ناطق نوری: تندروها و بی‌ترمزها یکی از بدبختی‌های کشور هستند

ناطق‌نوری در ادامه سخنان خود، دقت در بیت‌المال را از دیگر خصوصیات حاجی‌حیدری عنوان کرد و با بیان این‌که حواس ایشان به حلال و حرام و بیت‌المال بود، گفت: مردم ما یکدفعه از تلویزیون و روزنامه‌ ها و سایت ‌ها می‌شنوند که فلان‌ جا بردند و خوردند، سه هزار میلیارد اینجا و ۱۰۰ هزار میلیارد […]

ناطق‌نوری در ادامه سخنان خود، دقت در بیت‌المال را از دیگر خصوصیات حاجی‌حیدری عنوان کرد و با بیان این‌که حواس ایشان به حلال و حرام و بیت‌المال بود، گفت: مردم ما یکدفعه از تلویزیون و روزنامه‌ ها و سایت ‌ها می‌شنوند که فلان‌ جا بردند و خوردند، سه هزار میلیارد اینجا و ۱۰۰ هزار میلیارد از آنجا رفت. حال صحبت من این است یا این موضوعات را به مردم نگویید یا اگر می‌گویید تا آخر جلو بروید تا مردم بفهمند ته کاسه چه شده است و کدام پرونده درست است و کدام پرونده درست نیست تا مردم ماجرا را بفهمند.این عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بحث آبروی افراد مدنظرمان است،چرا تا پرونده کسی روشن نشده و محاکمه و دادگاه برای او برگزار نشده،‌آبرویش را می‌بریم.

53862_334

به گزارش گروه دریافت خبر عصرما،حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در مراسم ختم ابوالفضل حاجی‌ حیدری از مبارزین انقلاب اسلامی با بیان اینکه مجالسی اینچنینی باید وجه آموزش، تنبه و تذکر برای همگی داشته باشد، گفت: چه بسا کسی ثروت و امکاناتی دارد، ولی از او یاد نمی ‌شود و حتی ممکن است عده‌ای هم از رفتن چنین شخصی خوشحال شوند پس باید دید که این فرد چه کرده است. آنها چه خوب و چه بد رفته‌اند ولی ما باید از این اقبال‌ ها و عدم اقبال ‌ها الهام و درس بگیریم.

وی افزود: باید بپرسیم که چه می‌شود کسی مثل مرحوم عسگراولادی و حاج ‌ابوالفضل حیدری وقتی از دنیا می‌روند آن موج و آن مجالس ترحیم برگزار می‌شود. این مجالس همه باید برای ما آموزش و تنبه باشد و به فکر فرو برویم که این اشخاص چه کرده‌اند که محبوب شده‌اند.

وی در ادامه بارزترین صفت ابوالفضل حاجی‌ حیدری را اخلاص او عنوان و اظهار کرد: قیام، حرکت و حرف زدن و مبارزه فقط باید برای خدا باشد. من یک بار از زبان ایشان نشنیدم که بگویند ما بودیم که انقلاب و مبارزه کردیم، پس سهم ما کو؟ ایشان حتی حاضر نبودند در سالروز پیروزی انقلاب جلوی دوربین بروند و مصاحبه کنند و بگویند که من ۱۳ سال در زندان بودم. حال برخی از ما در ۲۲ بهمن، سالروز پیروزی انقلاب وقتی جایی پیدا می‌شود، خرج می‌کنیم که بگوییم من در راهپیمایی و فلان ‌جا بوده‌ام . این افراد چنان خودشان را انقلابی جلوه می‌دهند که باعث تعجب انسان می‌شوند و آدم از خودش می‌پرسد که اینها از کجا پیدایشان شد.

ناطق ‌نوری در ادامه گفت:بندگان خالص خدا اخلاص دارند و نمی‌گویند چرا عکس و فیلم من را نشان نمی‌دهند. کاری که برای خدا انجام شده است را باید با او حساب کنیم و اگر کارمان برای خدا نیست، چیست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه دیگر صفت ابوالفضل حاجی‌حیدری را تواضع و فروتنی او خواند و با بیان این‌که این صفت از علائم تقواست، گفت: آدم‌های با تقوا دروغ نمی‌گویند، تهمت نمی‌زنند، فحش نمی‌دهند، غیبت نمی‌کنند و مردم را به جان هم نمی‌اندازند، راه درست را طی می‌کنند.

ناطق‌نوری با بیان این‌که آدم‌های با تقوا افراط‌گر و تندرو نیستند، بلکه معتدل هستند، گفت: هم‌اکنون یکی از بدبختی‌های کشور ما این است که گرفتار تندروها و بی‌ترمزها هستیم. حال چه چپ، چه راست باشد. تندروی و نامتعادل حرکت کردن به کشور و انقلاب ضربه می‌زند. ما میزان داریم و میزان ولی فقیه و ولی امر مسلمین است. معنا و ابعاد ولایت فقیه نیز بیان شده است. اوامر ولی، مولوی و ارشادی است و اینکه تکلیفان در مولوی و ارشادی چیست نیز بیان شده است. حال برخی کاسه‌های داغ‌تر از آش هستند که اینها زمان امیرالمؤمنین هم بودند و آخرسر هم جزو خوارج شدند.

وی گفت:علامت سجده روی پیشانی خوارج دیده می‌شد و آستین لباسشان پاره می‌شد، اینها به ظاهر زاهد بودند اما امیر المؤمنین علی (ع) در موردشان می‌گفت که خطر اینها از کفار بیشتر است.ناطق‌نوری ادامه داد:به برخی گفته می‌شود که ولی امر و ولی فقیه موضوعی را فرموده‌اند، اما افراطیون می‌گویند که برخی چیزها را ایشان مصلحت نمی‌دانند و ما باید جاده صاف کن باشیم که در واقع این جلوتر از امام حرکت کردن است.وی اظهار کرد: تکفیری ‌ها و القاعده و این مرزها از کجا آمده‌اند. این تندروها به نام اسلام، فساد و جنایت می‌کنند، سر می‌برند و قلب طرف را می‌خورند و به زنان مردم تعدی می‌کنند و فکر هم می‌کنند با این کارها به بهشت می‌روند.

وی در ادامه متکبر و خودخواه نبودن را از دیگر صفات مرحوم حاجی ‌حیدری دانست و گفت:آدم‌ های باتقوا اینگونه ‌اند و برای خود کلاس نمی‌گذارند.می‌بینیم که شخصی وقتی این طرف میز بوده، صدایش یک طور است و وقتی به او می‌گویند تو رییس یک بخش هستی، صدایش عوض و قیافه‌اش طور دیگری می‌شود. حال باید پرسید پیغمبر (ص) و امیر المؤمنین (ع) کلاس می‌گذاشتند؟

این عضو تشخیص مصلحت نظام در ادامه خوش ‌اخلاقی و حسن خلق را از دیگر ویژگی‌ های مرحوم ابوالفضل حاجی‌ حیدری عنوان و تصریح کرد:مومن صورت شاد دارد، در حالی که برخی عبوس و گرفته‌ اند و وقتی انسان به آنها نگاه می‌کند، غم عالم را می‌گیرد. مومن باید شاد باشد و هر غمی را در دل بگذارد. ضمن اینکه بعد از انجام واجبات چیزی مثل حسن خلق انسان را به خدا نزدیک نمی‌کند، بنابراین باید با زن و بچه و مردم و در جامعه خوش ‌اخلاق بود و به مردم احترام گذاشت.

وی در ادامه گفت:وقتی می‌خواهیم با آدم‌ ها روبه‌رو شویم که یا کوچک‌ تر از ما و یا بزرگتر و یا هم سن ما هستند، باید به این موضوع توجه کنیم که لازم است به کوچک ‌ترها احترام بگذاریم و احتمال بدهیم که او چون کوچکتر از ماست گناه کمتری دارد و به خدا نزدیک‌تر است.وی افزود: وقتی با بزرگتری از خود مواجه می‌ شویم، احتمال دهیم که او بیشتر بندگی خدا را کرده است و وقتی با هم سن خود مواجه می‌شویم باید به او احترام بگذاریم؛ چراکه ما از گناهان خود خبر داریم ولی از او خبر نداریم بنابراین چه بسا او بهتر از ما باشد.

وی در ادامه با تاکید بر این ‌که موفقیت پیامبر (ص) خدا به خاطر حسن خلق ایشان بوده است،گفت:پیامبر (ص) این موضوع را مورد توجه قرار می‌دادند که مردم حال قیافه گرفتن را ندارند و بنابراین برایشان قیافه نگیرید و با حسن خلق با آنها رفتار کنید. ایشان می‌فرمایند کسی که روز قیامت به من نزدیک است، راستگو ترین و خوش‌اخلاق‌ترین مردم است. همچنین ایشان این موضوع را می ‌فرمودند که کسی نماز شب می‌خواند و روزه می‌گیرد، ولی بد دهن و بداخلاق است، آن نمازها و روزه‌ ها به دردش نمی‌خورد و حتی چنین فردی اهل جهنم خواهد بود.وی در همین راستا اظهار کرد: مرحوم ابوالفضل حاجی‌ حیدری لبخند بر لب داشت و حسن خلق یکی از خصوصیات ایشان بود.

ناطق‌ نوری در ادامه سخنان خود، دقت در بیت‌المال را از دیگر خصوصیات حاجی‌حیدری عنوان کرد و با بیان این‌ که حواس ایشان به حلال و حرام و بیت‌المال بود، گفت: مردم ما یکدفعه از تلویزیون و روزنامه‌ ها و سایت ‌ها می‌ شنوند که فلان ‌جا بردند و خوردند، سه هزار میلیارد اینجا و ۱۰۰ هزار میلیارد از آنجا رفت. حال صحبت من این است یا این موضوعات را به مردم نگویید یا اگر می‌گویید تا آخر جلو بروید تا مردم بفهمند ته کاسه چه شده است و کدام پرونده درست است و کدام پرونده درست نیست تا مردم ماجرا را بفهمند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مردم را به تردید و بی‌اعتباری و شک درباره خودمان و نظام و انقلابمان نیندازید. اگر می‌بینید بیت‌المال را کسی حرام کرده، رودربایستی نکنید.با مردم تعارف نداشته باشیم.نگوییم بد است و آبروی فرد می‌رود. اگر بحث آبرو را در نظر داریم، پس چرا وقتی پرونده کسی روشن نشده و برای او محاکمه و دادگاه برگزار نشده، آبرویش را می‌بریم.

وی در ادامه گفت: چرا وقتی خودمان به مطلبی می‌ رسیم، حرفی نمی‌زنیم. باید این تضادها را حل کرد و مردم را از تردید بیرون آورد.ناطق نوری در بخش پایانی سخنان خود، دیگر خصوصیت مرحوم حاجی‌حیدری را خدمت به خلق و محرومان تا آخرین روزهای عمرش دانست و گفت: ایشان در آخرین لحظات عمرشان می‌گفتند آنچه را که من باید امضا کنم بیاورید.

وی همچنین اظهار کرد: حاجی‌ حیدری بزرگترین خدمت را به کمیته امداد در باب خود اشتغالی انجام داد و باید گفت که ایشان از بنیانگذاران و احیا کنندگان خود اشتغالی در کمیته امداد بودند و چقدر بچه‌های فقیر را آموزش دادند و خودکفا کردند تا اینها زندگی‌شان را با عزت بگذرانند و همه اینها برکاتی است که از چنین انسان پربرکتی حاصل شده که امیدواریم ذخیره آخرت ایشان باشد