روحانی:امام هشتم راه وسط ، راه اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت/یادمان باشد همه داخل یک کشتی نشسته ایم

 رییس جمهوری، با بیان اینکه با تلاش دولت ، امسال رشد تورم به زیر20 درصد هم خواهد رسید، گفت : اعلام می کنم که ما خوشبختانه از رکود عبور کرده ایم.حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» عصر امروز (شنبه) در هشتمین سفر استانی خود در صحن جامع رضوی اظهار داشت: سلام و درود خالصانه ما […]

 رییس جمهوری، با بیان اینکه با تلاش دولت ، امسال رشد تورم به زیر20 درصد هم خواهد رسید، گفت : اعلام می کنم که ما خوشبختانه از رکود عبور کرده ایم.حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» عصر امروز (شنبه) در هشتمین سفر استانی خود در صحن جامع رضوی اظهار داشت: سلام و درود خالصانه ما بر روان پاک و مطهر هشتمین پیشوای شیعیان جهان، مولای ما علی ابن موسی الرضا (ع) ، آرزوی همه ایرانیان و شیعیان این است که در چنین شبی در کنار بارگاه آن امام همام باشد؛ و چه سعادتی برای همه زایران و برای دولت خدمتگزار که امشب به زیارت این مرقد منور تشرف یافته است.وی ادامه داد: امام هشتم امام بزرگ شیعیان، امام پرافتخار برای ایرانیان و سرزمین پارس و پارسیان و شیعیان و اقوام مختلف سرزمین ایران است؛ شاید برای امام هشتم سفر به مرو و خراسان با فشاری که دولت عباسی زمان بر او وارد آورده بودند، کاری بس سخت و دشوار بود.

81302147-5934100

رییس جمهوری تصریح کرد: او نه پیام حاکم زمان را رد کرد و نه آن را پذیرفت؛ فشار مامون برای سفر آن حضرت به پایتخت جهان اسلام آن زمان یعنی مرو، هم برای علی ابن موسی الرضا پذیرشش امکانپذیر بود که از آغاز بپذیرد و هم رد آن علی رغم همه سختی ها و مشکلات و احتمال شهادت امکان پذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.روحانی گفت:امام هشتم راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید و انتخاب کرد، او از شعار افراطیون و تندروان نترسید که بگویند چرا امام هشتم در برابر دعوت یک خلیفه تسلیم شده است، که او تسلیم نشده بود و نه آنکه در برابر آن پیام دعوت، جواب رد را انتخاب کرد که آن زمان می توانست موجب خونریزی در دنیای اسلام و علویان در برابر عباسیان و عرب آن زمان در برابر ایرانیان شود. شرایط بسیار سخت و سنگینی در دنیای اسلام بود.وی تصریح کرد: امام هشتم راه وسط ، راه اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت، او علی رغم اینکه پیام مامون را رد نکرد و بعد از اصرار قبول کرد؛ در کنار قبر پیامبر آنچنان سخن گفت که نارضایتی خود را به گوش جهانیان رساند.روحانی اضافه کرد: او از فرصتی که دشمن برایش ایجاد کرده بود ، استفاده و بهره برداری کرد.

***ایران با شمشیر اسلام نیاورد

رییس جمهوری گفت:ایران سرزمین عشق به خاندان رسالت بود. یکی از دلایلی که مامون اصرار داشت ،علی بن موسی الرضا (ع) به این سرزمین سفر کند برای جذب افکار ایرانیان عاشق خاندان رسالت بود.رییس دولت یازدهم افزود: خراسان با زور شمشیر اسلام نیاورد، طبرستان ، قم و ری با زور شمشیر ایمان نیاورد. ایران جز بخش کوچک آن، با عشق به اسلام و با فهم بلندشان در شناخت دین راستین و خاندان رسالت و اهل بیت ، راه اسلام و عشق به امیرالمومنین و ائمه عصمت و طهارت را برگزید.وی عنوان کرد: ایران فهیم شرافتمند، آگاه و هوشیار، خود برترین دین و بهترین راه را که راه خاندان رسالت بود برگزید و انتخاب کرد.روحانی اضافه کرد: امام هشتم در توقفش در اهواز، فارس، در مسیر راه در قومس و بالاخره در خراسان، با عشق مردم ایران فرصتی یافت تا خود را به جهانیان ابراز دارد . نیشابورش و استقبال عظیم مردم در پای منبر و سخن مولا علی بن موسی الرضا (ع) و آن سرخسش در آن تواضعش دربرابر کلام امام و بالاخره مروش و کل خراسان بزرگ آن زمان….!

***خراسان یعنی سرزمین بیهقی، رهبری و نهضت اسلامی

رییس جمهوری گفت: خراسان یعنی سرزمین ادب، شعرا ، سرزمین رودکی ، فردوسی ، زنده کردن ادب پارسی ؛ خراسان یعنی سرزمین ادب و ادبیات و تاریخ.وی ادامه داد:خراسان یعنی سرزمین بیهقی؛ خراسان یعنی سرزمین انقلاب، ایستادگی، رهبری نهضت اسلامی دراین شهر و دیار توسط مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله عالی) و خراسان یعنی سرزمین سخنان آتشین شهید هاشمی نژاد.روحانی ، خراسان را سرزمین مرجعیت توصیف کرد و گفت: خراسان سرزمینی است که آیت الله وحید خراسانی و آیت الله سیستانی مرجع عالی قدر عراق از آن آمده اند. خراسان یعنی سرزمین علم ، فقاهت ،حوزه علمیه ، دانشگاه ،فرهیختگان و بالاخره خراسان یعنی سرزمین اعتدال.

**مردم خراسان زمینه را برای دولت اعتدال فراهم کردند

رییس دولت یازدهم خطاب به مردم شهر مشهد گفت: این شما بودید که در22 خرداد پارسال علم و پرچم اعتدال را دراین شهر برافراشتید و این شما بودید که با حضور قهرمانانه تان در شهر مشهد حماسه بزرگ را آفریدید.وی افزود: آن روز چهارشنبه فراموش ناشدنی ، جوانان عزیز و پر شور مشهد و خراسان. شما بودید زمینه را برای دولت اعتدال در این کشور فراهم کردید.رییس جمهوری افزود: خراسان سرزمین توسعه، مرکزیت تمدن ایرانی و تمدن اسلامی و تمدنی است که نشات گرفته از خاندان رسالت است، در شرق ایران و در خراسان بزرگی که امروز شامل چندین کشور بزرگ است. روحانی با بیان اینکه امروز افتخار همه ما این است که مشهد پایتخت معنوی ایران و ایرانیان، شیعیان و عاشقان به خاندان رسالت است، گفت: قبل از آنکه مولای ما علی بن موسی الرضا دیده به جهان بگشاید ، پیامبر عظیم الشان به ما بشارت سرزمین مقدسی چون توس و خراسان را داد و فرمود پاره تن من در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد.رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: کدام دل غمگین است که به مشهد و خراسان بیاید، کدام مهموم و مغموم است که به خراسان بیاید، کدام شخص گرفتار است که به این سرزمین بیاید و گره های زندگی اش را این مولا و بزرگ ما باز نکند.

روحانی با تاکید بر اینکه خراسان افتخار ما است، اظهار داشت: ان شاءالله این سرزمین سرزمینی است که همه مشکلات ایران، جهان شیعه و دنیای اسلام را باید بگشاید، این مضجع شریف است که در پناه او و با توسل به او ما قادریم نه تنها مشکل ایران که مشکل جهان را بگشاییم.رییس دولت یازدهم اظهار داشت: شما جوانان عزیز مشهد، استان خراسان و سرزمین بزرگان، شیرمردان، مدافعان و لشکرهای عظیمی هستید که از این سرزمین در دفاع مقدس حضور داشت و شما خراسانیان، حصر آبادان را شکستید، لشکر 77 و رزمندگان این سرزمین، غم دل امام (ره) را که گفت حصر آبادان باید شکسته شود، آن غم را زدودید و شما امروز در سرزمینی هستید که امید ایران به این سرزمین و مضجع شریف است.رییس جمهوری با یادآوری اینکه یکسال از حماسه شما مردم ایران به ویژه خراسان و مشهد گذشته است، ادامه داد: ما امروز بعد از یکسال افتخار داریم که سال دوم تدبیر و امید را از کنار مضجع شریف مولایمان علی بن موسی الرضا (ع) شروع می کنیم. نمی دانم لطف امام بود، اتفاق بود یا بخت و اقبال که نخستین سخنرانی انتخاباتی ام را از شهر مشهد مقدس شروع کردم و آخرین سخنرانی انتخاباتی ام را در مشهد تمام کردم، و در نخستین سفرم پس از انتخاب ، به پابوس این مضجع شریف آمدم.وی تصریح کرد: احساس من این است که لطف این امام شامل حال ملت ایران، دولت خدمتگزار شما، همه شیعیان و مسلمانان است.

** قدم های بزرگی در این یک سال برداشته ایم

رییس دولت تدبیر و امید گفت: امروز قدم های بزرگی در این یکسال برداشته ایم و با همت و کمک شما و هدایت های رهبری قدم های بلندتر را در سال پیش رو برخواهیم داشت.وی توضیح داد: ما در بخش اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی، فرهنگ و مسایل اجتماعی به کمک شما مردم به نقطه ای رسیدیم که شاید پارسال برای ما باورکردنی نبود.

** یادمان باشد همه داخل یک کشتی نشسته ایم

روحانی ادامه داد: می خواهم یک نکته مهم خدمت شما خواهران و برادران عزیزم عرض کنم. اگر تا امروز ما توفیقی به دست آورده ایم در سایه اتحاد و وحدت ملت بزرگ و عزیز ایران بوده است. رییس جمهوری گفت: جوانان عزیز، برومندان، غیوران ، همه دست به دست هم دهیم همانطور که رهبری فرمودند دو جناح اشکالی ندارد، احزاب و افکار متفاوت اشکالی ندارد، اما یادمان باشد همه داخل یک کشتی نشسته ایم، همه یادمان باشد دولت واحد بر این سرزمین حاکم است و خدمتگزار همه مردم است، راست و چپ، این جناح و آن جناح، پیر و جوان، روستایی و شهری، مرد و زن، همه ما عاشق ایران، انقلاب، اسلام و خاندان رسالتیم و به آن افتخار می کنیم