عارف: آیت الله طبسی نقش ویژه در پیشبرد نظام جمهوری اسلامی داشت

منتخب مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی گفت: عالم مجاهد، مرحوم آیت الله طبسی در پیشبرد آرمان های نظام جمهوری اسلامی نقش ویژه داشت. محمدرضا عارف روز شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر نماینده ولی فقیه در استان های سه گانه خراسان و تولیت آستان قدس رضوی در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: ارادت […]

منتخب مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی گفت: عالم مجاهد، مرحوم آیت الله طبسی در پیشبرد آرمان های نظام جمهوری اسلامی نقش ویژه داشت. محمدرضا عارف روز شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر نماینده ولی فقیه در استان های سه گانه خراسان و تولیت آستان قدس رضوی در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: ارادت من به آیت الله طبسی به سال ها قبل برمی گردد؛ زیرا ایشان یکی از یاران واقعی امام راحل و مقام معظم رهبری بود. وی ادامه داد: مرحوم آیت الله طبسی از لحاظ علمی نیز جایگاه بسیار بالایی داشت. عارف گفت: یکی از ویژگی های بارز شخصیتی ایشان فراجناحی عمل کردن این عالم ربانی بود.

81990232-70568703

آیت الله عباس واعظ طبسی بامداد جمعه چهاردهم اسفند ماه پس از سال ها تلاش برای خدمتگزاری به زائران بارگاه منور رضوی و مجاهدت در راه دین و انقلاب در مشهد مقدس چشم از جهان فروبست. نماینده ولی فقیه در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی و تولیت آستان قدس رضوی در سال 1314 در مشهد مقدس و در خانواده ای مذهبی و روحانی متولد شد. وی در یک سالگی پدرش را که از نوابغ گویندگان اسلامی در ایراد سخنرانی های مذهبی و خطابه و از لحاظ اخلاق، تقوی و پرهیزگاری زبانزد خاص و عام بود از دست داد و دوران کودکی را با سرپرستی مادر پشت سر گذاشت. وی از همان سنین کودکی و نوجوانی بسیار عاطفی و علاقه مند به حوزه های علمیه، عالمان دینی و حضور در جلسات مذهبی بود، لذا به رغم علاقه شدیدی که به فراگیری علوم اسلامی داشت به خاطر شرایط و اقتضای زمان به تحصیل در دبستان و دبیرستان پرداخت که طی این دوران به دلیل استعداد سرشار و انضباط عالی همواره مورد توجه و احترام دوستان و معلمان بود.

آیت الله واعظ طبسی در 16 سالگی به حوزه علمیه وارد شد و دروس مقدماتی، سطوح متوسطه و عالیه و خارج را به طور جدی دنبال کرد و از محضر اساتید و عالمان برجسته مانند آیات عظام و حجج اسلام و المسلمین خالقی، جاویدی، ادیب نیشابوری، حاج سید احمد مدرس یزدی، حاج شیخ مجتبی قزوینی و میلانی بهره مند شد. وی همراه با حدود 30 سال کار علمی دقیق و پیگیر، چندین دوره دروس منطق، اصول، معالم، قوانین، رسائل و کفایه را تدریس نمود که کلاسهای درس ایشان با استقبال گرم طلاب مواجه بود. آیت الله واعظ طبسی از سنین 12 یا 13 سالگی با سیاست آشنا بود و در 15 یا 16 سالگی چه در دبیرستان یا حوزه علمیه و منزل مسائل سیاسی را دنبال و مطرح می کرد.

وی با احساس نفرت عمیقی که از رژیم پهلوی در خود احساس می کرد، خشم و کینه اش را به اشکال مختلف ابراز می کرد و پس از گذشت مدت کوتاهی از شروع درس در حوزه علمیه با سخنرانی های خود مبارزه ای هدفمند و جهت دار را علیه دستگاه حاکم آن زمان آغاز کرد تا جایی که چندین بار به خاطر همین سخنرانی ها ممنوع المنبر یا به زندان کشیده شد تا جایی که این مبارزه مقدس را تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) ادامه داد و همیشه یار و یاور اسلام و کشور برای خدمت به جامعه اسلامی بود. آیت الله واعظ طبسی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی همواره به عنوان یکی از استوانه های نظام مقدس مورد توجه قرار داشته و از سوی امام خمینی (ره) به عنوان نماینده معظم له در خراسان بزرگ و تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و پس از رحلت آن بزرگوار، این حکم از سوی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تایید شد. وی علاوه بر خدمت در بارگاه مقدس رضوی در نهادهایی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام و دوره سوم مجلس خبرگان رهبری عضویت و ریاست حوزه علمیه خراسان را به عهده داشت و در جهت اعتلای اسلام و نظام مقدس اسلامی تلاش بسیار کرد.