رییس جمهور: دولت حامی صددرصد سربازان سلامت و درمان کشور است

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت با همه توان حامی صددرصد سربازان خط مقدم بخش سلامت و درمان کشور است، گفت: اصل اول در کشور سلامتی مردم است.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه هیات دولت افزود: در این فرصت از مردم که در این ایام تحمل کردند و دستوراتی که مسوولین […]

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت با همه توان حامی صددرصد سربازان خط مقدم بخش سلامت و درمان کشور است، گفت: اصل اول در کشور سلامتی مردم است.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه هیات دولت افزود: در این فرصت از مردم که در این ایام تحمل کردند و دستوراتی که مسوولین بهداشتی دادند و توصیه هایی که کردند توجه کردند و گروهی که برای زندگی مردم و تامین مایحتاج عمومی مردم همه توان خود را به کار بردند سپاسگزاری می‌کنم.وی در ادامه با تاکید بر این که اصل اول در کشور ما سلامت مردم است، گفت: از تلاش‌های بهداشت و درمان و همه سربازان مقدم این خط یعنی پزشکان و پرستاران و کادر درمانی را هم باید تقدیر و تشکر کنیم و هم باید حمایت کنیم. دولت با همه توان حامی آنها خواهد بود. نیازمندی هاو تجهیزات آنها چه در داخل و یا خارج تامین شود بنابراین ما این حمایت صددرصد را در بخش درمان داریم.

وی در ادامه یادآور شد: از طریق ویدئوکنفرانس با حدود سی نفر از متخصصین و پزشکان عالی رتبه در بخش های مختلف عفونی کشور و دیگر بخش‌های پزشکی که با این بیماری جدید و ویروس مرتبط می شود جلسه‌ای داشتیم که نظرات بسیار به هم نزدیک بود و یک طور دارد فکر می شود.رییس جمهور اضافه کرد: سوالاتی که از آنها داشتم همه آنها قبول داشتند که این موضوع یک موضوع غافلگیر کننده ای برای جهان است یعنی هیچ کس در دنیا و مرجع علمی و پزشکی در سالهای گذشته پیش بینی نمی کردند که ما در این روزها با یک بیماری مسری و مهاجم این چنینی مواجه شویم که بتواند در یک زمان کوتاهی همه جهان را شامل شود و همه را مبتلا کند.

روحانی ادامه داد: این متخصصان می گفتند شبیه این ویروس و بیماری ۱۴۰ سال پیش بوده است اما از آن زمان تاکنون یک چنین بیماری مسری که به این صورت عالم‌گیر باشد و در این حد قدرت سرایت داشته باشد و همه ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار بدهد، نداشتیم.روحانی گفت: از همه متخصصان پرسیدیم که در ماجرای کرونا در ایران در کجای داستان هستیم؟ آیا ما از نقطه پیک عبور کردیم؟ در نقطه ای هستیم که به سمت شرایط بهتر حرکت می کنیم؟ پاسخ آنها این بود که در بعضی از استانها ما از پیک عبور کردیم و در شیب پایین قرار گرفتیم اما در بعضی از استانها هنوز نمی توانیم با اطمینان صحبت کنیم. بعضی از متخصصان می گفتند باید منتظر پایان تعطیلات عید نوروز باشیم که بتوانیم قضاوت کنیم که در چه وضعی هستیم.

وی افزود: ماجرای کرونا این نیست که یک هفته دیگر یا ۱۰ روز دیگه به زمانی برسیم که دیگر ویروس کرونایی در عالم یا ایران نباشد. این ویروسی است که آمده و وارد جامعه شده و هست. ممکن است یکسال یا دوسال باشد اما باید شرایط جامعه را برای نوعی مواجهه شدن با این ویروس آماده کنیم.رییس جمهور یادآور شد: مثالی که این متخصصان می زدند این بود که این ویروس کرونا هم مانند آنفولانزایی است که هست می رود، می آید، اوج می گیرد، دوباره می رود و می آید بنابراین ما باید خودمان را برای زندگی با چنین ویروسی تا زمانی که معالجه قطعی و یا واکسن قطعی پیدا شود که هیچ کدام اینها تا امروز نشده است، آماده کنیم. بنابراین تلاش ها این باشد که نگذاریم در یک استان یا یک شهر یا یک جامعه این ویروس اوج بگیرد یا پیک پیش روی ما قرار بگیرد و دستگاه درمان ما را با اضطراب و مشکل مواجه کند.

روحانی گفت: باید شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که متولی درمان بتواند آنها را درمان کند و بتدریج از این مساله عبور کنیم. البته شاید بسیاری از متخصصان تاکید کردند که این شرایط سختگیرانه ای که شروع شده است یک هفته دیگر ادامه پیدا کند چرا که ما مطمئن تر هستیم برای این که فعالیت ها به خوبی شروع و آغاز شود.رییس جمهور تاکید کرد: این که فعالیت ها آغاز شود معنی آن این نیست که روزی که می گوییم فعالیت ها از نو شروع می شود یعنی همه آن پروتکل های بهداشتی کنار گذاشته شود. این سبک زندگی جدیدی که شروع کردیم در این که به یکدیگر دست نمی دهیم، نزدیکی به یکدیگر با فاصله انجام می گیرد، بسیاری از کارها را با تلفن و فضای مجازی انجام می دهیم و این که زندگی ما زندگی الکترونیکی شده است برای مدتی باید ادامه داشته باشد.
وی تصریح کرد که حتی شاید این بیماری در بعضی از زمینه ها فرصتی بوجود بیاورد که بخشی از زندگی را الکترونیکی کرده و شرایط را تغییر دهیم که این به نفع کشور است. ارتباط مردم با ادارات و خدمات جامعه حتی با مراکز توزیعی که مواد لازم را در اختیار ما قرار می دهد ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شود، بنابراین تغییراتی در سبک زندگی ما ایجاد شده و این تغییرات احتمالا برای مدتی باقی بماند.
روحانی یادآور شد: از متخصصان سوال کردم کاری که تا امروز برای مقابله با ویروس کرونا انجام دادیم مورد قبول است یا نقصی دارد؟ که همه آنها کار انجام شده را قابل قبول و درست عنوان کردند. البته توصیه هایی داشتند که برای درمان و تولید واکنس این بیماری سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهیم یا بعضی از متخصصان عنوان می کردند که در بعضی از رشته های پزشکی باید تغییراتی ایجاد شود. بعضی از رشته های پزشکی را در حوزه عفونی باید بیشتر سرمایه گذاری کنیم.رییس جمهوری گفت: این توصیه های خوبی بود که همه آنها مورد قبول است حتما وزارت بهداشت و درمان به آن توصیه ها عمل می کند و ما هم حمایت و کمک می کنیم که همه کارها به خوبی انجام بگیرد.

تصمیمات ستاد با اتفاق آرا و مشورت متخصصان بوده است

روحانی گفت: تا امروز هیچ تصمیمی در ستاد ملی مبارزه با کرونا بدون بحث و بررسی در کمیته های تخصصی اتخاذ نشده است؛ و متخصصان ما هر راه حلی را بهترین مسیر در آن مقطع تشخیص دادند بجز آن ما هیچ تصمیم دیگری اتخاذ نکردیم.وی گفت: اگر مدارس را تعطیل کردیم در مجموع نظر متخصصان این بوده است که مدارس در این مقطع زمانی تعطیل و در زمان دیگری بازگشایی شود ما قبول کردیم و انجام دادیم.رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه «تصمیمات ستاد با اتفاق آرا و خرد جمعی و مشورت متخصصان در کمیته های جانبی بوده است» افزود: اگر کارشناسان و متخصصان به ما گفتند که باید اماکن مقدس برای شب عید تعطیل شود و نمازهای جمعه تعطیل شود و یا اینکه اجتماعات برای شادی و غم برگزار نشود و مردم دور هم جمع نشوند و حتی در اثر کرونا فوت کند آداب کفن و دفن آن چگونه باشد ما نظرات متخصصان را گوش کردیم و تصمیمات آنها را حمایت کردیم و انجام دادیم.وی افزود: تصمیمات ستاد تقریبا با اتفاق آرا انجام شد؛ این طور نبود که ۲۰ درصد موافق و ۸۰ درصد مخالف باشند و نظر مخالفان را بگیریم یا برعکس، بلکه همیشه تلاش کردیم در بحث اقناع حاصل شود و نظر و تصمیم واحد داشته باشیم و بر همان مبنا آن ها را اجرا می کنیم.

تولید، سلامت و امنیت مردم اصول اساسی در کشور است

روحانی گفت : در کنار سلامت که اصل امروز کشور است، تولید هم برای ما یک اصل اساسی است، نمی توانیم تولید و توزیع مواد غذایی و بهداشتی را در کشور تعطیل کنیم یا فروشکاه های آن را تعطیل کنیم نمی توانیم سیستم حمل و نقل و تولید نیازمندی های مردم مانند آب و برق و گاز را تعطیل کنیم، این کار امکان پذیر نیست. مدیریت جامعه بر این مبنا است که سلامت و تولید و امینت جامعه برای ما اصل است.وی یادآورشد که همه نیروهای مسلح و مرزداران و پلیس در صحنه حضور دارند اگر بنا باشد امنیت خدشه دار شود که اصلا مفهوم ندارد، ما اصول متعددی داریم که باید آنها را مدنظر قرار داده در کنار هم باید آنها را مقایسه کنیم تا به یک تصمیم گیری برسیم و در نهایت از مردم در خواست می کنیم به آن عمل کنند تا از این شرایط عبور کنیم.

اکنون شرایط جنگ سیاسی و مرید جمع کردن نیست

رییس جمهوری در ادامه افزود: از همه آنهایی که بیرون صحنه هستند و فعلاً در صحنه تصمیم گیری نیستند، ممکن است مقام یا مسئولیتی داشته باشند و یا دو سه ماه دیگر مقام داشته باشند و یک صندلی را چند ماه دیگر در اختیار بگیرند، می خواهم کمک کنند این شرایط، شرایط مرید جمع کردن و شرایطی که بخواهیم جنگ سیاسی کنیم، نیست.روحانی اظهارداشت: اکنون بحث ما نه جنگ سیاسی، نه جنگ حزبی، نه قومیتی و نه حتی ملیتی است، بلکه مسئله عمومی و جهانی است که می‌خواهیم از این مسئله به خوبی عبور کنیم.وی ادامه داد: البته باید محدودیت هایی را در جامعه بگذاریم اما این محدودیت ها نباید به گونه ای که قابل اجرا نباشد، باشد و نمی تواند آنقدر هم حداقلی باشد که تأثیر لازم را نداشته باشد، باید بین حداقل‌ها و حداکثرها باشد و در زمان های مختلف شیوه‌های دیگر را انتخاب و بر آن مبنا حرکت کنیم.رییس جمهوری گفت: باید دستاوردهای بزرگی که در سایه رنج و مشقت این بیماری که برای مردم گرفتاری ایجاد کرده است را حفط کنیم؛ عده ای از مردم در این بیماری عزیزان خود را از دست داده اند. این ویروس زندگی سختی را برای پزشکان و پرستاران فراهم کرد، اما نباید بگذاریم آثار خوب از بین برود.

اجازه ندهیم اعتماد و سرمایه اجتماعی کشور از دست برود

رییس جمهوری اظهار داشت: در کنار همه رنج ها و سختی های کرونا یک وحدت و انسجام در کشور ایجاد شد که نباید اجازه دهیم از بین برود؛ در شرایط این بیماری دل‌ها به هم نزدیک شد، کینه ها تا حد زیادی زدوده و دل ها متوجه خداوند و کمک به همدیگر شد این ها باید در جامعه ما دائمی شود، آثاری که رنج و مشکلات بیماری کرونا به دست آوردیم نگذاریم از بین برود، اینها سرمایه اجتماعی ارزشمند در جامعه ما و به نفع همه است .رییس جمهوری افزود: اینکه دولت به مردم و مردم به دولت اعتماد داشته باشند و هر روز به هم نزدیکتر شوند باعث می شود کار ما بهتر و روان تر پیش می رود؛سرمایه اجتماعی در کشور هرچه اضافه شده است باید تلاش کنیم آن را حفظ کرده و اجازه ندهیم از دست برود.

رتبه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول است

رییس جمهور در ادامه افزود: وزیر بهداشت در گزارشی ایران را با کشورهای گرفتار کرونا مقایسه کرد که رتبه ایران در مسیر درمان رتبه قابل قبول است، آمار تعداد افرادی که مبتلا و درمان می‌شوند و بهبود یافته اند قابل قبول است.وی تصریح کرد: آمار توانمندی‌ها در بخش درمان، تخت‌های بیمارستانی و تجهیزات و همچنین کاهش تعداد فوتی‌ها و مرگ و میر، تسلط پزشکان و کادر درمانی بر کار خود و عدم اضطراب آنها، شرایط خوب بسیاری از استان که از نقطه اوج عبور کرده اند و وضع خوبی دارند و هم سایر استان هایی که هنوز به نقطه اوج بیماری نرسیده نشان می دهد که در مجموع آمار و رتبه کشور قابل قبول است.

اوضاع از هفته پیش بهتر است

رییس جمهوری به جمع بندی گزارش آماری وزیر بهداشت در جلسه امروز هیات دولت اشاره کرد و افزود: وزیر بهداشت کلمه‌ای در آخر گفتند که «در مجموع اوضاع ما این هفته بهتر از هفته پیش است» و ما همین را می‌خواهیم و می‌خواهیم قدم به قدم به نقطه مطلوب برسیم.روحانی ادامه داد: وقتی آمار و گزارش‌ها را با آمار کشورهای دیگر حتی کشورهای اروپایی و غربی مقایسه می کنیم شرایط ما شرایط خوبی است و امیدواریم در پایان این روند که پیش می رویم رتبه مطلوبی به دست بیاوریم.رییس جمهوری گفت: پزشکان و مردم ایران همیشه افتخارآفریدند، در این مقطع هم به افتخار می رسیم، همه دنیا می دانند که در شرایط عادی نیستیم. در شرایط تحریم هستیم اما در عین حال که در شرایط تحریم قرار داریم توانستیم به خوبی مقاومت کنیم و کشور را در حدی که در توان کشور بوده اداره کنیم.

باید برای زندگی با کرونای ضعیف تر آماده باشیم

روحانی گفت: باید در نظر بگیریم زندگی با کرونای ضعیف‌تر و محدودتر در ماه‌های آینده و خود را به زندگی‌بدون کرونا آماده کنیم؛ که البته به این سادگی نیست که بگوییم ۱۰ روز یا ۲۰ روز دیگر یک ماه دیگر کرونا دیگر وجود ندارد، بلکه این ویروس وجود دارد، ممکن است عده ای مبتلا شوند عده‌ای به بیمارستان بروند، این روند نه فقط در ایران، بلکه در همه دنیا اینطور خواهد بود که باید با آن زندگی کنیم.

برای پسا کرونا باید آماده باشیم

رییس جمهوری در پایان اظهار داشت: در این شرایط باید برای پسا کرونا یعنی تا روزی که درمان این بیماری و واکسن آن پیدا شود و تامین همه نیازمندی‌های جامعه ما که امروز مورد توقع مردم است آماده باشیم.روحانی تصریح کرد: به همکاری و همراهی مردم امیدوار هستیم و مطمین هستیم که با ما همکاری می کنند، هم به پزشکان خود بیش از گذشته امیدوار هستیم و می‌دانیم امروز از همیشه مسلط تر هستند و همچنین به واحدهای تولیدی و خدماتی کشور امیدواریم و اطمینان داریم، البته می دانیم برخی واحدهای تولیدی و خدماتی در سختی قرار گرفتند و در حد توان‌مان آنها را یاری و کمک خواهیم کرد.