مقتدایی در یادواره 654 شهید جاویدلاثر : آنچه خداوند به ما داده امانت است!

استاندار خوزستان با اشاره به این​که شکل گفتمان و ابزار گفت‌وگو با نسل‌ها متفاوت است، بر توجه به این تفاوت​ها در انتقال پيام شهدا تأکید کرد و گفت: در چنین برنامه‌هایی باید برای نسل جدید طور دیگری صحبت کنیم و به زبانی که متناسب فهم و درک نسل جوان است کار کنیم. بنابراین اگر به […]

استاندار خوزستان با اشاره به این​که شکل گفتمان و ابزار گفت‌وگو با نسل‌ها متفاوت است، بر توجه به این تفاوت​ها در انتقال پيام شهدا تأکید کرد و گفت: در چنین برنامه‌هایی باید برای نسل جدید طور دیگری صحبت کنیم و به زبانی که متناسب فهم و درک نسل جوان است کار کنیم. بنابراین اگر به دنبال جاوید ماندن اثرات این جاویدان‌اثران باشیم، باید این جلسات به لحاظ سن و سال، محتوا و موضوعات طبقه‌بندی شود.

107673

عبدالحسن مقتدایی، در اولین یادواره سرداران و 654 شهید جاویدالاثر استان که عصر امروز، پنج‌شنبه 21 اسفند در مجتمع طلائیه اهواز برگزار شد، اظهارکرد: وقتی شخصی در جمعی سخن می‌گوید یا داشته‌های علمی او باید برتر باشد یا موقعیت اجتماعی او برتر باشد و یا به لحاظ سن و سال پیشکسوت‌تر باشد که در این جمع با توجه به جایگاهی که خانواده معظم شهدا دارند، بنده هیچ قابلیتی در خود نمی‌بینم که در این مکان بایستم و موضوعی را طرح یا تحلیل بکنم و یا تقدیر و تشکری داشته باشم. هر چند خود ما از همین خانواده و از جنس دوران دفاع مقدس هستیم اما در این مجموعه صبورترین، مظلوم‌ترین و منتظرترین خانواده‌های ایثارگران حضور دارند.

وی ادامه​داد: پس از دوران دفاع مقدس و پایان جنگ تحمیلی، بسیاری تعیین تکلیف شدند، عده‌ای به کسب و کار و محل زندگی خود بازگشتند و تکلیف همه با جبهه‌ها یکسره شد. بدون شک آن مجموعه‌ای که به لحاظ دلبستگی همچنان روح و قلبشان در مناطق دفاع مقدس باقی ماند، خانواده‌های عزیزان جاویدالاثر است.مقتدایی با اشاره به برگزاری مراسم تشییع شهدای گمنام که پیش از ظهر امروز در اهواز برگزار شد، اظهارکرد: هر چند این شهدا گمنام و ناشناس بودند ولی چنان ترکیب جمعیت متفاوت و انبوه بود که بیانگر عنایت مردم به چنین شخصیت‌های بزرگواری است.

استاندار خوزستان گفت: دوران انقلاب و دفاع مقدس فراز و فرودها و سختی و مرارت‌های زیادی داشت اما هر کس که سهمی در ایجاد این ارزش‌ها داشته باشد، هر قدر این سهم بیشتر باشد، به تبع سختی و مرارت آن نیز بیشتر و میزان و اندازه ارزش او هم بیشتر خواهد بود. تسلای خاطر خانواده شهدا اتفاق نمی‌افتد مگر این​که رابطه این خانواده از مادر، پدر، همسر و فرزند فراتر از یک رابطه دنیایی باشد و چنین خانواده‌ای رابطه خود را با خدای خود تنظیم کند.

وی بيان​كرد: انتظار شاید سخت‌ترین حسی است که خداوند در وجود انسان گذاشته است ولی این انتظار می‌تواند منشأ ارتباط انسان با خدا باشد. اگر بپذیریم آنچه خداوند به ما داده امانت است و این امانت را انسان با همه وجود تقدیم خدا کرده است، اگر این مسئله حل شد بقیه مسائل هم التیام پیدا می‌کند. توجه به پایه‌های اعتقادی، دینی و ارتباط انسان با ارزش‌هایی که باعث شد این هدیه‌ها را راهی جبهه کند، می‌تواند این سنگینی بار را تا حدودی سبک کند.مقتدايي با اشاره به روز بزرگداشت شهدا اظهارکرد: مجموعه خانواده شهید و ایثارگر باید این روز را پررنگ کنند. زیبنده نیست که جامعه روزی را که متعلق به شهدا است نشناسد و این روز باید آغازی برای انجام کارهای خاصّ دیگر از سوی فرزندان شهدا باشد. پیشنهاد می‌کنم فضای جلسات به دست فرزندان شهدا سپرده شود.

وی با اشاره به برنامه‌ها و محتوای چنین مراسمی گفت: اگر بخواهیم راه شهدای ما ماندگار باشد در کنار برنامه‌های خود، کارهایی انجام دهیم که متناسب نیاز نسل جدید و نسلی که از خود شهدا باقی مانده است، باشد. باید برای ایجاد ارتباط قوی‌تر، زیباتر و به روز کردن این ارتباط‌ها به دنبال نوآوری باشیم.استاندار خوزستان تصریح​کرد: گریه، نوحه و دعاکردن هر کدام به جای خود موضوعاتی هستند که بسیار ارزشمند و تحول‌آفرین است ولی باید موضوعات جدیدتری را متناسب با نیازهای جامعه نیز پاسخ دهیم. نیاز خانواده‌های شهدا مانند خانواده‌های دیگر است. وقتی رسول اکرم(ص) می‌فرماید: من بنده‌ای مانند شما هستم. این سخن برای ما پیام دارد. ما حق نداریم با نیازهای مجموعه‌ای به لحاظ داشتن ارزشی که در جمعیت‌شان است با حجب و حیا و محدودیت برخورد کنیم.

مقتدايي تصریح​کرد: مناسبت‌ها متعلق به همه است. در کنار ارزش‌هایی که وجود دارد باید نوآوری‌های متفاوتی انجام دهیم. فرزندان شهدا و افتخارات شهدا را به رخ بکشیم و نشان دهیم که همسر شهید و خانواده‌ او چه صیانتی از راه شهید کرده است.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین نریمیسا، فرمانده دوران دفاع مقدس به روایت‌گری از این دوران پرداخت و پس از او گروه نمایش شاهد به اجرای برنامه پرداختند. مداحی حاج احمد طرفی پایان بخش این برنامه بود.