک دفعه طرح نشده است اما پیامبر(ص) هیچ‌گاه امر حرامی را حلال اعلام نکردند، پس حفظ حدود بوسیله مسئولان باید مورد توجه باشد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تداخل ایام نوروز با ایام فاطمیه، اظهار کرد: رفت و آمد، خوشحالی و صله رحم را نهی نمی‌کنیم اما شیعیان باید حریم ایام عزا را حفظ کنند و مبادا رسانه ‌ها و مجالس طوری باشد که حریم‌ها شکسته شود؛ البته در ۳۵ سال گذشته نیز این تجربه را داشته‌ایم که ایام عاشورا با نوروز هم زمان شود و مسلمانان همواره حریم ‌ها را حفظ کرده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه ” اگر انسانی در دنیا از ما کمک بخواهد و ما به او کمک نکنیم، مسلمان نیستیم”، خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم در آفریقای مرکزی یا میانمار مسلمانان را تکه تکه می‌کنند و کارهایی انجام می‌دهند که متعلق به عصر حجر است و همچنین در سوریه، بحرین، افغانستان و پاکستان شاهد برخی اقدامات تروریست ‌ها هستیم که نسبت به آنها اظهار نفرت کرده و اعلام برائت می‌کنیم و اگر از دستمان برآید باید به مظلومان کمک کنیم. پس ما به عنوان مجلس خبرگان رهبری از این اقدامات اعلام برائت می‌کنیم و ان ‌شاءالله بتوانیم به آنها کمک کنیم و از دولت می‌ خواهیم در حد توان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

مهدوی کنی همچنین ضمن تشکر از مردم برای راهپیمایی ۲۲ بهمن و با بیان اینکه “امسال مردم بیشتر از گذشته حضور پیدا کردند”، تاکید کرد: مردم به دنیا نشان دادند که با وجود اختلاف سلیقه‌ها، با یکدیگر هماهنگ هستند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان نیز یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی – عضو فقید مجلس خبرگان رهبری – را گرامی داشت.