آیت الله حیدری : سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطفی در تاریخ اسلام، مذهب تشیع و ایران بود

سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطفی در تاریخ اسلام، مذهب تشیع و ایران بود. مراسم سوگواری شهادت امام رضا(ع)، با سخنرانی آیت‌الله دکتر محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و با حضور کارکنان و ساکنین شهرک نفت اهواز، جمعه شب ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ در یادمان شهدای گمنام شهرک نفت اهواز برگزار […]

سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطفی در تاریخ اسلام، مذهب تشیع و ایران بود. مراسم سوگواری شهادت امام رضا(ع)، با سخنرانی آیت‌الله دکتر محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و با حضور کارکنان و ساکنین شهرک نفت اهواز، جمعه شب ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ در یادمان شهدای گمنام شهرک نفت اهواز برگزار شد.

آیت‌الله حیدری ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام رضا(ع) با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع)، به اهمیت معرفت کامل نسبت به ائمه اطهار بیان داشت: معرفت به ائمه دارای چند جنبه است که شامل معرفت کلامی، عرفانی و تاریخی است که بر تمام شیعیان واجب است. چراکه بدون این معرفت، نمیتوان به اسلام ناب محمدی(ص)، دست یافت.

وی در ادامه افزود: سفر امام رضا(ع) به ایران، مهمترین اتفاق دوران امامت ایشان بود. این سفر با سیاست و برنامه ریزی مأمون عباسی با هدف سو استفاده از موقعیت امام و جذب ایشان در حکومت برای فروکش کردن قیام‌های علویون که در آن زمان به اوج خود رسیده بود، انجام شد، اما با درایت امام رضا(ع)، تمام این سیاست‌های مأمون نه تنها نقش برآب شد، بلکه برای شیعیان بسیار مفید واقع شد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حاکمیت سنی در ایران در آن زمان افزود: در آن زمان مردم ایران حب به ائمه اطهار را در دل داشتند اما حاکمیت، مذهب خلفا بود که البته مناطقی مثل خوزستان، قم، مازندران و ری، تقریبا اکثرا شیعه مکتب اهل بیت (علیهم السلام) حضور داشت و با ورود امام رضا به ایران از سمت خوزستان، این علاقه تقویت شد و باعث شد علمای شیعی بسیاری مخصوصا از خوزستان، مسیر را برای حاکمیت شیعه در ایران باز کند.

وی در ادامه افزود: از این بابت است که اهواز و خوزستان را، دروازه ورود تشیع به ایران میدانند. و لذا سفر امام رضا(ع) به ایران، نقطه عطف تاریخ اسلام، تشیع و ایران است.