وزیر کشور: ضرب و شتمی در کار نبوده است / فقط در دفاع از مقرها و اماکن حساس شلیک انجام شد

وزیر کشور گفت: براساس گزارش‌ها، مهسا امینی مورد ضرب و شتم واقع نشده است.احمد وحیدی که شامگاه جمعه در گفت‌وگوی ویژه خبری صحبت می کرد، افزود: تصوری که دشمنان دارند یک محاسبه بسیار غلط است. آنها تصور می‌کنند که با این اغتشاشات، به براندازی می‌رسند. این یک فکر بچگانه است. نظام از ابتدای پیروزی انقلاب […]

وزیر کشور گفت: براساس گزارش‌ها، مهسا امینی مورد ضرب و شتم واقع نشده است.احمد وحیدی که شامگاه جمعه در گفت‌وگوی ویژه خبری صحبت می کرد، افزود: تصوری که دشمنان دارند یک محاسبه بسیار غلط است. آنها تصور می‌کنند که با این اغتشاشات، به براندازی می‌رسند. این یک فکر بچگانه است. نظام از ابتدای پیروزی انقلاب با توطئه‌ها و تهدیدهای تروریستی متعدد مواجه بوده و توانسته است پابرجا بماند.هر وقت که کشور می‌خواهد در موقعیت برجسته‌ای قرار گیرد، تلاش دارند در افکار عمومی جهانی، آن را تخریب کنند. راهپیمایی اربعین و عضویت در شانگهای نمونه‌های آن است.

وحیدی خطاب به خانواده‌هایی که جوانان‌شان تحت تأثیر القائات فضای مجازی قرار گرفته‌اند، گفت: مراقبت کنند. چرا که ممکن است عامل دست شبکه‌های خارجی شوند که هیچ وقت نخواستند رشد و عظمت کشور را ببینند.
وی همچنین تاکید کرد: آنهایی که درگیر اغتشاش هستند، باید بدانند که دستگاه‌های امنیتی چه اکنون که در میدان هستند و چه بعدا، برخورد قانونی خواهند داشت.
وزیر کشور خطاب به برخی شخصیت‌های سیاسی داخلی که در ابتدای وقوع حادثه برای مرحومه مهسا امینی موضع‌گیری داشتند هم گفت: اکنون که مسایل روشن شده است، موضع خود را اصلاح کنند و با دشمنان همراهی نداشته باشند.
وحیدی افزود: اگر نیروی انتظامی نباشد، همین کسانی که موضع گیری کرده‌اند، خواب ندارند. تضعیف نیروی انتظامی یعنی خوشحالی مجرمان. نیروی انتظامی افتخارآفرین بوده است و باید توجه کرد که این ماجرا تمام خواهد شد و فراجا با قدرت، نظم و انضباط را برقرار خواهد ساخت. افرادی در اینجا مردود می‌شوند و دستگاه های مسئول برخورد خواهند کرد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده خانم مهسا امینی، توضیح داد: بعد از این واقعه تلخ برای یک دختر جوان که موجب تاسف همگان شد و پس از اینکه برابر دستور ریاست محترم جمهوری که مسئول پیگیری این حادثه شدم، برنامه چند مرحله ای طراحی شد.کارگروه‌هایی تشکیل شده است. بازبینی فیلم‌ها، گفت‌وگو با کسانی که در صحنه حضور داشته‌اند و اخذ گزارش‌های قضایی انجام شده است.در وهله نخست، ادعای ضرب و شتم خانم امینی بررسی شد. در فیلم‌ها و گزارش بیمارستان کسری و گزارش پزشکی قانونی تهران، هیچ آثاری از ضرب و شتم وجود نداشت. نشانه‌ای از خونریزی مغزی نبوده است و شکستگی جمجمه یا له شدگی احشا وجود نداشته است.
وحیدی با بیان اینکه مرحله دوم بررسی دلیل فوت است که باید منتظر نظر نهایی پزشکی قانونی بود، اظهار کرد: گزارش پزشکی قانونی، ممکن است یکی دو هفته طول بکشد چون بعضی آزمایش‌ها زمانبر است. طبیعتا تا مشخص شدن دلیل فوت از نظر پزشکی قانونی، این بُعد پرونده مفتوح است. اما همه شواهد پزشکی، فیلم‌ها، شاهدان عینی و گزارش دستگاه‌های نظارتی تایید می‌کند که هیچ ضرب و شتمی در کار نبوده است. برجسته ترین دلیل، گزارش پزشکی بیمارستان کسری و پزشکی قانونی است. چند انجمن علمی هم که برای ارائه نظر در کمیته پزشکی دعوت شده بودند، این مساله را تایید کردند.
وزیر کشور درباره وقایع پس از فوت مرحوم امینی هم گفت: خانواده امینی یک خانواده امین نظام هستند. اما برخی تلاش کردند که این ماجرا را به تحریک عواطف مردم تبدیل کنند و با اسم رمز ضرب و شتم و مسایلی از این دست، وجدان عمومی را آزرده سازند. این موضوع در اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی دیده می‌شود. تعجب آور است که آمریکایی‌هایی که در روز روشن وقایعی را علیه گروه داوودیان رقم زدند و سایر خشونت هایی که در آن کشور رواج دارد، موضع گرفتند و ایران را به ضرب و شتم متهم کردند.
وی ادامه داد: برخی سفارتخانه‌های اروپایی داخل ایران که به لحاظ رعایت حقوق بشر در کشور خود مشکلات بزرگی دارند، کوشیدند مرگ این دختر جوان را به یک موضوع برای هیجانی کردن مردم تبدیل سازند.
رئیس شورای امنیت کشور اضافه کرد: برخی گروه های سیاسی داخلی و افرادی که بعضا در جامعه شناخته شده اند هم بدون بررسی لازم و انتظار برای روشن شدن دلایل این اتفاق ، مواضع غیرمسئولانه‌ای گرفتند. اینها با مواضع غربی‌ها، رژیم صهیونیستی و رِژیم عربستان که هنوز پرونده قتل آن خبرنگار را مفتوح دارند و افراد زیادی را در یک روز گردن زدند، همسو شدند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا خانواده خانم امینی پذیرفته اند که ضرب و شتم نبوده است، گفت: شواهد قطعی است و گزارش پزشکی وجود دارد. گزارش بیمارستان کسری و سی تی اسکن انجام شده از جمله این شواهد هستند و پزشکی قانونی هم در بیانیه رسمی خود اعلام کرد. فیلم‌ها هم این را تایید می‌کنند.
وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا نباید انتشار فیلم سریع تر انجام می‌شد، اظهار کرد: بله؛ ممکن است اگر فیلم‌ها زودتر پخش می شد، مفیدتر می‌بود. با این حال مساله اعلام شد و رئیس جمهوری هم دستور بررسی دادند.
وحیدی افزود: بعضی از روی عناد و بعضی هم از روی ناآگاهی موضع گیری کردند. هرچند که موضع‌گیری از روی ناآگاهی هم نافی مسئولیت نیست. ضمن این که در اتفاقات بسیار مهمتر موضع گیری ندارند اما در یک مساله ای که حداقل ابهام داشت، به سرعت موضع گیری می کنند.
وی ادامه داد: به هرحال کسانی که غیرمسئولانه، ناآگاهانه یا احیانا مغرضانه همراستا با کسانی که دستشان به خون مردم ایران آلوده است، موضع گرفتند و موجب تحریک شدند، یک نمره منفی بزرگی گرفتند.
رئیس شورای امنیت کشور اضافه کرد: همه اینها موجب شد تا بعضی ها دچار اشتباه برداشت شوند و با برخی جریانات که مایل بودند آشوب خیابانی به راه اندازند، اگرچه اندک بودند، همراه شدند.
وحیدی درباره اتفاقات خیابانی پس از فوت خانم امینی هم اظهار کرد: این موضوع از دو جنبه قابل تفسیر و تحلیل است. یکی هیجان سازی و سوار شدن بر عواطف مردم است و موضوع دوم، هدف این آشوب و اغتشاشات چیست؟
وی توضیح داد: گروه‌هایی سازمان یافته دیده می‌شوند که جاهایی را به آتش می‌کشند، تخریب می‌کنند و آسیب می‌رسانند. این نشان دهنده یک نوع سازمان یافتگی است و در کنار آن هم نوجوانانی هستند که با فضای مجازی تحریک می‌شوند و تصور می‌کنند که فراخوان دهندگان به دنبال حقیقت هستند.
وزیر کشور با بیان اینکه همواره تلاش بر این بوده است که ماهیت جریان اصلی را برای این عده روشن کنند، گفت: اینها به دنبال همان چیزهایی هستند که خانواده خانم امینی با آن مخالف بودند. متاسفانه مردم را دچار زحمت کردند و به تجهیزات و اماکن شهری همچون از بین بردن نرده‌های شهرداری، آتش زدن آمبولانس‌ها، حمله به بیمارستان‌ها و بانک‌ها اقدام کردند و در برخی موارد هم به دنبال کشته‌سازی رفتند.
وحیدی افزود: در این زمینه، موارد متعدد و مشخصی وجود دارد. افرادی هستند که مشکلات شخصی با یکدیگر داشتند و آن را در این دایره مطرح می‌کردند. تلاشی که اینها برای تخریب و اغتشاش کردند، یک تلاش بسیار بد و غیرقابل قبول بود که اگر چه فراجا ابتدا با ملایمت روبرو شد، اما در مرحله بعد برخورد قاطع و مقتدرانه انجام داد.
وی در پاسخ به اینکه کشته شدگان چه دسته‌هایی بودند، اظهار کرد: یک دسته کسانی هستند که مربوط به غرب و شمال غرب کشور هستند که متاسفانه گروه‌های ضدانقلاب در آنجا فعالیت دارند.
وزیر کشور با بیان اینکه تلاش زیادی برای ورود سلاح به کشور در این مدت انجام شده که برخی از آن توسط دستگاه‌های اطلاعاتی کشف شده است، یادآور شد: بخش دوم افراد بی‌گناهی هستند که توسط آشوب گران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بعضا کشته شدند.
وحیدی ادامه داد: دسته دیگر کسانی هستند که ممکن است در مقابله با ورود به اماکن حساسی همچون کلانتری، فرمانداری یا بخشداری کشته شده باشند. افراد دیگر، کسانی هستند که در جاهای دیگر کشته شده اند و به داخل تجمع‌ها آورده شده‌اند که موارد متعددی در این زمینه وجود دارد که برای تهییج افکار عمومی و خاموش نشدن اعتراضات انجام دادند و بعضی هم قربانی تسویه حساب شخصی شده‌اند.
وی با بیان اینکه گزارش کامل این حادثه متعاقبا منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد: دستور اکید فرماندهی فراجا این بوده است که نیروهای فراجا به همراه خود سلاح نداشته باشند. فقط در دفاع از مقرها و اماکن حساس شلیک انجام شده است و حتی تعدادی از نیروها فراجا مجروح شده‌اند.
وزیر کشور تصریح کرد: اگر فراجا با افرادی مواجه شود که تیراندازی می‌کنند، تکالیف قانونی دارند که باید به آن عمل کنند.
وحیدی درباره محدودیت‌های ایجاد شده برای برخی شبکه‌های اجتماعی هم گفت: برخی شبکه‌ها آتش بیار معرکه و بلکه سازمان دهنده اغتشاشات هستند. بعضی صحنه‌های غیرواقعی و آموزشی را طراحی کرده‌اند.
وی افزود: بعضی‌ها ناشی از این آموزه‌ها اقداماتی انجام می دهند، طبیعی است در چنین شرایطی برای حفظ نظم و امنیت مردم، محدودیت هایی اعمال شود تا نتوانند اغتشاشات را سامان دهند.
وزیر کشور با بیان اینکه شبکه‌هایی که نقش تخریبی دارند، در معرض این محدودیت‌ها خواهند بود، عنوان کرد: شبکه هایی که اجازه نمی دهند عکس شهیدی پخش شود، چنین صحنه‌هایی را به راحتی منتشر می‌کنند. این محدودیت‌ها هم موقت و هم محدود و هم مربوط به شبکه‌های خارجی است که به هدایت، ترغیب و تشویق اغتشاشگران اقدام می کنند.
وحیدی در پاسخ به این سوال که خواسته معترضان، اصلاح برخی رویه‌های موجود بوده است، گفت: اصولا این بیشتر بهانه بود. موضوع خانم امینی که باید باردیگر اظهار تاسف کنیم و به خانواده ایشان تسلیت بگوییم، وجه المصالحه برای مسایل دیگر شده است.
وی تصریح کرد: نظام اسلامی همواره مسایل را رصد می‌کند و هرجا که نیاز باشد آن را اصلاح خواهد کرد اما آنچه دنبال شد اصولا این نبود. بعضی از افراد در تله‌ای که دیگران می‌چینند می‌افتند و بعضی عناد دارند که باید دستگاه قضا به آن رسیدگی کند.