آیین آغاز بکار پایگاه خبری”عصرما” در اهواز برگزار شد

آیین آغاز بکار و فعالیت نخستین رسانه مجازی فعالان فرهنگی – اجتماعی استان خوزستان تحت عنوان “عصرما” در راستای تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین پیاده سازی شعارهای محوری دولت تدبیر و امید با مشی اعتدال بعد از ظهر شنبه و در آستانه میلاد خجسته پیامبر رحمت و مهربانی […]

آیین آغاز بکار و فعالیت نخستین رسانه مجازی فعالان فرهنگی – اجتماعی استان خوزستان تحت عنوان “عصرما” در راستای تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین پیاده سازی شعارهای محوری دولت تدبیر و امید با مشی اعتدال بعد از ظهر شنبه و در آستانه میلاد خجسته پیامبر رحمت و مهربانی (ص)و رییس مذهب حضرت امام صادق (ع) با حضور جمعی از اندیشمندان، نویسندگان و فعالان فرهنگی – اجتماعی استان خوزستان (حامیان دولت تدبیر و امید) در سالن کنفرانس راه آهن خوزستان برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید حجهالاسلام و المسلمین فیاضی مسئول شاخه روحانیون ستاد دکتر روحانی در استان خوزستان و همچنین دکتر عباس حیصمی از فعالان فرهنگی – اجتماعی خوزستان در سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه رسانه در عصر معاصر پرداختند.

فیاضی:آزادگی اولین شرط موفقیت یک حرکت فرهنگی و رسانه ای است

در آغاز این مراسم حجهالاسلام و المسلمین فیاضی از فضلای حوزه علمیه قم با تبریک خجسته میلاد نبی گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام صادق (ع) همزمانی آغاز بکار و فعالیت پایگاه خبری « عصرما » با این مناسبت را برای مردم خوزستان و همه فرهیختگان فرخنده دانست و پیرامون اهمیت رسانه و تبلیغ گفت: واژه «قول» در قرآن کریم در واقع اشاره به موضوع اطلاع رسانی و بیان حقیقت دارد .در همین راستا بیش از ۱۷۰۰ مرتبه کلمه قول در قرآن کریم تکرار شده است و این امر اهمیت گفتار و رسانه را بیان می کند.« الکلام خیر من السکوت» در این راه و بیان حقیقت انسان نباید کوتاه بیاید.
حجهالاسلام فیاضی توضیح داد:گاهی تیلیغات و اثرگذاری رسانه ها آنقدر زیاد است که می تواند یک مساله را برجسته و به نیاز اساسی جامعه تبدیل کنند. چه بسا گاهی نفوذ یک کلام یا کتاب بیش از تهاجم نظامی است. بنده مطالعه ای پیرامون چگونگی زیست اسکیموها داشتم.با اینکه این مردمان در قطب و مناطق یخی زندگی و معمولا خانه های آنها از یخ ساخته می شوند اما همین مردم در خانه هایشان از یخچال استفاده می کنند .در واقع این رفتار دلالت بر اثرگذاری رسانه ها و تبلیغات بر روند این بخش از ساکنان کره زمین دارد.رسانه های  مستقل و کارآمد می توانند نقش مهمی در عرصه روشنگری و هدایت شهروندان داشته باشند.بی شک هدایت بزرگترین نعمت است و بالاتر از آن هدایت انسان هاست.
این استاد حوزه علمیه قم در تبین هدایت از رهگذر تبلیغ و روشنگری صحیح اظهار داشت:اگر انسان باعث هدایت انسان دیگری شود این دستاورد از تمام عالم بهتر است حضرت رسول گرامی اسلام (ص) خطاب به امام علی (ع) می فرماید یاعلی لو اهتدا بک شخص واحد خیر مما تطلعت علیه الشمس
باید بپذیریم امروز رسانه تاثیر گذار است و ما باید از این راه وارد شویم و گفتمان انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) را گسترش دهیم.و شرایط تعدل را در جامعه حاکم کنیم.بحمدالله دولت تدبیر و امید نیز تمامی این زمینه ها را فراهم نموده است.
آقای فیاضی مهمترین ویژگی های یک رسانه خوب را برشمرد و گفت: آزادگی اولین شرط موفقیت یک حرکت فرهنگی و رسانه ای است و دوری از تعلقات مادی و مناصب سیاسی از لوازم رسیدن به این هدف بزرگ است.شجاعت در بیان حقیقت ،دفاع از مبانی دینی ،پذیرش اشتباه ،تبین حقوق مردم ویژگی مهم یک رسانه خوب است البته شجاعت بمعنای تهور و بی باکی و پرده دری نیست.باید یادآور شویم از اینکه فعلا در این راه تنها هستیم نباید هراس داشته باشیم ،روزگاری پیامبر اکرم (ص) نیز تنها شروع کرد اما امروز به برکت همان ایستادگی بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون نفر پیرو دارند و دیگر تنها نیست.
آقای فیاضی خطاب به نویسندگان و صاحب نظران گفت: باید همه به صحنه بیایند و با تولید مقالات و نوشته های خوب و مفید از این فضا و رسانه مردمی استفاده و به رشد و تقویت آن کمک کنند،زیرا حرکت های فردی همیشه به بن بست می رسند.کسانی هم که نمی توانند بنویسند،مکلفند تا اگر خطا و اشتباهی ببینند آنرا باید فوری تذکر دهند تا خطاها اصلاح گردد .در این راه همه مسئول هستیم.

دکتر حیصمی:تمامیت خواهی  همیشه منجر به شکست می شود.

در ادامه برنامه دکتر عباس حیصمی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خوزستان و از فعالان فرهنگی – سیاسی ضمن عرض شادباش بمناسبت خجسته زاد روز رسول گرامی اسلام (ص) ،امام صادق (ع)  و هفته وحدت ،از اعضای مجمع فعالان فرهنگی – اجتماعی بدلیل تلاش در راستای همگرایی نیروهای معتدل استان و راه اندازی رسانه ” عصرما ” تقدیر و تشکر کرد و تقارن برگزاری این نشست با این اعیاد فرخنده را گام مهمی در جهت الگو پذیری از سیره پیامبر رحمت (ص) در جهت ابلاغ باورها ی راستین دینی و روشنگری افکار عمومی جامعه دانست و گفت:ابلاغ پیام بندگان خدا و تلاش برای روشنگری در راه خدا باعث استواری حکومت عدل الهی و شکل گیری زندگی آرام و مبتنی بر قسط و عدل برای انسان ها خواهد شد.در موقعیت کنونی استفاده از ظرفیت های رسانه ای بر کسی پوشیده نیست .باتوجه باینکه اکثریت شرکت کنندگان در نشست اهل قلم و آشنا به حوزه رسانه بوده طبیعتا با قلم و ارزش آن بیگانه نیستند.لذا باید از توان و ظرفیت همه عزیزان بویژه اندیشمندان و صاحب نظران در راستای روشنگری و توسعه فرهنگی استان در قالب تولیدات فکری در فضای این رسانه بهره جست. مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به حدیثی ارزشمند از امام صادق (ع) درباره زکات علم اظهار داشت: زکات علم یک ضرورت مهم در عصر ماست و بفرمایش امام صادق (ع) زَکَاهُ الْعِلْمِ نَشْرُهُ ،لذا دوستان با کمک به راه اندازی و توسعه هر چه بهتر این پایگاه خبری – تحلیلی زکات علم را گسترش دهند تا جامعه و افکار عمومی آن همیشه روشن و پرفراز باشد.همگرایی و حرکت جمعی دوستان در این عرصه خطاها و لغزش ها را کاهش می دهد . دکتر حیصمی با تاکید بهره جستن از تعالیم حیاتبخش قرآن در مسیر حرکت روشنگری گفت: امام صادق(ع) می فرماید (فَإِذَا الْتَبَسَتْ‏ عَلَیْکُمُ الْفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالْقُرْآنِ فَإِنَّهُ شَافِعٌ مُشَفَّع)‏ به ما دستور داده اند که هر گاه فتنه های زیاد مانند پاره هایی از شب تار به شما روی آورد به قرآن پناه ببرید.لذا قرآن کتاب و نور است و هر موقع فتنه هاو آشوب ها و نفاق جامعه را تاریک کرد باید به سمت قرآن و مفاهیم بلند آن حرکت کرد.که در واقع بهترین رسانه روشنگر است .پس قرآن می تواند اساس و بستر کار این رسانه تازه تولد یافته در عرصه فرهنگی کشور و استان باشد. وی مسئولیت اداره رسانه را باتوجه به اهداف و رسالت مهم آن بسیار سنگین توصیف و اظهار کرد:کسی که رسانه راه اندازی می کند می تواند مسئولیت سنگین را بپذیرد و تاثیر فراوانی بر افکار عمومی جامعه خواهد گذاشت حال این تاثیر هم می تواند خوب باشد هم بد.

نگاه به وجدان و تعهد به مبانی اخلاقی در همه ابعاد کار رسانه یک ضرورت جدی است

دکتر حیصمی در ادامه رعایت برخی “پرهیزها” را در رویکر فعالیت های رسانه ای را ضروری دانست و گفت:نگاه به وجدان و تعهد به مبانی دینی و اخلاقی در همه ابعاد کار رسانه یک ضرورت جدی است ،زیرا وجدان تنها محکمه ای است که نیاز به قاضی ندارد.انصاف در انتشار ،بیان و انعکاس مطالب در راستای احقاق حقوق یا اعطای آنها فراموش نشود. ایشان در ادامه به گسترش تعداد رسانه در دوره حاکمیت دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت:در این دوره شاهد شکوفایی و گسترش فضای رسانه ای هستیم که حتی شاید بیش از زمان همه دولت های بعد از انقلاب اسلامی باشد.تصمیم به راه اندازی این رسانه در دوران شکل گیری گفتمان اعتدال خود دلیل روشنی بر مدعاست.لذا انسانی زنده و روشنفکر است که زمان خودش را بخوبی درک نماید . این استاد دانشگاه در ادامه برخی شاخص های مهم در روند موفقیت یک رسانه خوب را برشمرد و افزود:رسانه موفق با شاخص های مهم ذیل را بدرستی در روند فعالیت خود مورد توجه جدی قرار دهد:

۱-کلیدی ترین نقش و رسالت یک رسانه نقش هدایتی و نظارتی آن است .رسانه باید چشم بینا و زبان گویای مردم باشد.

۲-حرکت بر محور وجدان و داشتن رویکردی غیرجانبدرانه و غیر جناحی باشد

۳- رصد مهمترین مسائل جامعه :رسانه باید چالش های فرهنگی و اجتماعی جامعه را بخوبی ببیند و رصد کند.

۴-حرکت رسانه باید سازنده و بدور از احساسات ،هیجانات سیاسی و تخریب باشد. حرکت های تخریبی همیشه نتیجه معکوس داشته و پیامدهای منفی حاصل از تخریب به بانی آن برمی گردد

۵-رسانه باید به روند توسعه استان کمک و در این چارچوپ نقش اساسی داشته باشد حتی اگر در شرایطی که مدیران و مسئولان غیرمنصفی باشند.

۶-رسانه ها باید امانتدار مردم و مدیران جمهوری اسلامی باشند.اغلب ما یا خانواده شهید یا وابسته به شهدا هستیم این عزیزان در راه اعتلای نظام اسلامی و پاسداری از تمامیت ارضی جان گرانبهایشان را تقدیم کردند و جمهوری اسلامی را بعنوان امانتی به ما سپردند پس باید امانتدار شایسته ای برای مردم و نظام باشیم.

۷-رسانه باید حلقه وصل مردم و مدیران باشد .تا در سایه تقویت اعتماد متقابل و همچنین رعایت دو اصل گرانقدر «امر به معروف » و «نهی از منکر» شاهد شکل گیری توسعه متوازن و پایدار باشیم.

۸-توجه به حقوق همه قومیت های ایرانی براساس ظرفیت ها ،شایستگی ها و زون اجتماعی آنها و کمک به همزیستی و همگرایی آنها. ایران بدون قومیت ها معنایی ندارد.اما حرکت تک قومی اندیشه فسادآور و منجر به شکست و نوعی گسست اجتماعی می شود.پس نباید بدنبال تمامیت خواهی قومی باشیم .اگر نگاهی گذار به تاریخ انبیاء الهی داشته باشیم بطور نمونه حضرت نوح (ع) ماموریت داشت تا موجودات را برمبنای زوج بودن قرار دهد .قومیت ها در کنار هم و مکمل یکدیگر می باشند.رسانه باید بتواند این زیبایی ها و امیدها را بخوبی در تولیدات خبری و فکری خود انعکاس دهد.

۹-رسانه نباید گسترش دهنده نفاق و ناامیدی باشد .آموزه های دینی همیشه ما را از این خصلت های ناپسند پرهیز داده اند.

۱۰-رسانه باید به تحولات فرهنگی استان کمک و دستاوردهای مثبت را ترویج دهد. دکتر عباس حیصمی سپس چهار مولفه را بعنوان سالم بودن یک رسانه پویا و زنده مطرح نمود و آنها را به ترتیب زیر برشمرد:

۱-تمسک عملی به قرآن و « بصیرت » گرفتن از آموزه های آن در فتنه ها و حوادث شبه اندود اجتماعی و سیاسی.

۲-عترت رسول الله (ص) و ائمه اطهار (ع) چراغ راه ما هستند .پس باید از مشی و منش اجتماعی و سیاسی آنها الگو برداری کنیم.

۳-حرکت “رسانه ” باید همگام و مطابق قانون و هنجارهای اجتماعی باشد.بارها مقام معظم رهبری فرمودند که :قانون بد بهتر از نداشتن قانون است.پس «قانون» بهترین ابزار مصون ماندن از حوادث است.

۴-رعایت اخلاق و عدم مکاشفه از نهان و حریم خصوصی افراد.در کار رسانه ای نباید مکاشفه از احوال فردی و حریم خصوصی شهروندان عادی و غیر عادی صورت گیر.واقعا گاهی اوقات مطالعه برخی رسانه بنوعی گناه است.نقل شده است که :حضرت امام (ره) مطالعه کتاب آیات شیطانی استنکاف می کرد.هر حال ترویج فساد فکری بنوعی گناه قلمداد می شود.

این استاد دانشگاه در بخشی از سخنان خود به مطالب بیان شده از سوی امیر دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با نخبگان و فرهیختگان عرب اشاره کرد و اظهار داشت:تذکرات آقای شمخانی در نشست با نخبگان استان در حسینه شهدای شمخانی در رابطه با وجود چالش در استان بسیار مهم و بجا بود .پس باید از گام نهادن در راهی که شرایط  را بدتر کند پرهیز کرد. گاهی اوقات بدلیل فشارهای روانی و اجتماعی در جامعه حفره های بوجود می آید.بعد از مدتی این حفره ها دچار رسوب گرفتگی می شود،آنگاه لکه های پر رنگی در بستر اجتماع نمود خواهند یافت .راه حل جلوگیری از ایجاد حفره های اجتماعی حرکت به سمت «اعتدال» و بها دادن به خرده فرهنگ ها و رعایت عدل و انصااف می باشد. در خوزستان حفره های فراوانی پدید آمده و به مرحله رسوب گرفتگی رسیده است.در فضای اعتدال باید بدنبال رسوب برداری باشیم.امروز تاکید می کنیم باید فضای اعتدال بشکل جدی در استان حاکم و با رعایت وزن اجتماعی و قومی ،تمامی قومیت ها به حقوق قانونی خود برسند.وجود اقوام برای کشور ما یک فرصت تاریخی است و بنا بفرمایش ریاست محترم جمهوری اقوام در کشور ما مانند گل های زیبایی هستند که هر کدام بوی خاص خود را دارند.این تنوع موجب بالندگی و سرزندگی کشور ما است. حیصمی افزود:از یاد نبریم که استان خوزستان از معدود استان هایی است که کلیه قریب به اتفاق ساکنان آن شیعه هستند و خانه هایشان حسینیه و تکیه مجالس حسینی است . فرزندان استان بدلیل ویژگی های خاص قدرت تکلم بزبان عربی را دارند.لذا آشنایی با افتخارات این قوم و ایجاد فضایی مناسب برای فعالیت آنها می تواند در زمینه صدور زیبایی های مکتب اهل بیت (ع) به کشورهای منطقه نقش مهمی داشته باشد.در برهه ی کنونی می توان کنسولگری تمامی کشورهای خارجی منطقه را در خوزستان جای داد و مشکلی از مشکلات کشور را در تمامی ابعاد حل کرد.رییس جمهور روحانی بارها به کشورهای پیرامونی پیام داد که بدنبال رواج هراس در منطقه نخواهیم بود،پس خوزستان می تواند بعنوان دروازه ارتباط با کشورهای منطقه باشد.     اشاره به دستاوردهای سفر دکتر روحانی رییس جمهور به خوزستان دکتر عباس حیصمی سپس گریزی هم به مناسبت روز و نتایج سفر «کاروان تدبیر و امید» در قالب مجموعه سفرهای استانی «پایش و پویش زد و پیرامون دستاوردهای سفر رییس جمهور گفت:سفر جناب آقای روحانی به خوزستان با سفرهای دولت های پیشین تفاوت های عمده ای داشت. انتخاب استان خوزستان بعنوان نخستین مقصد دولت تدبیر و امید می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که از جمله آن تحمل رنج ها و فشار ناشی از ۸ سال جنگ تحمیلی و دیگر مشارکت گسترده و رای بالای شهرهای جنوبی استان به دکتر روحانی در حماسه ۲۴ خرداد می باشد.بنظر می رسد آقای روحانی احساس می کرد به جهت عملکرد دولت پیشین زاویه ای میان مردم استان و دولت ایجاد شده است لذا با بهره جستن از سیاست برد – برد و نگاه اعتدالی به استان خوزستان سفر نمود تا حرکت صلاحی را از این نقطه آغاز کند. استقبال مردمی از رییس جمهور و هیات همراه ایشان بسیار پر رنگ و واقعا خودجوش بود زیرا برای استقبال از دولت هیچونه سازماندهی خاصی صورت نگرفت و حتی مراکز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاهها تعطیل نشد و براساس مشاهدات میدانی امتحانات دانش آموزان و دانشجویان در ساعات مقرر انجام گرفت .در ضمن حتی تردد خودرو ها در مسیر بلوار بهبهانی و در محدوده اطراف مصلی تا لحظه ورود رییس جمهور به مصلی عادی بود .مصوبات اعلام شده در این سفر نیز متفاوت از سفر دولت های قبلی بود بلکه بسیار کم حجم و متناسب با واقعیت ها و شرایط اجتماعی و اقتصادی استان بود.

0

6 8 9 10 11 12 13 14