وزیر کشور:دستگیری برخی اتباع افغان و پاکستانی در ایران در سر راه پیوستن به داعش

وزیر کشور از دستگیری تعدادی اتباع افغانستانی و پاکستانی که قصد عبور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، رسیدن به خاک عراق و پیوستن به گروه تروریستی داعش را داشتند، خبر داد. «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز دوشنبه این مطلب را در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های سراسر کشور و در پاسخ به […]

وزیر کشور از دستگیری تعدادی اتباع افغانستانی و پاکستانی که قصد عبور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، رسیدن به خاک عراق و پیوستن به گروه تروریستی داعش را داشتند، خبر داد. «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز دوشنبه این مطلب را در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های سراسر کشور و در پاسخ به این پرسش که گفته می شود گروه تروریستی داعش در ایران نیرو جذب می کند، بیان کرد.وزیر کشور با تاکید بر این که چنین خبری به هیچ عنوان صحت ندارد، اظهارداشت: البته در این زمینه مواردی در افغانستان و پاکستان وجود داشته که قصد عبور از خاک جمهوری اسلامی ایران را داشتند.رحمانی فضلی ادامه داد: ما در چندین مورد مانع ورود آنها به کشور و عبور از مرزهای ایران شدیم و چند مورد بازداشتی نیز در این زمینه داشته ایم. وی تاکید کرد: نیروهای امنیتی و ساکنان در نزدیکی مرزهای ایران نسبت به تهدیدات گروهک های تروریستی در هوشیاری کامل هستند.

81304321-5938431

وی یادآور شد: جذب نیرو از داخل کشور توسط گروهک تروریستی داعش وجود ندارد البته این به معنای آن نیست که تروریست های داعش تبلیغات نمی کنند چرا که در فضای مجازی به تبلیغات می پردازند و تماس هایی هم در این زمینه می گیرند. رییس شورای امنیت کشور تصریح کرد: به چند دلیل خطر این گروهک تروریستی در کشور ما وجود ندارد چرا که ساکنان مناطق مرزی ایران بسیار هوشیار هستند.رحمانی فضلی همچنین گفت: نیروهای امنیتی ایران نیز کاملا مسلط هستند و این گروه تروریستی در خاک عراق در حال شکست است. وی خاطرنشان کرد: گروه تروریستی داعش که به مردم عراق خسارت های زیادی وارد کرده اند ناموفق و در حال عقب نشینی است. وزیر کشور در ادامه درباره نشست امروز معاونین سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری های وزارت کشور گفت: هرچند ماه یک بار جلساتی را با معاونان سیاسی و امنیتی و بقیه معاونت های استانداری ها برگزار می کنیم.رحمانی فضلی تصریح کرد: با توجه به شرایطی که ما در مرزها در شرق و غرب کشور داریم در همایش امروز موضوع مناطق مرزی مورد بررسی قرار گرفت.

وی، مهم ترین محور این همایش را بررسی مرزهای شرقی و غربی کشور ذکر کرد و گفت: ما در مرزها آمادگی کامل داریم و در این همایش موضوعات این مهم را بررسی کردیم. وزیر کشور همچنین درباره معرفی معاون سیاسی وزارت کشور گفت: گزینه هایی وجود دارد که در حال مشورت و بررسی هستیم. رحمانی فضلی درباره سرنوشت جمشید دانایی فر مرزبان ربوده شده ایرانی نیز گفت: اطلاعات جدیدی درباره وی به دست نیامده است،اما فعالیت دیپلماسی و امنیتی درباره تعیین تکلیف این فرد ادامه دارد.وی یادآور شد: در سال گذشته در چند مورد از ظرفیت اجتماعی استفاده کردیم که نمونه بارز آن آزادی شمشیرباز ربوده شده ایرانی و همراه آن و سایر موضوعات امنیتی اجتماعی بود.وی به هلاکت عبدالرئوف ریگی اشاره کرد و گفت: عبدالرئوف و دار و دسته اش که گروگانگیری را انجام دادند به دلیل همین مباحث و موضوعات در درون دچار تفرقه شدند که منجر به هلاکت آنان شد.

وزیر کشور در مورد بررسی قانون احزاب توسط کمیته تعیین شده گفت: این کمیته تشکیل شده و جلسات آن در بخش آموزش به مسوولیت آقای دکتر افتخاری برگزار می شود که البته از گروه ها و احزاب مختلف نیز دعوت صورت می گیرد؛ از مجلس شورای اسلامی هم در این کمیته حضور دارند و این کمیته در حال بررسی موضوعات است. رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که آیا گروهک تروریستی داعش قصد تجاوز به مرزهای ما را دارد، اظهارداشت: آنها برنامه های وسیعی داشتند و حتی قصد شعبه زدن در هند را مطرح کرده اند که حتما این موضوع نیز جزو برنامه ها و قصدشان بوده است. وی تصریح کرد: در صحبت ها و اعترافاتی که ما از برخی بازداشت شدگان دریافت کرده ایم و حتی درباره برخی اسناد به دست آمده متوجه شده ایم که چنین برنامه ای را داشته اند اما قدرت جمهوری اسلامی ایران بسیار بیشتر از آن حدی است که یک فرقه و یا گروهک انحرافی قصد خاصی داشته باشد. وزیر کشور در ادامه درباره دستاورد سفر اخیر هیات دولت به مشهد مقدس گفت: سفر بسیار تاثیرگذاری بود که در حوزه ها و محورهای مختلف برنامه ریزی های لازم انجام گرفت که یکی از مهم ترین مسایل مطرح شده بحث حاشیه نشینی بود و دولت تصمیم گرفت تا سه ماه آینده این کار را ساماندهی کند. رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: موضوعاتی نظیر کمربندی سبز مشهد، بررسی حوزه آب و سدها، آلودگی رودخانه شفکو، رسیدگی به حوزه حمل و نقل شهری مشهد، برقی کردن راه تهران – مشهد و احداث راه آهن گرگان به مشهد از جمله تعدادی برنامه های مدنظر بود.

وی در ادامه درباره طرح قانون بازنگری شوراها نیز گفت: در مورد شوراها بر روی چند موضوع برنامه ریزی کردیم تا قوانین آن را بازنگری نماییم. وزیر کشور ادامه داد: در زمینه شوراها برخی موارد وجود دارد که کاستی هایی در قانون فعلی داریم و بعضی موارد هم باید به قانون فعلی اضافه شود تا کارآمدی شوراها را تقویت کند. رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در وزارت کشور کارگروهی تشکیل شده که این کارگروه قانون شوراها و شهرداری ها را بررسی می کند و ما در این باره تجربیات لازم را جمع آوری کرده ایم تا بتوانیم لایحه مناسب و موثری در حوزه شهرداری ها و شوراها ارایه دهیم. وی همچنین درباره انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و آمادگی وزارت کشور اظهارداشت: آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات میان دوره ای در سه شهر مورد نظر را داریم که البته باید در این زمینه هماهنگی با شورای نگهبان صورت بگیرد.