آيت الله مومن: شوراي نگهبان مراقب است تا نامزد‌ها ‌آدم بي‌پدر و مادري‌ نباشند/ به «کهولت سن» و «شرایط ذهنی» آنان نیز توجه می کنیم

آیت الله مومن که در سال 62 و با حکم امام (ره) به عضویت در شورای نگهبان منصوب شده، (متولد 1316) 77 سال سن دارد.يكي از اعضاي فقهاي شوراي نگهبان در گفت و گو با نشريه 9 دي گفت: همه اعضاي کنوني مجلس خبرگان رهبري براي انتخابات آينده اين مجلس ‌تائيد صلاحيت‌ نخواهند شد و […]

آیت الله مومن که در سال 62 و با حکم امام (ره) به عضویت در شورای نگهبان منصوب شده، (متولد 1316) 77 سال سن دارد.يكي از اعضاي فقهاي شوراي نگهبان در گفت و گو با نشريه 9 دي گفت: همه اعضاي کنوني مجلس خبرگان رهبري براي انتخابات آينده اين مجلس ‌تائيد صلاحيت‌ نخواهند شد و اين شورا مقابل برخي ‌آدم‌هاي ناباب‌ خواهد ايستاد.آيت الله محمد مومن گفت: شوراي نگهبان در تائيد صلاحيت نامزد‌هاي انتخابات مجلس خبرگان رهبري به ‌کهولت سن‌ و ‌شرايط ذهني‌ آن‌ها نيز توجه خواهد کرد.

وی افزود: شوراي نگهبان در انتخابات مراقب خواهد بود تا نامزد‌هايي که قرار است انتخاب شوند ‌آدم بي‌پدر و مادري‌ نباشند.آیت الله مومن اضافه کرد: الان تعيين صلاحيت خبرگان رهبري به عهده خود فقهاي شوراي نگهبان است. کاملاً بررسي مي‌کنيم که آدم‌هايي که با سواد باشند امتحان سفتي گرفته مي‌شود جلوي کسي هم گرفته نمي‌شود هر کسي خواست اسم بنويسد توانست بيايد و اسم بنويسد و امتحان بدهد. وی ادامه داد: سئوالاتي طرح مي‌شود سه چهار نفر از علماء و فضلاء خوب حوزه مصحح ما مي‌شوند اگر سواد داشت سطح سواد او معلوم مي‌شود بايد از نظر سوابق هم آدم‌هاي نابابي نباشند. رسيدگي مي‌کنيم.آیت الله مومن بدون اشاره به نام فردی با بیان اینکه «البته امتحان تنها نيست مي‌دانيم وقتي آدم نابابي است جلوي او مي‌ايستيم»، گفت: یک کسي را از اينهايي که هنوز هم عضو مجلس خبرگان است آقايان اعضاء خبرگان تصميم گرفتند کنارش بگذارند. ممکن است ما هم اگر اين دفعه بخواهد او عضو شود جلوي او بايستيم. چون تنها شرايط خبرگان ‌علميت‌ نيست. هم علميت است هم انقلابي بودن هست.

وی در پاسخ به این سئوال که «اما به همین آقا رسانه‌های بیگانه خیلی توجه می‌کنند»، گفت: عیبی ندارد بیچاره بنده خدا! جوری شده که خودش خجالت می‌کشد بیاید توی جلسات خبرگان.خبرنگار مجدداً می پرسد «البته می‌گوید مرا دعوت نکرده‌اند.» و آیت الله مومن پاسخ می دهد: بگوید، هر چه می‌خواهد بگوید شاید هم دعوتش نکرده باشد. اگر آقای یزدی مسئول دبیرخانه [خبرگان رهبری] باشد ممکن است دعوت نکرده باشد.

قابل ذکر است، آیت الله مومن که در سال 62 و با حکم امام (ره) به عضویت در شورای نگهبان منصوب شده، (متولد 1316) 77 سال سن دارد.آیت الله مومن خود در این مورد و در پاسخ به این سئوال که «شما غیر از آیت الله جنتی تنها عضوی هستید که در همة ادوار حضور داشتید»، می گوید: در دوره اول بزرگوارانی بودند که برخی از دنیا رفتند و برخی هم در قید حیات هستند. بزرگانی مثل حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، مرحوم آیت الله رضوانی، مرحوم آیت الله آقای ربانی املشی و  مرحوم آیت الله ربانی شیرازی. به هر حال بنده توسط حضرت امام به عنوان عضو فقهای شروع نگهبان انتخاب شدم.